Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Seko Maxx Le


robinet

Rekomendowane odpowiedzi

Skoro zostałem ,,wywołany do tablicy" - odpowiadam . W pierwszym sezonie gdy zakupiłem tzw .1t paletę startową z 4 rodzajami eko od 21-28 Mj( po250kg)nie miałem jeszcze zainstalowanego termometru w czopuchu i zaworu 3D oraz nie zwracałem zbytnio uwagi na różne parametry jak np. temp. podajnika , moc nadmuchu - po prostu hydraulik odpalił kocioł coś poustawiał a ja cieszyłem się ciepłem w domu bez ciągłego dorzucania węgla do poprzednio używanego śmieciucha - regulacją zaworów i wydajności pomp osiągnąłem temp.  jaka mi odpowiadała ( zanim to zrobiłem tak podgrzałem podłogówkę , że aż mi silikon odszedł od kibelka i lekki fetorek pojawił się w wc)  , na dodatek w domu trwał remont- adaptacja poddasza i dużo ciepła tam uciekało , więc jakiegoś parcia na liczenie i szukania  oszczędności w spalaniu nie było , jak brakowało opału to się dokupiło i było ok. i tak byłem zadowolony , że spaliłem mniej niż w poprzednim kotle a w domu ciepło o każdej porze dnia i nocy.Praktycznie interesował mnie tylko prawidłowy kopczyk i popiół.Dopiero przed drugim sezonem zainstalowałem zawór 3D i termometr w czopuchu no i mając więcej czasu zacząłem kombinować z ustawieniami aby jak najmniej spalić. I tu zaczęły się schody , jak spalanie spadło to np. temp. podajnika mocno wzrastała a kopczyk niby mocno się nie zapadał ale widocznie żar był za nisko , później  kopczyk ok , ale przesypywał i spalanie wzrastało , innym razem temp spalin na mocy min 140* a  nie raz dochodziła tylko do 80* i kocioł nie mógł osiągnąć zadanej , na szczęście był kupiony zapas opału na cały sezon z nadwyżką więc nie doszły kłopoty związane ze stosowaniem coraz to innych ekogroszków( nie da się ustawić kotła gdy często będziemy stosować coraz to inny opał). Po tych wszystkich próbach jednak wniosek jest jeden - powrót do fabrycznych ustawień i naprawdę minimalne doregulowania , dopasowanie do posiadanego opału ( najlepiej po przetestowaniu w 1sezonie na następny zaopatrzyć się na cały sezon w ten jeden najlepszy wybrany i jechać na nim cały czas) . Zmianami kaloryczności - wielkich oszczędności nie zaobserwowałem choć jakość popiołu można nimi poprawić co powinno skutkować lepszym wykorzystaniem opału ( na cały sezon coś tam zaoszczędzimy ale nie będzie tego na pewno tona , może kilkanaście kg )Co do opału pierwszy miałem z internetu ze składu opału Gwóźdź i na prawdę pomimo iż był wilgotny wypalał się elegancko a popiół był sypki i nie było go dużo , obecnie mam z lokalnego składu - nie jest to ideał ale względy ekonomiczne za nim do tej pory przemawiały , nie wiem może na następny sezon kupię coś innego ale dopiero po zapoznaniu się z waszymi opiniami .

Zawsze starałem się aby kocioł pracował bez przechodzenia w nadzór( dla tego też palę eko o niższej kaloryczności - po za tym jest on łatwiejszy do spalania, nie robią się spieki) , ale po postach Pehy coraz bardziej chodzi mi po głowie przetestowanie spalania z większą mocą i wchodzenie kotła w nadzór ( przecież mamy automatyczne czyszczenie wymiennika to , kocioł nam się nie zasyfi żeby sadza wytworzona w podtrzymaniu zaizolowała skuteczność odbierania ciepła ze spalin przez wymiennik) a nigdy nie twierdziłem , że spalanie bez nadzoru jest najmniejsze po prostu kocioł wtedy pracuje łagodnie i stabilnie bez zrywów , ale czy najmniej pali ?nie wiem. Czas pokarze może poświęcę trochę czasu i po testuję . Jeżeli to zrobię zdam na pewno relację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, peha napisał:

Mam takie pytanie. Wprowadzacie ustawienia fabryczne, piec uruchamia się w trybie MinMax. Za pomocą EcoNet przestawiacie tryb pracy na FL. Jak w tym trybie domyślnie ustawiona jest histereza kotła i histereza nadzoru. Gdzieś czytałem tu na forum że histereza nadzoru ma wartość 5*. U mnie po przestawieniu w tryb FL ma wartość 0*. Wtedy wykres przebiegu przypomina taki podniesiony wykres MinMax. Może coś z moim sterownikiem jest nie tak.

W zwykłym trybie FL fabryczne ustawienia dla histerezy kotła 2* a histereza nadzoru 5* , min. moc nadmuchu 20% , są wtedy jeszcze do zmiany ustawienia temp. zadanej , załączania pomp  , tryb lato , pompa cwu , termostat pokojowy zawory Ndrożne itd. - to już preferencje indywidualne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wiem, jest tam parę rzeczy do ustawienia. Jedyna różnica u mnie w FL to histereza nadzoru która ma 0* a powinno być 5* ale to sobie można też samemu ustawić. Może zadzwonię do SEKO co o tym myślą.

Edytowane przez peha
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki piotr16 za wyczerpującą odpowiedz.Pewnie już wiekszości pomoże ta wypowiedz na zostawienie kociołka w ustawieniach serwisowych z drobnymi korektami dosłownie np w nadmuchu i podawaniu.Ja też się przekonałem i mam ustawienia fabryczne z małymi korektami dosłownie -0.2 korekta podawania i nadmuchu.Jeszcze mozna trochę histerezą 5* w dół lub w górę ale to już kto jak sobie ustawi instalacje i chce zeby kociołek pracował i modułował mocą.Dzięki raz jeszcze piotr16 .Pozdrowionka i do nastepnego razu na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, peha napisał:

To wiem, jest tam parę rzeczy do ustawienia. Jedyna różnica u mnie w FL to histereza nadzoru która ma 0* a powinno być 5* ale to sobie można też samemu ustawić. Może zadzwonię do SEKO co o tym myślą.

Byłem u kolegi w sobote który dzieki mojej opini o piecu zakupił  seko maxx le 17 kw i ma min.max.Zawołał mnie po prośbie  na oględziny ustawień i powiem Ci że miał histereze nadzoru na 5* kotła 2*.Może dowiedz się faktycznie czemu tak jest i czy to nie ma na nic w pływu w doborze parametrów indywidualnych na piecu.W Seko rozmowa jest bezproblemowa i szybko udzielają odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, peha napisał:

To wiem, jest tam parę rzeczy do ustawienia. Jedyna różnica u mnie w FL to histereza nadzoru która ma 0* a powinno być 5* ale to sobie można też samemu ustawić. Może zadzwonię do SEKO co o tym myślą.

No i jeszcze minimalna moc kotła na 0% a maksymalna na 100% 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Peha u mnie jest identycznie ,sprawdzałem histereza nadzoru jest 0* ,a kotła 2* reszta bez zmian.Próbuje to ustawienie z histereza 0* zobaczymy spalanie ,ustawiłem tylko nadmuch na -0,2 a podawanie na - 17% co daje moc max 15,8 kw i 1,8 kg/h. Przy moim eko każda próba miłe widziana bo strasznie mi spika i koksuje ,ale to taka „zaleta” eko masakra jak najszybciej spalić i zapomnieć kupiłem tego 4tony i chyba starczy do maja bo ręce opadają g..... ze szkoda gadać .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie wszystkich, od kwietnia 2018 używam kociołka SEKO MAXX LE 25 kW. Dla mnie super. 

Mam pytanie czy ktoś zrobił może osuszanie zasobnika w tych kotłach? 

Pozdrawiam serdecznie Krzysztof 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, zrobiłem 2 miesiące temu wężem 1/2". Na trzeci dzień po zainstalowaniu zero rosy na ściankach zbiornika i tak do dzisiaj. Żadnej korekty nadmuchu nie robiłem bo to powietrze ze zbiornika i tak jest kierowane z groszkiem do palnika.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, a skąd brałeś powietrze? Wierciles w wentylatorze? 

Pozdrawiam Krzysztof 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie wszystkich, po zainstalowaniu Econeta zacząłem bawić się ustawieniami. Dzięki wielkie wszystkim piszący na tym forum. Informacje ze PLUM nie moduluje mocy są nieprawdziwe! 

Pozdrawiam Krzysztof 

Screenshot_20190115-031538.thumb.png.5502fe4db354e930ebe8b992afe1cfda.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem moduluje tylko czy to powinno tak wyglądać. U mnie jest tak, nie zachwyca mnie to
15.thumb.jpg.d803345b92c93b78e00416a603952547.jpg

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Khojdys napisał:

Witam, a skąd brałeś powietrze? Wierciles w wentylatorze? 

Pozdrawiam Krzysztof 

1.thumb.jpg.ff18678c683a1c3bb69a43f91073da7d.jpg

2.thumb.jpg.8baf31c392da27f60c9a110add8f1f6b.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem z SEKO odnośnie fabrycznego ustawienia histerezy nadzoru w FL. Stare sterowniki mają to domyślnie ustawione na 5* natomiast w nowych jest ustawione 0*.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, 

Odpowiadając na twoje pytanie Peha to jako inżynier automatyka powiem - Nie, powinno być dużo gorzej. Dlaczego? 

Ponieważ koledzy z PLUM nie znają obiektu, czyli konkretnej instalacji. Szacunek, że PID tak działa. Ja osobiście podniósł bym I-calke bo regulator boi się "przywalic mocą" na początku. Zrobiłem test: kazałem nagrzac CWU do 70 stopni. Wykres masz poniżej. Dla wyjaśnienia czujnik w zbiorniku jest około 15 cm poniżej wezownicy CO. Co PLUM wg. Ciebie zrobił nie tak. Poprzednio miałem Reallart oraz Bruli na Klimoszu żeliwny z podajnikiem - spalanie 25-30 na dobę. Teraz 18-20. To nie ster a kocioł zmienił bo inna sprawność. 

Pozdrawiam Krzysztof 

Screenshot_20190115-130933.thumb.png.3f1cd5e0e7d734b4f7f041424f8556cd.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik boi się przywalić mocą żeby nie przykopcić z komina jak niektóre diesle - musi być ekologiczny , po za tym zauważyłem iż przy bardzo szybkim spadku temperatury w CO szybciej i o większe wartości zwiększa moc niż gdy dzieje się to powoli tak jakby badał sobie powoli do jakiej  maksymalnie podnieść żeby zwiększyć temperaturę a nie przesadzić i wejść w nadzór.U mnie to wygląda m.in. tak gdy spada szybko to sterownik podnosi sobie moc co podanie  o np. 1- 1,5 kW , a gdy powoli spada poniżej zadanej to moc rośnie przy każdym podaniu tylko o jakieś 0,2 - 0,4 kW  , aż przestanie spadać temperatura i do tego dołoży jeszcze trochę i z taką osiąga zadaną + 0,5* i wraca do minimalnej mocy z którą pracuje do końca histerezy wejścia w nadzór - najczęściej do niej nie dochodzi tylko temp. ponownie powoli spada.

Peha na zamieszczonym przez ciebie ostatnim wykresie  jeżeli chodzi o instalację i temperatury mieszacza i powrotu coś mi nie pasuje . W/g minie na chłopski rozum jeżeli spada temp na CO to równolegle powinna spadać temp. powrotu a u ciebie jest odwrotnie , temp mieszacza spada a powrotu rośnie  , następnie rośnie temp mieszacza a spada temp powrotu i w końcu obie osiągają tą samą wartość ?Czy tak to powinno działać? Cz aby z twoją instalacją jest wszystko ok ? Chyba nie ( może ten zawór 4D robi takie zamieszanie), ale może się mylę niech wypowiedzą się inni . U mnie spada temp CO - spada również temp powrotu choć  o mniejsze  wartości. Podaj jeszcze raz swoje ustawienia histerez , temperatur wraz z minimalnymi dla kotła i pompy CO oraz mocy kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Piotr16, to co piszesz to 100% racji. W algorytmie PID są trzy parametry:

1. P - proporcjonalny do błędu - różnica zadanej razy coś daje sygnał do reakcji, działa to słabo. 

2. I- całka - układ co jakiś czas "mnozy błąd" - tzn. np. Błąd =1 stopień, po minucie system uznaje, że powinien reagować jak na 2 stopnie, po kolejnej jak na 3, itd. 

3. D-rozniczka, chyba jej nie ma w PLUM bo jest "niestabilna", ale system sprawdza szybkość zmiany parametru - daje to kopa na starcie. 

Jako automatyk powiem po raz kolejny - szacun dla programistów PLUM. 

To tak jakby ktoś robił układ napędowy pojazdu, nie wiedząc czy użytkownik napędzi rower czy czołg. 

Trudne? 

Pozdrawiam Krzysztof 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, peha napisał:

Tak, zrobiłem 2 miesiące temu wężem 1/2". Na trzeci dzień po zainstalowaniu zero rosy na ściankach zbiornika i tak do dzisiaj. Żadnej korekty nadmuchu nie robiłem bo to powietrze ze zbiornika i tak jest kierowane z groszkiem do palnika.

Mam pytanie a propo tego napowietrzenia .Czy mocno dmucha do zbiornika Ci czy lekko?Bo widzę że masz własnie na zdjęciu przewód 1/2.Ja tez mam napowietrzenie do zbiornika ale zrobiłem to na gorze obudowy wentylatora o średnicy wężyka do kranu lub spłuczki i dmucha na tyle że nic mi sie nie skrapla w zbiorniku ale powiew jest słaby.Zrobiłem to z neta z filmiku jak gość to robił.Wszystko gra. Tylko jestem ciekawy czy mocno Ci dmucha o takiej średnicy ,czy to nie ma wpływu bo z wentylatora nie pobierze się więcej wiatru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lekko dmucha, jest to ledwie wyczuwalne i aż dziw że tak skuteczne.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotr16. Rzeczywiście, masz rację z tymi wykresami jest coś nie tak.
Przestawiłem pompę CWU z 1 biegu na 2-gi ze stałymi obrotami, pompę mieszacza  też na 2 bieg ze stałymi obrotami i niestabilność pracy oraz przebiegów na razie znikła (na wykresie po godz. 11-tej).
U mnie nie ma pompy obiegu kotłowego, doraźnie zastępuje ją pompa CWU.
Po raz n-ty wróciłem do ustawień bez histerezy nadzoru, wzrost zużycia groszku z histerezą jest nie do zaakceptowania. Może wynika to z tego że kocioł pracuje stale z mniejszą mocą i sprawność jest mniejsza.1.thumb.jpg.3587b691b58d6801b03d8d60a4327d03.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 11 wyraźnie widać , że temp zasilania się ustabilizowała a mieszacz przestał wachlować w lewo i prawo . Teraz trzeba się zająć tym spalaniem. Przypomnij mi o jakiej mocy groszkiem palisz - jeżeli dobrze odczytuję wykres to kocioł pracuje  z mocą od 70 - 100% , sam tak sobie dobiera czy ty to ustawiłeś ? Czy próbowałeś podnieść temp. zadaną kotła pod np 70* jeżeli tak to jakie były efekty i takie samo pytanie odnośnie temp. mieszacza czyli wody na zasilanie CO  do np 60* ? Może małymi kroczkami powoli coś pozytywnego osiągniemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Groszek "Piekło" żółty z Chwałowic, kaloryczność max 27MJ, popiół 4-7 [%]. Tak to wygląda w teorii, w praktyce kaloryczność może i jest ale węgla w węglu mało bo popiołu ok. 12% (2 x więcej niż Ekoret).
Kocioł sam sobie dobiera moc  nic nie jest zmieniane. Temp. kotła obniżyłem do 60*, temp. mieszacza jest regulowana pogodowo. Nie ustawiam wyższej bo musiałbym wyłączyć pogodówkę lub podnieść znacznie krzywą grzewczą, ponadto w łazienkach nie mam termostatów, grzejniki mają być czymś w rodzaju zaworu bezpieczeństwa i byłoby za ciepło przy np. 60*.
W zeszłym roku w kotle zasypowym SAS 23KW spaliłem 5 ton węgla rozpalając codziennie kocioł o 15-tej lub 16-tej. Gdybym palił na okrągło spaliłbym chyba 6 - 7 ton. Czyli cudów nie ma dom swoje pochłania.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety mój optymizm był przedwczesny, wystarczyło zakłócenie w postaci zwiększonego poboru ciepłej wody po godz. 23 by sterownik się nieco pogubił
2.thumb.jpg.fcefaa3e09691e74716a596af2a02995.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich. Rzadko się odzywam na forum a wynika to z tego,  że nie czuje się ekspertem(mój pierwszy sezon grzewczy) żeby komuś radzić. Śledzę jednak Wasze wypowiedzi od samego początku i próbuję ustawić swój piec. Mam takie wrażenie, że niestety co bym nie zmienił piec spala na dobę minimum 25 kg(bez względu jaka panuje obecnie na zewnątrz temperatura). Wiem, że najlepiej by było ustawić piec tak aby rzadko pracował w nadzorze, mało w maksie i najwięcej w minimum. Niestety ciągle mam problem(próbowałem wszystkich waszych ustawień), żeby piec nie miał zbyt dużych wahań temperatury. Jak pisaliście bardzo ważne jest wyregulowanie instalacji i tym chciałbym się teraz zająć. Proszę podpowiedzcie mi coś. Mam 3 pompy firmy IMPUMPS:

1. Kotłowa - ustawiona na bieg 2

2. Pompa mieszacza - ustawiona na bieg 1

3. Pompa CWU - ustawiona na bieg 2

Jeśli chodzi o tryby pracy to zarówno pompa mieszacza jak i CWU pracują u mnie w trybie proporcjonalnego przyrostu ciśnienia a pompa kotłowa w trybie regulacji(tak jak wspomniałem na 2 biegu). Nie mam zupełnie pojęcia w jakich trybach powinny one pracować. Coś mi świta, że w trybie stałego ciśnienia ale wolę zapytać zanim to zmienie.

Co o tym myślicie?

Poniżej zamieszczam instrukcje.

Dla pompy mieszacza i CWU:

image.thumb.jpeg.0d9323ee19419a916d54824be63da869.jpeg

dla pompy kotłowej:

image.thumb.jpeg.1ef1b413e8c145b377bcbf0291d45689.jpeg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.