Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Regulator Ciągu Kominowego - Za I Przeciw


Jockey

Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 tygodnie później...

Montujemy w tym samym pomieszczeniu zgodnie z instrukcją producenta RCK 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam blisko podlogi komina w wyczystke i nie ma problemu.Tylko trzeba czas od czasu zerknac na poziom osadu na podloge komina,by nie byl zawalony.Caly sezon ale wytrzyma z brakiem czysczenia,kiedy wyczysczony poprzed sezonom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.12.2020 o 17:58, sambor napisał:

Z-kam musi mieć przekrój 200cm2 lub więcej, fi 160 to minimum

Ja u siebie mam Z-kę z rury kanalizacyjnej fi200 i powiem że chyba to jeszcze jest za mało do poprawnej pracy RCK. Moja kotłownia pracuje z Atmos DC18S. RCK pracuje oczywiście, ale jest różnica jak się otworzy drzwi na zewnątrz to jednak bardziej się wychyla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nie z kotła zaciąga przez PW ? A tak serio jeśli Zetka jest co najmniej takiej samej średnicy co komin to nie może być problemów z powietrzem jedyny minus że wychładza niepotrzebnie kotłownię. Jeśli robiłbym od nowa komin to pod RCK warto dać bezpośrednio rurę z dworu, pytanie tylko czy za bardzo nie wychładzałoby to komina a jednocześnie robiłoby nagar czy inny szajs.

Edytowane przez szakallo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Czy ktoś miał okazję rozbierać RCK z Darco?  Mam problem z moim bo zacięło się pokrętło do ustawiania ciągu. Czy da się to jakoś rozebrać i sprawdzić o co chodzi? Odkręciłem śrubkę na pokrętle  ale nic tam się nie da dalej wyjąć a nie chcę go rozwalić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dzisiaj w końcu zamontowałem RCK w kominie, pod czopuchem. Leżał z tydzień w domu, ale niestety ja też leżałem z covidem. Nie dałem rady. Żeby wykuć dziurę, trochę wysiłku trzeba włożyć. Nawet używając narzędzi.

Przy ostatnich wichurach obejrzałem sobie pracę skzp02 i modulacja latała góra-dół. Zobaczymy jak to się będzie sprawować teraz. Zapowiadają jeszcze całkiem spore wiatry, więc będzie okazja porównać.

W instrukcji mam podany ciąg na poziomie 24-34. Na razie ustawiłem na 30, ale czy lepiej ustawić na dolną czy górną granicę?

Edytowane przez mkwapisz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bedzie Pan zadowolony.

Ustaw na nizsza, nawet na 10-15Pa.

U mnie Przy tych ostatnich wichurach nawet RCK w pelni otwarty nie dawal rady. Tlen podskoczyl o 2 oczka. Wiatrak zszedl na -3 od zadanej bo takie ma widelki.

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj w końcu zamontowałem RCK w kominie, pod czopuchem. Leżał z tydzień w domu, ale niestety ja też leżałem z covidem. Nie dałem rady. Żeby wykuć dziurę, trochę wysiłku trzeba włożyć. Nawet używając narzędzi.
Przy ostatnich wichurach obejrzałem sobie pracę skzp02 i modulacja latała góra-dół. Zobaczymy jak to się będzie sprawować teraz. Zapowiadają jeszcze całkiem spore wiatry, więc będzie okazja porównać.
W instrukcji mam podany ciąg na poziomie 24-34. Na razie ustawiłem na 30, ale czy lepiej ustawić na dolną czy górną granicę?
Ustaw dolną granicę.
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czegóż to na aliexpress dostać nie można?

Dzisiaj rano zajrzałem do kociołka i jest tak jak na zdjęciach, mimo że na dworze pogoda paskudna: pada i wieje. Regulator ciągle się uchyla. Poczekam jeszcze trochę na grzanie CWU i zobaczę jak to będzie wyglądało.

IMG_20220221_071309.thumb.jpg.25f9766ccf489e532d09b34323ff33f7.jpg

IMG_20220221_071557.thumb.jpg.cd1bb2f5dae72642b209dae313b87efc.jpg

 

Natomiast efektem ubocznym jest wzrost temperatury spalin. Trochę mnie to zaskoczyło, bo bardziej oczekiwałem, że raczej temperatura spadnie albo się nie zmieni. Przeczyszczę jeszcze kocioł i zobaczymy. Chociaż może i to ma sens, jeżeli zasadniczo mniej powietrza przez kocioł przechodzi.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe z tą temperaturą spalin, też bym obstawiał na spadek...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, mkwapisz napisał:

Natomiast efektem ubocznym jest wzrost temperatury spalin.

Pewnie jest za mocno ustawiona dmuchawa.

A RCK zlikwidował, obniżył, wpływ ciągu kominowego na powietrze podawane przez dmuchawę i jest lepsze spalanie na palniku.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poobserwuję jeszcze. Wzrost nie jest duży, bo tak w okolicach 5-7C, ale zauważalny. Pewnie faktycznie trzeba będzie doregulować teraz dmuchawę do nowych warunków. Sprawdzę jeszcze ustawienie RCK na dolnej granicy ciągu dla mojego kotła. Teraz jest dokładnie w środku zalecanego przedziału.

Zobaczę jeszcze jaką korektę robi Brager, ale jeżeli chodzi o sterowanie, to myślałem właśnie że to Brager będzie odpowiedzialny za stabilną pracę. A tu proszę, prosta klapka z ciężarkiem zwana RCK robi dużo lepszą robotę. Albo to może jedno z drugim w połączeniu.

Tak po jednym dniu użytkowania w zasadzie mogę stwierdzić, że to powinien być obowiązkowy element kotłowni. W DTR-kach w większości przypadków nie ma, albo że ewentualnie jest zalecane. Chyba tylko w jednym przypadku widziałem że ma być. Faktem jest, żeby kocioł działał to to potrzebne nie jest, ale ostatnie wichury przynajmniej "wrażenia" na kotle teraz nie robią. A wieje cały czas.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Z tego co wiem RCK nie montuje się powyżej czopucha. Na wyczystce, między wyczystką a czopuchem, ewentualnie na czopuchu (ja tak zamontowałem, w miejscu rewizji).

rizar. Opisałem tu kiedyś jak rozpocząć ustawianie sterownika. Jeśli to cię interesuje to odsyłam do str. 913 post 22819.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądałem sporo filmików, czytałem również forum i sporo rzeczy właśnie biorę z wiedzy którą tutaj jest zamieszczona, czasami tylko ciężko się przekopać przez 1000 stron 🙂 oczywiście sprawdzę Twój post. Co do RCK to oglądałem sporo schematów i większość zakłada montaż nad czopuchem w kominie. Nawet w karcie technicznej producent podaje możliwe miejsca montażu

rck.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.