Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Autonomiczny Zestaw Fotowoltaiczny Do Zasilania Cwu


Gość Visitor1230

Rekomendowane odpowiedzi

ale jaja juz drugi dzien z rzedu mam tak ze w godzinach wieczornych nie moge uruchomic forum z laptopa a z telefonu moge a co ciekawe mam internet mobilny wlasnie z tego telefonu :).

wracajac do tematu to kolega i tak przez 6 miesiecy w roku grzeje ciepla wode z CO wiec kaski z solarow starczyloby na 20lat ;) albo i dluzej.

Kolego policz ile wody zuzywasz w kiedy CO nie dziala i przelicz to na kw moze wyjsc tsk ze taniej bys grzal pradem ze 100% sprawnoscia. Nie wiem jakiego masz dystrybutora energii ale w pge mam taryfe 2 strefowa a do tego caly weekend mam tani prad.

 

sambor ten twojbkolega ma cos zwalona ta instalacje. czy on ma jakis markowy sprzet czy sam skladal? bo przepalenie grzalki to jest niezly wyczyn tj. musi miec duzo wyzsze napiecie niz jest przeznaczona grzalka. w moim bojlerku w domu grzalka na 230V dziala juz 10lat i pewnie przezyje jeszcze zasobnik.

 

automatyk do grzania wody tylko napiecie 230 volt z paneli wtedy zero strat i prosta do granic bolu instalacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do napięcia to podobno jest z paneli 24V x 10 = 240V, ale czort wie , ja mu nie sprawdzałem, on sam nie składał, tylko firma, a widocznie to nie 24V , tylko więcej, ale woda powinna schłodzić grzałkę, ale ten z firmy coś tłumaczył się że prąd stały mocniej grzeje niż przemienny, gdyż nie ma sinusoidy  - może mysli  tak że jak sinusoida idzie do góry to grzeje a jak na dół to chłodzi   :D .

Teraz jak padnie następna grzałka to koleś mówi że wypina jeden panel i będzie grzał na niższym napięciu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisalem maila do selfy zeby mi wytlumaczyli jak dziala sterownik i jak jest zabezpieczony. Dzieki Sambor za wskazowki.

W przypadku sterownika Selfy to może być trochę inaczej gdyż tam panuje napięcie ok 110-120v, gorzej jest przy napięciach  2x wyższych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem gdzieś w necie specjalną grzałkę + sterowanie właśnie do stosowania z panelami, od zwykłej różniła się tym, że była jak by zbudowana z kilku grzałek, a sterowanie dobierało połączenia między nimi aby dopasować napięcie i opór do aktualnych warunków pracy paneli

a tu inny sposób: http://solaris18.blogspot.com/2013/05/ogrzewanie-wody-za-pomoca-moduow.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale jaja juz drugi dzien z rzedu mam tak ze w godzinach wieczornych nie moge uruchomic forum z laptopa a z telefonu moge a co ciekawe mam internet mobilny wlasnie z tego telefonu :).

wracajac do tematu to kolega i tak przez 6 miesiecy w roku grzeje ciepla wode z CO wiec kaski z solarow starczyloby na 20lat ;) albo i dluzej.

Kolego policz ile wody zuzywasz w kiedy CO nie dziala i przelicz to na kw moze wyjsc tsk ze taniej bys grzal pradem ze 100% sprawnoscia. Nie wiem jakiego masz dystrybutora energii ale w pge mam taryfe 2 strefowa a do tego caly weekend mam tani prad.

 

sambor ten twojbkolega ma cos zwalona ta instalacje. czy on ma jakis markowy sprzet czy sam skladal? bo przepalenie grzalki to jest niezly wyczyn tj. musi miec duzo wyzsze napiecie niz jest przeznaczona grzalka. w moim bojlerku w domu grzalka na 230V dziala juz 10lat i pewnie przezyje jeszcze zasobnik.

 

automatyk do grzania wody tylko napiecie 230 volt z paneli wtedy zero strat i prosta do granic bolu instalacja.

tak zgadza sie ale wtedy grzała musi być na wyższe napięcie o 30% od nominalnego napicia ogniw ,gdyż załóżmy ze mamy 5 ogniw które napięcie otwarcia na panel  36V i wtedy zaczynają podawać napięcie i wymuszać prąd i mamy 180V natomiast max napięcie jakie możne wystąpić na takich panelach to 250V i teraz stosując grzałkę 2kW na 230V powinno być ok ,ale jak zastosujesz grzałkę 1kW to będzie cały czas w słoneczne dni pracowało na 250V no a wymuszanie z grzałki 1kW mocy 1250W musi zakończyć się spaleniem i tyle ,i teraz stosujesz 4 panele i ta grzałkę 2kW no będzie ok w upalne dni ,zastosujesz 2kW i pochmurne dni i grzanie nie działa bo kolektor  grzałkę będzie traktował jak zwarcie i nie dojdzie to otwarcia i trzeba by stosować dwie grzałki i przekaźnik nad napięciowy no ale kasa i dlatego najprościej jest ustabilizować i przetworzyć na byje jaka częstotliwość ale stabilne napięcie i wtedy to tylko kamień zabije grzałkę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no generalnie to co modne jest nie opłacalne i tego sie nie zmieni

Oby tak nie było, bo palenie węglem może bardzo podrożeć.

Ostatnio mi Juzef mówił, że się nasz Rząd interesował stroną czysteogrzewanie, i nawet Z Tuskiem parę dłuższych zdań na ten temat zamienił...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

generalnie juz ludzie zaczynają mysleć i coraz mniej jest kopciuchów coraz wiecej gazu i padu idzie choć jak dla mnie to zbyt wolne sa te zmiany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samo podniesienie akcyzy to chyba byłoby jednak za mało.

Dochodzą do mnie sygnały, że część przedsiębiorców (chodzi o małe/średnie wioskowe firmy) ogrzewa się i używa do produkcji ciepła technologicznego "paliw alternatywnych", kupowanych w sortowniach śmieci (zaolejone szmaty i mielone plastiki). 

Palą to świństwo najprawdopodobniej w "zwykłych" kotłach - bo taniej wychodzi niż węgiel.

 

Też myślę o PC lub gazie - ale to w innej lokalizacji, jak zdrowie i czas pozwoli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a tak znam takiego trzy ulice dalej co zaopatruje sie w opał w lumpex czyli to co nie zejdzie i nie nadaje sie na szmatki ,jedzie gosc juz 5 lat tak smród niesamowity jak sie tam przejezdza ale na pytanie czy mam to zgłosić to jest kategoryczne nie bo sąsiad bo coś tam i wogóle i co poradzić ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

czyli wtedy kiedy największe nasłonecznienie.

Niestety wiem, gdyż  pomagam mu wymieniać - 2 x lipiec i 1 x sierpień.

Z tymi grzalkami twojego kolegi to podejrzewam problem jest w dostawionych panelach. Tak sobie analizowalem zestaw jaki chcialbym miec. Grzalka 115 DC. I ma ona pewien wspolczynnik bezpieczenstwa przeciw podwyzszonemu napieciu. Panel moze dac maksymalnie w niedlugim okresie czasu do 36V (*4=144V) przez wiekszosc czasu dzialaja jenak na nizszym napieciu. I gdybym dolozyl sobie dwa panele to na bank mialbym grzalke upieczona co jakis czas. I logicznym wydaje sie jak piszesz, ze siada w lipcu czy sierpniu. Wlasnie wtedy kiedy panele daja najwiecej mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Posiadam 17szr paneli i też dokładam jeszcze 3szt /20szt. x 90W/ tak aby mieć 1800W. Mam to rok i stwierdziła iż w pochmurne dni daje za mało mocy. W słoneczne dni około godz.13 bojler 120l ma ok.90st.C Muszę z czasem zmienić bojler na większy 250-300l tak aby lepiej wykorzystać dostarczone do bojlera waty. Bojler w jednej mufie ma 3 grzałki 300W,500W,700W. Sterownik w zależności od mocy załącza 1,2,3,1i2,1i3,1i2i3 grzałkę. Zysk roczny minimum 1000 zł w stosunku do energii elektrycznej na 1 taryfie. Inwestycja wróci się po 6-7 latach. Ja mam panele amorficzne /wtedy ich trzeba dużo , ale są tańsze i podobno pracują lepiej w gorszych warunkach nasłonecznienia/. Można kupić panele po250W i wtedy wystarczy 7szt i zainstalować na dachu budynku- krótsze przewody. Panele wytrzymują ok.25 lat i wówczas ich sprawność spada o ok. 20%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po doświadczeniach ostatnich i przerobieniu wysokiego napięcia ,niskiego napięcia  mam teraz foto przepięte(powiedzmy średnie napięcie  ) na 72V do tego tracer na ładowanie aku i równolegle sterownik pwm sterowania grzałki , i zakonczyzły sie wszelkie problemy sterowania .Ale docelowo będę tez dokładał foto bo to dobry temat jeśli chce sie zaoszczędzić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, napiszcie proszę, ile faktycznie kosztowały was instalacje i ile faktycznie spadły wasze rachunki? Takie wyliczenie opłacalności inwestycji. Co prawda, kolega automatyk już sporo w tym temacie napisał, o kosztach też, i dzięki mu za to.  Jednak sam wspomniał, że jego ceny były mocno okazyjne. Ja bym się chętnie dowiedział, ile by kosztowała podobna instalacja, gdy będzie ją kupował zwykły człowiek, nie mający znajomości w branży. Przychodzi, zamawia, montują, płaci, i po ilu latach wychodzi na swoje? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe szary człowiek to zpałaci około 10 tys za 1kW a przy takiej inwestycji to zwrot przy korzystaniu z energi wieczorem i nocą to  min 15 lat ,uwazam że jak dla mnie to nie ma lepszego systemu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jeśli masz bojler duży CWU z możliwością zamontowania grzałki to będzie taniej. Jeśli zdecydujesz się na całkowity montaż i podłączenie przez firmę to koszt /ok.1800W/ to ok. 7500-8000zł./jeśli masz bojler do wykorzystania. Jeśli nie to + cena bojlera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Trochę temat odświeżę . W tym roku zamontowałem do celów cwu panele pv z inwerterem dc/ac , czyli do zwykłego bojlera , zwykłej  grzałki , zwykły przewód ydy 2x2,5mm . Moc nominalna zestawu 2kW .

Realnie to co uzyskałem max to 1700 W ( latem w piękny dzień ) . Z zestawu korzystałem ok 2 miesiące dla 3 osobowej rodziny wody pod dostatkiem . Miałem jednak za mały zbiornik 140 l poziomy i na kilka dni bez słońca brakowało wody , tak naprawdę przy takim zbiorniku komfort wodny to jeden dzień .Teraz mam zbiornik 500 l ale zainstalowany jesienią . Okres jesienno wiosenny ( nakłada się z okresem grzewczym ) można zapomnieć o energii z paneli pv . Koszty ( nie liczę własnej pracy ) to ok 6500 zł ( po taniości ) . Tak naprawdę dopiero od przyszłego sezony okaże się co to wszystko warte . Jak na razie wszystko działa zgodnie z przewidywaniami . Zwrot jeśli nic nie padnie to ok 7 -8 lat . Zdecydowałem się na panele pv , anie na solary np próżniowe , ze względu na prostotę instalacji . Żadnych : rurek , pompek , glikoli , wymienników itp , itd . U siebie panele są na budynku gospodarczym , a zbiornik w domu .  Po tym okresie , w którym to używałem , jestem zadowolony . Wg mnie nie ma sensu montować mniej paneli jak nominalnie 2 kW .

Jarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak przy 2kW to spokojnie bedziesz cieszył sie ciepła wodą ale przy tak duzym zasobniku montuje sie dwie grzałki jedna w połowie po zagrzaniu połowy uruchamia sie dolna grzałka bo inaczej w pochmurny dzien to bedzie cały zasobnik takiej sobie wody

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co dwie grzałki i jakiś przełącznik miedzy nimi , jeśli można mieć jedną :)  i ładować warstwowo  to znacznie  lepsze rozwiązanie , ale to się okaże wiosną. jestem dobrej myśl . W razie czego mogę tak zrobić mam wspawane mufy , ba nawet są dwie grzałki , tyle że ta w środku bufora docelowo jako grzałka na kilka letnich pochmurnych dni . Grzanie w taryfie nocnej np do 40 st .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.