Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozy na przyszłość...


Gość berthold61
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj dyskutujemy ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozach na przyszłość...

W tym wątku dopuszczamy wpisy "polityczne". Prosimy o merytoryczne wypowiedzi.

O cenach poszczególnych gatunków opału dyskutujemy tutaj: ekogroszekpellet, węgiel inny niż ekogroszek

Inne powiązane tematy: Dodatek węglowy; Zakup węgla od gminy

Posty nie na temat wydzielone do kosza znajdziesz tu.

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, sambor napisał:

Ponoć oprócz tych 3t węgla z dotacją mają jeszcze dopłacać posiadaczom kotłów na pellet po tysiaku - co nie było by złe.

Skąd masz takie informacje? Dziś osobiście słyszałem jak dziennikarz zapytał premiera o pellet i tak odpowiedział, że nic nie odpowiedział. Juz po chwili ktoś o tym na fejsie napisał 😁

Ta doplata, to niby to kazdej tony, czy jak? Bo ja o tym nie słyszałem. 

Screenshot_2022-07-14-15-08-11-1.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, carinus napisał:

Jak dopłacą po tysiaku do pelletu, to na bank ten sam pellet pójdzie automatycznie tysiaka w górę. Inflacja rónież wywali nas w kosmos absurdów. Szczęśliwe są tylko osoby czerpiące wiedzę sytuacyjną z prorządowych ,,szczekaczek'' , dla nich nie ma złych informacji.

Nie wiem skad ten pomysl z kolejnymi doplatami ale jest poroniony jak z tym weglem po 996,60.

Nie ma wegla? - to niech go importuja po niskich cenach, zwieksza wydobycie, niech rzadowe machiny energetyczne rusza dupe i go przywioza.

Nie ma taniego pelletu to niech go importuja po niskich cenach, moga tez ograniczyc eksport drewna, niech kupia tania trocine, a moze zbuduja PGGPellet SA (albo lepiej nie bo bedze nie rentowne).

Doplaty i doplaty do wszystkiego doplaty a na nic sie nie lapie tylko place podatki na te doplaty i inflacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym PISie to same gamonie. Gdyby rozejrzeli się po okolicy, np w stronę Sochaczewa to by zobaczyli że jest tam jeden mądrala który wszystkie problemy opałowe rozwiąże od ręki i by zaimportował brakujący węgiel po niskich cenach, a do tego by importował trociny po niskich cenach i produkował pellets po niskich cenach. Koledzy, miejcie szacunek do samych siebie, można pisać trochę poważniej o poważnych sprawach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy u siebie w domu zdemolowalbys centralne CO w kwietniu nie majac pomyslu, srodkow i planow czym go zastapic?

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo to wlasnie sie stalo w PL.

Czym rozni sie madry od inteligentnego? Madry nie popadnie w problemy a inteligentny potrafi z nich wyjsc bez szwanku. Jak przywiazowia ten wegiel lub pellet lub cokolwiek innego to maja szanse na to drugie.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tez optymistyczny glos w tym wszystkim (dotyczy raczej gazu).

„ W praktyce wydaje mi się, że w Polsce z pewnością my tę zimę przejdziemy bez specjalnych uszczerbków”

zrodlo prorzadowe to dla kolegi @Oldek

https://niezalezna.pl/450030-piotr-naimski-my-te-zime-przejdziemy-bez-specjalnych-uszczerbkow-w-europie-potrzebne-zmiany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 2015 r było wiadomo że trzeba ocieplać domy więc problemu już nie powinno być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co takiego sie wydarzylo w 2015r.? ze wczesniej „nie trzeba bylo”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, PioBin napisał:

Jest tez optymistyczny glos w tym wszystkim (dotyczy raczej gazu).

„ W praktyce wydaje mi się, że w Polsce z pewnością my tę zimę przejdziemy bez specjalnych uszczerbków”

zrodlo prorzadowe to dla kolegi @Oldek

https://niezalezna.pl/450030-piotr-naimski-my-te-zime-przejdziemy-bez-specjalnych-uszczerbkow-w-europie-potrzebne-zmiany

 

Niestety rządową propagandę trzeba umieć czytać 🙂.

Osoby nieprzyzwyczajone do kłamstw, półprawd i czytania między wierszami mogą błędnie i opatrznie zrozumieć te słowa:

"Piotr Naimski: My tę zimę przejdziemy bez specjalnych uszczerbków"

Podkreśliłem nawet słowo, która ma tutaj największe znaczenie 🙂 i my może oznaczać przynależność narodową ale równie dobrze do kasty rządzącej.

A wracając do meritum to monej.ru tuba propagandowa rządu 1 dzień później puściła już mniej optymistyczną wrzutkę:

https://www.money.pl/gospodarka/groza-nam-przerwy-w-dostawach-gazu-rzad-szykuje-sie-na-najgorsze-6790102566177504a.html

Musi być naprawdę źle skoro propaganda zaczyna dosłownie siać dezinformację odnośnie źródeł ogrzewania tej zimy.

 

Ja już tutaj kiedyś poruszałem ten temat i wyszło na to, że nawet za komuny nie było włączeń gazu dla gospodarstw domowych. Chociaż jak się człowiek zastanowi to wtedy domów mających dostęp do gazu było zdecydowanie mniej.

A z tematów opałowych to ceny węgla w okolicy utrzymują się na poziomie 2300 co trwa już od początku wojny i chyba oznacza załamanie się jego sprzedaży. Drewno z kolej od tego czasu podrożało o ponad 100%, więc ludzie wysokie ceny węgla obchodzi gromadząc drewno. Zbieżne jest to z obserwacjami bo w okolicznych domach jak nigdy dotąd wszędzie pojawiają się stosy drewna.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, piastun napisał:

Podkreśliłem nawet słowo,

To ja tez.
Nigdy dobry z „polskiego” nie bylem ale: wydaje mi sie, ze z pewnoscia - to ze soba sprzeczne jak na ministra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli gazu będzie w Polsce na styk ale w Europie zabraknie to ceny na giełdzie pójdą w niebo tak że wiele firm ograniczy zużycie bo nie będą wypłacalni.

Cieszę się że w końcu  media piszą że będzie problem z surowcami bo niektórzy by się obudzili z ręką w nocniku w październiku czekając na węgiel za tysiaka.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Unia domaga się ograniczenia  temperatury do 19' w domach - co nie wróży nic dobrego w tym sezonie grzewczym. 

 https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/budzet-domowy/najtrudniejszy-sezon-grzewczy-wspolczesnej-polski-niezaleznie-od-tego-czym-grzejesz/l142q8q 

Natomiast nikt nic nie mówi o uruchomieniach nowych ścian w kopalniach by zwiększyć wydobycie.

Kiedyś węgla mieliśmy za dużo i eksportowaliśmy, a teraz mamy obniżać temperaturę do 19'. Może w następnym sezonie grzewczym wydadzą dyspozycję o ograniczeniach temperatury do 15' ? Ciekawe rozwiązania ? 

Może zieloni od czystego powietrza powinni spróbować na Ukrainie wdrażać swoje rozwiązania? - wtedy zrozumieją jakie są priorytety. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

 

Gwarantowane ceny węgla nie oznaczają, że da się go kupić

Ustawowe ustalenie ceny węgla dla odbiorców indywidualnych na poziomie nie wyższym niż 996,60 złotych brutto za tonę, nie daje żadnych gwarancji, że taki węgiel uda się w ogóle kupić.

Rejestracja chętnych na zakup węgla po gwarantowanej cenie rozpocznie się 26-27 lipca tego roku.


Rząd przeznaczył w budżecie na ten cel maksymalnie 3 miliardy złotych.
Klient uzyskuje gwarancję ceny, ale nie gwarancję tego, że kupi węgiel.
11 lipca tego roku prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę gwarantującą cenę na zakup węgla dla gospodarstw domowych oraz wysokość dopłat dla firm, które zdecydują się na sprzedaż węgla po cenie nie wyższej niż 996,60 złotych brutto za tonę. Ustawa wejdzie w życie od 26 lipca 2022 roku.

Dla potrzeb realizacji ustawy o gwarantowanej cenie na zakup przez gospodarstwa domowe 3 ton węgla kamiennego powstanie obowiązkowa baza danych dla chętnych na zakup węgla. Programem wsparcia objęci zostaną odbiorcy indywidualni, ale także spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, w których wykorzystuje się węgiel kamienny do celów grzewczych. 

Do rekompensaty uprawnione będą gospodarstwa, w których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, piec, kuchnia węglowa, koza lub piecokuchnia. Od 26 lipca będzie utworzona baza danych zainteresowanych, w której każdy będzie musiał się zarejestrować elektronicznie. Dla osób niemających dostępu do internetu taką bezpłatną usługę oferuje Poczta Polska. W imieniu spółdzielni przyjmowane będą wspólne zgłoszenia.

Weryfikacja prawdziwości zgłoszenia będzie możliwa dzięki temu, że do końca czerwca 2022 roku trzeba było zgłosić do Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego oświadczenie, jakie paliwo jest wykorzystywane do ogrzewania mieszkania lub domu jednorodzinnego.

Wypłata rekompensat nie będzie szybka
Sprzedaż węgla po cenie nie wyższej niż ustawowo przyjęte 996,60 złotych brutto za tonę odbywać się będzie w sklepie internetowym i ...

...

 

https://www.wnp.pl/gornictwo/gwarantowane-ceny-wegla-nie-oznaczaja-ze-da-sie-go-kupic,602098.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Piecuch19 napisał:

Unia domaga się ograniczenia  temperatury do 19' w domach - co nie wróży nic dobrego w tym sezonie grzewczym.  

 

Część ludzi będzie sama zmuszona do trzymania może jeszcze niższych temperatur, żeby opału nie zabrakło do końca sezonu. Nawet jak opał się pojawi to funduszy może nie starczyć na jego zakup.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Piecuch19 napisał:

Unia domaga się ograniczenia  temperatury do 19' w domach

To ponoć cena jaką trzeba zapłacić za wolność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś chciał pokazać że nie potrzebujemy ruskiego surowca, ale zapomniał że w kraju żyją jeszcze inni obywatele, którzy takiego wyboru nie mają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta wojna jest w bardzo dobrym czasie dla rzadow w EU i zwolenników odejscia od wegla a taki byl plan. Wszystko mozna przerzucić teraz na ruskich i obarczyc ich, za swoje decyzje, a tymczasem to i tak by sie wydarzylo tylko ze pozniej. Wykorzystano czas i chwile - proces uruchomiono ale nie jestesmy (obywatele) na to gotowi. Zaplacimy cene decyzji - i tak bysmy zaplacili ale byloby to rozciągnięte w czasie.

  • Zgadzam się 1
  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zgadzam się. UE miała plan odchodzenia od węgla bo są ekologicznymi fetyszystami. A zmiany klimatu obarczają nadmierną emisją CO² (żeby cała historyjka się kleiła). Nie wiem ile w tym prawdy, bo fakt faktem nasza planeta ma swój cykl powodzi i epok lodowcowych, i on zamyka się na setkach tysięcy lat, ale jeśli nawet ta emisja ma duże znaczenie dla naszego klimatu, to zaprzestanie jej w małej europie ma się tyle co kropla w morzu.
Chiny zużywają co rocznie więcej węgla niż cała europa przez dziesięciolecia.

putiniec miał swój plan i go sukcesywnie zrealizował. Najpierw uzależnił sąsiednie kraje od własnych surowców, a teraz przywraca stan terytorialny za czasów ZSRR (czyt. zasrana sraka ruskiego rodaka), śmiejąc się UE w twarz - "i co mi teraz zrobicie?".
Fakt faktem, ruska gospodarka się załamuje, ale gospodarki krajów europejskich wcale nie mają się lepiej.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sie z Toba zgadzam kolego @Dozy bo to jest to samo o czym napisalem, wojne wykorzystano do przyspieszenia nieuniknionego bo taki byl plan aby od wegla odejsc. Wykorzystano okazje aby ten proces przyspieszyc i za to placimy cene.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Same Niemcy mają zainstalowane w FV i wiatrakach 120GW a zapotrzebowanie 50-60GW i nagle wypada im źródło oparte na gazie, które dostarczało 25-30GW 😉 To ja się pytam kto im i nam ta.niezaleznosc.planowal ;). Tyle było darcia łacha o węgiel a sie okazuje,.że Niemcy ze wzorowa niezależnością musie do niego wrócić. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo na ten moment w rozwoju technologicznym tyle jest warte te całe OZE. Bez możliwości magazynowania tej energii i odzyskania jej później z tego magazynu z dobrą sprawnością wiatraki i fotowoltaika nigdy nie zastąpią konwencjonalnych nośników energii. Słońce raz jest, a raz nie ma. Z wiatrem jest ta sama historia. Są to zbyt nieprzewidywalne źródła, by się na nich opierać. Zawsze musi być fundament w postaci elektrowni konwencjonalnych, atomowych czy w przyszłości reaktorów fuzyjnych. Wiatr, słońce, woda, geoterma to tylko dodatek do miksu energetycznego i żaden lobbysta czy ekoświr z Brukseli tego nie przeskoczy. Tak jest i będzie w najbliższej przyszłości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Dozy napisał:

Fakt faktem, ruska gospodarka się załamuje, ale gospodarki krajów europejskich wcale nie mają się lepiej.

O ile ogólnie mógłbym się z tobą zgodzić, to tutaj już pitolisz trzy po trzy 😁

 

Per capita, Rosja to slumsy.

image.png.26f2a764cf3bea66cf3488a450fd99c7.png

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.