Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Regulator Ciągu Kominowego - Za I Przeciw


Jockey

Rekomendowane odpowiedzi

Zwracam się przede wszystkim do forumowiczów, którzy używają RCK już dłuższy czas. Jak owo urządzenie sprawuje się w praktyce, jakie macie w tym temacie doświadczania i obserwacje, generalnie czy warto, czy nie i czy gdybyście teraz stanęli przed decyzją o montażu RCK, to czy zdecydowalibyście się ponownie?

 

Użytkuję kocioł z podajnikiem i normalnie czopuch mam otwarty i klapkę przy dmuchawie również i jest ok.

Natomiast w wietrzne dni zapada się kopczyk. Próbuję zapobiegać przymykając wtedy czopuch na 60% i klapkę zostawiając tylko szparkę 1 cm, ale i tak komin jeszcze ciągnie. Dlatego pomyślałem o RCK.

Chciałbym go wstawić pod czopuchem w wyczystce przy podłodze.

Czy to dobry pomysł i czy RCK spełni oczekiwane zadanie i powstrzyma zapadanie się kopczyka w wietrzne dni?

Mam na myśli Regulator ciągu kominowego do wyczystki RCW DARCO

 

post-70418-0-74128500-1505395668_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mam RCK tylko jeden sezon ale widząc jak się wychyla na większych wiatrach oraz przy ostrzejszym paleniu to myślę ze dobrze zrobiłem montujac go. Może juz nawet zarobił na siebie :).

Mam wersję do wyczystki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam

Obecnie jestem na etapie montażu kotłowni i również zastanawiam się nad regulatorem ciągu kominowego. U mnie jest taka sytuacja że komin mam systemowy ceramiczny fi200mm . Producent kotła na pellet zaleca fi160mm...

Pytanie czy odrazu w ciemno montować RCK bo widać że komin przewymiarowany czy lepiej poczekać zobaczyc jak się zachowuje kocioł lub może zrobić jakieś pomiary??

Pytanie drugie czy RCK spełni swoją rolę gdy będzie założony na wyczystce która jest od strony garażu czyli w innym pomieszczeniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RCK powinno być w tym samym pomieszczeniu co kocioł. Wydatek tych 200 zł na pewno nie będzie zbędny, zwróci się raczej w pierwszym sezonie, zwłaszcza, że jak piszesz, będziesz palić pelletem. Zamiast w wyczystce bez kucia w pustakach można wyciąć dziurę w rurze za czopuchem:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ja używam od 5 lat, najpierw do kotła na pellet, a później też do DS-a na drewno i wszystko jest OK.

Na początku miałem na rurze dymowej, a teraz mam w wyczystce.

Jest jakaś różnica między miejscami zamontowania RCK?

 

Wysłane z mojego D2303 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się ze na rurze czy wyczystce będzie działał tak samo. Różnica może być w dokładności zamontowania (na rurze trochę więcej pracy z uszczelnieniem) i ewentualnie ilości zabrudzeń w zależności od miejsca montażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie do ekogroszku tez powinien być obowiązkowy. Bo RCK to tez sposób na ograniczenie zużycia opału co pozytywnie wplynie i na nasze zdrowie i na kieszeń ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Ja mam komin systemowy fi200 a czopuch fi 130, RCK zamontowany poprzez trójnik na róże która idzie od czopucha do komina - kocioł na ekogroszek. Podczas bardziej wietrznych dni widać jak się uchyla -zero problemów z zapadającym się kopczykiem  i przeciąganiem temperatury. Szczerze polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ostatecznie zamontowałem RCK na czopuchu, choć początkowo chciałem wersję do wyczystki.

Jednak w instrukcji wyczytałem, że RCK musi być zamontowane min. 40 cm od poziomu podłogi kotłowni.

A u mnie wyczystka jest 5cm nad podłogą, więc tego warunku, RCK montowany do wyczystki, by nie spełnił.

Nie wiem na ile w rzeczywistości jest ważna ta minimalna wysokość, ale nie zdecydowałem się na taki montaż i kupiłem wersję do czopucha.

Mam na czopuchu otwór rewizyjny, więc akurat w tym miejscu na klapce rewizyjnej zamontowałem RCK.

post-70418-0-35152000-1511712423_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może masz rację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie,sąsiad posiada komin ceglany czy terz moźna w takim kominie zamontować rck?,wyczystkie posiada ale jest z drógiej strony komina i przy samej podłodze,jeźeli tak to ile od sufitu,pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio zamontowałem w ceglanym jak na foto.

 

1. Wykuć otwór (można nawiercić wstępnie),

2. Obsadzić,

3. Działa

post-70489-0-33141900-1511721519_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za szybką odpowiedz,a na jakiej maź wysokości nad czopuchem,gdzie kupiłeś ten rck w tej wersji i jeźeli moźna to za ile.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest ta wersja:

http://www.darco.com.pl/oferta-produktowa/art,146,regulator-ciagu-rcp-prostokatny.html

 

Cos okolo 20cm nad czopuchem, okolo 170 nad posadzka - tak mi bylo wygodnie.

 

Koszt 230PLN - lokalny sklep hydro/kan. Na necie są tańsze ale ja tak mam że wole kupić lokalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jestes zadowolony z montażu tego rck,co zyskałeś po montażu ,jedni piszą źe im spalanie spadło ,jak wygląda to u Ciebie,ja mam czopuch ocieplony bo i w kotłowni i tak ponad 22stopnie,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam montowałem to musze być zadowolony :)

 

Za krótko by mówić o spalaniu. Niech inni się wypowiedzą.

 

Cel montażu to stabilizacja spalania bez względu na wiater za oknem. Wskazuje, że będzie lepiej.

 

",ja mam czopuch ocieplony" - tez docieple jak widzisz nawet czesciowo zacząlem to robic...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spalanie chyba lekko spadło, nie posiadam bufora więc przy lekkim paleniu bardzo dobrze trzyma temperaturę na piecu. Obecnie zamiast mieć 200*C na czopuchu temperatura utrzymuje się na poziomie 150*C. RCK po rozpaleniu ustawione cały czas na minimum i klapka rzadko kiedy się przymyka. Wymiary komina około 18x10cm (blacha nierdzewna) i wysoki na 8,5m. Palę drewnem bukowym. Zamontowany jest tak:

post-73277-0-01281200-1511870554_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten termometr jest dosyć blisko wlotu powietrza z rck, to może zaniżać temper spalin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.