Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy jest jeszcze sens instalować panele fotowoltaiczne?


Rekomendowane odpowiedzi

27 minut temu, berthold napisał(a):

Dalej mam dylemat co zrobić z moimi 10-cioma panelami leżącymi pod wiatą czy iść w sieć czy jednak nie lepiej ten falownik hybrydowy bez atestu bo słuchy idą że w następnym roku będą ceny rozliczane godzinowo czy jakoś tak i spece od tego mówią że w pełni słońca mogą płacić za ten prąd po 2-4 grosze /kw a poza nawet po 2 zł i tu w zasadzie nie ma to sensu ,  hybryda i peleciarka aby pelet latem robić za darmo i to jest magazyn .

Wiedz, że panele w dobry dzień są w stanie wyprodukować 5-6 krotność tego ile mają.

Czyli jak masz w sumie 4kW pik, to możesz w dobry dzień zgromadzić 20-25kWh energii minus zużycie na bieżąco. Takiego magazynu nie kupisz. Ile zużywasz dziennie? A jak będzie kilka ładnych dni z rzędu, co nie jest niczym dziwnym wiosną czy latem?

Ja nie namawiam, bo każdy ma swoje wizję. Dla siebie kupiłbym np. taki SofarHYD nawet jedno fazowy 3,68kW lub podobny przepinając pod tą fazę kilka kluczowych obwodów zimą. Na plus tego działa, że mogę podłączyć pod niego akumulator 48Volt i UPS-ować te kilka obwodów w domu. 

Tym bardziej, że u mnie i okolicznych sąsiadów jedna faza jest dużo mniej wydajna, tj. napięcie na tej fazie jest 10-20V mniejsze niż na dwóch pozostałych 😉

Największy minus, że tylko jedna faza, ale trójfazowe są prawie dwa razy droższe i wymagają wysokonapięciowych magazynów energii.

Musisz sobie pomyśleć co chcesz zrobić i czy masz na to wystarczającą ilość środków? Czy tylko chodzi o zwrot czy może o zabawę.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy popatrzeć na ilość energii w grudniu i styczniu - magazyn jest moim zdaniem bez sensu bo kiedy byłby najbardziej potrzebny nie ma słońca żeby je naładować. Latem dzień długi i zysk spory już wolałbym dołożyć kilka kWp i mieć gdzieś nadwyżkę i zjadać jak najwięcej kiedy tylko się da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, o6483256 napisał(a):

 

Ciekawe statystyki, można sobie sprawdzić jak było w poprzednich latach min/max. Np. 19 czerwiec 2022 , godz. 15 - cena 161.83, 28 czerwiec godz. 21 - cena 2250.55 😄 

A w lipcu 2022 to dochodziły do 3000 zł 😄 

 

To w jakimś tram stopniu może obrazować co się bedzie działo jak wejdą rozliczenia godzinne.

Edytowane przez michs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie korzystajmy z tego co mamy pod ręką, na magazyny przyjdzie jeszcze czas. Koszt magazynu jest na razie wyższy niż realne korzyści. Kupisz tańsze rozwiązanie, to szybciej kopytka wyciągnie, lepsze pochłonie znowu spore fundusze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Magazyny energii to przyszłość. Przyjdzie taki dzień że większość domów będzie miało magazyn energii. I wcale nie trzeba będzie mieć PV.

Ale teraz mamy teraźniejszość. Magazyny są zbyt drogie, aby zwykły śmiertelnik na taki luksus sobie pozwolił. Można kombinować na różne sposoby, ale i tak to się nie opłaci, dopóki ceny energii nie pójdą jeszcze bardziej do góry. Drastyczne, ale prawdziwe.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

image.png.3f986c74148d6cfd7b754e1ef3d18e99.png

Berthold się zgadza, a PV chce robić w offgridzie. Gdzie do cholery logika?

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do offgrid 4kWp, to magazyn jakieś 30kW aby z jednego dnia się zmieściło. Załóżmy że 10kWh zużycie dzienne, plus CWU jakieś 5kWh. Czyli 15kWh w końcu zacznie się marnować. W zimie ... No cóż. Dzisiaj zarąbiście, 25kWh wyprodukowane, a od początku roku całe 179kWh. Średnia na dzień 4,5kWh. 🙂 Ot, cały offgrid. 😞  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od początku roku, to ja jeszcze 100kWh nie przekroczyłem 😁 Tyle słońca mam...

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Małopolsce od nowego roku dopiero czwarty dzień jest slonce. Średnia dzienna w firmie z stycznia przy 20kWp jest 9,8kWh co stanowi 8% dziennego zapotrzebiwania. W okresie letnim bywało nawet 200kWh eh.

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czego ty się spodziewałeś w sezonie zimowym. To jest normalka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.02.2023 o 20:57, wacio1967 napisał(a):

Magazyny energii to przyszłość. Przyjdzie taki dzień że większość domów będzie miało magazyn energii. I wcale nie trzeba będzie mieć PV.

Ale teraz mamy teraźniejszość. Magazyny są zbyt drogie, aby zwykły śmiertelnik na taki luksus sobie pozwolił. Można kombinować na różne sposoby, ale i tak to się nie opłaci, dopóki ceny energii nie pójdą jeszcze bardziej do góry. Drastyczne, ale prawdziwe.

Teraz są już tak wysokie dotacje, że jak ktoś ma możliwość zainwestować to może warto rozważyć? W programie Mój Prąd na magazyn energii można dostać nawet 16 tys. zł dotacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, KonsultantViessmann napisał(a):

W programie Mój Prąd na magazyn energii można dostać nawet 16 tys. zł dotacji

Nie dla wszystkich taka dotacja. Ci co mają netbiling jak najbardziej. Ale dla netmetering nie ma dotacji.

Aby otrzymać dotację na 16 tyś, to trzeba zainwestować minimum 32 tyś.

Patrząc na swój przypadek. Mam inwerter Huawei i magazyn 5kW do tego kosztuje 20 tyś. Dotacji nie wezmę, bo stracę netmetering. Czyli na chwilę obecną, dla mnie się nie opłaca.

Przypadek kogoś innego. Buduje dom. Wrzuca wszystko w koszty. Korzysta z dotacji na wszystko. Tutaj się opłaca magazyn energii.

Każdy przypadek musi być indywidualnie przeanalizowany.

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, ale 50% dotacji na magazyn tu już jest coś! Tylko ceny tych magazynów nadal wysokie. 10kWh za 30000zł to nawet z dotacją dużo.

Rozliczani w starym systemie to mogą "olać" sprawę, bo sieć to ich magazyn.

Edytowane przez o6483256
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, wacio1967 napisał(a):

Nie dla wszystkich taka dotacja. Ci co mają netbiling jak najbardziej. Ale dla netmetering nie ma dotacji.

Aby otrzymać dotację na 16 tyś, to trzeba zainwestować minimum 32 tyś.

Patrząc na swój przypadek. Mam inwerter Huawei i magazyn 5kW do tego kosztuje 20 tyś. Dotacji nie wezmę, bo stracę netmetering. Czyli na chwilę obecną, dla mnie się nie opłaca.

Przypadek kogoś innego. Buduje dom. Wrzuca wszystko w koszty. Korzysta z dotacji na wszystko. Tutaj się opłaca magazyn energii.

Każdy przypadek musi być indywidualnie przeanalizowany.

W systemie opustów o tyle nie ma sensu inwestować w magazyn energii, że jego funkcję pełni sieć

W net-billingu magazyn zwiększając autokonsumpcję znacznie poprawia opłacalność inwestycji w PV

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jak będzie działał taki magazyn energii po dotacji tak jak my chcemy czy tak jak będzie zaprogramowany z odpowiednim inwerterem sieciowym  ktoś już się nad tym zastanawiał, czy tylko brać dotację i jakoś to będzie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem do czego zmierzasz? 

Magazyn instalujesz z hybrydowym falownikiem i działa, tak jak go zaprogramujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, o6483256 napisał(a):

No, ale 50% dotacji na magazyn tu już jest coś! Tylko ceny tych magazynów nadal wysokie. 10kWh za 30000zł to nawet z dotacją dużo.

Rozliczani w starym systemie to mogą "olać" sprawę, bo sieć to ich magazyn.

Ciekawe czy honorowali by fakturę od kupna bateri samochodowej z elektryka one maja po 30-50kwh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, marcus312 napisał(a):

Ciekawe jak będzie działał taki magazyn energii po dotacji

Normalnie. A jak ma pracować? Chyba że myślisz o przyszłości. To co nas czeka, to jeszcze nie teraz. Technologia już jest, ale bardzo droga. Docelowo gdzie będzie możliwość, będzie magazyn energii. Tak aby energia byłą rozproszona. Awaria pojedynczego punktu nie będzie miała wpływu na resztę. Coś w rodzaju internetu. Trzydzieści lat temu zwykły śmiertelnik nawet nie śnił o czymś takim. Komunikatory w filmach sf z lat 80-90 to teraz śmiech w biały dzień. Czy znajdę tutaj na forum jedną osobę która nie ma smartfona ? 🙂 Od węgla i kopciuchów i tak odejdziemy. Przyszłość jest w OZE, ale blokowana jest przez potentatów rynku paliw kopalnych. Czy będą tylko samochody elektryczne ? Tak, ale nie teraz. Czy będzie się to opłacać ? Tak, ale nie teraz. Czy będą magazyny energii dla każdego ? Tak, ale nie teraz.

No to mnie poniosło. 🙂 

12 minut temu, berthold napisał(a):

Ciekawe czy honorowali by fakturę od kupna bateri samochodowej z elektryka

To nie jest magazyn energii przeznaczony dla domu. Nie ma dotacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podoba mi się że wyprzedzasz myśleniem daleko do przodu co do dotacji do magazynów energii to trzeba się zastanowić że jak ktoś dotuje to oczekuje jakiś zysków z tego w przyszłości.Kto dobrze przeczytał umowy dotacji do instalacji fotowoltaicznych to tam też były pewne wymagania do których trzeba było się dostosować i obowiązują przez parę lat za nim tak naprawdę ta instalacja po spłaceniu stanie się naszą własnością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, wacio1967 napisał(a):

 Czy znajdę tutaj na forum jedną osobę która nie ma smartfona ? 🙂

Jam jest.😆

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, marcus312 napisał(a):

Kto dobrze przeczytał umowy dotacji do instalacji fotowoltaicznych to tam też były pewne wymagania do których trzeba było się dostosować

Ja muszę z niej korzystać przez minimum 3 lata bez zmiany podzespołów. Do tego wszyscy co skorzystali z dotacji Mój prąd (ja mam pierwszą edycję, nie wiem jak jest w następnych), muszą mieć w widocznym miejscu informację, że instalacja jest wspierana dotacją.

 

36 minut temu, Kordjano napisał(a):

Jam jest.😆

Czyli telefon służy Ci do tego, do czego został stworzony. 🙂 I nie masz problemu z zasilaniem. 🙂 

Przyznam się, że długo się broniłem, a teraz chyba bym miał problem bez smartfona. 

Ciekawe że kalkulatorki kiedyś robili z PV, a smartfonów nie mogą zrobić. 🙂 Ale są tacy co się nie poddają. 🙂 

image.png.5350cab56f04723f4b9ce2a1a6f77080.png 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.