Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Przewymiarowany czy niedoszacowany - co lepiej ?


marcincastus

Rekomendowane odpowiedzi

Usługa " pierwsze uruchomienie" daje tylko gwarancje, o ile serwisant kotła nie przyczepi się do jego montażu. Np. zabezpieczenie powrotu. 

Po roku od pierwszego uruchomienia chcąc mieć dalej gwarancje zapraszasz ponownie serwisanta na przegląd. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słowo klucz..."wydaje mi się"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o "Czyste powietrze" to przedstawiasz faktury czy na kocioł czy na montaż z osprzętem i dostajesz zwrot. Można kupić sam kociol i zamontować samemu. Tylko chodzi o protokół odbioru, który wystawia Ci montujący kocioł.
Jest pewien plik dokumentów, który trzeba przedstawiać urzędnikowi z WFOŚiGW.
Najlepiej jak byś zrobił zdjęcia teraz istniejącego i działającego źródła ogrzewania. To nic nie kosztuje a będziesz miał dowód czym grzałeś.
Tak mnie poinformowano na infolini programu "Czyste powietrze".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego pisałem o dokumentacji odbioru instalacji.
Ja kocioł kupuje na fakture. Przychodzi hydraulik i go montuje i wystawia mi fakture na montaż wraz z osprzętem (pompy, rury ,zawory itd). Oczywiście podpisuje protokół odbioru instalacji.
Resztę załatwiam w WFOŚiGW, składam wniosek o wypłatę wraz z potrzebnymi fakturami i dokumentami.
Oczywiście przed tymi wszystkimi operacjami trzeba w WFOŚiGW złożyć wniosek o dofinansowanie do wymiany źródła na ekologiczne.





Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat jest rozwojowy,

Chciałem Windhagera jakiś czas temu ale non stop kopię i szukam, zbieram oferty itd. 40 000 drogą nie chodzi :)

Druga sprawa jest taka, że za każdym razem jak piszę do handlowca w sprawie Windhagera, to cena rośnie. Raz zaciągnęło starą cenę katalogową, drugi raz zapomnieli o doliczeniu jakichś niezbędnych gratów do instalacji itd.

Rozpatruję różne opcje, po prostu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inflacja też nie stoi i nie czeka.....

Edytowane przez arthek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wieloma kotłami też jest teraz nie ciekawie, jeśli chodzi o dostępność.
Ja zamówiłem pod koniec tamtego roku a dostawa planowana jest na kwiecień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka ciekawostka

tona pelletu w USA kosztuje 310 USD

image.png.9487905622433a94ed721803023c18f3.png

To 1200 zł , przy płacy minimalnej jaką chce Biden wprowadzić na poziomie 15 USD/h

U nas tona pelletu średnio też można przyjąć 1200 zł ale przy płacy minimalnej na poziomie 4,5 USD/h

Czyli płacimy za pellet  3 razy więcej od Amerykanów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co tak daleko sięgać. Spójrz zaraz za zachodnią granicą.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Niemczech jest VAT na pellet 7% jak się nie mylę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie na "paliwa" odnawialne powinno nie być żadnego podatku, aby zachęcić na przejście na to paliwo. Ale także zagwarantować że jak już się przejdzie na to paliwo to nikt nie dowali na nie podatku w terminie późniejszym.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi jeszcze po głowie sama instalacja. 

Mam teraz układ otwarty. Obawiam się że zamknięcie układu spowoduje jakieś wycieki pod ciśnieniem.

Tak w ogóle to co daje zamknięcie układu otwartego, oprócz tego, że wody nie trzeba uzupełniać bo nie paruje i czy ma na to wpływ wybór kotła peletowego tzn Laguna czy Windhager czy Blackstar ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie kotły na paliwa stałe powinny chodzić na ukł.otwartym. Chyba, że producent kotła wymaga zamknięcia układu.
Co daje zamknięcie układu? Wg mnie nic.
Układ otwarty jest (chyba) bezpieczniejszy przy kotłach na paliwo stałe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś dawno temu faktycznie tak było. Teraz dopuszcza się stosowanie układów zamkniętych przy kotłach na paliwo stałe przy zastosowaniu odpowiednich zabezpieczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słowo klucz "dopuszcza".
Czyli po tym sformułowaniu widać, że jednak bezpieczniejszy (dla kotłów na paliwo stałe) jest ukł.otwarty.
Pewnie dlatego, że jego zabezpieczenie jest proste i niezawodne tak jak budowa.
Układ zamknięty i jego zabezpieczenia to urządzenia, które mogą jednak nie zadziałać, do tego dochodzą błędy wykonanej instalacji popełnione przez hydraulika.
Jednak ukł.zamknięty to skomplikowane ustrojstwo w porównaniu do ukł.otwartego.







Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montażyści u mnie przed montażem kotła na ekogroch chcieli zamykać układ. Zdecydowałem się tego nie robić. Zadecydowała bezawaryjność systemu otwartego. Im mniej rzeczy zamontowanych w tak newralgicznych miejscach instalacji, tym mniej możliwości awarii. Co innego w przypadku gazu czy pompy ciepła. Tam jest to konieczne z tego co wiem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie przy otwartym często zapowietrzały się grzejniki na poddaszu. Przy zamkniętym nie mam tego problemu. Aha woda w obiegu jest teraz dużo, dużo czystsza.

Wiem, że zbiornik wyrównawczy miałem ponad 1m nad ostatnimi grzejnikami i na wysokości ostatniego szczebla w drabince łazienkowej. Jednak wyżej musiałbym umieścić zbiornik wyrównawczy na dachu. Nawet z kilkadziesiąt centymetrów powyżej dach np. na kominie 😉

Nie wiem jak u Was ale u mnie po wyłączeniu zasilania np. na 5-10 min. temp na kotle urosła max. około 10-12 stopni.  Robiłem takie testy. Jak kociołek pyrka sobie na 30% to z 5 stopni urośnie. 

Palnik SV200 15kW, wcześniej Batory-10.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu wywalczyłem jakąś normalną wycenę na Lagunę z mojej okolicy :)

Kit - R dostanę " w gratisie " 

Poprosiłem o schemat i dostałem coś takiego

image.png.e958fa09ef9df47b9f51aa5a7e35a517.png

jest to oczywiście taki schemat z grubsza, bez szczegółów '

układ będzie zamknięty.

Tu są składowe instalacji:

image.png.5d7158734602f7c622109d80ff0becc4.png

Pytanie dla kolegów doświadczonych w Lagunach - czy logika podłączenia i składowe instalacji mogą tak zostać , czy raczej zasugerować tym moim majstrom coś innego ?

Edytowane przez marcincastus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.