Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy jest jeszcze sens instalować panele fotowoltaiczne?


Rekomendowane odpowiedzi


Mam kolego [mention=52939]liban[/mention] zapytanie, na jaki okres czasu falownik wyłączy zestaw fotowoltaiczny.
Na taki jak długo w sieci będzie przekroczone dopuszczalne napięcie. A jak wielu sąsiadów zamontuje panele to... Dalej sobie wydedukuj.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 25.07.2022 o 06:10, Sławek007 napisał:


Jest cennik za lipiec 2022. Energia będzie odkupowania po 66 groszy.

Teraz jest okres przejściowy. Co miesiąc podają cenę skupu i sprzedaży. Docelowo ma się to zmienić. Będą brane pod uwagę ceny rynkowe. Na net bilingu można nieźle zarobić jak się ma większą instalację .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Cześć, myślę, czy jest sens inwestować w fotowoltaikę, jak mieszkam w bloku. Tutaj: <link_usunięty> przeczytałem, że instalację PV można zamontować na balkonie, ale obawiam się, że panele nie pokrywałyby mojego zużycia prądu. Co wy o tym myślicie? Mam balkon od południa. 🙂

Edytowane przez marcin
Spamerom dziękujemy.
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może być przerost formy, nad treścią. Praktyka podpowiada minimum 6 paneli żeby falownik ruszył. Można oczywiście mniejszą instalację uruchomić. Wszystko zależy od zapotrzebowania. Według mojej opini, to montować ile się da, do momentu aż będzie bilans na zero. Nie liczę oczywiście abonamentu. Właściciele mieszkań są trochę na straconej pozycji, chaba że jest bardzo duży taras, lub możliwość montażu na dachu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ceny prądu coraz szybciej nakłonią osoby mające wolne środki na zakup paneli. Praktyka pozwala na montaż już jednej sztuki na mikrofalowniku. Żadne oprocentowanie bankowe nie zapewni takiego tempa zwrotu inwestycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nowa propozycja firmy Columbus
Usługa "Prąd jak Powietrze" polega na bilansowaniu 1:1 nadwyżek wyprodukowanej energii z instalacji fotowoltaicznej.

źródło:
https://pradjakpowietrze.pl/?zrodlo=google-ads&medium=display%3Fcampaignid%3D16523860546&adgroupid=133054024286&creative_id=586876285129&gclid=CjwKCAjw3qGYBhBSEiwAcnTRLnUoX2FoU6XfVM4kOVY1rLk2Pfg1xEWq8KpIQM4raeJVZkip2d-ipRoCD_AQAvD_BwE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to rozumieć?

Cytat

W przypadku wygaśnięcia, rozwiązania Aneksu nr 1 do Umowy lub upływu 24-miesięcznego okresu obowiązywania Aneksu nr 1, niewykorzystana nadwyżka energii elektrycznej pozostaje w dyspozycji Columbus Obrót Sp. z o. o.. Klientowi przysługuje kwota brutto, która będzie stanowić równowartość iloczynu ilości nadwyżki energii wprowadzonej (w kWh) oraz ostatniej ogłoszonej przez Prezesa URE średniej ceny sprzedaży energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym w poprzednim roku kalendarzowym (w złotych)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Witek-z-Ulicy zapytałem ich, jaka jest cena za kWh energii elektrycznej dla odbiorcy końcowego w przypadku skorzystania z programu "prąd jak powietrze". W odpowiedzi otrzymałem poniższy cennik:

https://obrot.columbusenergy.pl/wp-content/uploads/2022/06/Cennik-Sprzedawcy-CE-Obrot.pdf

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juž tu pisalem w innym watku.Tak wyglada wsparcie energii zielonej.U nas zaplacisz 3,5 - 4x wiecej za zasilanie,niž otrzymasz za wysilke.Za ciažko tylka nadwyžki latom wyprodukowac,by w zimie na tym efektywno pogonic na przyklad pompe ciepla.W takich warunkach nie wyszle w siec ni 1 KWh,gdy bym mial w ziem widlami to pusczac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Co prawda mało się o tym mówi, ale właściwy dobór komponentów dla małych instalacji off-grid, mających na celu zmniejszenie kosztów ma bardzo istotne znaczenie. Ja pierwotnie zachęcony przez sprzedawców kupiłem zestaw: dwa panele, dwa akumulatory i inwerter 2500, instalacja 24V, i po 2 tygodniach, jak zapoznałem się z całością tematyki, korzystając z kolejnych "podpowiedzi" handlarzy dokupiłem jeszcze 4 panele, no i zaczęło się... Coraz grubsze kable miedzy panelami a inwerterem, niewystarczająca moc, tylko na c.w.u, a jak boiler się nagrzał to energia pozostawała niewykorzystana. Okazało się, że instalacja 24V ma swoje ograniczenia, a lepszym rozwiązaniem jest 48V. Nowy inwerter pobiera połowę poprzedniego prądu, paneli w tej instalacji jest osiem w połączeniu dwa szeregi po 4 panele, prąd z paneli do 20A, napięcie jałowe 80V, pod obciążeniem ok. 60V, 4 akumulatory szeregowo 12V 100Ah. Efekt taki, że moce zwiększyły się, zasilam nie tylko boiler 150L Atlantic, ale i cały dom: oświetlenie i gniazdka "lekkie". Wyjście na boiler ma wyłącznik czasowy, włączający grzanie w godzinach 10 - 16 kiedy świeci słońce, co zapobiega zbędnemu poborowi i dogrzewaniu boilera np. w nocy. Wskaźniki informują, czy jest ładowanie czy rozładowanie akumulatorów, tylko w trybie PV-BAT-AC, bez ładowania z sieci energetycznej. Linia od paneli do inwertera ma 15m kabla 6mm kw, wcześniej prąd dochodził do 40A, co było wartością graniczną dla przetwornicy 1800W max. Teraz moc ciągła dochodzi do 3,5kW czyli dwa razy większa, a prąd w kablach max 20A . Załączone fotki przedstawiają stan rzeczywisty, może komuś przyda się takie rozwiązanie.

elektro0922.jpg

prad.JPG

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Falownik ok. 3000, aku ok. 2400, panele 2szt za 900, razy 4. Razem ok. 10k (drobnicy nie liczę). Zwrot za kilka lat - mam nadzieję...

A zamierzam następne 4 panele, bo wtedy będzie jak montowałem u sąsiada - 12 paneli 180W, 3 stringi po 4 PV - moc osiągalna 1,8kW. Grzałkę w boilerze zmieniam na 1kW, bo 750 W za długo grzeje, a 1500W znów zbyt duże obciążenie.

Teraz mam moc z paneli max. 1200W więc 1000W spirala w termie da radę. Najwyżej bufor akumulatorów będzie wspomagał. Na gniazdo do boilera założyłem najprostszy timer mechaniczny włączający zasilanie boilera w godz. 9 -17, żeby w nocy nie było dogrzewania z sieci energetycznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry ale to trochę bez sensu już lepiej było kupić jakiś używany falownik sieciowy i wpiąć się o sieci, jakbyś zrobił to na starych warunkach to te 20% które byś stracił to nawet w akumulatorach nie odzyskasz.

Jedyny i największy + to to że masz prąd bez sieci.

Do grzania CWU już lepiej byłoby kupić solary i jeden panel pv do pompki i akumulatora + mała przetwornica dc-ac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamysł był taki aby spróbować ograniczyć zużycie gazu. No i miesięcznie jest teraz 7m a nie 100m sześciennych. A że apetyt rośnie w miarę jedzenia, to teraz planuję częściowo uniezależnić się energetycznie. Zwiększam moc grzałki boilera, a reszta nadprodukcji leci w akumulatory. A już kolejne 4 panele zamówione... A kto bogatemu zabroni, hi!! A moja skromna elektrownia głównie prowokuje sąsiadów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osiaglem granicu 11500,- Zl (W tym uziemnienie 1600 Zl) jescze teraz k temu zrobilem terminal baterii za 400,- z tym,že baterie TERAZ poprzed užycjem repasuje i ma damowo.Czakam na dodawke nastepnych.Polowe pierwszych gluposcia zmarzylem i jestem ponownie w poczatku,ma 4 dobre,noca jescze z oczkem,lodarka i samožerstwom falownika(nawet žonka zrezygnowala i zmywarka užywa wieczorom) nie wytrzyma.Z bateriami kupowanymi potrzebne cene kompletu znasobic x 2 i wiecej.Z moich wyliczen jescze dužo sa narepasuje,w sluny dzien 14 KWh potrzebne napchac,jedna moja rep.bateria može nie ma 1.Pozwoli,ma czasu,testujem"darmowy prad".

Moj zamysl byl ograniczyc zuzycje pradu 🙂

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

może ktoś w skrócie i prosto wytłumaczyć nowe zasady net-billingu na przykładzie rocznego zużycia prądu na poziomie 8000 kWh (liczby zaokrąglone) a instalacji 10 kW?

no i teraz jeżeli w okresie letnim wyprodukujemy więcej niż zużyjemy na bieżąco to nadwyżkę odkupujemy w ciągu 12 miesięcy (a zatem w sezonie zimowym) po cenie jaką narzuci nam operator czy inaczej?

chodzi mi oczywiście o połączenie PV i pompy ciepła jako źródła ogrzewania

mamy na bieżąco podgląd na swój wirtualny rachunek ile wyprodukowałem, ile sprzedałem i ile będę musiał z tego sobie "dobrać" czyli odkupić w sezonie zimowym jak nie będę miał produkcji z PV z uwagi na brak słońca?

czy to rozliczane jest na bieżąco w cyklu dobowym czyli wyprodukuję 10 kWh a zużyję 3 kWh czyli sprzedaję te 7 kWh do sieci niewykorzystane które będę mógł odkupić w ciągu 12 miesięcy?

liczby są dla przykładu, chciałbym tylko zrozumieć mechanizm działania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Kenny97 napisał:

może ktoś w skrócie i prosto wytłumaczyć nowe zasady net-billingu na przykładzie rocznego zużycia prądu na poziomie 8000 kWh (liczby zaokrąglone) a instalacji 10 kW?

To proste. Co by się nie działo płacisz za 8 tyś kWh bo tyle pobrałeś. Np. 0,7 PLN za kWh I koniec. Daje to jakieś 5600 PLN po stronie kosztów. Oddałeś 2000 kWh po np 25 gr( bo po ile to jeszcze nikt nie wie) i dostaniesz za to 5 stów.

Trzeba wziąć pod uwagę jeszcze zużycie bezpośrednie z paneli za to nie płacisz ani nic za to nie dostaniesz.

 Edit.. "Fajnie" to będzie wyglądało jak prąd będzie po 1,5 do 2 PLN za kWh.

Edytowane przez Outsider
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Outsider napisał:

To proste. Co by się nie działo płacisz za 8 tyś kWh bo tyle pobrałeś. Np. 0,7 PLN za kWh I koniec. Daje to jakieś 5600 PLN po stronie kosztów. Oddałeś 2000 kWh po np 25 gr( bo po ile to jeszcze nikt nie wie) i dostaniesz za to 5 stów.

Trzeba wziąć pod uwagę jeszcze zużycie bezpośrednie z paneli za to nie płacisz ani nic za to nie dostaniesz.

 Edit.. "Fajnie" to będzie wyglądało jak prąd będzie po 1,5 do 2 PLN za kWh.

Nie jest to prawdą...

Za pobrane 8 tys. kWh trzeba będzie zapłacić, ale za samą dystrybucję. Za energię będzie można zapłacić z depozytu, a jego wartość wcale nie będzie obliczana jako 0,25 zł/kWh.

Ale najprościej: W nowym systemie rozliczeń, w przeciwieństwie do systemu opustów, energia oddawana do sieci zamiast w ilości kWh rozliczana jest w wartości - złotówkach. Tym samym, od 1 lipca 2022 roku nadwyżki energii przeliczane są na pieniądze i zasilają tzw. depozyt prosumencki. Wartość nadwyżek ustalana jest w oparciu o giełdowe ceny energii z poprzedniego miesiąca kalendarzowego i trafia na konto prosumenta prowadzone przez sprzedawcę. Ceny po których przeliczana jest wartość depozytu są co miesiąc publikowane przez PSE. W czerwcu było to 659,29 zł/MWh, w lipcu 796,27 zł/MWh, a w sierpniu 1023,42 zł/MWh. Z tych środków prosument może pokryć koszty kupowanej energii. Tak jak już wspomniałem, za dystrybucję energii prosument musi zapłacić w całości oraz pokryć koszty opłat stałych. Nie jest to tak przewidywalny system jak opusty, ale nie jest też tak zły jak wynika z tej powyższej wypowiedzi 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, KonsultantViessmann napisał:

Ceny po których przeliczana jest wartość depozytu są co miesiąc publikowane przez PSE. W czerwcu było to 659,29 zł/MWh, w lipcu 796,27 zł/MWh, a w sierpniu 1023,42 zł/MWh.

Wypadało by dodać, że tak będzie jeszcze tylko niespełna dwa lata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.