Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zestaw fotowoltaiczny do grzania wody


Rekomendowane odpowiedzi

W marcu mam średnio 30% autokonsumpcji. Spodziewam się w miesiącach letnich dojść do ok 50-60%

 

Gdyby to był tylko off-grid, to 70% energii jest zmarnowana. Powiedzmy, że grzeję wodę w bojlerze to dojdę do ok 70% autokonsumpcji i 30% idzie w "powietrze"

Czysty off-grid naprawdę nie ma sensu.

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tam w ofercie tež hybryda w tej 5 kW szkali.Ale do tego jescze zgloszenie,licznik,papiery....nie wiem,czy to bylo celom szrapac sie po urzedoch.Jako samorobke možno zrobic tak jak pisalem i jest to z podstawy prawa  "uzardzenie elektryczne"jak pralka,toster,ktore ale produkuje pradu do wlasnej potrzeby.I možne wyciagac dužo wiecej zwrotu,niž samotne cwu.Cwu w takim przypadku tylko bonus,wisnia na torcie.

Troche žalujem,že nie založylem rowno 5kw zamiast pokusnych 3,bo moglem tež bojlera smialo wpiac,ale brakowalo miejsca na paneli na daszku pergoli,tež nie možliwe wlaczyc pralke z zmywarka zaraz,to sa teraz takie pierdolki,ale liczniki pradowe poprzed i za inwerterom jasno pokazuja jak pozwoli pradu osczedajem.I w zimie nawet wlasnie duužy awaryjny zasilac kotla robilo,przy troszke slonka niezaležny..

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, o6483256 napisał(a):

Czysty off-grid naprawdę nie ma sensu.

Ja do tego wniosku doszedłem po pierwszym sezonie. Teraz mam przełącznik. Jak nie potrzebuję ciepła na buforze, to przełączam na zwykły falownik. Z drugiej strony off-gridu jest 100% odzysk energii w okresach przejściowych i zimie. Były dni gdzie w zimie grzałka off-grid zagrzewała bufor do 80*C. Tylko co z tego jak ja w danej chwili nie potrzebowałem tej energii, a w nocy bufor wydoiło po kilku godzinach. Nie zmienia to faktu że ogrzewanie było za free, ale część energii i tak zmarnowałem. Dlatego jak wiem że będzie ładna pogoda i w miarę ciepło, to przełączam off-grid na on-grid i "ładuję" magazyn w Tauronie. Po zagrzaniu do 50*C grzałki się wyłączają i całość idzie do sieci.

Niestety jest to ciągłe kombinowanie. Na chwile obecną szukam złotego środka, aby to najbardziej optymalnie wykorzystać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty doszedłeś inni doszli, a na forum, mimo tłumaczenia ludzie dalej te same błędy popełniają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego wolę popytać ludzi, którzy się na tym znają tak jak na tym forum. 

Mam prosty przykład z kotłownią, którą robiłem sam od podstaw dzięki chłopakom z tego forum, którzy mi dużo doradzili i wszystko śmiga a szwagier z teściem zazdrości mimo, że się ze mnie śmiali bo pakuję tyle sprzętu a wystarczy piec i szuflowanie węgla... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto pyta, nie błądzi. 🙂 

Jak masz miejsce na pełnowymiarową instalację PV, to moja rada jest taka, abyś zaprosił jakiegoś przedstawiciela, a on za darmo pomoże coś dobrać. Teraz jest możliwość otrzymania dotacji, a to może okazać się tańsze niż to co przedstawiłeś w linku. Do tego te panele z linku nie są zbyt nowoczesne. Obecne panele powinny mieć 9 busbarów, a te z ogłoszenia mają tylko 5 busbarów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od słońca (normalna rzecz). 🙂 

Max jaki zaobserwowałem, to było trochę ponad 2kW pzry 250V

image.png.50cc5edce8bf0cbc28f84bab1c155934.png

To z 18.12 2022

image.png.69ba00196ec17cba93d8ff41986c3bae.png

image.png.37276197cd9ed9cea86160764dc0055d.png

Są to wartości maksymalne jakie udało się uzyskać w grudniu.

Poniżej październik. Nie wiem jaka była wtedy pogoda, ale bańka 160 litrów nagrzana więcej niż potrzebuję. Gaz i grzałki z Taurona włączyłem dopiero w listopadzie.

image.png.a9a8f660b29a2a6a4c4c6f140f8f1ddb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytam, gdyż potrzebuję modyfikacji swojego systemu grzewczego, ale bez ingerencji w hydraulikę.

Chcę w połowie bufora 800l wstawić grzałkę , która będzie w nim grzała wodę , a następnie tą wodą grzać bojler i instalację CO.

Głównie idzie o pośrednie grzanie bojlera, gdyż w bojler nie wstawię grzałki.

I tu powstaje pytanie jaka moc grzałki ?

Aby w okresie przejściowym zagrzać wodę w 1/2 bufora z np 30C do ok 60-65C lub więcej,

Czy wystarczy 3kW ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam bufor 160 litrów. Więc mam prostą sytuację. Też jestem przed przeróbką, aby w lecie wykorzystać jako CWU.

Masz do zagrzania teoretycznie 400 litrów. Na początku to będzie od 30*. Potem delta będzie mniejsza.

Te teoretyczne 400 litrów trzeba powiększyć o bojler (zakładam 150 litrów). Więc 550 będzie w obiegu. Potrzeba na to troczę ponad 22kWh, czili grzałka 3kW z pełną mocą będzie potrzebować 7,5 godziny. Do tego straty na magazynowaniu, no i korzystanie z CWU (to największa strata 🙂 ). 

Na potrzeby testów kiedyś włączyłem off-grid w lecie, aby zobaczyć jak długo będzie grzał wodę. Max ustawiłem na 80*C. Byłem troszkę zdziwiony, bo teoria się nie sprawdziła i moje 160 litrów (a włściwie 140, bo grzałka nie jest na samym dnie) zagrzało się po około trzech godzinach konkretnego słońca. Grzałka szła na 110%. Bufor nigdzie nie oddawał ciepła.

A więc do takiej ilości jak Ty masz, 3kW będzie mało. Jako wspomaganie, jak najbardziej. No i w lato nie zawsze jest słońce. Do CWU, to zasugerowałbym przepływowe grzanie. Link do grzałki Ceną się nie sugeruj, to tylko przykład rozwiązania. Musiałaby być delikatna ingerencja w instalację, ale w ten sposób pominięte jest 400 litrów bufora. Z tym 400 to też może tak nie do końca. Bufor i tak będzie grzany od wysokości powrotu z bojlera. Z tych 400 l, może się zrobić 500 l.

Edytowane przez wacio1967
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, sambor napisał(a):

Teoretycznie policzyć co i jak to wiadomo, ale tu idzie o rzeczywiste moce jakie powstają przy pracy takiego regulatora . 


Przy offgrid pracujac na MPPT i napieciu DC sprawnośc grzalki (calego systemu) jest bardzo wysoko (lub straty bardzo male). Wynika to wprost z braku konwersji.

Moc grzalki bedzie rowna mocy paneli w danej chwili dzieki sterowaniu PWM lub max. po prostu mocy zainstalowanej grzalki (z niewielkimi stratami).

„Problemem” lub strata jest nadwyzka mocy paneli gdy nie ma potrzeby pracy grzalki. Do strat trzeba dodac straty na ociepleniu bufora/bojlera.

 

Edytowane przez PioBin
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, PioBin napisał(a):

„Problemem” lub strata jest nadwyzka mocy paneli gdy nie ma potrzeby pracy grzalki. Do strat trzeba dodac straty na ociepleniu bufora/bojlera.

W moim przypadku to nie jest problem, problemem jest za mała moc grzałek jakie można pod ten regulator podłączyć.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak @PioBin napisał. Instalacja 3kWp do grzałki 3kW. Przy maksymalnym nasłonecznieniu będzie szło pełną mocą.

Ja mam PV przewymiarowane do 2,60kWp, bo panele są pionowo na ścianie. Są przypadki że generacja przekracza 2kW. Wtedy grzałka idzie z mocą ponad 100%. Najwięcej co zaobserwowałem, to 2,25kW z tych paneli, ale to są sporadyczne przypadki. W przeważającym okresie grzałka pracuje w przedziale od 50% do 75%. Na pewno nie oparłbym w 100% CO na takim rozwiązaniu. W okresach przejściowych się sprawdza. Nie jestem wstanie sprawdzić żadnej historii, bo sterownik nie ma takiej możliwości (500 zł), a nie uśmiecha mi się wywalać pieniądze na jakiś kontroler czy inne ustrojstwo.

Teoretycznie to wcale nie trzeba mieć tego urządzenia, tylko bezpośrednio grzałkę podłączyć pod PV. Też będzie działać, ale nie będzie kontroli nad temperaturą. Z drugiej strony, to chyba nie ma opcji aby grzałka 3kW zagotowała bufor 800 litrów. Im wyższa temperatura wody, tym dłużej się nagrzewa i coraz większe straty.

Możesz założyć instalację 3x2kWp i grzałkę 3x2kW (taką mam u siebie). 6kW powinno starczyć, ale będzie bardzo dużo zmarnowanej energii z PV jak woda się zagrzeje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam specyfikacji tego regulatora, byc moze sa inne modele o wiekszych mocach na wyjsciu.

@wacio1967 interesuje mnie jak regulator szuka MPPT, jaki jest bufor kondensatorow wewnetrznych, jakie napiecie podawane jest na grzalke?

1 minutę temu, wacio1967 napisał(a):

Teoretycznie to wcale nie trzeba mieć tego urządzenia, tylko bezpośrednio grzałkę podłączyć pod PV. Też będzie działać,

Slabo! Co z MPPT? Co z napieciem i pradem? Praca bezposrednia grzalki na wysokim DC bez elektroniki to problemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co ja mam, to urządzenie firmy El-Car 2kW z magazynem energii. http://www.el-car.auto.pl/?69,regulator-mppt-grzalki-zasilanej-panelami-zestaw

Pracuje na napięciu około 250V i około 8A. Daje to około 2kW. Wszystko zależne od nasłonecznienia. Jak szuka MPPT, nie mam pojęcia. Po prostu działa. Wielu znajomych kupiło już to urządzenie i są zadowoleni. Na około 50 sztuk tylko jedna awaria się zdarzyła. Urządzenie odesłane na gwarancji, po kilku dniach wróciło naprawione. Ta firma może też na zamówienie indywidualne zrobić taki sterownik.

A teraz zrobię test. Włączyłem bufor na maxa (jeszcze nigdy tego nie robiłem 😉 ). Zobaczymy co będzie za godzinę.

image.png.53431c14106c64ba3bc1d1b5d0003448.png

Ta brązowa linia to temperatura góry bufora.

image.png.c170959020f254e3f891ce864b690b44.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten regulator nie jest najwyzszej polki, ale przy spełnieniu zalozen doboru paneli i grzalki bedzie ok. Jak sprawdza MPPT to pewnie „tajemnica”  producenta.

Napiecie na grzalce bedzie ~takie jak napiecie na panelach i nie mozna go przekroczyc zarowno ze wzgledu na regulator jak i grzalke.

Moc grzalki musi byc dobrana do mocy paneli lub z niewielkim naddatkiem.

Moc grzalki i max. moc paneli nie moze przekroczyc mocy regulatora.

Inne szukac bezposrednio w specyfikacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to dobierałem na zasadzie.

  • Szukałem taniego regulatora
  • Jak regulator był ustalony, to dobierałem panele (dlatego mam 8x325Wp, aby było odpowiednie napięcie i moc)
  • Grzałkę na samym początku określiłem, jako zwykła najtańsza do 3kW. Padło na 2kW i jest ok.

No i godzinny test dobiegł końca. Nie wiem jakim cudem grzałka 6kW zapingala z mocą 10kW. Muszę się temu przyjrzeć. Na szczęście to jest grzałka, a nie telewizor. I tak całą energię odda do bufora.

160 litrów od 45* do 73* w godzinę. Jednak daje radę.

image.png.ce99f9c9a48bc83cc1cbb05641e4888f.png

No i zużycie jeszcze do tego. Poszło trochę powyżej 9kW. Chyba mam grzałkę 3x3kW. Dziwne, kupowałem 3x2kW

image.png.49d2e5530b1c9ac5e646199717e85219.png

Nie dało mi to spokoju. Grzałkę kupiłem 3x2kW. czy jest na to jakieś wytłumaczenie ? Błąd dostawcy ?

image.png.4a2d850057eb2397e70d2f246bb9b43e.png

 

Edytowane przez wacio1967
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz:

Godzinę temu, wacio1967 napisał(a):

Pracuje na napięciu około 250V i około 8A. Daje to około 2kW

A następnie:

16 minut temu, wacio1967 napisał(a):

Nie wiem jakim cudem grzałka 6kW zapingala z mocą 10kW.

Weź to wyjaśnij skąd te moce - masz ponoć 2kW a grzeje jak 6kW? czy nawet jak 10kW?

Coś nie tak z tymi mocami, albo regulator tak liczy , albo masz inną fizykę.

PS

Czy ktoś próbował zwiększyć moc tranzystorów w tym regulatorze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ma dwie grzałki. Jedna off-grid 2kW, a druga on-grid 3x2kW. I to na tej drugiej właśnie zrobiłem test.

Na czas testu off-grid wyłączyłem, ale tego nigdzie nie widać. Nie mam podglądu online na tą grzałkę.

Włączyłem sterownik off-grid i zrobiłem zdjęcie. Na nim temperatura dalej idzie do góry (czujnik jest w pipecie grzałki dlatego jest wyższa) Jak wyłączałem grzałkę on-grid to było około 71* na nim. Słońce świeci, więc grzałka daje pełną mocą.

image.thumb.png.8b7bd7dd45f0a8ea4c306a1bb8498c0f.png

Poniżej wykres temperatury niecałą godzinę po wyłączeniu grzałki. Bardzo szybko spada temperatura. Dom odbiera ciepło. Do wieczora powinno spaść do około 40*.

image.png.927e7e83621ac17767dc697295610058.png

Ja u siebie nie widzę sensu grzania tak wysoką temperaturą bufora. Dlatego korzystam z PVMonitor i ten sterownik dba o to, aby przy odpowiedniej nadprodukcji grzał bufor, ale tylko do 45*. Poniżej screen z regułek jakie ustawiłem na sterowniku. Ta druga jest aktywna od PN do PT, dlatego ma błędną temperaturę. Jak przyjdzie jej czas, to odczyta temperaturę.

image.thumb.png.6a5a918be83ada2cb109d42e492773c0.png

Edytowane przez wacio1967
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, sambor napisał(a):

Czy ktoś próbował zwiększyć moc tranzystorów w tym regulatorze?

Nie ma sensu. Ograniczeniem jest rowniez napiecie i prad po stronie paneli.

To dziala ale tylko w okreslonych warunkach panele-regulator-grzalka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mają nowy produkt 3kW. I jest kompatybilny z MODBUS RTU (czyli coś dla mnie 😉 )

Jak ktoś chętny, to sprzedam urządzenie 2kW. 🙂 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem kalkulator doboru ilości ogniw do grzałki 230VAC.

W nim trzeba wstawić Vmp i Pmax panela oraz ilość paneli i tu nasuwa się pytanie dla jakich warunków podaje się te parametry dla STC- czyli dla nasłonecznienia 1000W/m2 czy dla NOTC - 800W/m2 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i po pięciu godzinach dochodzimy do punktu wyjścia. 🙂 

image.png.992e27d18f2d567b74801388f764c422.png

2 minuty temu, sambor napisał(a):

tu nasuwa się pytanie dla jakich warunków podaje się te parametry dla STC- czyli dla nasłonecznienia 1000W/m2 czy dla NOTC - 800W/m2 ?

NOTC. STC to teoria (warunki laboratoryjne), a NOTC to realia. 

Musisz wziąć jeszcze pod uwagę jak te panele będziesz montował. Jak chcesz to zrobić tak jak ja, czyli nieprawidłowe usytuowanie paneli, to nie możesz patrzeć ani na STC, ani na NOTC. Tu masz stronkę która Ci wszystko na szybko wyliczy.

https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/tools.html#PVP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

A wracając do naszej dyskusji sprzed 2-3 tygodni , to mam pytanie: jak chciałbym większą moc takiego falownika do współpracy tylko z grzałką np 4-5kW, to możecie mi coś polecić, czy trzeba by brać 2 szt takiego sterownika jak ma kolega @wacio1967 i 2 grzałki po 2kW?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.