Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Atmos Dc25s- wysoka temp na spalinach


Emtecc

Rekomendowane odpowiedzi

14 godzin temu, KacperHG napisał:

dla zainteresowanych mogę podesłać link z pracy takiego kotła. 

Poproszę,a co do uszczuplenia przez atmosa ,mi wystarczyłby trzeci potencjometr obrotów dmuchawy

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@KacperHG Witam ,mam pytanie skąd wziołeś wartość 6,5% tlenu jako wykładnie do ustalenia iż przy tej zawartości jest idealne spalanie? Z góry przepraszam jeżeli coś namieszałem.


 

Edytowane przez marcin09
Nie zgodne z regulaminem dopisek do posta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tracinami nie da się palić w tym kotle ani drobnym materiałem w ten sposób wykończysz kocioł pierwszy padnie termostat rozszczelni się, wartość 6,5 % tlenu w spalinach to wartość w której kocioł nie kopci i temperatura w komorze sięga 650 stopni dla kotła S

standardowo stosunek ustawiony w atmosie daje 10 % tlenu w spalinach nic w tym złego by nie było ale temperatura spalin jedzie w okolice 260 stopni zazwyczaj zmniejszająć powietrze pierwotne musimy podać też mniej powietrza wtórnego ale na tyle dużą aby po godzinie palenia kiedy mamy strefę żaru większą ilość tlenu w spalinach była nie mniejsza niż te 6,5 %

Edytowane przez KacperHG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kacper, czym opomiarowałeś swój kocioł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, KacperHG napisał:

wykończysz kocioł pierwszy padnie termostat rozszczelni się

Co to znaczy ,spali sie,lub dla czego sie ma rozszczelnić  ,ja akurat mam dostęp do drobnej kostki sosnowej i klepki dębowej ,czyli sie atmos nie nadaje do takiego opału,ale to słyszałeś czy tobie sie coś takiego stało lub innym kolegom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@KacperHG Kostka jest i grubsza 8x8x8 ale i drobniejsza a klepka taka parkietowa ale dębowa 20x4x1,5,w sumie to myślałem że ten termostat jest jak termometr i mierzy temp kotła a nie spaliny,i wtedy nic by mu sie nie działo,ale rozumiem że nie można przekroczyć temp spalin ,podobno 300 bo wtedy faktycznie wentylator może sie uszkodzić,ale o termostacie nie wiedziałem,im dalej w las tym wiecej drzew ale dobrze wiedzieć w razie cego ,choć przyznam że mój mpm ds działa wyśmienicie bez żadnej elektroniki i mogło by być tak że zamienił stryjek siekierkę na kijek

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie producent twierdzi że można tylko użytkownik który potrafi samemu coś zrobić zobacz czym steruje wentylator, i w jaki sposób  poza tym na filmie pokazany jest kocioł DC25GS to generator gazu tutaj powietrze pierwotne podaje się otworem fi 12 w górnej komorze i w ceramice to zupełnie inna zasada działania w dolnej części kotła jest sfera kulista prędkość rozpalenia wsadu jest zupełnie inna niżeli w kotłach DCxxS a o takim tutaj rozmawiamy co do termopary widać jestem nieogarnięty w temacie poproszę o linka do tej cudownej termopary z termostatem załączającym do 750 stopni, ciekawe który wymiennik tyle wytrzyma zerknij jak jest zbudowany termostat spalinowy później podaj linki a ali i wytłumacz nam jak byś to podłączył zobacz sobie w DTR kotłów DCxxS i DCxxGS oraz DCxxGD zobaczysz skąd się bierze temperatura spalin. Kawałki drewna o których mówi maronka można po wcześniejszym ustawieniu kotła GS i GD z powodzeniem spalić kładąc większe kłody na spodzie palnika i zasypując go mniejszą frakcją korygując przy tym tempo podawania powietrza PP i ilość wtórnego ale w kotle DCxxS będzie palic się jak stodoła. Spalić można wszystko tylko efektywność takiego spalania jest na poziomie 68 % kocioł dostaje spora moc która nie jest w stanie odebrać i należy się spodziewać szybkiej korozji materiałów bez wymiennika wodnego mianowicie siodło czy ceramika takie są fakty mając do dyspozycji  sterownik który zarządza wentylatorem spalinowym oraz serwo do powietrza wtórnego można spalić w zasadzie wszystko ze sprawnością jak podaje producent  ale nie na standardowym termostacie tylko umiejętnie regulując powietrzem pierwotnym i wtórnym  można próbować na naturalnym ciągu ale tutaj nie ma mowy o generowaniu Holzgazu tylko o typowym spalaniu jak w dolniaku dla zainteresowanych posiadających kocioł proponuje prosty eksperyment termopara do 1200 stopni wiertło fi 6 w dolnej części kotła zaraz przy drzwiach gdzie nie ma wymiennika wodnego i każdy może zobaczyć jaka jest różnica w pracy kotła na ciagu naturalnym i na pracy z wentylatorem  sprawność kotłów na holzgaz polega na sprawnym spalaniu gazu w odpowiednich proporcjach, generowanego na bieżąco i z pełna mocą tak to wygląda. Kocioł o którym możemy tutaj  rozmawiać w sposobie działania HOLZGAZ i posiadającym całą niezbędną automatykę to Blaze Harmony coś za coś jeśli cena nie gra roli... 

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to sie z tobą zgadzam,ale atmos podaje sprawność gd gs 91% a dc s 89% różnica minimalna wynikająca raczej z temp spalin,aż mi sie wierzyć nie chce że ten s jest tak kiepski wg mnie właśnie na miarkowniku by lepiej chodził niż gd bo go tak nic za bardzo nie hamuje ,ale co ja tam wiem ,ty jesteś szpec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.12.2021 o 21:31, KacperHG napisał:

Osobiście uważam że najważniejsze aby prawidłowo zapalić ten kocioł co w brew pozorom jest filozofią większość pali szybko, a niewielka liczba osób rozpala do wyżarzenia wkładu rozpałowego a następnie później układa możliwie najszczelniej jak się tylko da w górnej komorze na rozżarzone wcześniej drewno tak rozpalony kocioł zakładając że ładujemy większe polana 12-15 cm pali się w temperaturze 230 stopnie dla zainteresowanych mogę podesłać link z pracy takiego kotła. 

No faktycznie tu masz rację. Wcześniej źle rozpalałem a teraz tak jak piszesz: rozpalam drobnizną, czekam aż zrobi się warstwa żaru i wtedy ciasno układam całą komorę. I się ładnie pali, nie wszystko naraz i dymu z komina praktycznie zero.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawność GS i GD bierze się z faktu powolnego zgazowania i spalania tego gazu w sporo lepszych warunkach zwróć uwagę na przepływ spalin jaki podaje producent wielkość palnika w kotłach DC i GS GD jest inna tańszym w eksploatacji jest S ale efektywność to jak dla mnie jest na poziomie co najmniej 10 % wiem że to nie wynika z papierów ale siedząc w kotłowniach i i ustawiając kotły różnica jest jak dla mnie kolosalna na korzyść GS i GD    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.12.2021 o 20:12, KacperHG napisał:

To nie producent twierdzi że można tylko użytkownik który potrafi samemu coś zrobić zobacz czym steruje wentylator, i w jaki sposób  poza tym na filmie pokazany jest kocioł DC25GS to generator gazu tutaj powietrze pierwotne podaje się otworem fi 12 w górnej komorze i w ceramice to zupełnie inna zasada działania w dolnej części kotła jest sfera kulista prędkość rozpalenia wsadu jest zupełnie inna niżeli w kotłach DCxxS a o takim tutaj rozmawiamy co do termopary widać jestem nieogarnięty w temacie poproszę o linka do tej cudownej termopary z termostatem załączającym do 750 stopni, ciekawe który wymiennik tyle wytrzyma zerknij jak jest zbudowany termostat spalinowy później podaj linki a ali i wytłumacz nam jak byś to podłączył zobacz sobie w DTR kotłów DCxxS i DCxxGS oraz DCxxGD zobaczysz skąd się bierze temperatura spalin. Kawałki drewna o których mówi maronka można po wcześniejszym ustawieniu kotła GS i GD z powodzeniem spalić kładąc większe kłody na spodzie palnika i zasypując go mniejszą frakcją korygując przy tym tempo podawania powietrza PP i ilość wtórnego ale w kotle DCxxS będzie palic się jak stodoła. Spalić można wszystko tylko efektywność takiego spalania jest na poziomie 68 % kocioł dostaje spora moc która nie jest w stanie odebrać i należy się spodziewać szybkiej korozji materiałów bez wymiennika wodnego mianowicie siodło czy ceramika takie są fakty mając do dyspozycji  sterownik który zarządza wentylatorem spalinowym oraz serwo do powietrza wtórnego można spalić w zasadzie wszystko ze sprawnością jak podaje producent  ale nie na standardowym termostacie tylko umiejętnie regulując powietrzem pierwotnym i wtórnym  można próbować na naturalnym ciągu ale tutaj nie ma mowy o generowaniu Holzgazu tylko o typowym spalaniu jak w dolniaku dla zainteresowanych posiadających kocioł proponuje prosty eksperyment termopara do 1200 stopni wiertło fi 6 w dolnej części kotła zaraz przy drzwiach gdzie nie ma wymiennika wodnego i każdy może zobaczyć jaka jest różnica w pracy kotła na ciagu naturalnym i na pracy z wentylatorem  sprawność kotłów na holzgaz polega na sprawnym spalaniu gazu w odpowiednich proporcjach, generowanego na bieżąco i z pełna mocą tak to wygląda. Kocioł o którym możemy tutaj  rozmawiać w sposobie działania HOLZGAZ i posiadającym całą niezbędną automatykę to Blaze Harmony coś za coś jeśli cena nie gra roli... 

ProTip

Termoparę podłącze do oryginalnego termostatu.

Jak ?  Za pomocą kabla.

Każdy wymiennik z wodą tyle wytrzyma bez problemu.Choć z tego co piszą użytkownicy to w atmosach wymiennik jest mikroskopijny stąd wysokie temperatury spalin.250-300 stopni w komin, masakra.

Korozja ceramiki ?

Czyli producent ładuje tam markietowy badziewie o niskiej zawartości Al2O3 (Al), która szybko pęka i eroduje. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mógłbyś podać linka do konkretnej termopary którą jak piszesz można podłączyć do oryginalnego termostatu atmosa   żywo jestem zainteresowany jak można to podłączyć do termostatu atmosa. Wymiennik w Atmosie ma porównywalną powierzchnię jak przy innych kotłach na holzgaz. Na ten moment to najtańsze kotły na holzgaz dla bardziej wymagających klientów sa rozwiązania bardziej efektywne 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak on spełnia 5 klasę przy takim małym wymienniku.

Taki sam kabel jest przy innych termoparach.

https://m.pl.aliexpress.com/item/4000393932706.html?spm=a2g0n.shopcart-amp.item.4000393932706&

 

587027494_termostat-spalin-atmos-do-serwomotoru-belimo-nowe2.jpg.48b66c6e3074db30710c0cc29d3f83dc.jpg

Co się stanie jak się naładuje zrembek lub trocin do komory ?

Zagotuje się ?

Będzie kopcić jak szalony?

Nic się nie stanie ?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.12.2021 o 14:54, KacperHG napisał:

tańszym w eksploatacji jest S

A nie odwrotnie jak piszesz wyżej że gd gs lepiej spala,mnie osobiście wydaje sie że wersja s lepiej by szła na miarkowniku a g na dmuchawie ,co ty ba to?

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@KacperHGMam jeszcze małe pytanko ,w tych wersjach 22-25s jest napisane że szerokość kotła po zdjęciu obudowy ma 555 a czy można też te boki zdjąć przy kotle 25gs,bo przy nim już tego nie piszą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są tylko osłony za którymi jest trochę wełny mineralnej ... więc jakoś trzeba tą wełnę włożyć. Do transportu w trudne miejsca dobrze zdjąć osłony. Łatwiej manewrować korpusem i nie pogniesz/porysujesz oslon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W instrukcji jest napisane że w DC 25S przy wydajności nominalnej temperatura spali powinna wynosić 177°C nie wiem czy na laddomacie masz prędkość pompy jak tak to zwiększenie prędkości powinno zmniejszyc temperature spalin tak przynajmniej jest w modelu GS. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, maronka napisał:

A nie odwrotnie jak piszesz wyżej że gd gs lepiej spala,mnie osobiście wydaje sie że wersja s lepiej by szła na miarkowniku a g na dmuchawie ,co ty ba to?

Przepraszam chodziło mi o koszty ewentualnej wymiany ceramiki która średnio   po10latachnadaje się do wymiany 

laddomat niewiele pomoże spaliny w kotle przy mocy nominalnej to 170 stopnie na miękkim drewnie i wilgotności 15-20% jak najbardziej  przy grubszym opale średnica 15 cm jak najbardziej przy mniejszej frakcji 190-230 stopni    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, KacperHG napisał:

przy mniejszej frakcji 190-230 stopni 

A ile może być max by nic nie padło,ani termostat ani wentylator

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.