Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Seko Maxx Le


robinet

Rekomendowane odpowiedzi

Ja bym jeszcze podniósł ale dopiero jutro ( zobaczymy jak będzie pracował po zwiększeniu przejścia do nadzoru) temperaturę  na grzejniki na 55* - masz termostaty więc pokoi nie przegrzejesz . A zapewniam cię że temp spalin jak wejdzie na 100% jest na pewno dużo wyższa , jednak nas bardziej interesuje temp spalin podczas pracy z tym 20 lub 30+ moc minimalna -szczególnie jak już kocioł będzie tuż przed przejściem w nadzór. U mnie wtedy dochodzi do ok 120*

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wytlumaczycie mi czym sie rozni parametr histereza nadzoru od histerezy pracy kotła?

Histereze nadzoru mam na 5 stopni wiec np zadana kotla na 75 to nadzor wlaczy sie przy temp 80 stopni. To chyba dobrze rozumiem. Ale histereza pracy kotla mam na 1 st. I co to oznacza?

Bede wdzieczny za wyjasnienie na przykladzie.

Wysłane z mojego SM-J730F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie co robicie aby zapobiec robieniu się spieków i żużli. Zwiększyłem moc nadmuchu do 20%  i wydłużyłem czas podawania z 15 na 18 min  w nadzorze a i tak robią się kalafiory. Ekogroszek Wesoła. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydrukuj sobie to i powieś nad kotłem.

pentalog.odt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie co robicie aby zapobiec robieniu się spieków i żużli. Zwiększyłem moc nadmuchu do 20%  i wydłużyłem czas podawania z 15 na 18 min  w nadzorze a i tak robią się kalafiory. Ekogroszek Wesoła. 
Jest tyle tematów na temat groszku z wesołej ale prościej napisać niepotrzebnego posta. Co ci ludzie widzą w tej wesołej?? Ja miałem raz i więcej nie wrócę.

Wysłane z mojego Nokia 5.1 przy użyciu Tapatalka

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie. Pisałem już na stronie 26. Ludzie biorą Wesołą, bo tańsza od Skarbka lub Ekoreta, a porównywalnie kaloryczna. A że spieka się mocno to sami chcą się przekonać. Sam się naciąłem. Chyba kiedyś Wesoła mniej się spiekała, ale to już nie wróci.
Zmniejsz nadmuch, jak najkrótsze podawanie i skrócić przerwę. Każde zwiększenie nadmuchu potęguje spieki, z drugiej strony daje czystszy wymiennik. Nie znam złotego środka.

 

Edytowane przez knedel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za uwagi.Jeżeli chodzi o węgiel z wesołej to paliłem orzechem przez 3 lata w zasypowcu  i nie było problemów, kupując ekogroszek zmieniłem dostawcę i kupiłem 1t  wesołej na większe mrozy https://skladopalu.net/wegiel-pakowany/ dlatego byłem zakoczony spiekami ,a temat ekogroszku będzie się powtarzał bo co drugi skład uruchamia swoja produkcję  i będziewiększe pole do oszustw ze względu na brak kontroli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, diricip napisał:

A wytlumaczycie mi czym sie rozni parametr histereza nadzoru od histerezy pracy kotła?

Histereze nadzoru mam na 5 stopni wiec np zadana kotla na 75 to nadzor wlaczy sie przy temp 80 stopni. To chyba dobrze rozumiem. Ale histereza pracy kotla mam na 1 st. I co to oznacza?

Bede wdzieczny za wyjasnienie na przykladzie.

Wysłane z mojego SM-J730F przy użyciu Tapatalka
 

O histerezie nadzoru co nieco wiesz . Działa ona i w drugą stronę czyli jak kocioł budzi się do życia po nadzorze to schodząc z temperaturą do zadanej czyli na twoim przykładzie temp. z 80 spada do 75 pracuje wtedy na aktualnie ustawionej mocy minimalnej - po zejściu temp. poniżej zadanej 75*  stopniowo zwiększa moc do takiej wartości aż temp. na kotle zaczyna rosnąć ( za nim osiągnie za zadaną jeszcze moc może wzrastać ) po osiągnięciu zadanej 75*stopniowo zmniejsz moc aż do ustawionej mocy minimalnej i z taką pracuje do osiągnięcia temp. zadanej + histereza przejścia do nadzoru - w twoim przypadku  do 80* , wyłącza się i stoi w nadzorze.       Histereza kotła to różnica temperatur po której budzi się do życia - na twoim przykładzie , histereza kotła 1* kocioł osiągnął 80* stoi w nadzorze w tym czasie temp. na kotle spadła o 1* poniżej 80 czyli ma 79* , a dokładnie 78,9* kocioł zaczyna pracę - najpierw przedmuch i po jakimś czasie praca z aktualnie ustawioną mocą minimalną . I tak w kółko - tak w skrócie to działa. Wystarczyłoby poświęcić trochę czasu i poobserwować swój kocioł a doszedłbyś do tych wniosków SAM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PEHA jak tam twoje wykresy? Przyszedł mi do głowy jeszcze jeden pomysł na rozwiązanie twojego problemu. Masz u siebie podłączony czujnik pogodowy i sterowanie pogodowe realizowane przez zawór 4D , w takim razie można u ciebie rozkręcić tarmostaty na 4 lub 5 a odpowiednio dobraną krzywą grzewczą ustabilizować  temp. w domu  na optymalnej dla ciebie wartości. W ten sposób woda w CO będzie cały czas krążyć w całym obiegu - przez wszystkie grzejniki ( będą one cały czas lekko ciepłe) a przez to wyeliminuje się nagłe zrzuty zimnej wody . Spadek temp na dworze postępuje powoli , nie gwałtownie na to spokojnie zareaguje pogodówka i stopniowo będzie zwiększać temp na grzejnikach i w pomieszczeniach - kocioł powinien także pracować  spokojnie . Jedynie duży, nagły pobór wody z bojlera będzie mógł trochę zakłócić tą pracę . Niech inni wypowiedzą się też czy to dobry pomysł ( w/g mnie to tylko rozważania teoretyczne a może ktoś już stosuje takie rozwiązanie ? )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykresy przy histerezie nadzoru 6* i mocy minimalnej 30%. Temp zewn. ok -2* a spalanie jak przy -7* 01.12,  wróciłem do histerezy 3% bo było lepiej. Dziękuję za radę spróbuję bo cóż innego mi pozostało.

02.12-0-8.thumb.jpg.b71b6f87950ad011f827cedc2d38d070.jpg

02.12-wykr.thumb.jpg.a64a94490b787be77a0c0dd7c7e0ffd9.jpg

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy doszedłeś dlaczego kocioł  musi wejść na 100% moc ? Z wykresu wynika ,że zapotrzebowanie na ciepło twojego budynku jest większe niż moc min. + 30 - pomimo takiego ustawienia mocy minimalnej kocioł nie wszedł w nadzór a jednak to było za mało dla utrzymania odpowiedniej temperatury w CO i kocioł musiał podbić moc do 100%  ( ale temp na CO nie podniosłeś). W/g mnie albo  do wyregulowania praca instalacji lub niestety duże zapotrzebowanie na ciepło budynku i chyba najmniejsze spalanie w twoim przypadku będzie w trybie min/max FL . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokusił bym się na obniżenie mocy min.kotła bo ustawione teraz na 25%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanie do PEHY co się stało pomiędzy godz. 5 a 6 na ostatnim wykresie (spalania) , że nagle wzrosło spalanie z 1,25/h do 1,75/h czy masz może ustawione obniżenia nocne ? jeżeli tak to je wyłącz, a może termostat pokojowy wyłącza pompę CO ? - to też nie da oszczędności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam obniżenia nocnego, termostat nie wyłącza pompy, wszyscy śpią, nie mam pojęcia, pewnie duchy ;)

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, Czy ktoś z Was pali ekogroszkiem STABEK w naszym piecu Seko Maxx LE? Ja palę obecnie Wesołą i jest ok, ale muszę się teraz zaopatrzyć i szukam czy jest coś jeszcze rozsądnego, a może tańszego.

Pytam bo natknąłem się na promocję: https://stabek.pl/

A może powinienem być "wierny" Wesołej? https://www.***24.pl/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parametry  tego stabka ok  - na pewno  dużo słabszy od wesołej  ( będzie go szło więcej ) ale  cena zachęcająca .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotr16
Przeprowadziłem szereg prób z ustawieniami kotła, w trybie Max/Min, FL z histerezą nadzoru na różnym poziomie i bez histerezy, z włączoną i wyłączoną pompką CWU i wyszło i że najniższe spalanie mam po wprowadzeniu ustawień fabrycznych i modyfikacjach:
- tryb FL
- włączona pompka CWU (1bieg)
- zwiększone obroty pompy CO (bieg grzejnikowy)
- temp zadana kotła 65*
- histereza kotła 2*
- histereza nadzoru 0*
- korekta podawania -7%
- korekta nadmuchu +0,1%
- krzywa grzewcza 1.2
- groszek Retopal  ok. 25MJ
Przy identycznej temp. zewn. i innych ustawieniach dobowe zużycie groszku potrafiło być o 5 kg wyższe.
Tak to wychodzi dla mojego domu (słabe ocieplenie) i mojej instalacji (żeliwne grzejniki) i chyba nie ma dwóch identycznych domów by można było te ustawienia skopiować. Nic lepszego już chyba nie wymyślę.
Na wykresach:
07.12-wykr.thumb.jpg.df06d03703e3269cc93cdc3fea5db0a7.jpg

07_12.thumb.jpg.dbf161b202c6547ddf50bf7acbf7fad4.jpg

Edytowane przez peha
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie najbardziej chodzi o to żeby spalić jak najmniej aby w domu było na tyle ciepło by wszyscy domownicy byli zadowoleni.

Cel uświęca środki. 

Wiadomo że każdy dom i instalacja jest inna a ustawienia trzeba dobrać - dostosować do tego czy dysponujemy. Widzę , że kocioł pracuje u ciebie bez histerezy nadzoru - nie neguję tego skoro wynik spalania jest wtedy najmniejszy , lecz dalej myślę iż dobrze wyregulowana instalacja da dużo większą stabilność pracy kotła - o wyregulowaniu pracy pomp też wcześniej ci pisałem. Czy próbowałeś odkręcić więcej termostaty tak by woda cały czas krążyła przez grzejniki a temp. w pomieszczeniach dobrać odpowiednią krzywą grzewczą ? A może jednak należy zastosować oddzielną pompę na krótkim obiegu kotłowym przy zastosowanym zaworze 4D tak jak to jest zalecane przez większość forumowiczów znających się typowo na instalacjach CO ? Nie wiem. Wiem jedynie na 100% na swoim przykładzie że przy dobrze wykonanej i wyregulowanej instalacji ten kocioł może naprawdę pracować bezproblemowo , także przy dobrych doregulowaniach radząc sobie ze spiekającymi groszkami - a ile spali? niestety tyle ile dany budynek będzie tego potrzebował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam instalację wg schematu na rysunku. W tej chwili nie mam pompki na obiegu kotłowym, zastępuje ją na razie pompka CWU. W którym miejscu 1,2,3 lub 4 należy pompkę obiegu kotłowego zamontować.

1314637218_zawr.thumb.jpg.0e42e3f87f80f77d04dc352be620b263.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam instalację wg schematu na rysunku. W tej chwili nie mam pompki na obiegu kotłowym, zastępuje ją na razie pompka CWU. W którym miejscu 1,2,3 lub 4 należy pompkę obiegu kotłowego zamontować.
1314637218_zawr.thumb.jpg.0e42e3f87f80f77d04dc352be620b263.jpg
Nr 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa kotłowa powinna być pod 3 i ustawiona na ciągła prace większa niż pompa mieszacza ,a pompa cwu ustawiona w zależności od temperatury ustawionej na bojlerze.Arturgruszeczka wysłałem ci temat na priv sprawdź 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli mam ecoster touch to wyłączenie pompy od termostatu w ustawieniach serwisowych mieszacza powinno być włączone ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.