Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy jest jeszcze sens instalować panele fotowoltaiczne?


Rekomendowane odpowiedzi

14 godzin temu, czeslaw napisał(a):

Proszę o informację, ile na obecną chwilę kosztuje montaż instalacji fotowoltaicznej? 

Mój brat dostał ofertę z Columbusa ok. 42 000 PLN za niecałe 4 KWP.

Dla mnie to czyste zdzierstwo i szukanie jelenia.

 

6kW + falownik hybrydowy to koszt (na gotowo, dach blacha) między 32-26tyś zł. 

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, carinus napisał(a):

Trafiłeś na najdroższą firmę z najbardziej badziewnym sprzętem.

Tak nie do końca z tym sprzętem. Zależy co Ci proponują, a co potrzebujesz. Niekiedy jest taki układ dachu, że to co proponują, a z reguły jest to SolarEdge, to jest to jedyne rozwiązanie. A jak wszyscy wiedzą, SalarEdge jest chyba najdroższy.

Ja u siebie jak zakładałem pierwszą instalację, to byłem zielony w tym temacie. Wujek google pomógł dokonać wyboru. Niestety firma nie do końca prawidłowo zainstalowała panele na dachu (podwykonawca). Nic się nie stało, bo zauważyłem problem przed awarią. Drugą instalację zakładałem sam. Trzecią część zakładała inna firma, która poprawiła pierwszą instalację. Jedno wiem na pewno. Nie brać firmy która ma podwykonawców do montażu. Jak ma swoich monterów, to jakoś sprawniej i lepiej im to wychodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Propozycja od Columbusa była w moim przypadku sztywna i bez możliwości wyboru. Jak dobrze pamiętam zaśpiewali 52tys. za 10kWp, ale zrobiłem to sam z falownikiem Froniusa za 26tysi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.11.2022 o 19:10, czeslaw napisał(a):

Proszę o informację, ile na obecną chwilę kosztuje montaż instalacji fotowoltaicznej? 

Mój brat dostał ofertę z Columbusa ok. 42 000 PLN za niecałe 4 KWP.

Dla mnie to czyste zdzierstwo i szukanie jelenia.

 

Mi Columbus rok temu za instalacje  4,8kwp wycenił na płaskim dachu 37k za płatność gotówką rabat 2k, znalazłem firmę co za instalację 5,6kwp zrobiła mi za  24200 . Okazało się że ta sama firma teściowi 3 lata wstecz też robiła instalację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukają tych, którzy nie znają cen rynkowych za wykonanie danej instalacji. Podwykonawca dostaje swoje a im zostaje spora prowizja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ma sens jak coś samemu się skleci choć i tak to za drogie ale wydawanie już 50 patoli to trochę nie na miejscu i człek zaczyna myśleć a co jak za chwilę rządzący zrobią to albo tamto ? 2kw na swoje potrzeby to chyba najrozsądniejszy wybór .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2kW na grzanie bojlera 100l w lecie i na jesień?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bojler ma grzać pompa od tego ona a te 2 kw do byle odbiorników typu oświetlenie lodówka tv routery ot taka drobnica która naprawdę w swojej masie potrafi swoje papnąć do tego 3 AGM-y po 300 stówki 3 letnie i tyle ja nie widzę moralnego sensu wywalania 50 patoli bo za grzanie trzeba było płacić no to się dalej płaci i za darmo w cudzysłowiu być nie musi bo co to za darmo jak 50 poszło ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To załóż falownik hybrydowy i mały magazyn (nawet DIY). Wywalisz AGMy i z UPS`ujesz cały dom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem teraz akumulatory trakcyjne naszej gliwickiej produkcji. Kwasiaki głębokiego rozładowania i prawdopodobnie pozwolą mieć zasilanie awaryjne na dobre kilka lat, może nawet kilkanaście. Rozładowywane do 50% pozwalają przeżyć 2500 cykli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8szt x 144Ah przy C20 daje 13,8Kwh i średnio dobowe zużycie minimum 2,5kWh pozwoli zasilać dom przez 3dni. Liczę tylko zasilanie lodówek, telewizor, oświetlenie. Reszta sprzętów może pracować gdy pracuje agregat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, carinus napisał(a):

,,, pozwoli zasilać dom przez 3dni. Liczę tylko zasilanie lodówek, telewizor, oświetlenie. ,,,


Jednym przytoczonym słowem, udało Ci się ukazać w sposób nadzwyczaj wyrazisty, rolę telewizora w naszych domach i mieszkaniach, oraz misje jaką spełnia obecnie telewizja w naszym życiu. 

 

 

ps.
Jeszcze tak niedawno byliśmy młodzi, piękni i niepokorni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Współczesne TV zużywają ok 30W (40-50")

 

Po ile jeśli można wiedzieć te aku?

Bo też nad tym myślę 😉

EDIT

Widzę takie aku w cenie ok 1100-1200zł 8szt to ~10000zł. Najtańszy magazyn 10kW na LIFE to 20000zł

Może jakby wziął dofinansowanie do magazynu, byłoby korzystniej.

 

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja za 5.4kwp zapłaciłem 23000 z tym że miałem własny przewód i panele są położone pod mniejszym kontem.

Jakby dodać nowy przewód i rusztowanie pod panele to jakieś min 3000 trzeba dodać.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w sierpniu były dokładane 3kWp na dach. Do tego poprawka po poprzednich "monterach". Koszt 15000 PLN.

W kosztach są tylko panele, konstrukcja, przewody i robocizna. Falownik i zabezpieczenia już były.

Na śląsku ceny są w miarę stabilne. Wahają się od 4500 do 5000 za kWp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.11.2022 o 23:01, Witek-z-Ulicy napisał(a):


Jednym przytoczonym słowem, udało Ci się ukazać w sposób nadzwyczaj wyrazisty, rolę telewizora

Od dłuższego czasu telewizor służy mi do przeglądania stron internetowych i kanałów na YT, ze względu na sporą ilość ciekawego materiału służącego mi do poszerzania wiedzy. Kanałów telewizyjnych nie oglądam, z wyjątkiem tych czysto motoryzacyjnych i kulinarnych.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opłaci się pod warunkiem że będziesz miał duże zużycie w ciągu dnia (autokonsumpcja) . Tak naprawdę to zakłady pracy, sklepy itp. W domu średnio obecne warunki nie są sprzyjające dla tych co w domu tylko nocują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że kolega @Stefek1 całkowicie nie w temacie. W obecnej sytuacji sprzedajesz drożej niż kupujesz. I taka sytuacja będzie jeszcze przez ponad rok. Więc na chwilę obecną, choćbyś nie wiadomo co robił, to i tak wychodzisz do przodu. Ci co są na starych zasadach (tak jak ja) z każdej kWh oddanej do sieci tracą 20%. Ci co mają netbiling z każdej oddanej kWh mają kasę.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, wacio1967 napisał(a):

@Stefek1W obecnej sytuacji sprzedajesz drożej niż kupujesz. I taka sytuacja będzie jeszcze przez ponad rok. Więc na chwilę obecną, choćbyś nie wiadomo co robił, to i tak wychodzisz do przodu. 

Patrząc, że instalacja jest przewidziana na 20 lat, to przez rok będziesz do przodu, a przez kolejne 19 lat do tyłu ,więc choćbyś nie wiadomo co robił, rząd Cie wydyma. To celowe działanie, aby zmobilizować Polaków do inwestycji, a później  odwrócić zyski na swoją stronę. 

Trzeba być naiwnym żeby wierzyć , że zwykły Kowalski będzie zarabiał na prądzie 😁

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem naiwny i wiem co napisałem. Wyraźnie jest zaznaczone że to się zmieni.

PV zakładają Ci, co mają to w jakiś sposób przemyślany i policzone. W sytuacji gdzie do domu przychodzi się tylko na noc się wyspać, to wiadomo że nie ma sensu inwestować w drogą instalację PV, która nigdy nie będzie wykorzystana. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wacio1967 napisał(a):

Widzę że kolega @Stefek1 całkowicie nie w temacie. W obecnej sytuacji sprzedajesz drożej niż kupujesz. I taka sytuacja będzie jeszcze przez ponad rok. Więc na chwilę obecną, choćbyś nie wiadomo co robił, to i tak wychodzisz do przodu

Nie da się wyjść do przodu bo mając nawet dużą nadwyżkę w sprzedanej energii w stosunku do pobranej to trzeba zapłacić za dystrybucję przy poborze.

Stary system bilansowania był korzystniejszy ponieważ płaci się wyłącznie opłaty stale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każda instalacja o każdej mocy się zwróci, jedna szybciej, druga później. Nie liczcie że energia będzie tanieć a obecne gospodarstwo domowe (nie mówię o wspomnianej sypialni) nawet w zwykły dzień zużywa mniej lub więcej energii elektrycznej do funkcjonowania. Jeżeli zużywa mało, to trzeba stworzyć warunki żeby konsumowała więcej w czasie produkcji instalacji PV. To się samo zwróci bez względu na to, na jakiej formie rozliczenia jesteśmy. Te instalacje może będą pracować 20, może 30 lat a nawet jeszcze dłużej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, kult5 napisał(a):

Nie da się wyjść do przodu bo mając nawet dużą nadwyżkę w sprzedanej energii w stosunku do pobranej to trzeba zapłacić za dystrybucję przy poborze.

Stary system bilansowania był korzystniejszy ponieważ płaci się wyłącznie opłaty stale.

Najprościej będzie, jak odeślę Cię do realnego rachunku. Tam masz wszystko czarno na białym. Sprzedajesz drożej, kupujesz taniej, razem z przesyłem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.