Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Elektryczne grzanie wody dla CO?


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

W związku ze sporą nadprodukcją prądu z fotowoltaiki kupiłem 8 grzejników elektrycznych i przez 3 miesiące tego sezonu tak ogrzewałem dom. Akurat wystarczyło równo do sylwestra. Niemniej jednak taka forma ogrzewania średnio mi odpowiada, bo np nie działa ogrzewanie podłogowe. Poza tym w mniejszych pomieszczeniach w ogóle nie było grzejnika, gdyż musiałbym ich kupić bardzo dużo, więc skupiłem się na ogrzewaniu "głównych" pomieszczeń.

To z kolei nasunęło mi pewną myśl - pytanie. Otóż czy istnieje jakaś grzałka (elektryczna oczywiście), którą mógłbym wpiąć w obwód CO i tym samym ogrzewać prądem dom korzystając z obecnych grzejników CO i ogrzewania podłogowego? W takim przypadku dodatkowe grzejniki elektryczne nie byłyby potrzebne, ogrzewane by było każde pomieszczenie, działałaby podłogówka. Tylko czy jest takie urządzenie, którego potrzebuję?

 

Z góry dzięki, pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W okresach przejsciowych grzeje pradem CO i CWU, w zimie pracuje kociol.

Ja wykorzystuje bufor ktory jest takim lacznikiem pomiedzy zrodlem ciepla a instalacja w budynku, bedac jednocześnie sprzeglem hydraulicznym i akumulatorem ciepla dla pradu w II taryfie.

U Ciebie tez tak pewnie mozna lub zastanowic sie nad przeplywowym ogrzewaniem CO (Taryfa G11) w wersji DIY.

Zrob schemat obecnej instalacji, kilka zdjec i cos pomyslimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie ten przepływowy podgrzewacz mi się podoba z racji małej ilości miejsca w kotłowni.

Schemat instalacji przesyłam w załączniku. Celowo uprościłem temat zasobnika CWU, bo on nic nie wnosi. Jest tam pompa cyrkulacyjna itp. Natomiast jak chodzi o CO, to instalacja jest z pex-al-pex i pierwsze powiedzmy 2mb instalacji jest na wierzchu (w sensie, że nie jest to schowane w ścianie/podłodze). Więc tutaj aż by się prosiło o jakiś podgrzewacz przepływowy (+ chyba pompę, bo pompę CO mam w piecu CO. Jak piec będzie wyłączony dla CO, to i pompa nie będzie działała, więc chyba trzeba dołożyć "zewnętrzną").

schemat CO.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten kocioł to gazowy, pellet, smieciuch. Sa tam grzejniki, czy tylko podłogówka? 

Tak tylko na pierwszy rzut oka to pomiedzy kociol a rozdzielacze wstawic sprzegło hydrauliczne z wbudowana grzalka, troche armatury, ZZ i oczywiscie dodatkowa pompa w obiegu CO.

Nie wiem czy znajdziesz gotowe/fabryczne rozwiązanie? Może ktoś się z tym spotkał...

Sterowanie tez nie zasadzie termostatu tylko bardziej "inteligentne", płynne. Uzyskasz to samo co ja mam tylko w wersji "mało wody".

Robisz cos technicznie sam? Znaleźć fachowca który sie tego podejmie to bedzie cud nad Wisłą :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec jest gazowy, kondensacyjny. Są i grzejniki (metalowe), i podłogówka.

Co mi da takie sprzęgło? W sensie jakie zalety? Bo teraz faktycznie nic takiego nie ma. Idzie rura z pieca bezpośrednio do rozdzielni.

Sam sporo robię, więc jak będę miał wszystkie informacje, to pewnie dam radę - chyba, że to jakiś odjazd ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Maro36 napisał:

Co mi da takie sprzęgło?

Rozdzielisz hydraulicznie kociol od instalacji. Grzalka jest wtedy niewidoczna dla kotla. Teraz musialbys gonic pompa kotlowa wode przez kociol i podgrzewacz przepływowy a chodzi o to aby mozna bylo calkiem wylaczyc kociol.

Ja wstawisz cos przeplywowo teraz to woda musi gonic pompa przez kociol.

3 minuty temu, Maro36 napisał:

Piec jest gazowy, kondensacyjny. Są i grzejniki (metalowe), i podłogówka.

Zamiesc dokładny schemat tej instalacji bo to moze skomplikowac pomysly.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załączam dokładniejszy schemat. Naprawdę już nie ma nic więcej. Po prostu woda z pieca idzie do obu rozdzielni, a z nich idzie równolegle na grzejniki i podłogówkę. Wraca do rozdzielni i z rozdzielni wraca do pieca. Na 3 obwodach podłogówki (2 na parterze i 1 na poddaszu) na powrocie jest RTL.

Tuż przed wejściem do rozdzielni na parterze jest trójnik. Jednym końcem woda wchodzi, drugim idzie do rozdzielni na parterze, trzecim idzie do rozdzielni na poddaszu. Analogicznie jest z powrotem wody (trójnik koło rozdzielni na parterze).

schemat CO.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ideowo cos takiego:

 

285663240_schematCO.jpg.efb68bc464e265104d595541ec13e8a4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki,

Z tego schematu oraz opisu samego sprzęgła rozumiem, że u mnie wystarczy najprostsze sprzęgło z 2 wejściami i 2 wyjściami (bez żadnego rozdzielacza)? Widzę, że są sprzęgła w cenach od 300zł do 4000zł, ale jeśli nie ma żadnych rozdzielaczy, to i nie ma też innych wodotrysków i takie tanie mi wystarczy?

Zaraz za sprzęgłem musi być wstawiona pompa CO (sterowana niezależnie do pompy w piecu). A ten prostokąt nad sprzęgłem, który zamieściłeś na schemacie, to co to jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tych gotowcach grzałki raczej nie zamontujesz.

Tu bedzie potrzebne troche wiekszych rozmiarów. Dluższe i szersze. Na wejsciu do sprzegła od strony kotla zawor zwrotny co by go grawitacja nie grzac.

Puszka to jakies proste sterowanie ta grzalka typu zalacz grzalke lub kociol gazowy, reguluj moca grzania PWM, pompa CO start gdy temperatura na sprzegle powyzej zadanej, zatrzymaj kociol gazowy. Nic skomplikowanego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.