Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozy na przyszłość...


Gość berthold61
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj dyskutujemy ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozach na przyszłość...

W tym wątku dopuszczamy wpisy "polityczne". Prosimy o merytoryczne wypowiedzi.

O cenach poszczególnych gatunków opału dyskutujemy tutaj: ekogroszekpellet, węgiel inny niż ekogroszek

Inne powiązane tematy: Dodatek węglowy; Zakup węgla od gminy

Posty nie na temat wydzielone do kosza znajdziesz tu.

Rekomendowane odpowiedzi

arekkk ty nie zbieraj na żadną pompę tylko ją sobie sam zrób a zrobisz to zdecydowanie taniej niż bylejaki kocioł na węgiel czego sam jestem przykładem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wy nadal o węglu? 

W Stalowej Woli poPISówka. 2200ton węgla samorządowego po 1850zł. Nawet we własne worki z hasłami populistycznymi pakują. 

https://stalowawola.naszemiasto.pl/do-stalowej-woli-przyjechala-pierwsza-dostawa-samorzadowego/ga/c1-9067575/zd/76704477

Edytowane przez der
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, o6483256 napisał(a):

Malkontent! Hasło jak hasło, jest ok 👍

image.png.0a60e9b9ce64c99e1386555085042841.png

Nie wszystko jest takie biało czarne jak te worki. Kiedy na sprawę spojrzy się szerzej, to jest kto rządzi w Stalowe Woli, skąd wzięli węgiel pomimo nie podpisanej jeszcze przez Dudę ustawy, oraz pamiętając o nadchodzących wyborach parlamentarnych i samorządowych, to sprawa nabiera innego kolorytu. 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, BORA napisał(a):

I to jest najlepsza decyzja. Popieram.

Ludzie są latwowierni i gdy zobaczy link podany na forum, najczęściej nie myśli obiektywnie bo przecież to było podlinkowane TUTAJ a więc to pewna informacja... A może być zupełnie inaczej. Lepiej dla nas żeby myśleć w tą stronę niż potem się szarpać. 

Ja nigdy nie piszę że np taki węgiel jest lepszy od tamtego itp. Ja piszę ,że tym albo tamtym MNIE się lepiej paliło a decyzja zawsze jest po stronie zainteresowanego. Żeby potem nie było żali. 

W ogóle takie rady są ryzykowne. My doświadczeni możemy coś sugerować ale każdy powiniem się parę razy sparzyć by nabrać niezbędnego doświadczania. Bez porażek nie ma się wiedzy i doświadczenia. 

Porady są właściwe ale do pewnego stopnia.

Na koniec... Stało się i przepadło, nie ma co drążyć sprawy. Tak sądzę.

Koniec polemiki.:)

Lat temu kilka ktoś dał linka do kotła podajnikowego nowego za 3 tys zł który był tylko na testach , było 5 pelletowych Zębców agat oraz 5 ekogroszkowych 10kw i jeden z nich jest u mnie do dziś co prawda stoi nie używany już ale sobie zasłużył bo super wydajny i sprawny tak więc nie zawsze źle ktoś robi podając jakiegoś linka to tyle ode mnie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypominam, że wątek jest OGÓLNIE o cenach opału. O smart home, elektronice, konkretnych sklepach proszę dyskutować w oddzielnych tematach. Wydzieliłem dwa:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, daromega napisał(a):

Finał zaiste wspaniały, i to jeszcze 'Geotermia Toruń' - że niby Toruń za tym stoi, a tymczasem to prywatne przedsiębiorstwo gdzie państwo przymusem nagania klientów, czy tego sobie życzą czy nie. Ale przecież to nie tylko Toruń - państwowe spółki też już mają praktycznie monopol na dostawy energii w dowolnej formie, a konkurencja została rozmaitymi ustawami i decyzjami wykluczona. 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem wam, że skala grabieży i szabrownictwa mnie zaskakuje. Nie wiem gdzie te wszystkie cysterny i wagony jeżdżą ale z uwagi, że mieszkam 100m od torów przy trasie Wołomin tłuszcz to nie ukrywam, że to co się dzieje i liczba składów towarowych które obserwuje codziennie naprawdę robi wrażenie!

Dziś widziałem skład 40wagonow załadowanych węglem 😮 jechało to w kierunku tłuszcza/malkinii(?). Przy przyjęciu 56t/wagon to daje ponad 2200t węgla.

Nocami odchodzi tylko stukot powolnie ciągniętych wagonów więc to co obserwuje to drobną część tego co przewożą.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posty o dodatku węglowym przeniosłem do odpowiedniego tematu:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, piastun napisał(a):

Powiem wam, że skala grabieży i szabrownictwa mnie zaskakuje.

Jeżeli wiesz o jakiś zaniedbaniach, zgłoś do prokuratury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.11.2022 o 18:00, piastun napisał(a):

Powiem wam, że skala grabieży i szabrownictwa mnie zaskakuje. Nie wiem gdzie te wszystkie cysterny i wagony jeżdżą...

 

Zerknij na mapę sieci kolejowej i będziesz wiedział, co to za „grabież i szabrownictwo”.🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Oświadczam, że ja ani żaden członek mojego gospodarstwa domowego, na rzecz którego jest dokonywany zakup preferencyjny, nie nabył paliwa stałego na sezon grzewczy przypadający na lata 2022–2023, po cenie niższej niż 2000 zł brutto za tonę w ilości co najmniej:
a) 1,5 tony - w przypadku,  gdy wniosek dotyczy zakupu do dnia 31 grudnia 2022 r.,*
b) 3,0 tony - w przypadku gdy wniosek dotyczy zakupu również od dnia 1 stycznia 2023 r.*

Jak to rozumieć?

Jeśli kupiłem węgiel na PGG styczeń - kwiecień 2022, to mogę brać ten ich węgiel czy nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Przy punktach a i b, widnieją odsyłacze w postaci gwiazdek, które zapewne prowadzą do objaśnień umieszczonych poniżej. Czy to nie rozjaśnia nieco sprawy?

2. Jeżeli kupiłeś 1,5 tony paliwa poniżej 2000 zł.. masz prawo nabycia 1,5 tony po 1 stycznia 2023 r. Jeśli zaopatrzyłeś się w 3 tony lub więcej, w tym sezonie (chyba do 30 kwietnia 2023) drogę do węgla w cenie preferencyjnej masz zamkniętą. Data zakupu w PGG nie ma tu znaczenia. Liczy się jedynie zamiar nabycia do 31 grudnia czy od 1 stycznia.

Ponieważ dokonałeś zakupu w sklepie PGG, twoje dane, wraz z informacją o transakcji, wiszą w ewidencji, czyli jesteś „przejrzysty”.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kiedy kartki na węgiel wprowadzą?

https://4lomza.pl/foto/2022/11/221103103519.png

Coraz bardziej śmierdzi prl-em.

https://4lomza.pl/index.php?wiad=63707

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na razie zbierali zapotrzebowanie. Zamówień jeszcze nie było. Urząd nie odpowiada za jakość węgla, więc strach kupować :) Ja zresztą porzuciłem węgiel na ten sezon. Zobaczymy, co będzie w przyszłym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, miklo napisał(a):

Urząd nie odpowiada za jakość węgla,

Kuriozum aby sprzedawca jaki by nie byl nie przyjal towaru ktory sie nadaje i jest wadliwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to kuriozum, ale samorząd nie jest podmiotem gospodarczym i nie odpowiada (i nie chce odpowiadać), za jakość towaru.

Kupujemy kota w worku, a wszyscy umywają ręce. Ja poczekam, aż sąsiedzi wypróbują, potem może kupię.

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja powiem tak. Moja firma duuuuża ( nie moja, tylko pracuję) kupiła eko? groszek nasz rodzimy w pierwszej dostawie, Karlik . w miarę OK. druga dostawa KOLUMBIA. każdy obiekt z zabudowanym ekogroszkowcem - problem ze spalaniem. Testowany, sprawdzony, z certyfikatami? Nie sądzę.

12 godzin temu, Animus napisał(a):

A kiedy kartki na węgiel wprowadzą?

A kiedy zaczną węgiel sprzedawać?

Edytowane przez mikus39
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, sobol napisał(a):

1. Przy punktach a i b, widnieją odsyłacze w postaci gwiazdek, które zapewne prowadzą do objaśnień umieszczonych poniżej. Czy to nie rozjaśnia nieco sprawy?

* odsyła do - niepotrzebne skreślić

17 godzin temu, sobol napisał(a):

Ponieważ dokonałeś zakupu w sklepie PGG, twoje dane, wraz z informacją o transakcji, wiszą w ewidencji, czyli jesteś „przejrzysty”.

Kupiłem jeszcze jak był limit 5 ton jeśli dobrze pamiętam i na PGG nie było wymogu dotyczącego deklaracji CEEB.

 

Właśnie nie ma żadnych dat, nic w informacji, a przecież mogłem kupić węgiel w styczniu po 1400 zł chociażby w Energo Bielsk. Znowu wygląda na cos pisane na szybko na kolanie.

 

Punkt 5 we wniosku brzmi "Czy wnioskodawca dokonał już zakupu preferencyjnego". Nie mogłem go dokonać, bo wtedy kiedy kupowałem, węgiel preferencyjny za max 2000 zł nie był sprzedawany i tak samo nie było dodatku węglowego.

Ja to tak rozumiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

„Oświadczam, że ja ani żaden członek mojego gospodarstwa domowego, na rzecz którego jest dokonywany zakup preferencyjny, nie nabył paliwa stałego na sezon grzewczy przypadający na lata 2022–2023, po cenie niższej niż 2000 zł brutto za tonę w ilości co najmniej:
a) 1,5 tony - w przypadku, gdy wniosek dotyczy zakupu do dnia 31 grudnia 2022 r.,
b) 3,0 tony - w przypadku gdy wniosek dotyczy zakupu również od dnia 1 stycznia 2023 r.”

 

Kupiłeś węgiel w PGG po cenie niższej niż 2000 zł. i dokonałeś transakcji w 2022 r. Dane dotyczące zakupu, widnieją w ewidencji sklepu. Tam uda się ew. kontrola. Takie są fakty. Jeżeli kontroler uzna, że poświadczyłeś nieprawdę, będziesz się tłumaczył nieistniejącym wówczas wymogiem posiadania wpisu do CEEB? Życzę powodzenia.

To oczywiste , że nie dokonałeś zakupu preferencyjnego, ale co to ma za znaczenie, kiedy zakupiłeś węgiel na zwykłych warunkach, a tego dotyczy oświadczenie („oświadczam, że…”). Kto nabył paliwo w sklepie PGG, ten jest najłatwiejszym celem dla kontrolerów.

2 godziny temu, miklo napisał(a):

U mnie na razie zbierali zapotrzebowanie. Zamówień jeszcze nie było. Urząd nie odpowiada za jakość węgla, więc strach kupować 🙂 Ja zresztą porzuciłem węgiel na ten sezon. Zobaczymy, co będzie w przyszłym.

Za zgodność parametrów z certyfikatem, odpowiedzialne są PGE i Węglokoks. To te firmy są faktycznymi importerami i sprzedawcami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O czym wy gadacie, u mnie gmina powiedziała jasno, że jak kupię u nich to nie obchodzi ich PGG i mogę tam kupić ile chce. Ważne dla nich jest czy nie kupiłem za 996,60 zł czyli zakup na preferencyjnych warunkach ustawionych przez rząd. Proszę dowiedzieć się u źródła za czym ktoś coś napiszę. Tak samo byśmy nie mogli kupić węgla na składach czy sieciówkach poniżej 2000 tyś jak będzie za tyle 🙂 . I już widzę jak każda gmina/miasto wszystkich weryfikuję czy kupili od stycznia taniej lub po zakupie u nich.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektórzy to powinni pracować w urzędzie gminy/miasta i zostać ekspertami w kwestii nadinterpretacji przepisów, jak te wnioski składane przez epuap i wymóg RODO 🤣

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie to samo robię, nawet ostatnio karzę odpowiadać elektronicznie na epuap, bo listownie już nie chce. A rodo także obowiązuje PGG i ciekawe jak bez sądu ominą to kontrolerzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.