Skocz do zawartości

RandomUser

Forumowicz
  • Postów

    5
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Osiągnięcia RandomUser

Nowicjusz

Nowicjusz (1/14)

  • Od roku na pokładzie
  • Pierwszy post
  • Starter dyskusji
  • Miesiąc później
  • Tydzień pierwszy zaliczony

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. W kotle MPM DS na węgiel, na progu cegieł szamotowych robią mi się spieki z popiołu, których nie da się oderwać, usunąć. Kocioł jest wpięty do bufora i początkowo miał ustawioną temperaturę pracy na 80 stopni. Odkułem spieki ale one nie odeszły idealnie od powierzchni cegły szamotowej. W niektórych miejscach trochę zostało spieku na cegle w innych odszedł razem cienką warstwą cegły. Po tym zabiegu zmieniłem temp na 70 stopni ale problem nie znikną. Nadal tworzy się jęzor ze stopionego popiołu na progu. W załączniku zamieszczam zdjęcie miejsca w którym tworzy się spiek. W kotle palę węglem "Orzech II" z kopalni "Staszic - Wujek". W jaki sposób pozbyć się spieku z popiołu, który przywarł do powierzchni szamotu, żeby nie uszkodzić cegły szamotowej? Co zrobić, żeby stopiony popiół nie przywierał tak mocno do powierzchni cegły szamotowej? Można tę cegłę czymś zaimpregnować? Co mogę zrobić, żeby popiół nie topił się? Czy przyczyną może być stosowanie dodatków typu: sadpal, spalsadz, propfeu?
  2. Nie chcę mieć góry węgla na podwórku i latania ze szpadlem. Węgiel workowany na paletach łatwiej jest składować i zajmuje mniej miejsca.
  3. Na kolejny sezon grzewczy wymieniam starego kopciucha na nowego kopciucha w 5 klasie z Ecodesign (MPM DS) + bufor 1000l. Nowy kocioł czeka już grzecznie w garażu, bufor w drodze. W sklepie PGG kupiłem 5 ton polskiego orzecha II 28-33MJ za 830 PLN/t. Koszt odbioru węgla z kopalni, workowania i nadania kurierem do mnie to 690 PLN/t. Czyli za tonę węgla wychodzi 1 520 PLN, tragedii nie ma. Na składach węgla PGG można kupić węgiel za 1 300 PLN/t luzem + transport. Drewno jest obecnie tańsze o 40% w stosunku do cen rok temu, więc pewnie trochę go kupię. Te 5 ton węgla + drewno starczy mi na dwa sezony. Do bufora na wszelki wypadek zamówiłem też grzałkę elektryczną. Pewnie nie będę z niej korzystał ale jakby co będę miał taką możliwość. Mam gaz i używam go do CWU ale nie chcę mieć CO na gaz bo nie lubię kacapów. CWU z czasem przepnę do bufora.
  4. Dzięki za wskazówkę. Rozumiem, że ten film miałeś na myśli: https://youtu.be/KGgtRjf_erI Zrobiłem schemat instalacji. Czy w razie awarii prądu bufor będzie ładował się grawitacyjnie? Jakie powinny być średnice przewodów pomiędzy kotłem a buforem oraz między buforami?
  5. Hej, proszę o pomoc w modernizacji prostej instalacji CO. Obecna instalacja CO to pozaklasowy piec węglowy dolnego spalania. Jeden sterownik, który zarządza temperaturą kotła poprzez dmuchawę dostarczającą do niego powietrze oraz włącza i wyłącza pompę obiegową. W domu jest jeden obieg, rury z tworzywa, grzejniki aluminiowe z zaworami termostatycznymi. Modernizacja będzie polegać na wymianie kotła na MPM DS 18 kW z miarkownikiem ciągu oraz dodaniu bufora ciepła 1000l. 1. W jaki sposób najlepiej będzie podłączyć to do obecnej instalacji? 2. Czy pomiędzy kotłem a buforem powinna być pompa i ochrona powrotu? 3. Jaki sterownik i jakie element instalacji powinny znaleźć się pomiędzy buforem a grzejnikami, żebym mógł np. ustawić sobie, że w ciągu dnia w pomieszczeniu gdzie będzie czujka ma być 21 stopni i 19 stopni w nocy? Jak najprościej będzie zmontować coś co będzie dążyć do osiągnięcia zadanej temperatury? Sterować pompą obiegową włącz/wyłącz? Sterować temperaturą wody jaka zasila instalację poprzez mieszanie jej z powrotem? Jedno i drugie?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.