Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Seko Maxx Le


robinet

Rekomendowane odpowiedzi

Mój znajomy posiada Seko maxle14kw w tamtym roku próbował utrzymać pracę ciągłą bez odstawia i niestety poległ plum ma słaby algorytm do ekogroszku. Więc postanowił wymienić na sterownik skzp-02 przesyłam zdjęcia jak mu teraz pracuje z modulacją.ebf382b3e71723c665704b51ca9f81a9.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jal pisalem wcześnjej posiadam kocioł seko bawaria k4 24kw ze sterownikiem plum. Mam pytanie. Co to jest w ustawieniach mieszacza: nieczułość mieszacza, zakres proporcjonalności, i stala czasu calkowania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jackjj napisał: W serwisowych znalazłem parametr nieczułość mieszacza jest tam wpisane 2℃ krok co 0.1 zmniejszyłam na 1℃ to mieszacz nie widział czy ma pracować czy nie - myślałem że się zapsztyka na śmierć
Czemu ta nie czułość jest aż na 2℃?


przy mniejszych wartościach siłownik wykonuje za dużo ruchów, ważne są przy tym parametry 'zakres proporcjonalności' i 'stała czasu całkowania':
"Zakres proporcjonalności
Parametr ma wpływ na wielkość ruchu siłownika mieszacza. Zwiększenie jego wartości powoduje szybsze dochodzenie temperatury mieszacza do wartości zadanej, jednak zbyt wysoka wartość parametru powoduje przeregulowanie temperatury i niepotrzebne ruchy siłownika. Prawidłową wartość dobiera się doświadczalnie. Zaleca się ustawianie wartości parametru w zakresie 2 – 6 [3].
Stała czasu całkowania
Im większa wartość parametru, tym wolniejsza reakcja siłownika na uchyb temperatury. Ustawianie zbyt małych wartości może prowadzić do niepotrzebnych ruchów siłownika, zbyt duża wartość wydłuża czas znalezienia wartości zadanej temperatury. Prawidłową wartość dobiera się doświadczalnie. Zaleca się ustawianie wartości parametru w zakresie 100 – 180 [160]."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieczulość mieszacza to taka histereza mieszacza, zakres proporcjonalnosci to ustawianie wielkości ruchu siłownika, stala czasu to szybkosc reakcji na zmianę temperatury. U mnie jest tak : nieczulość 1, zakres proporcjonalnosci to 2, a stała czasu to 120. Wątek z moimi problemami z ustawieniem jest tutaj :

 

https://r.tapatalk.com/shareLink?url=https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/27356-trudno%C5%9Bci-z-ustawieniem-si%C5%82ownik-zaworu-4d/&share_tid=27356&share_fid=110131&share_type=t

 

Wysłane z mojego HTC 10 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie pokazanych rzutów ekranu i wykresu dodanych przez Kijars , czy uważacie że wszystko jest ok? 1.Temp. powrotu chyba jednak trochę za mała . 2.Skoro ma 14kW to i pewnie też mniejszą pow. do ogrzania i teoretycznie spalanie powinno być mniejsze niż u mnie ( teraz  śr. 12-13 kg/24h przy groszku 24-25MJ) a u niego jak dobrze widzę to ponad 19kg/24h.   3. Gdzie ma czujnik temp. spalin gdyż na wykresie( czerwona linia) tylko czasami podchodzą pod 50* a w większości na wykresie oscylują w okolicach 40*  poniżej temp. powrotu ( ma sucho w kominie i kotle?) Albo czujnik fksuje lub są błędy w zapisie na wykresie bo na ekranie sterownika podana temp. spalin to 74*.                                                                                                                                                                                                                          Nie to żebym się czepiał tego sterownika lub wychwalał pluma . PLUM u mnie się sprawdza i nie narzekam do wszystkiego należy podchodzić z głową  tak  jak  do dobrania odpowiedniej wielkości kotła dla danego budynku jak i do dobrania odpowiedniego opału  dla temperatur panujących na zewnątrz - w jednym jak i drugim przypadku gdy kocioł za duży lub eko za mocny  tak czy tak wejdzie w nadzór .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze 16 powierzchnia domu to około 170m2 5 osób dorosłych w tym małe dzieci pobierają cwu dość sporo jej idzie. Paliwo to retopal. Spaliny na wykresie trzeba pomnożyć razy 2 w kominie sucho. Powrót chlodzieszy bo akurat był rozbiór cwu. Pompa cwu pracuje cały czas jako ochrona powrotu. Screen z dziesiejszego dniaa55ac2936afa4a65b80ceffa67db16e9.jpg

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znaczy że kocioł dobrany prawidłowo.Dziwne iż nie mógł go ustawić tak by chodził długo na minimalnej mocy. Pytanie w jakim trybie pracował ( min/max czy w zwykłym FL)

Co do temp spalin to nie wiedziałem , sory za gafę.Ale temperatury to na nim trzyma na limicie , mając zawór 4D mógłby je podnieść i powrót wtedy dobre 50* by miał.

W plumie jest tak dużo możliwości zmian wielu parametrów, że przy ustabilizowanej , wyregulowanej instalacji nie powinno być problemów ze zmuszeniem kotła do długiej pracy bez nadzoru - wydaje mi się (z własnych obserwacji)  że prędzej wejdzie na moce  maksymalne niż w nadzór.Zresztą jest duża liczba użytkowników kotłów na ekogroszek mających prostsze sterowniki niż my ( działające w dwu stanie) i dają radę tak ustawić parametry pracy kotła żeby wchodził w nadzór jak najrzadziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pracował w fl i bardzo często wpadał w nadzór. Nie pompy kotłowej za zaworem dlatego ten powrót na granicy miał działać na grawitacji ale się nie powiodło. Skzp-02 ma bardzo dużo możliwości regulacji więcej jak plum. Np gdybyś chciał palić na plumie Varmo to już w fl nie da rady tylko w dwustan.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę na forum dużo pochwał tego sterownika . Jest chyba jednym z nowszych . Bądź może jest naprawdę bardzo dobry, na pewno bardziej ciekawy wygląd panelu sterowania . A te wykresy tylko przez neta czy też na panelu ( jeżeli na panelu to fajna rzecz) Widać , że ktoś się przyłożył do jego zrobienia , może być lekarstwem na coraz gorszej jakości paliwa (mieszanką różnych rodzajów węgla nie trzymających żadnych standardów)  Jak na razie u mnie plum działa ok ,  jestem z niego zadowolony  , a kocioł pracuje stabilnie z akceptowalnym dla mnie poziomem zużycia węgla tak że nie myślę o zmianie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykresy są na panelu jest też bardzo fajna stronka przez którą można mieć podgląd. Jeżeli chodzi o kocioł to uważam że jest bardzo fajny same plusy. Tylko jeden minus to sterownik. Nie pisał bym tu nic o tym tylko widziałem kilka postów wyżej jak koledzy pokazują swoje wykresy według wykresów to plum pracuje jak dwustan.

 

Tu jest dużo o tym sterowniku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mam econetu żebym mógł pokazać wykres pracy mojego kotła ale spojrzałem na zapiski które prowadzę i od 8 dni kocioł wg. liczników sterownika stał tylko 2h w nadzorze - wychodzi ok 15 minut na dobę czyli ok 1,5 minuty na godzinę. Jak widać można na tym sterowniku utrzymać pracę tego kotła praktycznie bez pracy w nadzorze(  nie kombinowałem z żadnymi doregulowaniami). Lecz nie chcę tu udowadniać wyższości pluma nad Skzp. Po prostu dostajemy kotły z takim sterownikiem a nie innym (ale przynajmniej z ustawieniami pod konkretny model i moc ) i większości przypadków działa on dobrze ( oczywiście jak od każdej reguły są jakieś wyjątki) tylko trzeba trochę zrozumieć pewne zależności pomiędzy instalacją a pracą kotła i będzie ok.

Uważam ten temat za zamknięty bo i tak nic nie dają takie rozważania dla kolegów którzy raczej potrzebują porad odnośnie tego co mają u siebie. Co do wykresów z pracy sekoMAXa niedawno wstawionych to na pewno jeden z nich jest z kotła pracującego na wysokokalorycznym gorszku a na min przy obecnych warunkach pogodowych uzyskanie pracy bez nadzoru jest po raczej nie możliwe przy w miarę dobrze dobranym  kotle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam Piotr 16

sorki ze nie pisałem ale nie miałem dostepu do kociołka.

temperatura zadana 60 stopni przebija do 72 w nadzorze

histereza 2 stopnie

typ pracy FL

nadmuch  1500-1700

praca w nadzorze ok 30 min

kaloryczność  8,5 KWH/h

wydajność podajnika  10kg/h

jestem pewien że te ustawienia sa nie dobre bo żużluje niesamowicie

 

IMG_20181126_204928.jpg

IMG_20181126_204959.jpg

IMG_20181126_205008.jpg

IMG_20181126_205021.jpg

IMG_20181126_211309.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, bzyk7 napisał:

kaloryczność  8,5 KWH/h

Co to za paliwo?? Bardzo kaloryczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję zmienić ten parametr bo wychodzi prawie 31kj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O jakiej kaloryczności groszkiem palisz?- masz na bank ustawioną złą wartość w sterowniku - ustaw na razie na 7,8                                            Histerezę kotła ( w ustawieniach serwisowych) ustaw na 1*                                                                                                                                            Histerezę przejścia do nadzoru  ustaw na razie na 4* ,   wielkość wydajności podajnika to masz taką z ustawień fabrycznych czy sam sobie taką ustawiłeś? , kocioł jakiej mocy? Uzupełnij swoje dane w stopce tzn co ogrzewasz, moc kotła jaka instalacja - na przyszłość będzie łatwiej (teraz trzeba się wracać i szukać czy gdzieś w swoich postach to podałeś)

Jaką masz ustawioną minimalną moc nadmuchu? - to chyba ciebie prosiłem o podawanie większej ilości informacji czy mi się tylko wydaje? podaj wszystkie ustawienia kotła.

A jeszcze jedna fotka żebyście nie mieli kompleksów że wasz sterownik jest zły a SKPZ taki dobry też potrafi stać w nadzorze ( jeden z wielu wykresów jego pracy z tematu o tym sterowniku)

856F0538-5F7D-4A14-BA14-DDFBD39038ED.thumb.jpeg.b4663476db78fb55082a5179e5670c6d.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle  razy już pisałem a wy dalej robicie po swojemu . Ale napisze jeszcze raz KUPCIE NA OKRESY PRZEJŚCIOWE GROSZEK NISKO KALORYCZNY OK 24MJ - BĘDZIECIE MIELI DUŻO MNIEJ PROBLEMÓW a nie najmocniejszy jaki jest na rynku o dużej spiekalności.

Jak już zrozumiecie swoje kotły  i dostroicie   instalacje wtedy będzie czas na zabawę i eksperymenty z groszkami spiekającymi.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej ustawić na 32kj bo wtedy mniej spali;0))))

Oczywiście żart:)) ,ale niektórzy tak myślą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMG_20181126_212131.thumb.jpg.ca60220db8ef03add0b336151ed7e334.jpgkocioł maxxle 14kw

min moc nadmuchu 20%

instalacja w układzie zamkniętym zawór 4d z siłownikiem,pompa na powrocie

ogrzewam 100m2 9 grzejników panelowych 1 drabinka łazienka,ok 40m2 podłogówki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No stopka ok , prosiłem o podanie wszystkich ustawień jakie masz obecnie na sterowniku - niestety ich nie widzę . Jak ktoś ma ci pomóc skoro nikt nie wie co tam ustawiłeś ( te kilka zdjęć to za mało) weź wypisz je wszystkie a nie wstawiaj zdjęć do to zajęło by całą stronę . Wypisz po kolei  ustawione temp.  , histerezy , nadmuch  itd tak jak jest to poukładane w sterze wraz ze swoimi doregulowaniami . A i nie daje mi spokoju ta wydajność podajnika ( może dla 14kW  jest rzeczywiście fabrycznie 10kg/h ) w moim 17kW jest fabrycznie 31kg/h a to ma bardzo duże znaczenie przy dopasowaniu potem nadmuchu . Uzupełnij dane  to postaramy się pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Apropo wydajności podajnika to pytałem serwisanta z seko który powiedział mi że wydajność podajnika jest jedna 30-31kg/h ponieważ przekładnia jest jedna dla wszystkich modeli. Jest to parametr informacyjny i nie ma wpływu na ilość spalanego węgla. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca się zgodzę . Sterownik ma zaprogramowane , że podajnik na godzinę swojej pracy poda 31kg węgla ( nie mylić na godzinę pracy kotła) z tego jest ustalona dawka na godzinę pracy kotła np. przy mocy minimalnej u mnie 0,6 kg/h ( praktycznie pokrywa się to z wyliczeń ilości wsypywanego opału). Zmniejszając wydajność podajnika zmniejszasz dawkę węgla na godzinę pracy kotła zmniejszając także jednorazową dawkę podania węgla do palnika , automatycznie obniża ci to wartość mocy kotła  na jakiej będzie wtedy pracował - nie zmieniając jednocześnie nadmuchu po kilku podaniach żar coraz bardziej chowa się w głąb retorty aż dojdzie do ślimaka . Proponuję zrobić test - zmień sobie tą wartość drastycznie na 1-5k g bez zmiany innych parametrów ( tylko wydajność podajnika) na jakiś czas i zobacz co się będzie działo . Po drugie jeżeli nie ma to wpływu na pracę kotła to po co można tę wartość zmieniać - ster nie musiał by wcale pokazywać tej danej bo poco , a jednak w ustawieniach fabrycznych jest to ustawione i chyba dla wszystkich kotłów 17 kw jednakowo , nie wiem jak dla innych mocy , niech wypowiedzą się inni. Napisz czy zrobiłeś ten teścik o którym pisałem i podziel się spostrzeżeniami - może się mylę???

Jeżeli chodzi o to że są to wartości orientacyjne to zgodzę się że uziarnienie jak i ciężar właściwy ekogroszków ( a szczególnie gdy jest mokry lub z węgla brunatnego) jest różny i rzeczywista waga podanego węgla przez godzinę pracy podajnika może się różnić nawet o kilka kg. Dla  bardzo skrupulatnych palaczy proponuję przed rozpoczęciem palenia daną partią zakupionego i wysuszonego eko zrobić test podajnika ( niech przepracuje 1h i zważcie to co wysypie i wyjdzie wam ile kg rzeczywiście poda podajnik  przez 1h swojej pracy) i taką wartość wpiszcie do danych w sterowniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.