Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy jest jeszcze sens instalować panele fotowoltaiczne?


Rekomendowane odpowiedzi

14 godzin temu, Sławek007 napisał(a):

Dzisiaj w ciągu 4 godzin energia w Polsce była skupowana po 6,5 grosza za 1kWh. Ciekawe co się wydarzyło?

Było to wciągu najlepszego nasłonecznienia. Czy to tylko jednostkowa sytuacja? Trzeba obserwować.

image.png.15590998dd695c047299fe935d323191.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Specjalnie obniżyli chcą sprawdzić jak się zachowa rynek. Wydaje mi się że sytuacja będzie się powtarzać. Beda dążyć do zwiększenia montażu magazynów energii. Podobno w mój prąd 5.0 ma wzrosnąć dofinansowanie do magazynów, niestety maja obniżyć do samej PV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i cały mój misterny plan z ogrzewaniem za zero złotych w tym roku spalił na panewce. A właściwie, to sam spaliłem. Za późno zmieniłem moc przyłączeniową (27.01.2023) i przy zmianie umowy mają obowiązek rozliczyć. No i mnie rozliczyli. Do zapłacenia za prąd 665 złotych za okres od 1.11.2022 do 27.01.2023. Czyli trzy najgorsze miesiące dla PV. Z racji tego przy rozliczeniu rocznym zostanę z około 3MW w magazynie.

Przy okazji dopytałem się dokładnie jeszcze raz, jaki jest schemat odbioru z magazynu. I wygląda to następująco.

To co 01.01.2024 zostało wprowadzone do magazynu jest do odebrania do 01.01.2024. Jest to niezależne od okresu rozliczeniowego. W pierwszej kolejności zawsze odbierane są "najstarsze" kW z magazynu. Więc to bardzo dobra wiadomość. Praktycznie nigdy się nie zdarzy, że coś przepadnie. Chyba że ktoś założył instalację 10kW, a rocznie zużywa tylko 2,5MW.

Na chwilę obecną mam śmieszną sytuację. Od 27.01 pobrałem 1068kW, a oddałem 604kW.

Czyli 1068-(604*0,8)=585kW do nadrobienia. Coś mi się zdaje że majówka będzie w bardzo dobrym nastroju. 🙂 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nawet nieźle jak udało Ci się oddać 600kwh do sieci. Ja od początku roku do dzisiaj oddałem tylko 373kwh, z wyprodukowanych 764kwh. Reszta skonsumowana. Moc PV 7.9kw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja średnio zużywam 64% tego co wyprodukuję.

 

Natomiast tak wygląda % zużycia energii z PV do całkowite zużycia w ciągu ostatnich 30dni

image.thumb.png.bcaea86d8a5af98b3ee7c71fbded40f9.png

image.thumb.png.56d3efb27c441192e99058d6efabd074.png

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grafana

Tutaj rozkład mocy z kilku ostatnich dni:

image.thumb.png.c69e9b2e91f88676809874f8912319bf.png

Pobrana energia z instalacji:

image.thumb.png.25a1385879f6b07749deb9ef730145d7.png

Napięcie na poszczególnych fazach:

image.thumb.png.8bd8a2120818e18df609e47566586384.png

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Cześć, czy wątek jeszcze żyje?

 

Dostałem rozliczenie za prąd i pierwsza myśl zakładam foto 🙂

Przekraczam znacznie 2000kw, zużywam jakieś 7000kw rocznie.

Obecnie 7000kw kosztuje mnie około 9000pln.

Myślę aby założyć 10/15kw.

Jak to teraz wygląda obecnie? Jak produkcja w tym roku? Jakie kwoty sprzedaży? ( u mnie enea )

Warto inwestować? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym roku  po  45 groszy  liczą mój prad  płacę 1,2 za pobierany.   Instalacja zrobiła  6000 kwh - z czego  zużyłem 2k  a oddałem 4000  do . E licznik   mówi że pobrałem 5000  a oddałem do sieci 4000  -tak więc ja im muszę zapłacić  6000 zł a oni mi 1800 umorzą w rachunkach.  .

Każdy musi sam ocenić czy to się opłaca. Podobno w 2024 będzie rozliczanie godzinowe i cena mojego pradu jeszcze spadnie. Jestem niezadowolony ze swojej inwestycji choć jak widać roczny zwrot jest w okolicy 4k   czyli w moim przypadku za 10 lat się zbilansuję  - pytanie czy falownik  przetrwa   więcej niż te 10 lat gwarancji. 

Edytowane przez Gruner
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówią że lepszy ,rydz niż nic' u mnie na starych zasadach właśnie po 4 latach się zwróciła teraz już tylko oszczędności ,różnica spora .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Gruner napisał(a):

Instalacja zrobiła  6000 kwh - z czego  zużyłem 2k  a oddałem 4000  do . E licznik   mówi że pobrałem 5000  a oddałem do sieci 4000  -tak więc ja im muszę zapłacić  6000 zł a oni mi 1800 umorzą w rachunkach.  .

A ile zużywałeś kWh/rocznie przed złożeniem PV? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ponad 12 000

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juž pisalem o tym,že u was zrobia jak u nas.Z brakiem magazynu jest nieoplacalne,z magazynom oplacalnym  jest cena instalacji x 2.Potym jakos siebie rozliczajmy...... i to nie macie rozliczanie miedzyfadzowe,gdzie na jednej fazy pobiramy 1 KW za 9 Kč i na dwuch produkujemy po 2 KW za 2 Kč/1 ,czyli w tej gozinie placimy wlasnie 1 Kč bez wzgladu na to,že 4x wieksza produkcja,niž odbior.To naprawde super byznys.O tym sa tylko mowi i mowi i nikt z rzedu nic nie zrobi,bo dystrybutorzi i rzed to jedna banda.

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Polsce mamy bilansowanie międzyfazowe, więc z tym problemu nie ma 👍

 

 

PS Ja odradzam każdemu PV. Więcej instalacji pv, tym większy problem dla istniejących prosumentów 😁

Edytowane przez o6483256
  • Lubię to 2
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tamtym roku w czerwcu założyłem 6kW instalacje oraz pompę ciepła , pompa łyknęła  3200kWh ,  na bytowe też coś ponad 3000kwh ,   instalacja wyprodukowała 6700kwh , do dopłaty miałem 1200zł za cały rok , wychodzi 100zł miesięcznie ogrzewanie  , CWU , oraz bytowe , jak dla mnie akceptowalne . W tym roku nie dałem rady czasowo , ale planuje dołożyć paneli do min 8kW  

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.08.2023 o 09:20, o6483256 napisał(a):

W Polsce mamy bilansowanie międzyfazowe, więc z tym problemu nie ma 👍

 

 

PS Ja odradzam każdemu PV. Więcej instalacji pv, tym większy problem dla istniejących prosumentów 😁

Mógłbyś rozwinąć tę myśl z bilansowaniem międzyfazowym , produkuje mi np 3,5kw a pompa pobiera powiedzmy 1kwh to tak jak by jednej fazy nie wysyłałem czy jest inaczej ? nie znam tych spadów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było berthold już na forum, nie chce mi się drugi raz powtarzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobrze. Należy mocno karać tych co zmieniają tryby pracy falownika, by pracował powyżej 253V, Tacy użytkownicy narażają sąsiadów na szkodzenia sprzętów elektrycznych. 

Sam bym zgłosił, gdyby u mnie pojawiało się podwyższone napięcie.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni forumowicze, jako że na fotowoltaice znam się jak na balecie mongolskim dlatego proszę o pomoc. Dostałem dwie oferty na instalację 3 fazową na dachu

1. 4,25 kWp ,10 paneli Trina Solar ,falownik Sofar Solar

2. 4,10 kWp, 10 paneli Phono Solar, falownik Hypontec

Obydwie za 21.500 PLN

Poradźcie proszę co wybrać? Z góry dziękuję za odpowiedzi 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. Dostałem jeszcze dwie oferty

1. 4kWp, 8 paneli Longi, falownik Sofar - 19500PLN

2. 4,5 kWp, 12 paneli Longi, falownik Sofar - 21000PLN

Skłaniam się ku ostatniej ofercie, ale proszę o podpowiedź, czy to dobry wybór. Z góry dziękuję za pomoc 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 2 lat mam taką konfigurację jak w punkcie 2. Działa super, tylko wtedy kosztowała 16,5 tys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. Wszystko podrożało przez ostatnie 2 lata, niejednokrotnie nawet ponad 100%. Tu mamy wzrost o dwadzieścia parę procent, więc myślę, że da się przeżyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.