Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ile Spala Wam Piec Na Ekogroszek i Pellet


Robot16

Rekomendowane odpowiedzi

@janosh ostatnio brat mnie zaczepił czy bym u niego nie podkręcił temperatury na kotle, bo jego kobicie zimno. Byłem nieco zdziwiony, bo na grzejniki szło w okolicach 50 stopni (instalacja bez mieszacza). Dałem 55 i z ciekawości wszedłem na moment do nich. Gorączka oporowa, w mieszkaniu jakieś 24-25 stopni, a jej zimno🙈. Każdy jednak ma te odczucie temperatury inne. Wietrzenie zimą godzinę czasu to chyba taki standardzik u kobiet. Tłumaczenie, że lepiej zrobić w pomieszczeniu zimą 5-10 minutowy przeciąg z oknem na oścież, niż trzymać godzinę uchylone nie trafia do nich 😁.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja 4D mam całkiem otwarty i na grzejniki wg kotła idzie 52 st a tarczowy na zasilaniu pokazuje 55 i tyle samo drugi w CWU. Dużo ciepła wytraci mi się w rurach w piwnicy zanim woda dotrze do grzejników. Żona już sie przyzwyczaiła do tych 22 st w domu choć czasem pomarudzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, MrWolf napisał:

Tłumaczenie, że lepiej zrobić w pomieszczeniu zimą 5-10 minutowy przeciąg z oknem na oścież, niż trzymać godzinę uchylone nie trafia do nich 😁.

Potwierdzam 🙂

Wymienic powietrze ale nie studzic godzinami pomieszczenia. Po takim szybkim i intensywnym wietrzeniu jest bardzo przyjemnie a przy takim rozszczelnionym caly czas oknie to nie to samo.

  • Zgadzam się 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O to właśnie chodzi. Wietrząc chcemy wymienić powietrze na świeże. Robiąc to szybko nie wychładzamy ścian i wyposażenia. Po zamknięciu okna temperatura powietrza szybko wróci do normalnego poziomu, ponieważ wszystko w pomieszczeniu ma zgromadzone w sobie pewną ilość ciepła. 

Edytowane przez MrWolf
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie poważny skok spalania:

image.png.0baac14581dae6de6fddb4958220974b.png

Zapotrzebowanie na ciepło ok 70kWh/doba

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za duzo tego wegla Ci idzie @o6483256 . Zgadza ci sie pomiar z faktycznym zuzyciem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej tak, przy sprawności kotła ok 55% takie wychodzi. 

Choć faktycznie trochę dużo moim zdaniem.

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas wietrzenia możemy zaobserwować zachodzące zjawisko fizyczne w postaci pary na szybie (oknie). 

Po pełnej wymianie powietrza z pomieszczenia para znika i wtedy zamykamy okno . I cieszymy się czystym powietrzem. 

 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż muszę to sprawdzić... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

A ja dylerki dostaję jak zbliża mi się zużycie do 9kg a do niedawna szło mi 6kg ale wymieniałem (bo miałem) palnik tzn samą tacę i koronkę nowego typu i zwiększyło spalanie ale za to zdecydowanie czyściej w kotle , 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie twierdzę, że to niemożliwe. Wszystko jest kwestią temperatur😉. Jakbym wszędzie trzymał 18-19 stopni to pewnie by mi się udało zejść do tego wyniku przy obecnej pogodzie.

U mnie zejście w samym salonie z temperaturą o 1-1,5 stopnia powoduje spadek spalania o ponad kilogram. Odkryłem przypadkiem gdy ustawiłem za nisko temp na termostacie i zamiast 21,5-22 miałem 20,5. Spalanie spadło z 13,5 kg na 12 z hakiem. Warunki były bardzo stabilne przez kilka dni. Powrót do poprzedniej temperatury w salonie spowodował wzrost spalania do typowego.

Edytowane przez MrWolf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Kijasr napisał:

Jakoś w te 9kg wierzyc mi się nie chce. Ile węgla spalasz na sezon?

Chyba spalał jakieś 2t, ale Berthold61 zdaje się lubi koloryzować i nie dopowiadać pewnych rzeczy, bo często gubi się w zeznaniach, to pewnie wiek 😁

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61
29 minut temu, Kijasr napisał:

Jakoś w te 9kg wierzyc mi się nie chce. Ile węgla spalasz na sezon?

To zależy ileż i ile czasu mam gości , sami 2 tony wystarczają ale ostatnio całą zimę miałem gości na poddaszu i tonę trzeba było doliczyć jednym słowem 2-3 tony i nigdy 3 nie przekroczyłem , grzeję podłogówką na zasilaniu obecnie 28 stopni a na kotle 65 stopni . jak dobrze pójdzie to w marcu podłączę w końcu pompkę  haier aby już na lato kocioł mi nie chodził .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektórym na forum, to jak z autami, kocioł produkuje opał zamiast spalać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykresy nie są ze sterownika, tylko z domowej automatyki. Sterownik to zwykły Argos.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No szacun..... Moja automatyka poniżej. oczywiście już na zasilaczu i zegarek z obudową. Dodatkowo doszedł potem zegarek samochodowy z Lidla z termometrem....

  

W dniu 8.05.2020 o 14:33, janosh napisał:

Spłodziłem wczoraj wskaźnik czsu pracy podajnika do obliczenia spalania bo Agros ubogi... 😉

I działa.. 😄

 

IMG_20200508_141204.jpg

 

Edytowane przez janosh
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykresy są z Grafany

 

https://grafana.com/

 

Zużycie opału zliczane z pomocą pastylki: https://inode.pl/ i przesyłane po BT LE.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.12.2021 o 19:15, berthold61 napisał:

A ja dylerki dostaję jak zbliża mi się zużycie do 9kg a do niedawna szło mi 6kg ale wymieniałem (bo miałem) palnik tzn samą tacę i koronkę nowego typu i zwiększyło spalanie ale za to zdecydowanie czyściej w kotle , 

Gdybym mial takie spalanie to przy zasobniku 125kg od wrzesnia do kwietnia do pieca podszedlbym z 15 razy. Każde zajmuje mi góra 10 minut. Bezobslugowosc prawie jak gazu. No dobra. Poniosło mnie, ale o pompie bym bym nawet nie pomyslal. Zamarzania, defrosty, pompki, powroty, ciagle przesiadywanie w kotlowniach czy przy aplikacjach  i obserwowanie zuzycia i temperatur. Tak obecnie postrzegam typowego uzytkownika PC. Szalenstwo. 

Edytowane przez der
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, der napisał:

Zamarzania, defrosty, pompki, powroty, ciagle przesiadywanie w kotlowniach czy przy aplikacjach  i obserwowanie zuzycia i temperatur. Tak obecnie postrzegam typowego uzytkownika PC. Szalenstwo. 

E tam przesadzasz. Przy grochu za to: podtrzymania, kopczyki, spieki, popioły,pompki, powroty, ciągle przesiadywanie w kotłowniach i przy aplikacjach, obserwowanie zużycia i temperatur. Taka to różnica w postrzeganiu typowego użytkownika kotła z podajnikiem. Szaleństwo.

Edytowane przez Outsider
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam aplikacji. Nie mam PIDowskiego sterownika. Nie mam miernika ciepła, czujników w kominie. Staram się kupować ten sam opał na cały sezon. Zatem ewentualne regulacje są raz na początku. Polega na ustawieniu dwóch parametrów. Długość podawania. Długość cyklu. Prędkości powietrza nie zmieniam. Jest sadza a nie pluje opałem, wydłużam cykl. Nie ma sadzy i dobija do temperatury, nie ruszam nic. Nie dobija do temperatury, zwiększam podawanie. I tak od 15 lat. Najbardziej mnie drażni to, że pomimo tych tylko 10 minut, muszę je obecnie przy minus 6 w nocy i niewiele cieplej w dzień spędzić co 5 dni, bo szóstego wygaśnie. Powiedzą idiota. Ale ten idiota lubi wracać po 7 dniowym wypadzie na narty do ciepłego domu. Miałem pomysła montażu równoległego montażu PC na monobloku. Ale kiedy czytam przeżycia ludzi z fejsbukowej grupy amatorów tanich rozwiązań, to zdecydowałem, że co najmniej poczekam pół roku stojąc z boku. Bo wygląda na to, że PC, płaskie nieprzewymiarowane grzejniki i instalacja na 1/2cala skręcanego pexa to marny materiał na dobrą współpracę. Spróbuję pouczyć się na cudzych błędach. Mam czas. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.