Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Seko Maxx Le


robinet

Rekomendowane odpowiedzi

Danielos.
EcoNet oprócz wykresów daje możliwość zdalnej zmiany parametrów pracy kotła na komputerze lub smartfonie. No i możliwość przełączania między trzema trybami pracy kotła: FL, Max/Min, standardowy. Ja kupiłem EcoNet w Seko, było najtaniej no i nie mogą się wymigać gdyby coś nie działało, że to nie ich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Danielos

Żeby lepiej ci pomóc potrzebne są jeszcze dokładniejsze dane z obserwacji kotła - czy groszek wypala się dobrze i nie robią się spieki?     - jak długo pracuje zanim wejdzie w nadzór (minuty) , jak długo stoi w nadzorze (także w minutach) o ile stopni spada temp. CO zanim zacznie rosnąć i w jakim czasie oraz z jaką maksymalną mocą kocioł musi pracować żeby dojść do zadanej . Patrząc na podane w tabelce twoje ustawienia( z poniedziałku ) na początek wydłużyłbym histerezę przejścia do nadzoru do 5* ,minimalna moc kotła na 10 może 15% , - histereza min/max u mnie w FL taki parametr  w ustawieniach nie istnieje co to jest? , jeżeli groszek spala się prawidłowo to korekty podawania i nadmuchu zostawiamy takie jakie są , w ustawienia cwu i mieszacza nie ingeruję gdyż zapewne to masz ustawione pod swoje preferencje . Nurtuje mnie jednak jeszcze jedna rzecz - skąd masz dane takie jak np. :czas pełnego obrotu odpopielania, moc w rozpalaniu, moc max w STD( co to jest?), moc max w FL, moc min w FL, moc w nadzorze ? Czyżby od serwisanta , a może zostawił ci kod do ustawień fabrycznych( i tam można te wszystkie dane podejrzeć i zmieniać) - jeżeli tak to mam nadzieję , że w nich nic nie przestawiałeś. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wreszcie spokój na forum, wszyscy wyregulowali swoje kotły i czekają na święta. Wesołych i ciepłych świąt.

Edytowane przez peha
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO , DUŻO ZDROWIA I RADOŚCI Z ŻYCIA Z OKAZJI ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA ORAZ SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU                               ŻYCZY WAM WSZYSTKIM PIOTR Z RODZINĄ

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam 

Piotr mój pomysł na kocioł to pompa kotłowa zwykła na 2 bieg ,pompa mieszacza na 1 bieg około 7-10 Wat pogodowka na 1.1 + krzywa równoległa 2* , to naprawdę się sprawdza powrót jest bardzo ciepły przewyższa zasilanie ale to koryguje sobie zawór 4D praca bardzo stabilna .Dzieki jeszcze raz za wszelakie podpowiedzi i ukierunkowania co do dopracowania ustawień pomp a nie tylko samego kotła .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy tak stabilna?

1.thumb.jpg.f25658f4305566f9215598054625bf2b.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykresik pod linijkę ,to tryb Min/Max ? ,Kocioł pracuje Ci w przedziale 70-100% mocy ? Jak spalanie bo modulacja wręcz super.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, próbowałem bez nadzoru z różnymi ustawieniami histerezy nadzoru i histerezy kotła, zawsze spalanie miałem większe a ten sposób palenia z histerezą nadzoru 0* i histerezą kotła 2* jest dla mnie optymalny. Jest to tryb FL chociaż wygląda jak MinMax. To jest chyba specyfika budynku i instalacji na grubych rurach z żeliwnymi grzejnikami. Od początku października eksperymentuję i doszedłem do takiego stanu. Spalanie wg mnie duże bo 25 - 33 kg na dobę ale tyle pochłania budynek bo do komina ciepło na pewno nie ucieka. Próbowałem też z korektą podawania i nadmuchu ale tu też trzeba wybrać optymalne ustawienie by się dopalało, nie przesypywało, nie było spieków, płomień był odpowiedni itd.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest wina stera plum poprostu się nie radzi z płyną regulacją. Nawet Seko sprzedaje z załączonym min max. U kolegi to tak wygląda na skzp-02 ten pik to grzanie cwu spalanie 22kg na 170m kwadratowych. Węgiel to retopal8371e035a545020b0f41931844d5203f.jpga2490592cdf1648be08d9211f44e1ac4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobny przebieg mocy kotła też mogę uzyskać w FL jak ustawię m. in. histerezę nadzoru na 4* - 5* ale wtedy przy tej samej temp. zewn. spala na dobę ok. 4 kg więcej.
03.12-wykr.thumb.jpg.58729bbc09d1d1ab92b42651be5f48b6.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kijars jaki ster obsługuje twój kocioł ?Bo w stopce opisy dosyć lakoniczne. A to ,że praca i wykresy na skzp niby lepsze to kolega Peha pokazał iż mogą być podobne na plumie( na co dzień ustawił go inaczej bez histerezy nadzoru , nie dla tego że ster sobie nie radzi z modulacją tylko w jego przypadku wtedy ma najmniejsze spalanie - a chyba o to najbardziej wszystkim chodzi a nie o jakieś wyimaginowane wykresy). Jakoś większość użytkowników nie narzeka  na modulację mocy w tym sterowniku . Cóż wykresy i spalanie u każdego w zależności od instalacji i zapotrzebowania budynku będą inne , a spalanie 22kg/dobę  przy 170 m to co myślisz super wynik na tym cudownym sterowniku? U mnie 180m na dzień dzisiejszy( +6) to ok 15kg/24h na takim ,,słabym" plumie ( eko 24mj) przy większej ilości domowników (Święta). Ktoś ci zlecił reklamę? Zobacz ile jest stron i wpisów w temacie o skzp -02 myślisz , że wszystkie to tylko zachwyty nad jego idealną pracą i intuicyjną obsługą? Myślę , że u niektórych sprawuje się idealnie a inni mają z nim tylko kłopoty tak jak i z resztą innych sterowników w tym także z plumem . Wpisy i wstawianie wykresów z skzp w tym temacie nic nie daje tylko mieszasz nie potrzebnie ludziom w głowie. To jest temat o SEKO MAXX LE  i osoby mające problem z tym kotłem właśnie posiadają sterownik PLUMA i pomocy należy im udzielać na taki zestaw (dla większości z mich jest to pierwszy kocioł na eko i ster z pid-em)- i co na dzień dobry zaproponujesz im wymianę sterownika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już wspomniałem to kocioł i ster od kolegi nie mój. Zal mi ludzi którzy starają się by była praca ciągła a wiadomo jak pracuje najbardziej stabilnie to spalanie mniejsze. A co do spalania to skąd wiesz jak ocieplnie budynku itd. Piotrze od początku śledzę ten temat bo sam się zastanawiałem nad tym kotlem i doszedłem do wniosku że ty chyba jesteś przedstawicielem handlowym firmy Seko od początku tak myślałem i tym wpisem mnie upewniłes.

  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam piszesz ,że najlepsza praca ciągła i przy tym teoretycznie najmniejsze spalanie ale - no właśnie spalanie jak  praca samego kotła i sterownika zależy od bardzo wielu czynników - energochłonność budynku ,  wykonanie odpowiedniej  instalacji CO ( większość z nas podłącza kocioł do tego co już mamy a nie wielu stać aby wykonać ją od nowa) odpowiednie dobranie pomp,dobre ustawienie  ich wydajności ,  zainstalowanie zaworów 3 lub 4D oraz umiejętne wysterowanie tego wszystkiego , nie zawsze idzie to wszystko pogodzić a już na pewno nie w pierwszych miesiącach palenia w nowym kotle. Dla tego nie zawsze praca ciągła na najmniejszej mocy + modulacja = najmniejsze spalanie w końcu kotły największą swoją sprawność osiągają na swojej mocy nominalnej t.j w naszym przypadku przy mocy maksymalnej - jeżeli śledzisz to forum lub inne poświęcone tematyce o kotłach to powinieneś wiedzieć , że zdania na temat najmniejszego spalania są podzielone na dwa obozy jedni twierdzą że najmniejsze jest gdy kocioł pracuje non stop z mocą minimalną utrzymując swoją temp. w okolicach zadanej nie dopuszczając do nadzoru, a drudzy wręcz odwrotnie że kocioł powinien pracować z mocą max i wchodzić w nadzór. Czy kotoś wybierze opcję nr 1 czy 2 to jego decyzja liczy się efekt końcowy czyli ciepło w domu przy jak najmniejszym zużyciu węgla.

Jeżeli chodzi o to że jestem przedstawicielem SEKO to niestety się mylisz . Jako pierwszy na tym forum po zakupie i zainstalowaniu kotła podzieliłem się swoimi spostrzeżeniami i opisami tego kotła bo nie było o nim nic napisane , myślę że wielu osobą to się przydało , do wielu spostrzeżeń doszedłem sam użytkując ten kocioł  i dostosowując pracę swojej instalacji tak aby właśnie osiągnąć jak najmniejsze spalanie  a przy tym stabilną pracę kotła ( w pierwszym miesiącu też mi łyknął ok 600kg i to wesołej ze skarbkiem) teraz tylko staram się pomóc - doradzić. Zapraszam do mnie a przekonasz się czy tylko jestem użytkownikiem czy też handlowcem SEKO - jeżeli chcesz to pokażę ci jak różne ustawienia pomp , zaworu 3D i samego sterownika wpływają na pracę całego układu a także to że może on pracować z minimalną mocą i pełną modulacją dostosowując się do aktualnych zapotrzebowań na ciepło zajęło mi to 3 sezony a jeszcze na pewno wszystkiego nie udało mi się rozgryźć. Powiedz mi w czym pomogą innym nowym czy starszym użytkownikom  kotła SEKO MAX LE wstawiane przez ciebie wykresy skzp- 02 - rozwiążą ich problemy , doradzą w ustawieniach niestety nie tylko namącą w głowie. Wcale nie twierdzę że ten kocioł jest idealny i nie ma lepszego , w tej chwili na pewno są może lepsze ale skoro mamy to co mamy to rozwiązujemy tu problemy dotyczące własnie tego kotła wraz ze sterownikiem w jaki został on wyposażony i nikt tu na siłę nie każe kupować komuś kotłów SEKO naprawdę jest w czym wybierać. Mam nadzieję że cię nie uraziłem tym wpisem i zachęcam do dalszej pomocy w rozwiązywaniu problemów ale dotyczących tego co nam SEKO zaoferowało a nie gdybaniu co by było gdyby w tym kotle pracował inny sterownik.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śledząc temat od początku poleciłem ten kocioł koledze uważam że jest to bardzo kocioł. Przez półtorej roku próbował żeby płynie pracował bez odstawiania. A instalacja zawór 4d z pompą kotłową pompą na co i cwu. Gdy zmienił ster odrazu kocioł pracuje płynie i niechce już wrócić do pluma. Sterowniki pluma są bardzo dobre ale nie do ekogroszku trochę nie dopracowane. A i nie dostaje żadnej kasy za reklamę chciałem się tylko podzielić jak to koledze gada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotr16. O ile dobrze kojarzę nie masz EcoNetu, bo wtedy można by zobaczyć jak wyglądają takie wykresy po miesiącach (latach) eksperymentów i prób by uzyskać optymalną pracę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EcoNetu nie mam. Na początku po prostu nie starczyło kasy ( zbyt dużo inwestycji na raz) później próby wyregulowania instalacji gdyż najpierw przez ok 4m-ce ogrzewałem tylko parter (góra w trakcie remontu wtedy też spaliłem te 600 kg/1m-c) po 1 sezonie dopiero zamontowałem zawór 3D sterowany ręcznie (zresztą nigdy jakieś elektroniczne gadżety mnie nie rajcowały - może jestem już za stary na różne tego typu nowinki )  i od nowego sezonu znowu obserwacja i ponowne regulacje - nie interesowały mnie wykresy ( zresztą wtedy jeszcze nikt ich nie zamieszczał w tym temacie jak teraz) tylko wielkość  i jakość spalania a to że instalacja z wymiennikiem  i osobnym obiegiem kotłowym z otwartym naczyniem wyrównawczym a zawór ręcznie regulowany ( ciągle w jednej pozycji - tylko na mrozy lekko przestawiany , na grzejnikach termostaty) chyba też pomogło w stabilizacji pracy kotła - przynajmniej tak mi się wydaje gdyż jakieś gwałtowne spadki temp. na CO najpierw przejmuje zawór , później wymiennik co skutkuje wolniejszym schładzaniem powrotu obiegu kotłowego i stabilniejszą pracą kotła - temp. wolniej spada ale też wolniej rośnie a ustawione odpowiednie histerezy dają sterownikowi czas na reakcję i odpowiednią modulację mocą( mam zainstalowane termometry na wyjściu i powrocie za wymiennikiem na dom jak i na powrocie kotła i w czopuchu  i to w połączeniu z obserwacją wydajności pompy na dom daje bardzo dobry obraz co w danej chwili się dzieje a tym samym dysponuję większą wiedzą niż z wykresu - niestety trzeba trochę posiedzieć i poobserwować jak reaguje kocioł. Wykresy no cóż fajna może sprawa a z drugiej strony skoro spalanie było by na akceptowalnym poziomie a jednak wykres różniłby się od innych korciło by do chęci zmian w ustawieniach co mogłoby przynieść odwrotny skutek - wzrost spalania , nie potrzebne nerwy w dążeniu do ideału no i zbędne godziny spędzone w kotłowni zamiast z rodziną. A SEKO  sprzedaje kotły tylko z wgranym trybem min/max FL bo w tym trybie mają podobno spalać najmniej tak przynajmniej któryś z forumowiczów napisał w tym wątku po rozmowie z serwisantem który zmienił mu właśnie na zwykły tryb FL. U mnie się ten zwykły tryb sprawdza , u innego forumowicza najlepsze efekty są na min/max FL . Czyli wszystko zależy od danego budynku i instalacji  a skoro kocioł przeszedł badania w laboratorium na tym sterowniku to znaczy że powinien działać poprawnie i wraz z modulacją mocą spełnia  obowiązujące normy czego nie byłbym pewien przy przypadkowo dobranym sterowniku do jakiegoś kotła i na pałę wklepanych podstawowych parametrów nie znając budowy samego kotła jego wymiennika , palnika  itd.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich serdecznie,

Jestem ciekawy co macie teraz w zasobniku? Jaki ekogroszek? Możecie podać konkretne nazwy handlowe? Ja paliłem Wesołą - wydaje się dobra na mrozy -5 i więcej, Stabkiem - spoko jak jest +4 i więcej. A co Wy możecie polecić oprócz Wesołej na prawdziwą zimę, która chyba nadciąga powoli - czyli dla temperatur od 0 w dół ? Jestem przed kolejnym zakupem - jako nowicjusz pojedynczo - paleta po palecie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście nie polecam:

ekogroszek-pieklo-zolty-dawniej-pieklorz-kwk-ekogroszek-zory-312465812.jpg.abe509f3287e871ae287e6c910b8de39.jpg

Może taka partia, ciepła tylko odrobinę więcej niż z Retopala.
Powinno być:

Granulacja      5 - 25 [mm]
Kaloryczność 26-27 MJ/kg
Popiół 4-9 [%]
Siarka 0,4-0,9 [%]
Spiekalność 1-10

ale w moim przypadku to nieprawda, spieków mało ale trafiają się niedopały i popiołu dwa razy więcej niż przy Retopalu. Bardzo słabe worki.
Wg mnie Retopal lepszy.

Edytowane przez peha
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Jestem tu od niedawna ale piec seko maxx le 25 kw z czujnikiem pogodowym i pokojowym oraz z zaworem 4d ogrzewam piwnice parter i 1-sze piętro 220 metrów mam już dwa lata.Dogrywając ustawienia dużu informacji posiadam z serwisu wisząc na telefonie z panem Wojtkiem noi póżniej długie godziny i miesiące obserwacji oraz korekt noi wkońcu mi to wszysko działa i pasuje nie zaglądajac tak często do kotłowni aby zobaczyc ekogroszek  na plenisku a w pokoju gościnnym na panelu eco-ster200 usłyszeć sygnał o niskim stanie paliwa.Piec fajnie mi dziła w fuzzy logic  i poprzez wasze sugestie też dużo dograłem.Byłem tylko obserwatorem na forum ,ale postanowiłem się zarejstrować i być tu z Wami.Pomogę lub podzielę się wiedzą jaką posiadam z tym piecem.Wiem że jeśli ja będę miał też problem to pomożecie i mi.Wracając do ekogroszku to różne próbowałem i wszyskie między 26 kj do 28 kj a mianowicie : prestige premium oraz platinium miłem do porównania 29kj jak nie wyżej nie pamiętam- ten nie polecam-spieki w tym mocniejszym a w słabszym  do przyjącia ,sztygar ultra-fajny cicho w podajniku super popiół-ale na zimniejsze dni od zera w dół za słaby.Nie polecam brać z pobliskich swoich składów z placu.Choćby nie wiem jak zachwalali to i tak znajdzie się kamień przy sortowaniu-tu mowa o zakupie luzem lub kaloryczność słaba choć ma być zalecana.Obecnie mam w tym sezonie i pale Bartexem Silver 27 kj-28 kj z Katowic.Po rozmowie nie mieli suchego ale w czerwcu i lipcu tylko suchy a teraz więcej niż wilgotny ale mam gdzie go przesuszyć i po tygodniu pierwsze cztery worki już były suche i sprzedali mi po 800 zł tona a transport na cały kraj -darmowy i był już za dwa dni. Pakowany w białych workach 25 kg  -spala się ładnie z małą korektą nadmuchu na -0.2 popiołu trochę ale nie tak dużo , trzyma temperaturę na piecu a temperatura podajnika waha się do 30 stopni.Spaliny w mocy minimalnej 82 stopnie.Piec praktycznie nie odstawia się, bardzo mało a w moc max  nie przechodzi wcale  .Polecam jak na ten rok ten ekogroszek.W palenisku pył na ściankach i nalot.Można dłużej nie czyścic pieca z tych podstaw obsługowych o których tu pisaliscie.Ale czy kupię  następnym razem dobry? Tego nie wiem.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.