Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Czyli podobne masz zużycie przy większym mrozie ,bo masz trochę mniejszy dom i ocieplony  ,czyli wszystko gra i u mnie i u ciebie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Gredy napisał:

Nawrócenie cieszy, tylko szkoda że po trupach innych. Głosząc, czesto herezje i niedomówienia ;) 

Szczerze daj se dupie siana. To już sie zrobiło nudne takie najeźdzanie - od 50 stron jak małe dzieci , choc obydwoje jestescie pewnie stare byki a nie gimbaza.

Kolego Piecuch - masz gdzieś wymiary tej płytki którą kładziesz z góry na palnik wirowy ? Wiem że to wklejałeś gdzies ale mi umkło - możesz wrzucic jeszcze raz.

 

7 godzin temu, maronka napisał:

eraz w te małe mrozy idzie mi 15 kg węgla i 80 litrów drewna(małe mrozy bo średnia -5 dobowa chyba duża nie jest), rano temp. w domu 19-20 ,w dzień 22-23,obsługa rano 7 rozpalanie 30 litrów drewna i na to a15 kg drewna ,o 19-tej -50 litrów drewna i pali się do 24  ,popiołu 40 litrów na tydzień (4% i wagi i objętości opału)

O 9 rano pół wiaderka drewna + 10kg czarnej substancji,     potem o 17 jakieś cwierć wiaderka - - grube klocki po bokach a wew znowu 10kg. i tak sie jara do 3 w nocy.  W domu 23, w 2 pokojach  przy scianie kominowej cieplej z czego w jednym na pietrze wczoraj było +28  - w t-shirt 'cie nie dało sie wytrzymać :)

 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hallo Koledzy!

Mam kociołek DS całkiem podobny do MPM, zrobiłem mu palnik 8x6,5 cm. Nazywa się 10 kW ale teraz daje ponad 20 kW. Przez przypadek zauważyłem, że płomień z palnika wychodzi jasno-zielony aż wpada w biały. Ta moc kotła mnie zadziwia - na ciągu naturalnym - do tej pory miałem ok11-12 kW na płomieniu jasno-żółtym. Tez seledynkowy widze po raz pierwszy w moim kotle. Jaki kolor płomienia jest w waszych kociołkach? Jakby utrzymać taki płomień, to byłaby chyba rewelacja. Ta moc zadziwia...

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz chyba w okolicach palnika jakiś złom metali kolorowych,który zabarwia Ci płomień.Te 20kW daje ruszt,a ile zostaje w kotle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, maronka napisał:

Czyli podobne masz zużycie przy większym mrozie ,bo masz trochę mniejszy dom i ocieplony  ,czyli wszystko gra i u mnie i u ciebie

Ale kotłownia w garażu - a ten to do chałupy trzeba doliczyć ok 150m bo tam grzejniki są i sam kocioł, komin, rury, bufor - to oddaje. Najwyraźniej źle nie jest mimo tego przesyłu pod ziemią. Mówili mi, że to idzie w kilku warstwach izolacji o łącznej grubości 50 cm więc chyba jak się rozkula to trzyma. Tyle, że u mnie w chacie izolacja może i jest (dwie warstwy pustaka ceramicznego, między nimi izolacja i na zewn. styropian 10cm) ale okna jednokomorowe od podłogi do sufitu a na górze w każdym pokoju od połowy wysokości do sufitu i tutaj sporo tracę. Nawet zasłon w nich nie mam - nie wiem na ile to by zmieniło sytuację ale lubię patrzeć na góry, sarny i na pas Oriona w nocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś włożyłem ten daszek nad elementem wirowym z szamotki i powiem że jest trochę lepiej ,tzn bardziej się mieszają spaliny zmuszone iść przez element wirowy ,dodatkowo ta szamotka działa jak katalizator po rozgrzaniu i zauważyłem że nawet para wodna się nie wydostaje z komina ,o dymie nie wspomnę ,bez tego trochę pary było w mrozy , u mnie dziś -5 było z rana,przepływ -cug tak na oko nie osłabił się ale też za szerokiej tej szamotki nie dałem ,nie zmierzyłem jej z tego wszystkiego ale tak z 7-8 cm szerokości ma,a długość taka by oparła się o przegrodę betonową ,zamówiłem też u producenta nowy palnik wirowy ,tak na zapas,bo przegroda już pękła ,ale bez żadnej szkody dla spalania ,i zamówiłem go z przegrodą o wymiarach otworu 9x12 ,teraz mam 10x11,do drewna myślę że będzie lepiej ,a i węgiel jeszcze łyknie ,a przekrój zostanie ten sam,bo mi pasuje tak jak mam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@maronka też chciałem tego spróbować, bo pomijając całą drame @Piecuch19 ma całkiem interesujące pomysły. Przyklejałeś ten klocek do palnika czy swobodnie leży? Co do pary wodnej to nie przesadzaj - jaka reakcja chemiczna miałaby następować żeby nawet woda się rozpadała? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Luźno leży pod małym skosem oparta o przegrodę,a para to nie wiem, nie ma jej i już ,może ta szamotka podnosi temp na tyle że nie ma co się skraplać bo tem. spalin też trochę wzrosła

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Umnie tez z szamotka pali sie lepiej, polozylem na elemencie wirowym bez klejenia. PW na maxa. Pieknie sie miesza, beton czerwony.

Wysłane z mojego LG-K350 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, maronka napisał:

Luźno leży pod małym skosem oparta o przegrodę,a para to nie wiem, nie ma jej i już ,może ta szamotka podnosi temp na tyle że nie ma co się skraplać bo tem. spalin też trochę wzrosła

Możliwe że trafiłeś na inne warunki pogodowe i para wodna nie wykraplała się.

Postaram sie zrobić otwór/wlot palnika w kształcie koła lub owalu,nie wiem jak wyjdzie wysokość otworu po przeliczeniu pow.przelotu.Za wysoko nie chcę podnosić warstwy żaru.Powietrze pójdzie tak jak zrobił kol.Piecuch,podobnie też ma rozwiązane D.P.w swoim palniku.Pozostanie jeszcze kwestia wyboru czy PW ma iść z popielnika czy z fabrycznego kanału,mam możliwość wyboru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płytke w 2016r sobie wymysliłem zaraz jak zaczełem palenie w MPMie ,sprawdzała sie z oryginalnym palnikiem i pózniej tez poszła do mojego ostatniego palnika poziomego i jest do dziś ,zdjecia kilka razy wrzucałem na forum ,tak ze mój pomysł nie nowy ,acz odkurzany kilka razy ;-)zdj nizej z 2016r ;-) i filmik  z ostatniego palnika 4x8 jaki jest do dzis i tez jest płytka 

IMAG0311.thumb.jpg.769b9109beb531caf23e34186b776457.jpgIMAG0309.thumb.jpg.ebbcb699b023aeb5d325c60038d8675d.jpgIMAG0030.thumb.jpg.97d16905abb80ccd3f496f310ad3d5f3.jpgIMAG0033.thumb.jpg.4992616b776db7124fb0b6c7139ceb53.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

dla ciekawych jeszcze parę filmików z kotłowni.

https://www.youtube.com/watch?v=CR_bDifvkwY

https://www.youtube.com/watch?v=udgHLi_pCH4

https://www.youtube.com/watch?v=wFbedSzlJs0

https://www.youtube.com/watch?v=EztjtExv8Ls

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, carinus napisał:

Pozostanie jeszcze kwestia wyboru czy PW ma iść z popielnika czy z fabrycznego kanału,mam możliwość wyboru.

Uważam że jak zrobisz z fabrycznego kanału to może rozpalać bardziej zasyp przy zamkniętym miarkowniku.

Jak z popielnika to miarkownik będzie regulował przepływ PW z popielnika w zależności od mocy grzania - mniej lub więcej zależnie od podciśnienia w zwężkę.

Kluczem tu są proporcje powietrza z popielnika do gazów wychodzących z paleniska. Przy właściwym ich ustaleniu ( szerokości szczeliny) na każdym etapie palenia będą takie same ( stosunek ich będzie zachowany). Przy większym podciśnieniu zasysa w takich samych proporcjach tylko szybciej i bardziej wymieszane lepiej się spalają w komorze. PW oryginalnym możesz ewentualnie doregulować w zależności od opału.

Ale zrobisz jak uważasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.01.2019 o 10:40, maronka napisał:

Teraz w te małe mrozy idzie mi 15 kg węgla i 80 litrów drewna(małe mrozy bo średnia -5 dobowa chyba duża nie jest), rano temp. w domu 19-20 ,w dzień 22-23,obsługa rano 7 rozpalanie 30 litrów drewna i na to a15 kg drewna ,o 19-tej -50 litrów drewna i pali się do 24  ,popiołu 40 litrów na tydzień (4% i wagi i objętości opału)

A u mnie w końcu udało się podłożyć już dwa razy cały kocioł.

W domu od rana temperatura 23 i spada do 21 kiedy idę rozpalać koło 18. Podkładam około 21.30 - 22.00 i pewnie pali się do 01.

Z rana cieplutka jest jeszcze podłoga. Ile drewna idzie??Nie wiem nie liczę, ale są to jakieś małe ilości. Operacja z podłożenia na nowych filmikach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Piecuch19 napisał:

Uważam że jak zrobisz z fabrycznego kanału to może rozpalać bardziej zasyp przy zamkniętym miarkowniku.

Jak z popielnika to miarkownik będzie regulował przepływ PW z popielnika w zależności od mocy grzania - mniej lub więcej zależnie od podciśnienia w zwężkę.

Kluczem tu są proporcje powietrza z popielnika do gazów wychodzących z paleniska. Przy właściwym ich ustaleniu ( szerokości szczeliny) na każdym etapie palenia będą takie same ( stosunek ich będzie zachowany). Przy większym podciśnieniu zasysa w takich samych proporcjach tylko szybciej i bardziej wymieszane lepiej się spalają w komorze. PW oryginalnym możesz ewentualnie doregulować w zależności od opału.

Ale zrobisz jak uważasz.

Zapomniałeś że palę też drewnem i wtedy powietrze idzie tylko górą,wtedy ratuje mnie oryginalny kanał,który po zamknięciu nie poda powietrza na kanał popielnikowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kamil81 ale komora czyściutka i lśniąca :) u mnie zarasta, ale pale węglem i nie mam wentylatora

wstawiłem prostopadłościan 8x8x2,5 z szamotu nad palnik i na razie jest całkiem interesująco. Kocioł startował dłużej niż zwykle, bo jednak mały opór to robi, ale jak tylko zaczął dopalać to zdaje się że ta modyfikacja może być rzeczywiście przydatna. Używam przypuszczeń bo nie mam aparatury pomiarowej. Mam wrażenie że jest ciut więcej mocy. Po przerusztowaniu dym mniej zauważalny, bo chyba lepiej spala. Płomień wydaje się bardziej biały. W załączeniu pomiary:

image.png.054abd1907b40d86becca10a06e9b76c.png

Przed rusztowaniem:

Po rusztowaniu:

 

Nie klikajcie tego poniżej bo coś się zwaliło w skrypcie forum i nie mogę usunąć....

Edytowane przez rarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, carinus napisał:

Zapomniałeś że palę też drewnem i wtedy powietrze idzie tylko górą,wtedy ratuje mnie oryginalny kanał,który po zamknięciu nie poda powietrza na kanał popielnikowy.

Nie zauważyłem jakichś różnic na drewnie.

Palę węglem ale przy rozpalaniu drewna używam - jednak tylko do rozpalania. Powietrze podaje tylko z popielnika. 

Musiałbym samym drewnem popalić - może jutro spróbuję jak będzie czas bo przy drewnie trzeba częściej chodzić do kotłowni.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Kamil81 napisał:

A u mnie w końcu udało się podłożyć już dwa razy cały kocioł.

W domu od rana temperatura 23 i spada do 21 kiedy idę rozpalać koło 18. Podkładam około 21.30 - 22.00 i pewnie pali się do 01.

Z rana cieplutka jest jeszcze podłoga. Ile drewna idzie??Nie wiem nie liczę, ale są to jakieś małe ilości. Operacja z podłożenia na nowych filmikach.

Masz mały dobrze docieplony dom i podłogówkę która wyśmienicie się sprawdza jako bufor ciepła ,ja się cieszę że spalam połowę tego co w hajnówce,a jakbym palił węglem z dodatkiem drewna to jeszcze mniej ,z tego co widzę to 2 tony wegla i 10 m/p drewna ,w hajnówce szło 5 ton węgla i 10m/p drewna,mam potrzeby a marznąć w domu nie zamierzam,dziwi mnie tylko to u ciebie że grzejesz na noc ,miast odwrotnie

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego główne powietrze podaje się pod ruszta a nie na poziomie palnika czyli drzwiami paleniskowymi. Nie wypala sie dziura pod palnikiem po pewnym czasie jak podaje sie tlen pod ruszta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Norman1212 Podaje się pod ruszta żeby je chłodzić. Podawanie tylko drzwiami paleniskowymi skutecznie skróci Ci ich żywotność. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mniej ja podaję i tu i tu po równo,czyli i chłodzę ruszta i nie wypala mi się dzióra

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy paląc tylko drewnem ruszta też są zagrożone? Na wszelki wypadek mam uchyloną klapkę w dolnych drzwiczkach na około 3mm. Blacha która leży na dwóch pierwszych rusztach od strony palnika wygląda prawie jak nowa (dwa małe pęknięcia i minimalnie wydęta w dół) a używam ją już drugi sezon, temperatura więc chyba nie jest aż tak wielka jak przy paleniu węglem. Dzisiaj włożyłem również kawałek szamotu 80 x 80 x 35 nad palnik wirowy. Rozpaliłem dopiero pół godzinki temu, więc dopiero zobaczę jak się kociołek sprawuje, ale już widać że dwa zawirowacze własnej roboty oraz ta szamotka dość skutecznie tłumią start kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy drewnie nie ma znaczenia przegrzanie ruszt niby , ale dobrze że trochę podajesz dołem ,raz że chłodzi a dwa jest takim pw dodatkowym i przez to czyściej się drewno spala,ew. spróbuj 5mm i zobacz czy będzie się inaczej paliło

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, carinus napisał:

Możliwe że trafiłeś na inne warunki pogodowe i para wodna nie wykraplała się.

Postaram sie zrobić otwór/wlot palnika w kształcie koła lub owalu,nie wiem jak wyjdzie wysokość otworu po przeliczeniu pow.przelotu.Za wysoko nie chcę podnosić warstwy żaru.Powietrze pójdzie tak jak zrobił kol.Piecuch,podobnie też ma rozwiązane D.P.w swoim palniku.Pozostanie jeszcze kwestia wyboru czy PW ma iść z popielnika czy z fabrycznego kanału,mam możliwość wyboru.

Faktycznie dziś było wilgotno ,padał śnieg mały i para szła aż huczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, brodekb napisał:

Płytke w 2016r sobie wymysliłem zaraz jak zaczełem palenie w MPMie ,sprawdzała sie z oryginalnym palnikiem i pózniej tez poszła do mojego ostatniego palnika poziomego i jest do dziś ,zdjecia kilka razy wrzucałem na forum ,tak ze mój pomysł nie nowy ,acz odkurzany kilka razy ;-)zdj nizej z 2016r ;-) i filmik  z ostatniego palnika 4x8 jaki jest do dzis i tez jest płytka 

 

4x8.wmv

IMAG0311.thumb.jpg.769b9109beb531caf23e34186b776457.jpgIMAG0309.thumb.jpg.ebbcb699b023aeb5d325c60038d8675d.jpgIMAG0030.thumb.jpg.97d16905abb80ccd3f496f310ad3d5f3.jpgIMAG0033.thumb.jpg.4992616b776db7124fb0b6c7139ceb53.jpg

 

Szerokość 10 a wysokość pamiętasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.