Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy jest jeszcze sens instalować panele fotowoltaiczne?


Rekomendowane odpowiedzi

55 minut temu, KonsultantViessmann napisał:

Nie jest to prawdą...

Za pobrane 8 tys. kWh trzeba będzie zapłacić, ale za samą dystrybucję. Za energię będzie można zapłacić z depozytu, a jego wartość wcale nie będzie obliczana jako 0,25 zł/kWh.

A to przepraszam za wprowadzenie w błąd.

 

33 minuty temu, sorier napisał:

Wypadało by dodać, że tak będzie jeszcze tylko niespełna dwa lata.

To co w takim razie potem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@KonsultantViessmann @Outsider

dzięki za odpowiedzi ale ja chciałbym tylko wiedzieć czy nadal muszę płacić za swoją nadprodukcję gdy chce ją pobrać w okresie zimowym? chodzi mi tylko o nowe zasady czyli net-billing

w wielkim uproszczeniu jest np. czerwiec-sierpień i w tym czasie wyprodukuję (liczby dla przykładu) 7000 kWh - operator mi za nie płaci dajmy na to 2 zł czyli 14 000 zł (zakładamy, że nic nie pobrałem ze sieci do grudnia)

no i przychodzi teraz grudzień-styczeń i muszę pobrać 3000 kWh podczas gdy wyprodukowałem w te dwa miesiące tylko 1000 kWh więc potrzebuję pobrać 2000 kWh, operator za 1000 kWh płaci mi 2000 zł więc razem w puli mam 16 000 zł i z tej puli płacę za te pobrane 3000 kWh po stawce jaką mi narzuci operator lub ceny prądu na rynku tak?

sorry za niejasności, głównie chciałbym wiedzieć czy PV i pompa to da mi tańszy prąd niż miałbym płacić za samą pompę po normalnych obecnie stawkach, nie chodzi mi o koszty PV i pompy ale jak już bym miał taki zestaw to czy za samą energię (bez opłat, dystrybucji itp.) będę miał taniej?

Edytowane przez Kenny97
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegów.

Pytam z czystej ciekawości ☝(ツ) - jak jest rozliczany net-billing np. w G12 czyli w dwóch taryfach? Jak liczona jest produkcja w dzień w taryfie "nocnej" (13-15 lub 15-17) a jak z odkupem?

Yaro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez najbliższe dwa lata będą odkupować po średniej miesięcznej cenie rynkowej. Za ostatni miesiąc jest, to 1zł z kWh oddaną do sieci. Ciekawe, bo w taniej taryfie mogę zakupić energię po ok 35 groszy 😉

Za dwa lata to będą stawki godzinne, albo 15 minutowe - nie pamiętam. Przy bardzo dużej chwilowej nadprodukcji może się pojawić ujemna stawka za każdą wprowadzoną kWh do sieci.

Dzisiejsze stawki godzinowe wyglądają tak:

obraz_2022-09-23_212729760.png.9e57aa4b6be347a12141c5a0a3547749.png 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OO,to nie pisajcie mi.....u nas czarstwy,"lepszy" cenik: 2,30  OUT  i   7,30 IN  plus dystr. 2,80.   Jak sa takto robi zapas na zime ? W Korunach oczywiscze.Jak,že u was odwrotnie ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Kenny97 napisał:

sorry za niejasności, głównie chciałbym wiedzieć czy PV i pompa to da mi tańszy prąd niż miałbym płacić za samą pompę po normalnych obecnie stawkach, nie chodzi mi o koszty PV i pompy ale jak już bym miał taki zestaw to czy za samą energię (bez opłat, dystrybucji itp.) będę miał taniej?

Kupował będziesz po cenie jak wszyscy inni, odliczą ci tylko od rachunku kwotę za jaką sprzedałeś. Dotyczy to też akcji z limitem 2000kWh. Ale podobno ogrzewający prądem mają dostać jakieś "drobne" podobnie jak np. ogrzewający węglem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, sorier napisał:

Kupował będziesz po cenie jak wszyscy inni, odliczą ci tylko od rachunku kwotę za jaką sprzedałeś. Dotyczy to też akcji z limitem 2000kWh. Ale podobno ogrzewający prądem mają dostać jakieś "drobne" podobnie jak np. ogrzewający węglem.

ale środki na zakup energii w zimę będę mógł spożytkować z tej puli która jest zasilana środkami ze sprzedaży przy letniej produkcji tak? chodzi mi tylko o działanie tego systemu

no bo wyprodukuję w lato np. 5000 kWh (nie zużyję nic do zimy np.) i sprzedam im za 1 zł (do puli trafi 5000 zł) a w zimę oni mi sprzedadzą po 3 zł np. 2000 kWh więc jeszcze tysiaka będę musiał dołożyć - zgadza się czy źle myślę? oczywiście to duże uproszczenie

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze myślisz.

A to cena za jaką odkupują energię z ostatnich trzech miesięcy:

obraz_2022-09-23_222634797.png.d31828f72171715c50f0a055d8ae6893.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Kenny97 napisał:

no bo wyprodukuję w lato np. 5000 kWh (nie zużyję nic do zimy np.) i sprzedam im za 1 zł (do puli trafi 5000 zł) a w zimę oni mi sprzedadzą po 3 zł np. 2000 kWh więc jeszcze tysiaka będę musiał dołożyć - zgadza się czy źle myślę? oczywiście to duże uproszczenie

Tak, ale do ceny odkupu w okolicach 1zł bym się nie przyzwyczajał. To bardziej anomalia. Teraz jest polityczne parcie na autokonsumpcje, więc politycy będą robić wszystko by obywatelom nie opłacało się budować mini farm PV na dachach.

Edytowane przez sorier
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, bercus napisał:

OO,to nie pisajcie mi.....u nas czarstwy,"lepszy" cenik: 2,30  OUT  i   7,30 IN  plus dystr. 2,80.   Jak sa takto robi zapas na zime ? W Korunach oczywiscze.Jak,že u was odwrotnie ???

U nas jak ktoś założył instalację do 31.03.2022, to zwrotnie można było odebrać 80% tego co się wysłało. Ma to zagwarantowane na okres 15 lat od daty założenia instalacji.

Potem zmieniły się przepisy i obecnie odkupują po średnich cenach miesięcznych, która wynosiła od 0,65 do 1,02 zł za 1 kWh. Za to obecnie w taryfie podstawowej całodobowej kupuje się za około 0,65 zł (cena energii z dystrybucją). Można tez mieć taryfy dwu i trzystrefowe. Wtedy w droższych godzinach 1 KWh kosztuje 0,80 - 1,05 zł i około 0,33-0,40 zł w tańszych. Uzależnione jest to od operatora.

6 minut temu, sorier napisał:

Tak, ale do ceny odkupu w okolicach 1zł bym się nie przyzwyczajał. To bardziej anomalia. Teraz jest parcie na autokonsumpcje, więc politycy będą robić wszystko by obywatelom nie opłacało się budować mini farm PV na dachach.

Szansa, że ta 1 zł. się spokojnie utrzyma. Pewnie zakup przez nasz będzie droższy, a nie taki jak obecnie 65 groszy.

Poza tym ja wejdzie rozliczanie godzinne, to może okazać się że odkupią w maju przy słonecznej pogodzie na 10 groszy, a sprzedadzą w grudniu po 3zł. Teraz ratują te stawki średnie miesięczne, bo cena w wieczornym szczycie mocno idzie zawsze go góry. Poza tym do końca roku stawki obowiązują nas stawki jakie zatwierdzono w grudniu 2021 roku. Dlatego wychodzą takie anomalię, że drożej odkują energię niż sprzedają.

Dla porównania stawki energii jakie były w 2021 roku. Wtedy nie dziwi, że 1kWh kosztuje nas 65 groszy (ok 40 energia + przesył)

obraz_2022-09-23_225559715.png.e3e17171dba8c7e95ddfcd04250c03c3.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oni krzywdy sobie nie dadzą zrobić, odbiorą z nawiązką w 2023r. Unia kazała im zrobić jakiś % zielonej energii to zrobili: za nasze pieniądze, naszymi rękami i na naszych dachach. "Zrobili" żeby zarobić, a nie stracić ( ponadprzeciętny przyrost zysków spółek skarbu państwa kosztem społeczeństwa świadczy o zarabianiu na kryzysie energetycznym). Sankcje zbierają żniwo, a kto jest beneficjentem?, kogo dotykają sankcje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, sorier napisał:

Tak, ale do ceny odkupu w okolicach 1zł bym się nie przyzwyczajał. To bardziej anomalia. Teraz jest polityczne parcie na autokonsumpcje, więc politycy będą robić wszystko by obywatelom nie opłacało się budować mini farm PV na dachach.

ok ja ten 1 zł dałem jako przykład bo nie zagłębiam się teraz w ceny jakie są za 1 kWh

ogólnie tylko chcę prostego wyjaśnienia czy jak mam roczne zużycie na poziomie np. 8000 kWh i moc PV 10 kW to będzie ta oszczędność w rachunku czy też to nic nie zmieni i będę bulił tak samo jakbym miał tylko samą pompę ciepła bo ceny za prąd pójdą w górę i przy odkupie będę miał wysokie rachunki (nie wliczam tutaj kosztów PV i pompy lub bufora ciepła), ogólnie chciałbym odejść od węgla i przejść na wygodniejsze ogrzewanie, myślałem jeszcze o gazie w zbiorniku podziemnym - gmina miała ciągnąć 200 metrów ode mnie nitkę gazu ale odłożona inwestycja bo podobno nie ma już kasy na nowe przyłącza, no wtedy jestem uzależniony od cen gazu bo obecnie zużycie roczne prądu mam na poziomie 1700 kWh więc pomyślałem, że może samemu ten prąd produkować i jakoś to spinać na poziomie opłat za dystrybucję, jeszcze mógłbym przeżyć te 50-80 zł miesięcznie na rachunku ale jakby za zimę przyszło do zapłaty tak jakbym miał samą pompę ciepła to nie wiem

bo rozumiem, że wielu ludzi będzie miało podobną rozkminę, inwestować w zestaw PV + ogrzewanie elektryczne ale widzę, że to już nieuniknione, że trzeba odejść od węgla tylko jest to robione drastycznymi metodami, niedawno co ludzi namawiali na piece na ekogroszek a teraz ten sam ekogroszek po prawie 4000 zł a niektórzy kupują kostkę i sami kruszą a chyba nie tego oczekiwali po piecu z podajnikiem, że sami będą kruszyć z 3-4 tony

to, że rząd chce wypełnić zobowiązania wobec UE naszymi pieniędzmi w kwestii ekologii, OZE to było jasne, teraz wychodzi na wierzch po tych zmianach wiosennych w PV, że to już takie super opłacalne nie jest - OBYWATELU NIE MOŻE BYĆ TAK, ŻE PŁACISZ 50 ZŁ NA MIESIĄC ZA PRĄD! NIE MOŻE TO BYĆ PRAWIE DARMOWE MASZ BULIĆ JAK ZA KAŻDE INNE OGRZEWANIE

Edytowane przez Kenny97
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kenny97 

Gdyby to było na starych zasadach, to wyszedłbyś na zero (To tak w wielkim skrócie).

Przyjęło się do szybkiego liczenia, że jak rocznie zużywasz 8000 kWh, to montujesz 20% więcej, czyli 10000 kWp.

W nowych zasadach jest inaczej. Musisz wiedzieć ile energii sprzedałeś, a ile kupiłeś. Tu nie ma żadnych 20%.

Załóżmy że na chwilę obecną skupują po 1,02 PLN/kWh

Sprzedałeś około 7200 kWh (tak ma mój znajomy, który używa bufora na grzałki) 7200*1,02=7344

Kupiłeś 8000 kWh po 0,64 PLN/kWh 8000*0,64=5120

Abonamenty za cały rok niech wyjdą 300 PLN

7344-5120-300=1924 PLN

Z tego wynika że 1924 PLN masz do wypłaty przez dostawcę, lub do wykorzystania w przyszłym roku.

Ale jest jeden mały haczyk. Cena prądu idzie do góry. Do 2000 kWh ma być cena jak jest teraz. Potem ma być po 2 PLN. I tu jest drugi haczyk dla Ciebie. Cena skupu również powinna iść do góry. Teraz pytanie retoryczne. Czy do tych 2000 kWh będą płacić za energię obniżoną kwotę, a potem rynkową ? A może cały czas rynkowa ? Nic nie mówią o zamrożeniu cen skupu. Może być taka sytuacja, że Ci co mają na nowych zasadach to będą na tym do przodu. Taka sytuacja nie będzie trwała wiecznie, więc na chwilę obecną ciesz się tym co masz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Kolegów.

Temat wątku jest: Czy jest jeszcze sens instalować panele fotowoltaiczne?  , i ja pozwolę sobie zabrać głos.

W/g mnie przy obecnych warunkach montaż instalacji jest dosyć atrakcyjny.

Kolega z postu powyżej ciekawie zasymulował opłacalność na dzień dzisiejszy uwzględniając dzisiejszy stan, który zupełnie odbiega od realiów właśnie ze względu na różnego rodzaju "interwencje" w rynek energii. A spróbujmy troszkę uwolnić (urealnić) rynek. Po nowym roku miały być uwolnione ceny energii ale co będzie nikt nie wie. Przyjmijmy że bardzo szybko dojdą do rozliczeń godzinowych bo będą musieli zgodnie z dyrektywami UE dostosować się.

Przyjmując nie ceny ale trendy z zeszłego roku ogólnie w UE cena energii w słoneczny dzień spadała nawet do kilku procent ceny szczytowej ja przyjmuję tylko 25%

I tak przykładowo odnosząc się do postu powyżej  co byłoby gdyby:

- Załóżmy że na chwilę obecną skupują po 0,25 PLN/kWh

-Sprzedałeś około 7200 kWh (tak ma mój znajomy, który używa bufora na grzałki) 7200*0,25zł= 1800zł

-Kupiłeś 8000 kWh po 1,02 PLN/kWh 8000*1,02=8160zł

Abonamenty za cały rok niech wyjdą 300 PLN

7344-5120-300=1924 PLN

 

 

-Abonamenty za cały rok niech wyjdą 300 PLN

     1800-8160-300=  - 6660 PLN

To tylko moja symulacja. Przyznam się że policzyłem kilka razy w/g wzoru z powyższego postu i wynik wyszedł -6660zł (trzeba dopłacić)... więc....

Jako ciekawostkę podam że u sąsiadów za odrą było trochę godzin gdzie cena wysłanej energii była 0 (zero), gdyż mieli ogromną nadwyżkę a wtedy cienko to widać..

Oczywiście moje wydumnki to takie ogromne uproszczenie i przybliżenie jednak wnioski pozostawiam Wam wszystkim.

Pozdrawiam YARO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matematyki nie da się oszukać. Najważniejsze jest to, że to są tylko przykłady. Co gorsze, to oba są prawdopodobne.

W takiej sytuacji tylko magazyn energii. Tylko co Ci po magazynie, jak w zimie i tak będziesz brał z sieci.

Jest jeszcze inne rozwiązanie. Kupujesz PV + magazyn energii + auto na prąd. Dojeżdżasz nim do pracy, tam je ładujesz. Przyjeżdżasz do domu i przekazujesz energię do magazynu. Jak cena energii na giełdzie będzie wysoka (np w czasie deszczu), ty z pełną premedytacją pakujesz energię z magazynu do sieci. 🙂 I pewnie ktoś to kiedyś zrobi. 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

U mnie dalsza rozbudowa off-grida. Dołożyłem do instalacji 48V kolejne 4 akumulatory 100Ah. Bolesne przedsięwzięcie, bo akumulatory "nagle" podrożały o 150zł, ale cóż: podaż steruje rynkiem. Panele PV 180W wszystko na gruncie na powierzchni 3mx6m (cztery stringi po 4 PV szeregowo), w sumie jakieś 2,5kW przy maksymalnym słońcu. Mam tylko wątpliwość do co wyprodukowanej energii, bo podlicznik na DC wskazuje dużo więcej niż podliczniki po stronie AC instalacji. W październiku DC 120kWh, a na AC tylko 90kWh. Czemu taka duża różnica? Możliwe ze inwerter "zjada" 30kWh miesięcznie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby 50w žarl,to 24 godz. X 50W jest 1,2 KWh w dzien.To 30 KWh/mciac calkiem dobry wynik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Radiokom napisał(a):

Mam tylko wątpliwość do co wyprodukowanej energii, bo podlicznik na DC wskazuje dużo więcej niż podliczniki po stronie AC instalacji. W październiku DC 120kWh, a na AC tylko 90kWh. Czemu taka duża różnica? Możliwe ze inwerter "zjada" 30kWh miesięcznie?

Każda czynność jaką wykonujesz w życiu codziennym wymaga energii, jakiejkolwiek. Inwerter również potrzebuje energii na zmianę prądu stałego w prąd zmienny.

Jak podłączam PV bezpośrednio pod grzałkę, to sterownik w pełnym słońcu pokazuje 2,00 kW, jak te same panele przełącze pod inwerter, to na AC z inwertera mam 1,65 kW. Testowałem kilka razy. Za każdym razem porównywalna różnica. Dlatego podłączenie grzałki mam z ominięcie inwertera. PV są podłączone przez prosty sterownik bezpośrednio pod grzałkę.

Reasumując. Jest to możliwe.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o informację, ile na obecną chwilę kosztuje montaż instalacji fotowoltaicznej? 

Mój brat dostał ofertę z Columbusa ok. 42 000 PLN za niecałe 4 KWP.

Dla mnie to czyste zdzierstwo i szukanie jelenia.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PV nie atom.Kto sa na tym nie zna,za pomoca elektrykarza možno zrobic z wlasna robota za polowe.Kto nie wie co pokupic,to kopiowac juž zrobione 🙂

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Firmy handlujące podzespołami do fotowoltaiki zauważyły coraz większe zainteresowanie i automatycznie ceny wszystkiego poszły w górę. Panele, invertery, akumulatory średnio 10-20%. Sam kupowałem we wrześniu akumulatory AGM 100Ah 12V po 689zł, a w październiku tamże po 848zł !! Montaż wykonywałem sam, prosta konstrukcja na ziemi, więc nie dałem się "wyjelenić" Kolega w podkrakowskiej wiosce za zamontowanie 7 paneli 360W na dachu, inwertera 3kW z robotą (bez akumulatorów) zabulił 14K. Mnie się to też wydawało dużo za dużo, ale jak policzy się poszczególne składniki, a chce się mieć jeszcze bycie prosumentem (czyli wszystkie pozwolenia, certyfikacje itd) to może nie 42 tysi, bo to faktycznie lekka przesada, ale ok. 20 000 to pewnie wyjdzie. Zauważyłem, ze firmy montujące liczą sobie ok. 30% wartości materiału za robociznę i to jeszcze tylko z własnego materiału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, czeslaw napisał(a):

Proszę o informację, ile na obecną chwilę kosztuje montaż instalacji fotowoltaicznej? 

Mój brat dostał ofertę z Columbusa ok. 42 000 PLN za niecałe 4 KWP.

Dla mnie to czyste zdzierstwo i szukanie jelenia.

 

Najprościej to policzyć w ten sposób. 1 kWp = 5000 PLN.

Jak wychodzi więcej, to albo bardzo nietypowa instalacja, albo naciągają.

Co do columbusa to.... hehe. Oni tak mają. Na dach z odpowiednim nachyleniem i azymutem, bez możliwości zacienienia proponuję optymalizatory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Radiokom napisał(a):

Firmy handlujące podzespołami do fotowoltaiki zauważyły coraz większe zainteresowanie i automatycznie ceny wszystkiego poszły w górę. Panele, invertery, akumulatory średnio 10-20%. Sam kupowałem we wrześniu akumulatory AGM 100Ah 12V po 689zł, a w październiku tamże po 848zł !! Montaż wykonywałem sam, prosta konstrukcja na ziemi, więc nie dałem się "wyjelenić" Kolega w podkrakowskiej wiosce za zamontowanie 7 paneli 360W na dachu, inwertera 3kW z robotą (bez akumulatorów) zabulił 14K. Mnie się to też wydawało dużo za dużo, ale jak policzy się poszczególne składniki, a chce się mieć jeszcze bycie prosumentem (czyli wszystkie pozwolenia, certyfikacje itd) to może nie 42 tysi, bo to faktycznie lekka przesada, ale ok. 20 000 to pewnie wyjdzie. Zauważyłem, ze firmy montujące liczą sobie ok. 30% wartości materiału za robociznę i to jeszcze tylko z własnego materiału.

No niestety jak zawsze pozostaje wyczekać na lepsze czasy ,pewnie nigdy nie nadejdą ale bogacić kogoś za friko to nie fer .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi. Utwierdzacie mnie w przekonaniu że to co zaoferowali to jest to co napisałem:

"Zdzierstwo i szukanie jelenia".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trafiłeś na najdroższą firmę z najbardziej badziewnym sprzętem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.