Skocz do zawartości

CIHYMUR

Stały forumowicz
 • Zawartość

  188
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

3 Neutralny

O CIHYMUR

 • Tytuł
  Stały Forumowicz

O sobie

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Warmińsko -Mazurskie

Informacje o ogrzewaniu

 • Co ogrzewam?
  Mieszkanie w domu dwupiętrowym na poddaszu ,częściowo ocieplony strop wełna 20 cm, nowe okna dwuszybowe . 117m2.
 • Instalacja
  3 Pompy CO, CWU , KOTŁOWA. Rury MIEDŹ+PEX . 10 grzejników , bojler 100 litrów ,
 • Kocioł
  Sztoker+ 12kW w piwnicy. Komin 17m+RCK nad wyczystką

Ostatnie wizyty

733 wyświetleń profilu
 1. CIHYMUR

  Niska temp. powrotu - piec Sas Bio Efekt 23Kw

  Taa jasne . :) skrzypanie to zjawisko fonetyczne . Nawet drzewa skrzypią w lesie jak się ocierają . Byłeś kiedyś w lesie? Idz fajnie jest. U mnie się nic nie ociera. :)
 2. CIHYMUR

  Termostat pokojowy a sterowanie zaworem 4d

  Nie ma . Takie zadanie ma sterowanie pogodowe. A nie sterownik kotła. Sterownik, ustawi taką jaką mu ustawisz.Możesz trzymać np 31*C . Uzupełniając straty cieplne budynku. Lub na grzejniki termostaty i po sprawie. Każde pomieszczenie sterowane niezależnie. Proste i Skuteczne.
 3. CIHYMUR

  Niska temp. powrotu - piec Sas Bio Efekt 23Kw

  Czyli różnica 3-5*C między zasilaniem a powrotem . Tylko w innym zakresie. Tak , z tym opałem to się zgadza. Tylko ja bardziej chciałbym się dowiedzieć co się dzieje w kotle? Czy to może reakcja, na łączenie różnych grubości stali? Inna rozszerzalność wynikająca z grubości ? Takie naprężenia na pewno nie są zdrowe dla kociołka. Jeszcze pytanie do autora tematu: Czy zapowietrza się czasem bojler ? Pęcherzyki powietrza wracające z grzejników mają ujście wprost do góry(powrotu bojlera)
 4. CIHYMUR

  Niska temp. powrotu - piec Sas Bio Efekt 23Kw

  Witam . Chciałbym się dowiedzieć ,jakie znaczenie ma niska temperatura powrotu. To że jest korozja niskotemperaturowa to wiem. Chodzi mi bardziej o to, jakiej różnicy temperatur nie przekraczać. Czy powrót jeśli jest chłodniejszy od zasilania o 5*C to jest ok? Np zasilanie 51*C ,a powrót 46 stopni. Zaobserwowałem u siebie na kotle (właściwie usłyszałem ) rozszerzalność materiału. Jak kociołek przekracza 55* C, to słychać wyraźnie pracę blachy lub spawów płaszcza kotła - nie wiem jak to opisać. Mój stary kocioł pracował(ponad 20 lat) na niskich temperaturach bez żadnych Zaworów 3d i 4d. Był wykonany z 8mm blachy, nigdy nie słyszałem takiej rozszerzalności materiału jak w nowym kotle. Wymieniłem go,(stary kocioł) nie dlatego że się rozciekł, przegnił czy zużył. Dla wygody. Pytam ponieważ stoję przed dylematem kupna zaworu 3D . Miałbym większą sterowalność temperatury na grzejnikach. Będzie to mój pierwszy sezon z tym kotłem i jest za ciepło ,w okresie jesiennym. Oczywiście założę termostaty na grzejniki,tylko nie wiem czy zrobić to jeszcze w tym sezonie czy dopiero na wiosnę. Będę mógł trzymać te 60*C na kotle. Tylko czy aby na pewno słusznie ? Przykładowo gdy grzejemy tylko CWU w lato do 40*C to na kotle jest właśnie ok 50-52* ustalone przez sterownik, który napisał programista do tego właśnie kotła. Przy niższej temperaturze nie zachodzą takie dziwne zjawiska. Pompy pracują 24h. Nie ma zmian cieplnych w kotle. Tzn wpłyneła raz do kotła zimna woda , ... jak rozpalałem :) Żałuje że nie rozciąłem kotła starego kątówką, aby zajrzeć i ocenić jego stan wewnętrzny. Przed zezłomowaniem. Miałbym Wiedzę dobitną, a tak to człowiek słucha papki marketingowej i wymogów gwarancyjnych nie wiadomo czy popartych badaniami w ww temacie.
 5. CIHYMUR

  Termostat pokojowy a sterowanie zaworem 4d

  Jeśli chcesz aby pompa pracowała cały czas ustaw -1 jak na foto. Oprócz tego masz ustawienie start pompy w menu pomp. Od jakiej temperatury startuje pompa .
 6. CIHYMUR

  Kopczyk Na Retorcie Czy Czas Podania Ekogroszku

  Też mam taki węgiel mocno spiekający . Wentylator ustawiłem w zakresie minimum 5% -10%max. Wentylator to Wpa 06 ładnie nisko startuje z Cobra2
 7. CIHYMUR

  Sztoker + 12

  Widzisz kotły 5 klasy to trochę inne konstrukcje, samego kotła i do tego ster odpowiedni. Jak ustawiasz standardowe 60/10/10% szybko dochodzi do zadanej i odstawia ( ale lekko dmucha co jakiś czas na 3% aby utrzymać temp.=mała strata kominowa) W naszym palniku jest żar otoczony wodą i cały czas oddaje ciepło . W retorcie tego niema . Jak ustawisz 80/10/10% to długo będzie dochodził do zadanej . Cały czas wentylator kręci. Jest przedmuch w kominie. Jest to jakieś rozwiązanie ale to nadal strata. A wentyl na 20% nie polecam, wzrośnie sapanie i to duużoo. Podziel się spostrzeżeniami jakie zaobserwujesz .
 8. CIHYMUR

  Sztoker + 12

  Ociepl czopuch wełną na całej długości aż do ściany , zwiększenie mocy dmuchawy to większe spalanie, przerobiłem to. Więcej idzie w komin. Chodzi o to żeby dmuchać cały czas ,ale nie mocno. Wydłuż czas przerwy , niech dłużej popracuje do zadanej. Skrapla się, jak się odstawia ? Ile potrzebuje czasu żeby dojść do zadanej? Dochodzi w 5 min czy 2-3godziny.? Im dłużej tym lepiej , nie ma przestoju i kiszenia.
 9. CIHYMUR

  Jak Palić W Kotle Retortowym

  Myson cp 63 to pompa nie mieszacz. Mieszacz to zawór 3D lub 4D . Tzn trójdrogowy lub czterodrogowy. Wpisz w google
 10. CIHYMUR

  Jak Palić W Kotle Retortowym

  Nikt nie powie Ci jak masz ustawić swój kocioł. To niemożliwe . To jak wróżenie z fusów. Musisz sam. A grono może wskazać tylko drogę. :) Masz instalacje zrobioną na jednej pompie. Od jakiej temperatury startuje pompa? Pewnie nie masz zaworu mieszającego który utrzyma odpowiednią temperaturę na kotle i odpowiednio niższą którą puszcza na instalacje. Instalacja do poprawy. Nie wspomnę o ochronie kotła,... Twój kociołek jest niestabilny, bo jak zaczyna się rozgrzewać to pompa się uruchamia i wypłukuje całą ciepłą wodę z kotła i zalewa go zimna która przypłynęła z grzejników. Jeśli chcesz ustawić kociołek to musisz zapewnić mu stały odbiór ciepła. Pompa pracuje cały czas. Po rozgrzaniu i ustabilizowaniu temperatury w pomieszczeniach . Dokonujesz korekt. Trzeba posiedzieć w kotłowni ze stoperem w ręku i obserwować co się dzieje. Nikt za Ciebie tego nie zrobi , jest jeszcze takie coś jak przesyp podajnika. Nikt nie wie ile węgla podajesz w ciągu jednej sekundy . Mój podaje około 3,5 grama na sek. Zważyłem i wyliczyłem . Powodzenia.
 11. CIHYMUR

  Sztoker + 12

  Ostatnio przesypało mi niedopalony węgiel, więc zmieniłem czas przerwy w podawaniu na 78 sekund zamiast 59. Zdecydowanie lepiej , jak zaczyna pracować na 100% to nie przesypie niedopalonego. minimum dmuchawy zmieniłem na 5 %. Mniej spieków, jak pracuje na mniejszej mocy.
 12. CIHYMUR

  Za mocny Wentylator do Kotła

  Dokładnie tak . Mam takie same wnioski. Chodzi też o średnicę ślimaka. Pozdrawiam.
 13. CIHYMUR

  Za mocny Wentylator do Kotła

  Kociołek nie powinien startować jak rakieta. To strata kominowa. Po długiej walce z ustawieniami, zrozumiałem że nadmuch musi być mocny , na tyle żeby wytworzyć odpowiednie ciśnienie. Cała reszta jego zakresu, nadmiaru mocy po prostu jest zbędna. Lub przydatna, gdy zastosujemy ją w innym kotle,np tą samą dmuchawę o innym zapotrzebowaniu na ciśnienie . Wtedy jest potrzebny wyższy zakres pracy wentylatora. Retorta potrzebuje więcej powietrza od klepsydrowego palnika, ma większe opory. Zrobiłem jakiś czas temu nawet doświadczenie, żeby się przekonać o mocy lub bardziej o ciśnieniu jakie powinno być wytworzone do prawidłowego spalania. Zamontowałem mały wentylatorek do kotła i sterowałem jego obrotami przez komputer. Nie był w stanie wytworzyć odpowiedniego ciśnienia pomimo jego max obrotów. Na dowód wklejam fotkę . Zaznaczam iż to nie działa. !
 14. Witam szanowne grono sympatyków forum. Odkopię nieco temat . Czy zdałoby egzamin sprzęgło,wykonane z trójników 2'' ? Mam kilka grubych trójników po starej instalacji i wpadłem na pomysł, aby skręcić coś takiego jak na rys. Dwa cale to niezły przekrój, jak patrzę na te sprzęgła mini to prawie to samo. Na razie gdybam , chcę dodać do swojej instalacji zawór 3D i wymyśliłem coś takiego , materiał jest i leży w piwnicy, może lepiej by popracował jako sprzęgło. Czy dać sobie spokój ?
 15. CIHYMUR

  Sztoker + 12

  Wklejam ustawienia sterownika w pid , które najlepiej się sprawdzają do mojego węgla który obecnie posiadam.24Mj. (Jesień) .Na dwustan przyjdzie czas jak będzie mróz i ochota na polepszenie wyników.
×

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.