Skocz do zawartości

Radiokom

Forumowicz
  • Postów

    31
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez Radiokom

  1. Ustawienie MENU [01] SUB w mojej instalacji spowodowało zwiększenie prądu AC na wejściu inwertera (AC INPUT), dlatego zmieniłem na SOL. SUB powoduje ładowanie akumulatorów również z sieci energetycznej i podtrzymuje pracę inwertera. Zmierzyłem, ze pobiera wtedy 1,6A prądu nie dając nic na wyjście (AC OUTPUT) - widzę to bo na wejściu i wyjściu inwertera mam amperomierze AC- 100A. Znaczy to, że w takim ustawieniu inwerter pobiera z sieci 400W (!!)
  2. Listopadowe modyfikacje, przybyło paneli i zmieniony montaż. Zauważyłem, że po zmianie ustawień inwertera GreenCell w celu podtrzymywania akumulatorów (czyli MENU 01 Sub zamiast SOL, 05 BLu i MENU10 CSO zamiast OSO) zasilanie inwertera z sieci wzrosło do 2A (przy napięciu 230V ??) zrobiłem dodatkowe obejście ręczne - przełącznik mocy zasilania i wyjścia z inwertera, i steruję inwerterem jak są ciemne dni. Inwerter jest wyłączony przełącznikiem zasilania, ale PV ładuje akumulatory a w nocy wyłącza się zupełnie. Dobowe zużycie energii w domu spadło do 4kW (zazwyczaj było ok. 8kW).
  3. U mnie kolejna modyfikacja, panele w jednym miejscu. Konstrukcja na dziesięciu słupach 20x60mm zabetonowanych na głębokości 60cm, do tego wsporniki i skrzyżowanie poprzeczkami z ceowników systemu BAKS.Połączone 4x4PV daje 60V pod obciążeniem, 16 paneli po 180W, zabezpieczenia na dwa stringi po 16A DC. Dalej kablem 6mm do inwertera.
  4. Firmy handlujące podzespołami do fotowoltaiki zauważyły coraz większe zainteresowanie i automatycznie ceny wszystkiego poszły w górę. Panele, invertery, akumulatory średnio 10-20%. Sam kupowałem we wrześniu akumulatory AGM 100Ah 12V po 689zł, a w październiku tamże po 848zł !! Montaż wykonywałem sam, prosta konstrukcja na ziemi, więc nie dałem się "wyjelenić" Kolega w podkrakowskiej wiosce za zamontowanie 7 paneli 360W na dachu, inwertera 3kW z robotą (bez akumulatorów) zabulił 14K. Mnie się to też wydawało dużo za dużo, ale jak policzy się poszczególne składniki, a chce się mieć jeszcze bycie prosumentem (czyli wszystkie pozwolenia, certyfikacje itd) to może nie 42 tysi, bo to faktycznie lekka przesada, ale ok. 20 000 to pewnie wyjdzie. Zauważyłem, ze firmy montujące liczą sobie ok. 30% wartości materiału za robociznę i to jeszcze tylko z własnego materiału.
  5. U mnie dalsza rozbudowa off-grida. Dołożyłem do instalacji 48V kolejne 4 akumulatory 100Ah. Bolesne przedsięwzięcie, bo akumulatory "nagle" podrożały o 150zł, ale cóż: podaż steruje rynkiem. Panele PV 180W wszystko na gruncie na powierzchni 3mx6m (cztery stringi po 4 PV szeregowo), w sumie jakieś 2,5kW przy maksymalnym słońcu. Mam tylko wątpliwość do co wyprodukowanej energii, bo podlicznik na DC wskazuje dużo więcej niż podliczniki po stronie AC instalacji. W październiku DC 120kWh, a na AC tylko 90kWh. Czemu taka duża różnica? Możliwe ze inwerter "zjada" 30kWh miesięcznie?
  6. Nie jestem pewien, czy też dobrym rozwiązaniem nie byłby konwerter RS485 na USB. np. https://www.gotronik.pl/konwerter-usb-rs485-p-1562.html Cena niska, zasięg po RS 1km. Może ma ktoś doświadczenia z tym modułem?
  7. Ja mam następujące ustawienia dla MENU GC: 01 - SOL, 02 - APL, 03 - 230, 10 - OSO, 14 - AGn, 17 - 56,4, 19 - 40,8, 20 - 46, 21 - 54,0. Pozostałe jako mniej istotne zostały domyślne (default). Priorytet ładowania akumulatorów tylko PV, akumulatory z sieci energetycznej NIE są ładowane (parametr OSO). Te "gwinty" ?? na kablach do aku to pierścienie przeciwzakłóceniowe ferrytowe z dużą przenikalnością (AL=16400) profilaktycznie, dla ewentualnego odkłócenia pracy przetwornicy DC/DC, która w inwerterze VOLT dawała widmo +20dB od 0 - 14MHz (tak, że nie dało się odbierać żadnych sygnałów radiowych). W słoneczne dni spokojnie ładuje boiler 150l wody do temp. 65 st C (grzałka przewinięta na 1kW, bo moc z paneli wychodzi ok. 1300W) - napięcie PV 65V z prądem 20A, jak na fotce miernika wpiętego z kable z paneli. Panele stoją na ziemi, bo tylko tyle mam miejsca.
  8. Tylko za diabła nie wiem, o jakim oprogramowaniu oni piszą w tekście do opisu złącza RJ45/RS485. Bo z tekstu wynika, że "można użyć dostarczonego kabla do falownika i komputera". Kabla nie mam, oprogramowania też, a taka informacja przyszła od serwisu Green Cell. Może ktoś coś podpowie?? Na USB-B działa super, znajduje inwerter (co prawda jako PV1800, ale nie ma sprawy, grunt, ze dane są wiarygodne), ale ten RS ?!?!
  9. Te gniazdo tylko wygląda jak RJ45, ale ma funkcje RS485. Schemat w załączeniu. Podłączenie do komputera nic nie da je, bo to nie jest struktura RJ45 (typowa skrętka?) Potrzeba jakiś modem który będzie translatorem sygnałów RS na inny standard, albo wprost do typowego modemu.
  10. Ponieważ straciłem już nadzieję, że firma GreenCell podeśle mi jakikolwiek sensowny projekt podłączenia portu RS485 w inwerterze do zewnętrznego urządzenia, umożliwiającego zdalny podgląd stanu pracy urządzenia, odpowiadając, że - cytat "inwerter nie ma wspomagania w funkcje zewnętrzne (nie ma żadnych modemów czy innych środków komunikacji np. Inwerter <-> PC) oprócz lokalnego USB-B", zapytam, czy ktoś z forumowiczów "przerabiał" taką tematykę? Inwerter ma złącze USB, dedykowane oprogramowanie SolarPowerMonitor, ale nie będę ciągnął 50m kabla USB! Jest też gniazdo RJ45 symulujące złącze RS485, pewnie i kupa możliwości, tylko brakuje sposobu połączenia czy urządzenia zewnętrznego, które by mogło te stany odczytać i wykorzystać? A może są gotowe modemy, które go tego GC można by adaptować? Spotkał się ktoś z Koleżeństwa z takimi rozwiązaniami??
  11. Zamysł był taki aby spróbować ograniczyć zużycie gazu. No i miesięcznie jest teraz 7m a nie 100m sześciennych. A że apetyt rośnie w miarę jedzenia, to teraz planuję częściowo uniezależnić się energetycznie. Zwiększam moc grzałki boilera, a reszta nadprodukcji leci w akumulatory. A już kolejne 4 panele zamówione... A kto bogatemu zabroni, hi!! A moja skromna elektrownia głównie prowokuje sąsiadów.
  12. Falownik ok. 3000, aku ok. 2400, panele 2szt za 900, razy 4. Razem ok. 10k (drobnicy nie liczę). Zwrot za kilka lat - mam nadzieję... A zamierzam następne 4 panele, bo wtedy będzie jak montowałem u sąsiada - 12 paneli 180W, 3 stringi po 4 PV - moc osiągalna 1,8kW. Grzałkę w boilerze zmieniam na 1kW, bo 750 W za długo grzeje, a 1500W znów zbyt duże obciążenie. Teraz mam moc z paneli max. 1200W więc 1000W spirala w termie da radę. Najwyżej bufor akumulatorów będzie wspomagał. Na gniazdo do boilera założyłem najprostszy timer mechaniczny włączający zasilanie boilera w godz. 9 -17, żeby w nocy nie było dogrzewania z sieci energetycznej.
  13. Witam. Co prawda mało się o tym mówi, ale właściwy dobór komponentów dla małych instalacji off-grid, mających na celu zmniejszenie kosztów ma bardzo istotne znaczenie. Ja pierwotnie zachęcony przez sprzedawców kupiłem zestaw: dwa panele, dwa akumulatory i inwerter 2500, instalacja 24V, i po 2 tygodniach, jak zapoznałem się z całością tematyki, korzystając z kolejnych "podpowiedzi" handlarzy dokupiłem jeszcze 4 panele, no i zaczęło się... Coraz grubsze kable miedzy panelami a inwerterem, niewystarczająca moc, tylko na c.w.u, a jak boiler się nagrzał to energia pozostawała niewykorzystana. Okazało się, że instalacja 24V ma swoje ograniczenia, a lepszym rozwiązaniem jest 48V. Nowy inwerter pobiera połowę poprzedniego prądu, paneli w tej instalacji jest osiem w połączeniu dwa szeregi po 4 panele, prąd z paneli do 20A, napięcie jałowe 80V, pod obciążeniem ok. 60V, 4 akumulatory szeregowo 12V 100Ah. Efekt taki, że moce zwiększyły się, zasilam nie tylko boiler 150L Atlantic, ale i cały dom: oświetlenie i gniazdka "lekkie". Wyjście na boiler ma wyłącznik czasowy, włączający grzanie w godzinach 10 - 16 kiedy świeci słońce, co zapobiega zbędnemu poborowi i dogrzewaniu boilera np. w nocy. Wskaźniki informują, czy jest ładowanie czy rozładowanie akumulatorów, tylko w trybie PV-BAT-AC, bez ładowania z sieci energetycznej. Linia od paneli do inwertera ma 15m kabla 6mm kw, wcześniej prąd dochodził do 40A, co było wartością graniczną dla przetwornicy 1800W max. Teraz moc ciągła dochodzi do 3,5kW czyli dwa razy większa, a prąd w kablach max 20A . Załączone fotki przedstawiają stan rzeczywisty, może komuś przyda się takie rozwiązanie.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.