Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ocena położenia paneli fotowoltaicznych


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, proszę o pomoc w rozmieszczeniu paneli na moim dachu dwuspadowym. Instalacja 6,5kwp. Położenie dachu 130st południowy wschód. I teraz pytanie dać wszystkie panele na ta stronę? Czy cześć paneli na druga stronę 297st północny zachód? W zimie to raczej z tych ze strony północno zachodniej nie skorzystam . Firmy mówią różnie, jedni ze podzielić inni żeby zostawić na jednej stronie wszystko tej południowo wschodniej. Dziękuje z góry za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie miało być na dachu , ale po oględzinach mój monter doradził mi na gruncie , jaskółka zacieniała by pól paneli raz jedną strone raz drugą , z początku byłem zawiedziony ale teraz wiem że dobrze się stało dostęp do paneli jest , dach nie podziurawiony a instalacja wygląda bardzo ładnie nic nie szpeci .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, IzaTom napisał:

Położenie dachu 130st południowy wschód.

Nie jest jeszcze najgorzej po co zagracać sobie podwórko. Jeśli masz dach dwu spadowy to kąt (slope) powinieneś mieć nie najgorszy. Przy dobrym rozplanowaniu nadal masz szansę na 100% uzysku lub blisko tego :) Zaoszczędzisz także na montażu na gruncie.

spacer.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Agni napisał:

Zaoszczędzisz także na montażu na gruncie.

przepisy sie zmieniły,chyba,że coś nie doczytałem

https://wysokienapiecie.pl/24424-nizszy-vat-na-panele-sloneczne-obnizenie-z-23-8-proc-weszlo-w-zycie/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Panstan napisał:

A system montażowy nie jest czasami droższy?

8 godzin temu, IzaTom napisał:

Dziękuje za informacje. Na gruncie niestety nie mam miejsca, a 6,5 uwzględnia również ta stratę z uwagi na fakt na położenie. Jak coś to jednak wszystko na jedna stronę dachu zamontować?

Jak widzisz na tym rozkładzie, który umieściłem to kierunek południowy wschód jest drugim po południowym najbardziej optymalnym myślałem, że to jest oczywiste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informację, chciałem się tylko upewnić, bo firmy różnie mówią, ale dla mnie południowy wschód jest dobrą opcją.

P.S.

Czy wiecei coś może na temat paneli DAH Solar? Jak to jest z tymi panelami, czy tak naprawda te wszystkie firmy to nie jest to samo? 90% to i tak jest produkowana w chinach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przyszłym tygodniu pv będzie zakładana u brata. Optymalnie w jego przypadku wychodzi ułożenie modułów na połaci południowo- wschodniej i południowo zachodniej , wiec u Ciebie południowo- wschodni dach również sprawdzi się najlepiej. 

C13DB04B-88F1-4543-B6A4-4E3192F8DD91.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba brać też pod uwagę godziny największego odbioru energii w budynku.Po co ładować w magazyn i mieć 20% w plecy,skoro można więcej zużyć na bieżąco.Jeżeli jest możliwość to ustawiać panele tak aby dawały najwięcej uzysku w godzinach największego zapotrzebowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.02.2020 o 21:57, carinus napisał:

Trzeba brać też pod uwagę godziny największego odbioru energii w budynku.Po co ładować w magazyn i mieć 20% w plecy,skoro można więcej zużyć na bieżąco.Jeżeli jest możliwość to ustawiać panele tak aby dawały najwięcej uzysku w godzinach największego zapotrzebowania.

Teraz rusz głową i pomyśl że cały dostępny prąd pchasz w dom nie wysyłając nic do sieci... Ile zapłacisz za prąd w zimę kiedy słońca nie ma? I o ile wzrośnie okres zwrotu w PV?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie generalnie % straty można przyjąć? Z tych kalkulatorów przyjmują 14%. Jeśli tak to mniej więcej wychodzi mi produkcja w instalacji o mocy 5,89kWp na poziomie rocznym 5690kWh. Z czego przyjąłem 25% zużycia bieżącego co daje mi ok 1422kWh, reszta z magazynu i po odjęciu 20% pozostaje mi 3415kWh. Suma: 4838 realnych kWh. Zakładając, iż do tej pory roczne zużycie prądu to 3200kWh, czy te 1600kWh wystarczy mi na grzenie wody grzałką o mocy 2kW; 120L (4os w rodzinie) na okres letni, czyli ok 6miesięcy?

Proszę jeszcze o interpretacje ustawienia paneli na dachu. Z góry dziękuję.

image.thumb.png.0d4b2e76f8e6b34cad4f3348be0195a4.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, szari napisał:

Teraz rusz głową i pomyśl że cały dostępny prąd pchasz w dom nie wysyłając nic do sieci... Ile zapłacisz za prąd w zimę kiedy słońca nie ma? I o ile wzrośnie okres zwrotu w PV?

Zanim napiszesz to pomyśl,czy ktoś zużyje cały prąd na swoje potrzeby,mając instalację solarną pracującą przez cały dzień,nie tylko w okresie największego zapotrzebowania.Co zyskasz na magazynowaniu,to stracisz na odliczeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kto mówi o grzaniu? W ubiegłym sezonie praktycznie całe dnie zapierdzielała betoniarka, w domu wszędzie klimatyzacja, pompa do podlewania ogrodu 2kW, Pralka praktycznie 2-3 razy dziennie, 4 komputery + serwerownia, monitoring, 2 lodówko zamrażarki, piekarnik bardzo często bo chleby piekę.

W okresach przejściowych grzeję klimą w sezonie odpalam kocił tylko ta zima jakaś taka powalona wyszła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoim następnym zakupem zaraz po PV będzie klimatyzacja do grzania i chłodzenia. Tylko zainstaluj ją mądrze aby ciepłe powietrze miało szanse rozejść się po całej chałupie, albo rób kanałówkę byłe własnymi ręcoma bo firma zainkasuje jak za zborze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.