Skocz do zawartości

peha

Forumowicz
 • Zawartość

  94
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

4 Neutralny

O peha

 • Tytuł
  Rozkręca się

O sobie

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Rybnik

Informacje o ogrzewaniu

 • Co ogrzewam?
  Dom wysoki parter z pocz. lat 80-tych, ocieplenie ścian - wełna mineralna 5 cm, strop - wełna mineralna 10 cm, pow. ogrzewana ok. 160 m. kw.
 • Instalacja
  Kocioł Seko Maxx Le 17kW, zawór 4D z siłownikiem, sterowanie pogodowe, regulator pokojowy, 13 grzejników żeliwnych.
 • Kocioł
  Kocioł Seko Maxx Le 17kW

Ostatnie wizyty

212 wyświetleń profilu
 1. peha

  Seko Kocioł Seko Maxx Le

  darko240973. Dzięki za odpowiedzi.
 2. peha

  Seko Kocioł Seko Maxx Le

  darko240973. Jeszcze jedna sprawa, groszek który Ci się sprawdza (" Bartexem 27-28 kj ") to: GOLD 27-29MJ czy SILVER 26-28MJ
 3. peha

  Seko Kocioł Seko Maxx Le

  darko240973. Tylko jedno pytanie. Czyli masz ustawienia fabryczne w FL. Jaką masz histerezę nadzoru, w nowych sterownikach na ustawieniach fabrycznych jest to 0* a w starszych na ustawieniach fabrycznych 5*. W pierwszym przypadku kocioł pracuje z nadzorem w drugim bez nadzoru. Oczywiście można podnieść w nowym sterowniku tą histerezę np do 5* ale to już nie są ustawienia fabryczne. Sprawdzone u pana Wojtka z SEKO.
 4. peha

  Seko Kocioł Seko Maxx Le

  Ochrona powrotu 4D, parametr przymknięcie zaworu, jaką wartość macie ustawioną, ja mam 14%
 5. peha

  Seko Kocioł Seko Maxx Le

  Pytanie do wieloletnich palaczy groszkiem. Jaki w praktyce wpływ na zużycie np. dobowe ma jakość węgla. Konkretnie ciekawi mnie o ile spadnie zużycie przechodząc np. ze sprawdzonego groszku 24MJ na sprawdzony groszek powiedzmy 28MJ. Wiem że kaloryczność to nie wszystko bo jeszcze jest spiekalność, trudne spalanie, popiół itd.
 6. peha

  Seko Kocioł Seko Maxx Le

  Pogodówkę mam od początku czyli od pierwszego rozpalenia i przebieg temp. mieszacza bywał od czasu do czasu gładki. Ciekawe, po południu podniosłem temperaturę zadaną kotła na 65* i praca znowu się ustabilizowała, zobaczymy co będzie dalej, wygląda to tak jakby jakieś zakłócenia typu pobór ciepłej wody powodowały trudności z ustabilizowaniem pracy sterownika. Na stronie wyszło że do ogrzania domu i CWU potrzebuję kotła 17kW i taki mam. W tej chwili przy temp. ok. -5* do 0* spalam 33kg na dobę. Może taki węgiel, jest to mój pierwszy sezon i paliłem najpierw Retopalem a teraz "Piekło" żółty z Chwałowic (porażka).
 7. peha

  Seko Kocioł Seko Maxx Le

  Danielos. Też miałem pompę mieszacza jakiś czas na 1 biegu ale grzejniki grzały tylko do połowy u doły były zimne, termostaty by ogrzać pomieszczenia otwierały się podnosząc temp. grzejników, to z kolei podnosiło temp. mieszacza. Ustawiłem 2 bieg ze stałą prędkością, grzejniki grzeją całą powierzchnią i mają niższą temperaturę. Miałem też tzw. tryb grzejnikowy gdzie wydajność pompy zależy od temp. ale jakoś mi się wydaje że to może rozregulowywać pracę instalacji. Nie wiem czy zmiana biegu pompy ma wpływ na zużycie groszku ale próbowałem już chyba wszystkiego i poniżej pewnego (dla mnie za dużego) zużycia nie da się zejść, dom swoje musi zeżreć.
 8. peha

  Seko Kocioł Seko Maxx Le

  No niestety mój optymizm był przedwczesny, wystarczyło zakłócenie w postaci zwiększonego poboru ciepłej wody po godz. 23 by sterownik się nieco pogubił
 9. peha

  Seko Kocioł Seko Maxx Le

  Groszek "Piekło" żółty z Chwałowic, kaloryczność max 27MJ, popiół 4-7 [%]. Tak to wygląda w teorii, w praktyce kaloryczność może i jest ale węgla w węglu mało bo popiołu ok. 12% (2 x więcej niż Ekoret). Kocioł sam sobie dobiera moc nic nie jest zmieniane. Temp. kotła obniżyłem do 60*, temp. mieszacza jest regulowana pogodowo. Nie ustawiam wyższej bo musiałbym wyłączyć pogodówkę lub podnieść znacznie krzywą grzewczą, ponadto w łazienkach nie mam termostatów, grzejniki mają być czymś w rodzaju zaworu bezpieczeństwa i byłoby za ciepło przy np. 60*. W zeszłym roku w kotle zasypowym SAS 23KW spaliłem 5 ton węgla rozpalając codziennie kocioł o 15-tej lub 16-tej. Gdybym palił na okrągło spaliłbym chyba 6 - 7 ton. Czyli cudów nie ma dom swoje pochłania.
 10. peha

  Seko Kocioł Seko Maxx Le

  Piotr16. Rzeczywiście, masz rację z tymi wykresami jest coś nie tak. Przestawiłem pompę CWU z 1 biegu na 2-gi ze stałymi obrotami, pompę mieszacza też na 2 bieg ze stałymi obrotami i niestabilność pracy oraz przebiegów na razie znikła (na wykresie po godz. 11-tej). U mnie nie ma pompy obiegu kotłowego, doraźnie zastępuje ją pompa CWU. Po raz n-ty wróciłem do ustawień bez histerezy nadzoru, wzrost zużycia groszku z histerezą jest nie do zaakceptowania. Może wynika to z tego że kocioł pracuje stale z mniejszą mocą i sprawność jest mniejsza.
 11. peha

  Seko Kocioł Seko Maxx Le

  Lekko dmucha, jest to ledwie wyczuwalne i aż dziw że tak skuteczne.
 12. peha

  Seko Kocioł Seko Maxx Le

  Rozmawiałem z SEKO odnośnie fabrycznego ustawienia histerezy nadzoru w FL. Stare sterowniki mają to domyślnie ustawione na 5* natomiast w nowych jest ustawione 0*.
 13. peha

  Seko Kocioł Seko Maxx Le

  Owszem moduluje tylko czy to powinno tak wyglądać. U mnie jest tak, nie zachwyca mnie to
 14. peha

  Seko Kocioł Seko Maxx Le

  Tak, zrobiłem 2 miesiące temu wężem 1/2". Na trzeci dzień po zainstalowaniu zero rosy na ściankach zbiornika i tak do dzisiaj. Żadnej korekty nadmuchu nie robiłem bo to powietrze ze zbiornika i tak jest kierowane z groszkiem do palnika.
×

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.