Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozy na przyszłość...


Gość berthold61
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj dyskutujemy ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozach na przyszłość...

W tym wątku dopuszczamy wpisy "polityczne". Prosimy o merytoryczne wypowiedzi.

O cenach poszczególnych gatunków opału dyskutujemy tutaj: ekogroszekpellet, węgiel inny niż ekogroszek

Inne powiązane tematy: Dodatek węglowy; Zakup węgla od gminy

Posty nie na temat wydzielone do kosza znajdziesz tu.

Rekomendowane odpowiedzi

2000kWh to babcia z kotem w mieszkaniu wygeneruje. W domku jednorodzinnym bliżej nam do 4000-5000kWh.

Telewizor? Nowy 42calowy zużywa 30W, 3-4 letni 50-60W, a 10 letni 80-100W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Norwegia - w ostatnim tygodniu cena prądu wynosiła ok 10 gr/kWh w regionie północnym który nie jest połączony z europejską siecią. Prąd głównie z hydroelektrowni które mają aktualnie lekką nadprodukcję. Region południowy ma dziesięciokrotnie drożej (!) bo tam jest połączenie do Niemiec które kupują prąd w każdej ilości.
A gospodarstwo domowe zużywa tu ok 15 tys kWh/rok, no ale przy tych cenach to nie opłaca się myśleć o jakichkolwiek innych źródłach energii.

Edytowane przez nightwatch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, FAFAŁ napisał:

Ja swoją lodówkę odgrace i dam jej więcej miejsca na oddychanie . Co ugram , wiem nie wiele .

zawsze możesz w miesiącach grudzień styczeń luty wyłączyć lodówkę i mrozić na placu tylko trzeba uważać na koty od sąsiadów 🤣

  • Lubię to 2
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnosząc się do zużycia lodówki, to u mnie niecałą 1 kWh na dobę. Zastanawia mnie ten pik w zużyciu. Dziennie jest jeden taki skok zużycia. Na tym samym liczniku mam też zmywarkę, więc nie sugerować się suma miesięczną i roczną. Jak działa zmywarka, to wykres wygląda całkowicie inaczej.image.thumb.png.6a52b16661ed523ec420ef317ec3a64c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@arekkk proszę dorosnij 🤣🤪🤣

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, wacio1967 napisał:

Dziennie jest jeden taki skok zużycia.

To zapewne odszranianie. Coś jak defrost w pompie ciepła.

Przechwytywanie.JPG.b6fa1cfc68bac14a7a70917b700429e6.JPGA to moje zużycie. Zużycie marzec, kwiecień i maj jest większe ze względu na ogrzewanie PC. Styczeń i luty ogrzewam peletem. Żółte słupki to zużycie bezpośrednio z fotovoltaiki.

  • Zgadzam się 1
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem, właśnie takie przykłady mogą coś wnieść do dyskusji. Teoretyzować może każdy, ale w praktyce zmiany nikt nie pokazuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, arekkk napisał:

zawsze możesz w miesiącach grudzień styczeń luty wyłączyć lodówkę i mrozić na placu tylko trzeba uważać na koty od sąsiadów 🤣

eee tam 😆 wystarczy taki patent przez 5 miesięcy w naszym klimacie. Wcale niegłupi, a i autor ma wiele patentów na off grid i ciężkie czasy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rocznie na wyłączonej lodówce to oszczędności rzędu 300kWh 😄 Masa energii 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A najgorsze że ktoś nam narzuci jakąś dziwną narrację a my kombinujemy czy nawet się kłócimy a trzeba wiedzieć że najnormalniej w świecie nas rżną na kasę i nie inaczej bo czymś opłacić trzeba uchodźców czy zbrojenia i co tam jeszcze narracja jest wg nich kluczem do tego stopnia że my rozważamy ile jakaś głupia lodówka pobiera tyle czy tyle ,pobiera ile musi koniec kropka ja za to zapłacę uczciwą cenę a nie wydumaną na jakiejś giełdzie szemranej 5 tys km dalej od naszego kraju .

  • Zgadzam się 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, berthold napisał:

A najgorsze że ktoś nam narzuci jakąś dziwną narrację a my kombinujemy 

Eksperyment trwa. To jest obecnie dylemat ustawionych pod ścianą czy oszczędzać, czy zrzucac się na miliardowe zyski spółek, bo produkcja prądu w PL nie podrożała 300% dla prywatnycyh ani 500, 800 czy 1000% jak gminom podesłali propozycje. Kiedyś nie do pomyślenia. Dzisiaj jedynie górnicy potrafią jeszcze się postawić, więc właśnie dostali kolejną drugą już pulę osłonowo inflacyjną chyba 6400 na rękę bo się ich boją. A reszta do roboty i rypać za miskę ryżu jak na pewnych taśmach wskazano.......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Frajer jesteś, trzeba jakoś wyglądać!

 

Kupuję się takie coś:

image.png.853da2d2bc1414ec2fe62a18c3ae92df.png

 

Proste i eleganckie 🤣

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Limity zostają, cena maxymalna poza limitem zamrożona dla gospodarstw domowych  na poziomie 699pln za MHw

https://www.money.pl/gospodarka/oto-maksymalna-cena-pradu-dla-podmiotow-wrazliwych-i-malych-firm-rzad-pokazuje-projekt-6821800823556928a.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy ten dodatek będzie też dla prosumentów. Wcześnie było to wykluczone, a teraz nic nie piszą na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosumenci będą potraktowani jak onegdaj kułacy i pewnie dostaną dodatkowo po grzbiecie.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mnie pocieszyłeś. 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie martw się, wszyscy równo będziemy niedługo beczeć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łódzkie/Wielkopolskie początek października, cena węgla odsiew aka miał węglowy ~23-25MJ - cena 2600 na składzie. W maju/czerwcu kupowałem jeszcze poniżej 2000. Na szczęście brakuje mi mniej niż tonę, a dodatek o ile wpłynie (jeszcze czekam) pokryje ten koszt. Tej zimy się nie obawiam tak bardzo jak kolejnej. Głównie dlatego, że trzeba zmienić źródło ogrzewania, a do końca nie wiem jak będzie z sytuacją w następnym roku. Sądzę, że równie źle o ile nie gorzej.

A co do limitu na prąd, również popieram opinię, że ktoś nas dyma na pieniądze. Marża zakładów energetycznych jest w planach aby wzrosła z kilku procentowej na kilkudziesięcioprocentową albo kilkuset procentową. Gdzieś widziałem wyliczenie, że jakiś zakład produkujący prąd z taniego opału miał zarobek z marży na poziomie 51 złotych a ma mieć 1250 złotych. Gdyby takim doniesieniom wierzyć to jest 25 krotnie większa marża. Ktoś usiłuje zdusić inflację wydzierając obywatelom z rąk każdy możliwy grosz. Szkoda tylko, że nie używamy tego do transformacji, gdyby tylko od 15 lat pracowano już rzetelnie nad budową energetyki atomowej i nowymi liniami przesyłowymi - to bym przebolał. A tak miliardy każdego roku jak nie miesiąca rozpływają się w powietrzu.

W 2000kWh spokojnie się zmieszczę, a nawet gdyby nie, to zdaje się, że tylko nadmiar ponad limit będzie liczony po cenach rynkowych, prawda? Tylko co w następnych latach? Atomówki buduje garstka w Europie, gazówek jest sporo ale gaz hamerykański choć w Stanach jest 7 razy tańszy niż w Europie, to dla Europy nie będzie wcale tani. Nie wiem jak będą wyglądać dostawy z innych kierunków. Na Nigerię bym nie liczył, na Norwegię bardziej ale nie będzie tanio. Z węglem już widzimy co robią, wydzieramy sobie ochłapy resztek surowców bez myślenia o przyszłości. To się źle skończy, a w szczególności dla Europy. Ciekawe, że jakoś Orlen nie ma problemu z produkcją paliw płynnych z ruskiej ropy z rurociągu Przyjaźń, gdzie posadowił swoją tłustą rafinerię w Płocku. Ja tu widzę jakiś układ a przynajmniej wielką hipokryzję. Nam węgla taniego niet ale ruska ropa dla Orlenu da? Całe szczęście, że jeszcze to działa bo inaczej byśmy mieli zapaść totalną bez paliw a tak jeszcze mamy relatywnie najtańsze paliwa w Europie - bo z ruskiej ropy.

Panie Areczku ropa jest dla zarządu dla Pana jedynie mokry chrust z lasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od węgla będzie się stopniowo odchodzić. Niestety Polska energetyka bazuje na nim. Będą stopniowo ograniczać ilość towaru na rynku co utrzyma lub podniesie jego ceny. Nie znaczy to, że cena energii nie będzie rosła. Elektrownie węglowe będą działać długo po tym, jak dla klientów indywidualnych węgiel będzie niedostępny. Po zakończeniu działań wojennych na Ukrainie cena węgla i gazu na rynkach światowych powinna nieco spaść.

Niestety przyszłość to elektryczne źródła ogrzewania. Na chwilę obecną koszt montażu PC zwraca się po 6-12 latach. Zależy od obecnego zużycia i rodzaju opału. Dla niektórych brak możliwości lub wysoki koszt inwestycji w termomodernizację, PC i PV jest przeszkodą. Być może za kilka, kilkanaście lat sprawność tych urządzeń jeszcze wzrośnie.

Nie pozostaje nic innego jak zbierać fundusze, lub jeśli to opłacalne (brak dopłat lub dofinansowania), odłożyć w czasie wymianę źródła ogrzewania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Hitower napisał:

Nie pozostaje nic innego jak zbierać fundusze, lub jeśli to opłacalne (brak dopłat lub dofinansowania), odłożyć w czasie wymianę źródła ogrzewania.

Lubię dobre dowcipy z rana 🙂 

Owszem zbierają fundusze. Tylko musza je wszystkie na koniec miesiąca zanieść do banku bo raty urosły 2-3 krotnie. PC + PV - ktore w zasadzie obecnie to średnia inwestycja, ile dzisiaj kosztuje ?. Jakieś 80,000 takie porządne. Wiec brak czasu na czwarty etat żeby zebrać te fundusze, a pozostałe trzy etaty są już rozdysponowane. Dwa na spłatę kredytu, jeden na żarcie, wszelkie paliwa, opłaty i calą resztę. Glapiński z tego co slyszałem jeszcze nie powiedział ostatniego slowa. Więc jak mają te fundusze zbierać ?. Masz jakiś dobry pomysł, to podpowiedz jak 80 kkz zebrać dzisiaj "Kowalskiemu" ?

Miska ryżu i jedziemy z tym wiatrem 🙂 .   

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Bytomiu koksownia przygotowała ofertę sprzedaży koksu dla mieszkańców. Luz można kupić za 2150 zł, workowany po 2250 zł. Nie ma limitu i podobno dla wszystkich mieszkańców miasta wystarczy. Jak myślicie, ktoś ze zwykłym kotłem się połasi? Trochę bym się dygał żeby czegoś nie przepalić. Nawet jak jakiś kaskader się znajdzie z podajnikiem, to będzie się to palić tak długo jak kocioł będzie pracował. Wejście w czuwanie i zgaśnie. Może jak ktoś ma bufor to jest to jakaś alternatywa. Pytanie co z trwałością palnika. Ten dostanie pewnie po tyłku. 

Edytowane przez MrWolf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.