Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Seko Maxx Le


robinet

Rekomendowane odpowiedzi

Pompa kotłowa powinna być pod 3 i ustawiona na ciągła prace większa niż pompa mieszacza ,a pompa cwu ustawiona w zależności od temperatury ustawionej na bojlerze.Arturgruszeczka wysłałem ci temat na priv sprawdź 
Nic nie przyszło?

Wysłane z mojego HTC 10 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi , oto że ja nic nie dostałem

[email protected]

Wysłane z mojego HTC 10 przy użyciu Tapatalka
 

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, Eksperci,

Jakieś spostrzeżenia? Dobre rady? Może jakiś parametr jest nierozsądny albo zaprzecza drugiemu?

Walczę z FL od kilku dni, bo spalanie póki co takie samo jak na Min/Max - na poziomie 25-20kg/dobę, ale takie z mojej perspektywy trochę bezsensowne, bo czy jest -5 czy +10 to żre 25kg, natomiast temperatura w domu zawsze ok, tak jak termostat nakazuje. Reszta chyba w komin idzie..(skoro spalanie nie zależy mocno od temperatury zewnętrznej...?). Na zielono poniżej to, co zmieniłem dziś i będę kontrolował. Wcześniej trochę cudowałem z obniżeniami nocnymi, większymi obniżeniami na mieszaczu, gdy osiągnie temperaturę zadaną i takie tam...ale naczytałem się Waszych rad, by jak najmniej zmian, jak najbardziej stabilnie, więc trochę pozmieniałem.

Ze spalaniem/spiekaniem żadnych problemów nie było - palę Wesołą. Zawór 4D jest, pompy trzy - na CWU, kotłowa i mieszacza - ustawione bez raczej na wyższe biegi,  pogodówka czeka na włączenie, póki co chce to zrozumieć na mniejszej ilości zmiennych.

Ogrzewam 200m2 pustaka, dach ocieplony b.dobrze, ściany tylko tynk, stolarka okienna plastik nie najnowszy, drzwi i brama garażowa o dobrej jakości i izolacji, instalacja grzewcza stalowa.

image.thumb.png.670f1ca8ce5c71c420fbd77362cce719.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie czy wartości kaloryczności groszku ma wpływ na ilość podawanego paliwa?? ,bo pocholere one są jak nie maja wpływu na ilość opału w retorcie .?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma to wpływu na ilość podawanego węgla. Jest to tylko w celach informacyjnych.po to żeby wiedziec z jaką mocą pracuje kocioł w danej chwili.

Edytowane przez Kowalski84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wieksza kaloryczność to tak jak byś przerwę między podawaniem rozciągał i odwrotnie.

A do eksperymentu wpisz sobie dużo mniejszą lub większą kaloryczność i zobacz co będzie się działo.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumując wypowiedz Kijasr mniejsza wartość kaloryczności - częstsze podawanie i odwrotnie z większa kaloryczności ?Nie zmienia się dawka paliwa a tylko czas podawania ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do DANIELOS  czy masz już econet  , że możesz zmieniać sobie tryby pracy kotła z min/max na zwykły FL ?Czy zastosowany sterownik pokojowy po osiągnięciu ustawionej temp. w pomieszczeniu wyłącza ci pompę CO ? ( jeżeli tak to skoki temperatury wody w CO będą a praca instalacji i kotła będzie szarpana) Dane jakie podałeś dotyczą chyba ustawień dla trybuFL min/max a nie dla zwykłego FL . Co do min/max niech wypowiedzą się ci u których ten kocioł w tym trybie pracuje ja niestety nie mam takiej wiedzy . Podaj jak długo piec pracuje , czy wchodzi w nadzór i ile on trwa .  Natomiast jeżeli chodzi o zwykły FL to proponuję histerezę nadzoru dać na 4 lub 5* , przy cieplejszych dniach zejść min. mocą kotła na 10 lub 0% a histerezę kotła dać wtedy na 2* , jeżeli dalej palisz wesołą to ustawienie kaloryczności na 7,8 - 8 to na początek tyle moich spostrzeżeń , odpowiedz na zadane pytania będziemy dalej myśleć . Niestety nieocieplone budynki mogą pochłonąć dużo ciepła a przez to i spalanie będzie większe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po paru podpowiedziach Piotra i obserwacji u mnie się sprawdza takie ustawienie 66 na kotle 4 histereza nadzoru , 1 histereza kotła , 44 na dom  ,moc FL 5-100 % ,spalanie 19 kg .

SEKO WYKRES.jpg

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, czared napisał:

Czared, a jaki tryb pracy FL czy Max/Min bo wygląda to na ten drugi.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Dokładnie widać ile razy wszedł na 100% mocy (11.12 godz,12) , a 12.12 ponad 1h pracował stale na ustawionej mocy minimalnej - ale tobie chyba nie trzeba tłumaczyć wykresów , więc nie wiem skąd to pytanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kociol pracuje w trybie FL modulowany ,a te 100% to mój kiczowaty ekogroszek który strasznie koksuje i robią się kalafiory i w tym momencie kocioł ma mało paliwa i uzupełnia poprzez podniesienie mocy .Serdeczne dzięki jeszcze raz dla Piotra za pomoc ,choć uważam ze jeszcze troszkę można zejść ze spalaniem ale to musi być inny groch. W domu stabilne 24,4*c pompa kotłowa ustawiona na 3 bieg tj.22W ,a pompa mieszacza na autoadaptacji tj. od 8-18 W waleczności od zapotrzebowania na ciepło ,różnica temp. pomiedzy zasilaniem a powrotem mam 4-6 *c.Kusi mnie aby w przyszłym roku zamontować wymiennik płytowy 25-35kw a zawór 4 drogowy dać wyłącznie na dom.

Edytowane przez czared
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczymy jak będzie się sprawował na pogodowce ale dopiero w sobotę ja podłączę , Kijasr bardzo chwali sobie prace kotła w tym trybie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem w ostatnim czasie mnóstwo testów w różnych trybach i przy różnych ustawieniach. Robiłem je nocą kiedy zakłócenia od CWU nie istnieją, przy takich samych temp zewn., tym samym groszku i ochronie powrotu.
W każdym przypadku temperatura spalin przy mocy maksymalnej była taka sama. Jeżeli zatem ciepło nie uciekało w komin, węgiel się dobrze spalał to ciepło zostawało w domu, zużycia opału były podobne. W takim układzie przy dobrze ustawionym podawaniu paliwa (automat to praktycznie zapewnia) niewiele wymyślimy, spalanie będzie zależało tylko od opału i stopnia ocieplenia budynku i może to być 10 lub 50kg na dobę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.12.2018 o 09:29, piotr16 napisał:

Do DANIELOS  czy masz już econet  , że możesz zmieniać sobie tryby pracy kotła z min/max na zwykły FL ?Czy zastosowany sterownik pokojowy po osiągnięciu ustawionej temp. w pomieszczeniu wyłącza ci pompę CO ? ( jeżeli tak to skoki temperatury wody w CO będą a praca instalacji i kotła będzie szarpana) Dane jakie podałeś dotyczą chyba ustawień dla trybuFL min/max a nie dla zwykłego FL . Co do min/max niech wypowiedzą się ci u których ten kocioł w tym trybie pracuje ja niestety nie mam takiej wiedzy . Podaj jak długo piec pracuje , czy wchodzi w nadzór i ile on trwa .  Natomiast jeżeli chodzi o zwykły FL to proponuję histerezę nadzoru dać na 4 lub 5* , przy cieplejszych dniach zejść min. mocą kotła na 10 lub 0% a histerezę kotła dać wtedy na 2* , jeżeli dalej palisz wesołą to ustawienie kaloryczności na 7,8 - 8 to na początek tyle moich spostrzeżeń , odpowiedz na zadane pytania będziemy dalej myśleć . Niestety nieocieplone budynki mogą pochłonąć dużo ciepła a przez to i spalanie będzie większe.

Cześć Piotr. Dzięki za odpowiedź! Niestety nie mam jeszcze econetu ale coraz bardziej myślę o jego zakupie. Na wykresach lepiej widać jak pracuje piec a teraz mogę tylko sugerować się pracą pieca, jego anomaliami jak skoki temperatur oraz ilością spalonego paliwa. Odszedłem od wyłączania pompy CO od osiągniętej temp. Teraz zarówno pompa pieca jak i mieszacza pracuje na najwyższych biegach. NIE WIEM CZY TO DOBRZE. Mój piec pracuje na FL(W ubiegłym tygodniu był serwisant i uruchomił tę opcję) Ostatnie dane to max 131 min 222 nadzór 90 minut. Co do kaloryczności to mam ustawione 7,8. Wczoraj włączyłem pogodówkę. Zobaczymy jak teraz będzie piec pracował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogodówka jest super, szkoda że nie uwzględnia temperatury odczuwalnej a dokładnie wiatru ;) Też nie mam wyłączania pompy CO od osiągniętej temp. Nie mam pompy kotłowej zastępuje ją pompa CWU która pracuje na pierwszym biegun u mnie to wystarcza różnica temp. między temp. kotła i powrotu jest ok. 2*, grawitacyjnie było ok. 12*. Pompa mieszacza pracuje w trybie grzejnikowym (mniej więcej 2 bieg, pompa grundfos alpha 2l) i jest to w sam raz, na 1 biegu grzejniki były od 3/4 zimne. W takim układzie moc pomp razem wynosi 37W.

Edytowane przez peha
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A masz może panel pokojowy ? Wtedy pogodowka działa z poloczeniem z panelem jeszcze lepiej. Np gdy jest pokój do grzany to obniża czytnik grzewczy za zaworem i na odwrót. Wtedy zawsze masz stałą temperaturę nie zależnie od wiatru itp.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cała zabawa przy pogodówce dobór krzywej grzewczej i ewentualne jej przesunięcie. Ja mam 1.2, Zobaczymy czy w czasie większych mrozów nie będzie potrzebna korekta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Kijasr napisał:
10 minut temu, peha napisał:
Pogodówka jest super, szkoda że nie uwzględnia temperatury odczuwalnej a dokładnie wiatru ;) Też nie mam wyłączania pompy CO od osiągniętej temp. Nie mam pompy kotłowej zastępuje ją pompa CWU która pracuje na pierwszym biegun u mnie to wystarcza różnica temp. między temp. kotła a powrotu ok 2*, grawitacyjnie było ok 12*. Pompa mieszacza pracuje w trybie grzejnikowym (mniej więcej 2 bieg, pompa grundfos alpha 2l) i jest to w sam raz, na 1 biegu grzejniki były od 3/4 zimne. W takim układzie moc pomp razem wynosi 37W.

A masz może panel pokojowy ? Wtedy pogodowka działa z poloczeniem z panelem jeszcze lepiej. Np gdy jest pokój do grzany to obniża czytnik grzewczy za zaworem i na odwrót. Wtedy zawsze masz stałą temperaturę nie zależnie od wiatru itp.

Mam panel pokojowy ale w sumie jakoś nie widzę jego specjalnych zalet. Temperaturę utrzymują dodatkowo termostaty przy grzejnikach.

Edytowane przez peha
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.