Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Seko Maxx Le


robinet

Rekomendowane odpowiedzi

Darko240973. Jak masz ustawione parametry, konkretnie histerezę nadzoru, histerezę kotła, czy robisz korektę strumienia paliwa, masz EcoNet bo wtedy można by porównać wykresy?. To tyle pytań od "eksperymentatora" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejka.To tak daj histerezę nadzoru 10 stopni histerezę kotła 2 stopnie a temperaturę pieca zadaną daj na 65 stopni.Wtedy piec dojdzie Ci do 75 stopni ale bardzo długo i to na krótko aby zachwilę przejśc w tryb praca lub wcale bo napotka w tym czsie pobór ochłodzonej wody z grzejników a i bojler tez pewnie weżmie coś dla siebie.Przy wyższych temperaturach nie będzie tak często w trybie praca ale będzie dalej spalał tyle ekonomicznie ile potrzebuje twój dom.Oczywiście w tryb max ani razu.Jeśli jednak będzie to jest jeszcze inne rozwiazanie zmniejszajac moc kotła w maximum o np 20% i więcej.Jęsli masz kociołek troszeczkę większy do swojego domku.Kociołek potrzebuje dwie doby na efekt tak więc nie zmieniaj nic ale juz po jednej dobie powinien byc efekt.Korektę strumienia paliwa mam na 0.Teraz tak. Jak po jednej dobie zobaczysz na obrzerzach retorty nie dokońca pyłek lub miękki popiół to daj korektę strumienia paliwa na minus 0.2 tak samo jak korektę powietrza na minus 0.2.Dalej nie koryguj.Wtedy większe wartości obniżeń spowodują że piec będzie spadał ponizej histerezy kotła a tym samym zwiększy się moc minimalna kotła będzie mocniej dmuchchał a ty zobaczysz zły popiół na retorcie. a nawet w palenisku jakby przestrzenie węgla rzadsze w palenisku i zaś zabawa z ustawieniami ale i tak już złymi-mało żaru -większe moce pieca spadki z histerezy Co prawda sa to korekty ale piec nie lubi w tym trybie.Pana Wojtka z Seko kiedyś nie posłuchałem i bawiłem się korektami ponizej od tych minus 0.2.To on mi powiedział do minus 0.2 lub do 0.2 na plus i nic więcej i wróciłem spowrotem z ustawieniami.Piec w maximum wchodził często chodzi oczywiście o korekty te większe.Oszczędności nie ma piec buduje moc żeby znowu przejść w minimum mocy.Siedziałem z tym jakiś czas i przerobiłem zrywajac nieraz nockę schodzą w nocy do panelu jak tam piec he he he.Nawet robiłem to na innym groszku i tez nic nie dało.EcoNetu nie mam.Miałem kupować ale jakoś sie nie zebrałem.Może go zakupie w jakimś tam czasie.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darko240973. Dzięki za rady. Próbowałem kiedyś z histerezą nadzoru 5* i histerezą pieca 1* przy temp. zadanej 65* i rzeczywiście piec nie wchodził w nadzór ale spalanie było większe niż z histerezą nadzoru 0*. Spróbuję jeszcze raz bez korekt podawania i nadmuchu z histerezą nadzoru. Zauważyłem dziwną rzecz , jeżeli co jakiś czas zmienia się parametry kotła bez powrotu do ustawień fabrycznych sterownik zaczyna pracować coraz gorzej, zmniejsza się stabilność co widać na wykresach a spalanie się zwiększa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie darko240973 , że dołączyłeś do nas . Przynajmniej nie będę jedynym który twierdził , że  jest to nie zły kociołek - potrafi  prawidłowo , bez nadzorów ( oczywiście przy odpowiednich temp. zewnętrznych) i w miarę oszczędnie ogrzać nasze domki , a sterownik radzi sobie całkiem nie źle z optymalną pracą kotła . Widzę , że doszedłeś do tego tak jak ja dosyć długą obserwacją pracy kotła i instalacji i wydaje mi się , że z same wykresy nie pokażą wszystkiego - niestety trzeba poświęcić trochę czasu i poobserwować pracę kotła i instalacji aby większość zależności zrozumieć ( przynajmniej takim  użytkownikom jak ja gdzie jest to pierwszy kocioł z podajnikiem) i wprowadzić optymalne ustawienia w szczególności pod kątem aktualnie posiadanego opału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki bardzo piotr16 za zrozumienie i dobre zdanie o mnie.Przyglądałem się już dawno jak radzisz innym co zrobić ,jak ustawić piec itd.Dzięki też twoim postom nieraz wylądowałem w kotłowni aby coś zmienić i ulepszyć,porównać.Tak właśnie doszedłem do swoich optymalnych ustawień dzięki tobie i innym kolegą na tym forum, ale też dużo wiedzy przekazał mi pan Wojtek z Seko.Jedna rozmowa z nim raz trwała nawet godzinę -przesyłałem nawet zdjęcia kotłowni , żeby dograć instalacje po hydraulikach z prędkościami pomp ,krzywą grzewczą czy też czujnikiem pokojowym noi te obniżenia nocne warto czy nie warto itd.Tak jak piszesz : "Czasu trochę trzeba poświęcić a wykresy nie pokarzą wszystkiego".Narazie nic nie zmieniam bo niezabardzo już mam co.Więc czasami obmiotę dosłownie piec sprawdze palenisko dosypie Bartexa Silvera i ciszę się ciepełkiem w domu 24 stopnie - bo tak moi w domu lubią.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawości darko jakie ustawienia pomp masz, jaka wartosc spalania ? Tez zawdzięczam sporo jak nie wszystko Piotrowi bo sporo mi pomógł i podpowiedział obawiam się tylko ze trochę za mały kupiłem kocił może przy większej pojemności wodnej kotła chodziłby stabilniej i mniej spalał .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompę kotłową na 2 , pompę mieszacza 1, pompę CWU na 2 - i tu histereza na 1 a wodę do grzania zadaną 55 stopni i dogrzewa mi się w priorytecie 5 i pół minuty do 55 stopni podbijajac w sile pendu pompy do 56 i pół stopnia.Wiecej histerezy jak 2 nie daje bo wychlodzona woda z grzejnikow jest za zimna i wtedy bardziej nie starcza utrzymac kotla w minimum mocy ale tylko 7.4 kw- dalej wyjasnilem.Wtedy nie mam duzego spadku na grzejnikach a mieszacz szybko wchodzi w temperaturę zadaną na mieszaczu z pogodówki i to wystarczy w temperaturze zadanej kotła 65 stopni w histerezie 10 stopni czyli do 75 stopni.Maxymalnie spadnie mi temperatura kotła do 65.5  i to nie zawsze bo zalezy kiedy sie wlaczy grzanie cwu bo jak blizej 72 stopni to wtedy gdzies 68  69 stopni spadnie a  spaliny 82 stopnie i buduje   w trybie minimalnym kotła umnie przy 25 kw to 7.4 kw.Kocioł może podniesc do chyba okolo 11 kw i dalej sterownik wyłapuje że to moc minimalna kotła, ale mi udało się to zniwelować do 65.5 stopnia i nie mam tych większych ale minimalnych wartości pracy kotła.Czemu mam 55 stopni ktoś może zadać pytanie.Dlatego żeby utrzymać te 65.5 stopnia.Woda sie szybko miesza z kotłem przy zamknietym zaworze 4d z mieszacza z grzejników wróci mi woda chłodna ale nie natyle żeby póżniej ją długo dogrzewać noi dołożę powrót który umnie jest w przedziale 58 stopni do 65 stopni.Zadany mam 50 stopni z histereza 5 stopni który nigdy mi sie nie zamyka bo wciaz jest dogrzany.55 stopni nie przeszkadza mi poniewaz w prysznicu mam termostat.Spalanie podam dokladnie przy okazji ale jak dobrze pamiétam 16 kg na dobe o -3 do + 5 stopnia w domu mam 24.3 stopnia dokladnie.Jesli kupiles za maly to niedobrze faktycznie.Ja mam 25 kw przy 220 metrach i ustawiam np maxymalna moc 62% i pokazuje mi wtedy 17 kw max. moc kotla.Wtedy mam 17 kw w postaci wiekszej ilosci wody.W Seko przed zakupem pieca i sprawdzeniem na necie na cieplo wlasciwe wychodzilo mi tak 20 kw  a nawet biorac za i przeciw nawet 17 kw ale pan Wojtek z Seko powiedzial zeby wziasc 25 kw i zmniejszyc np moc w tym max kotla i tak kupilem i nie zaluje bo spalanie mam dla mnie okej przy gierkowym kwadratowym domie z pietrem i piwnica.Napisze niedlugo jak tam spalanie na dobe ile w nadzorze itd przy tym Bartexie silver bo fajnie sie spala. Staram sie wyjasnic jak ja mam i pomoc ale jesli zaduzo pisze  w krotkim zadanym pytaniu to napisz bede sie streszczal bez wyjasnien-moze dlatego ze dwa lata walczylem z ustawieniami a teraz chce jak najwiecej przekazac.Pozdrawiam

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tryb min i max mocy nadmuchy w serwisowych to zaprogramowany parametr pod dany kocioł powiązany z obr.wentylatora.W trybie pracy FL. lub MIN-MAX.Dobiera sobie sterownik do tych obrotów górnych max. i dolnych min. obroty dmuchawy żeby spalać  ekogroszek odpowiednio zwalniając i przyspieszajac.Noi oczywiście nie ruszać tych parametrów tylko w korekcie siły nadmuchu w meni kotła,ale otym pewnie wiesz.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz mi napisać jak masz ustawione te zakresy?, coś tam pozmieniałem i nie jestem pewien czy wróciłem do fabrycznych, z góry dzieki.

Wysłane z mojego HTC 10 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Max  2080 rpm   i  Min  1700  rpm

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sprawy.Tak to są fabryczne ustawienia.Nigdy ich nie ruszałem tak więc na pewno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.12.2018 o 21:31, Kijasr napisał:

Wieksza kaloryczność to tak jak byś przerwę między podawaniem rozciągał i odwrotnie.

A do eksperymentu wpisz sobie dużo mniejszą lub większą kaloryczność i zobacz co będzie się działo.

 

 

Cześć Mam Na imię Marek:) jestem posiadaczem seko mak LE 17kw od Pazdziernika 2018r

W funkcji Min-Max nie ma możliwości podania kaloryczności eko myślę ze nie ma to dużego wpływu na ilosc spalanego opału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.12.2018 o 20:09, Kijasr napisał:

Najlepiej sterownik pracuje jak jest minimalna różnica między zasilaniem a powrotem. I żeby to było spełnione to musi być pompa kotlowo na powrocie z zaworu 4d. Inaczej do walka z wiatrakami

Cześć, jest tańszy sposób niż wydatek kilka stów  na pompkę, wystarczy zrobić krótki obieg z regulacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że niektórzy na tym forum nie lubią EcoNetu i wykresów ale osobiście wolę zdalnie na komputerze czy tablecie obserwować i zmieniać parametry pracy kotła oraz śledzić jak wygląda praca w czasie, niż siedzieć w kotłowni.
Kierując się radami Piotra16 próbowałem kiedyś pracy bez nadzoru, spalanie mi wzrosło
i wróciłem do ustawień bez histerezy nadzoru. Teraz do kolejnych prób sprowokował mnie Darko.
Pozostawiłem 65* na piecu, histereza kotła 2*, histereza nadzoru 7*, tym razem bez manipulacji z korektą podawania i nadmuchu. Po prawie 2 dobach pracy kotła widzę że spalanie dobowe wzrosło o 4 kg a widziałem już to w poszczególnych godzinach na wykresie. Zatem w moim przypadku nie tędy droga, wróciłem do ustawień bez histerezy nadzoru z korektą podawania -2% i bez korekty nadmuchu czyli prawie ustawień fabrycznych (tryb FL).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wprowadzeniu zmian potrzeba trochę czasu zanim budynek , instalacja i kocioł dostosują się do zastosowanych nowych ustawień . Na początku możliwy jest wzrost spalania ( chodź by poprzez podniesienie temp. na kotle po wydłużeniu histerezy przejścia w nadzór) , ale spalanie powinno się ustabilizować i wtedy dopiero można zacząć  liczyć dobowe spalanie . Jeżeli dobrze pamiętam to dalej ochronę powrotu  z zaworem 4D masz poprzez pompę CWU - może jednak tu leży problem? ( w tej chwili tylko mi przychodzi do głowy) . Może Czared coś na temat spalania podpowie gdyż też miał powrót chroniony  poprzez CWU i chyba założył osobną pompę na obieg kotłowy ( czy się zwiększyło , czy zmalało po tym zabiegu? ) A może po prostu wróć do trybu min/max , poustawiaj wszystko pod swoją instalację i wtedy spalanie będzie najmniejsze -  bo obecnie  twoje ustawienia to jakaś hydryda FL z MIN/MAX . Jak już masz te wykresy to wstaw te z pracą na ustawieniach od drako i swoich przynajmniej będzie można je porównać i może komuś przyjdzie do głowy gdzie leży błąd . Tak na wszelki wypadek wyłącz całkowicie na kilka minut kocioł niech się zresetuje , przywróć ustawienia fabryczne i  dopiero  po kilku minutach wprowadź swoje. Co do siedzenia w kotłowni to myślę , że dla żadnego z nas to żadna frajda , ale mając obraz  jakie w danej chwili są temp. na różnych obiegach( pod warunkiem zainstalowania termometrów na odpowiednich rurach ) , wydajności pomp w danej chwili i czasów schładzania się instalacji w połączeniu z realną obserwacją pracy kotła - niezastąpione żadnymi wykresami i tylko dla cierpliwych( zmiana tylko jednego parametru daje efekty nieraz dopiero po kilku lub kilkunastu godzinach od jej wprowadzenia) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotr16. Podgląd parametrów w czasie rzeczywistym akurat mam
1735293388_podgld.thumb.jpg.ff78cae8827dc641059b65fc483325d6.jpg

Wykres wg sugestii Darko z histerezą nadzoru (FL), zwiększone zużycie opału
09.01_p-wykr.thumb.jpg.fb1545a372a8084c5b4de3cbe829c506.jpg

Wykres po powrocie do ustawień prawie fabrycznych bez histerezy nadzoru (FL), zmniejszone zużycie
10.01_p-wykr.thumb.jpg.02b5e3224533389a119cc1317b78e0a7.jpg

Zauważyłem że praca się stabilizuje praktycznie po kilku godzinach bo temp. zadana jest bez zmian, temp zewn. też i pobór ciepła jest bez zmian.
W tej chwili ochronę powrotu w menu mam wyłączoną bo temp. powrotu jest ok. 2* - 3* niższa od temp kotła (2-gi wykres) przy ciągłej pracy pompy CWU. Jeżeli pompa CWU będzie standardowo sterowana wtedy ochrona kotła musi być włączona bo temp powrotu bywa poniżej 55* i zawór 4D zaczyna bardziej dbać o kocioł a nie o grzejniki. Miałem tak przez jakiś czas ale żadnych korzyści z tego nie było. Tryb MinMax w sumie też nic nie dał. Taki system.
Tak to wygląda w trybie MinMax
05.12_wykr.thumb.jpg.c1e5e680f72654572853baebed8c8986.jpg

Tak to wygląda u mnie i chyba nic nie zrobię, jak przestanę obserwować pracę kotła to tak jakby go nie było. tylko dosypywać paliwo i usuwać popiół.
Wszystkie wykresy dotyczą godzin nocnych kiedy nie ma zakłóceń w postaci poboru wody itp.

Edytowane przez peha
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wykresie w/g sugestii Drako  widać , że kocioł moduluje mocą  ale nie oto chodzi - widać iż twoja instalacja pracuje bardzo nie stabilnie ( duże i szybkie spadki i wzrosty temp.) i w tym bym upatrywał kłopotów z nadmiernym spalaniem. Masz same grzejniki żeliwne bez podłogówki i pewnie grube rury = duża pojemność wodna - powinna działać na plus w stabilizacji pracy całej instalacji . Podgrzej tą wodę do przynajmniej 60- 65* ( grzejniki powinny pracować na temp wody ok70*) ty trzymasz jak widzę 40 -45 i kocioł non stop dostaje wodę do dogrzania . Przecież masz termostaty lub jakąś regulację na grzejnikach aby  ustawić temp. w pomieszczeniach pod swoje preferencje to cieplejsza woda w całym obiegu nie przegrzeje ci pomieszczeń , a różnica pomiędzy temp zadaną kotła a tą w obiegu będzie mniejsza i moim zdaniem poprawi to jego pracę i spalanie. Może się mylę ale ja bym tak zrobił ( u mnie w tej chwili na CO na dom idzie ok 56 tylko * przy zadanej na kotle 63* - różnica 7* a u ciebie ok 20*)kocioł pracuje w zakresie temperatur 62,5 do 65-66 przy histerezie kotła 2* a nadzoru 5* nie wchodząc w nadzór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

image.png.7b9b94999994d5d29e5c0a89217a5605.png

Tak to wygląda u mnie w Seko Maxx LE 20kW - nieruszane od nowości.

Mam jeszcze pytanie do Darko240973: jaką masz obecnie krzywą grzewczą, jej przesunięcie i  temperaturę na mieszaczu? Bo pamiętam, że pisałeś, że w dom masz zadane 24 stopnie. Ciekawi mnie jak masz ustawioną pogodówkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzywą grzewczą mam 0.9 , przesunięcie 0 a temperaturę na mieszaczu 40 stopni.Tak zgadza się mam w domu 24.3 temperaturę.Na noc obniżenie na mieszaczu stosuje tak aby trochę obnizyc temperature w czasie spanka i rano mam 24.2  lub 24.1 mała róznica ale można dać  na 2 stopnie to pewnie 24.0 może zejdzie zależy od budynku.Moj dość trzyma więc trochę obniżam o ten stopień , ale ogólnie najlepiej wyłapać krzywą bez obnizania.   od godz 23.30 do 6.30 pózniej do 8-ejdo 16 -ej znów obniżam i do 23.30 bez obnizania i tak cały tydzień mam ustawione  aby lepiej do pracy i szkoły dzieciom się wstawało.Zależy jak kto lubi.Stosuje jak najnizsze obnizenie aby trzymać na jednakowym poziomie temperaturę w domu.Współczynnik temperatury temperatury termostatu mam na 20 a obniżenie temperatury  0.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuje za odpowiedź. Jeśli dobrze rozumiem, że ciągła  praca pieca na mocy minimalnej skutkuje zużyciem u Ciebie około 16 kg/dobę. To znaczy, że stała dawka podawania wynosi 0,7 kg/h. Jaką w takim razie masz ustawioną kaloryczność(co przekłada się na przerwę podawania) oraz jaką masz korektę nadmuchu i korektę podawania.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaloryczność miałem 7.8 kg/h  ,  korekta nadmuchu  -0.2   a  korekta podawania   -17 % (0.7 kg/h ).Tak miałem jakiś czas temu ale nie robiło mi to zbyt dużej róznicy w jakiś tam   oszczędności na groszku o różnym skoku temperatury zewnetrznej , ale zawsze bliska 0*kiedy piec modulował sobie moc. Piec praktycznie pracował w mocy minimalnej spaliny były na poziomie 82*.Wróciłem narazie do ustawień korekta nadmuchu -0.2  podawania -0.2  kaloryczność ta sama. Piec częściej jest w nadzorze ale przez to ze w nadzorze to zuzycie wychodzi mi na podobnym poziomie.Druga przyczyna to mam 4-y worki nowego groszku do testowania i sprawdzam na serwisowych ustawieniach.W sumie to na razie u mnie zima jest słaba i nie mam jak sprawdzić tych ustawień np na -5* czy -10*.W sumie jakby nie ustawiać to nie ma szału z oszczędnością.Jak już potestuje kolejne worki to wracam na ustawienia takie jakie mam już od momentu pierwszego mojego postu czyli korekta podawania -0.2  i nadmuchu -0.2 i dalej tak jak w nim pisałem.Tak więc potestuj,sprawdż jak chcesz i daj znać co uciebie wyszło.Dodam jeszcze że temperature podajnika mialem zawsze kolo 30* mniej lub wiecej o 2*.piotr16 też jak czytałem jego posty to próbował od korekt po histereze nadzoru itd i wrócił do praktycznie ustawień serwisowych.Tak więc wiem ze zawsze kusi znalezc dobre dla siebie ustawienia, ale po jakims czasie wraca sie do ustawien serwisowych mowiac tu oczywiście o pracy fuzzy logic.Zużycie eko czy większe czy mniejsze idzie w parze z budynkiem - ile go weżmie i spalimy rocznie to od niego zależy.Poprośmy może piotra16 aby napisał tak np w skrócie co otym myśli i czy od dłuższego czasu ma swoje ustawienia i już nie przestawia w korektach.Nie testowałem ustawienia z kalorycznością mniejszą od 7.8 kg/h np dla ekogroszku odpowiadającej wartości 25kj wtedy jeszcze bardziej spadnie zuzycie węgla lub zaburzy proces spalania na godzinę,  ale przy tej korekcie mojej  nadmuchu -0.2 i podawania  -17% jak na samym początku mojego postu pisałem. Pozdrawiam

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanie. Wprowadzacie ustawienia fabryczne, piec uruchamia się w trybie MinMax. Za pomocą EcoNet przestawiacie tryb pracy na FL. Jak w tym trybie domyślnie ustawiona jest histereza kotła i histereza nadzoru. Gdzieś czytałem tu na forum że histereza nadzoru ma wartość 5*. U mnie po przestawieniu w tryb FL ma wartość 0*. Wtedy wykres przebiegu przypomina taki podniesiony wykres MinMax. Może coś z moim sterownikiem jest nie tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.