Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozy na przyszłość...


Gość berthold61
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj dyskutujemy ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozach na przyszłość...

W tym wątku dopuszczamy wpisy "polityczne". Prosimy o merytoryczne wypowiedzi.

O cenach poszczególnych gatunków opału dyskutujemy tutaj: ekogroszekpellet, węgiel inny niż ekogroszek

Inne powiązane tematy: Dodatek węglowy; Zakup węgla od gminy

Posty nie na temat wydzielone do kosza znajdziesz tu.

Rekomendowane odpowiedzi

Akurat wyciąć pozwolą. W sumie zależeć można z jakiej okolicy. 

Mieszkam 20 metrów od sosnowego lasu. 2 lata temu robili przycinke, sporo drzew wywalonych i połamanych. Byłem u lesniczego (1km gdzieś dalej mieszka), zapytać czy mogę zabrać powalone drzewa. Odmowa. No to czy kupić można, też nie dostałem zgody. Jak to powiedział, teraz plan na teren jest taki, że ma leżeć i gnic, bo ma przypominać naturalny teren, puszcze czy coś takiego. Na dodatek regularnie przyjeżdża i sprawdza czy leży, od kiedy się o to zapytałem hehe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie zaczną kraść drewno, jak tylko zaczną się chłodniejsze dni, przebudzą się brygady z piłami. 

takaemotka.gif.34443f94561d304b2bbe326a0eb09f5d.gif

Widzę prawie codziennie, taki starszy pan  pomyka rowerem do lasu, z wiaderkiem plastikowym na bagażniku i za godzinkę wraca,  ma nawsadzane pionowo takie grubsze połamane gałęzie z posuszu,  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja jakbym musiał to od biedy te powalone drzewa bym pociął i mimo palił, nie będę marzł, a nie moja wina, że odcieli dostawy opału. Póki co kombinuje. 

A z tymi strajkami też bym nie był pewien. Rząd się będzie jakoś tłumaczył, a sporo ludzi uwierzy. 

Patrząc tylko przez pryzmat własnego otoczenia. Część tłumaczy sama rząd, że co ma zrobić, skoro covid i wojna. Ci najmłodsi, w pracy na przykład co dopiero wchodza na rynek, podchodzą olewajaco do wszystkiego. Jak rozmawiamy coś o tych chorych cenach opału, to zawsze taki się odzywa, że żaden problem bo on płaci w bloku i z głowy, nie widzi problemu. Kolejny z tekstami to sobie kup pompę ciepła, jakby to grosze były i nie bierze nawet pod uwagę że kogoś może nie być stać. Kolejni stoją po stronie żeby pojechać na skład, przepłacić, zacisnąć zęby i zobaczyć co się będzie dziadź, ale to głównie starsi pracownicy. Czyli widać że to spory podział. 

Naprawdę musieli by dostać po tyłku, żeby się ruszyć do jakiś strajków. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, daromega napisał:

To po co dali ludziom dotacje na 5 klasę eko ?.

.....Dalej niech sobie ruszt uspawają 

Palenie drewnem na ruszcie z tak małą komorą załadowczą będzie upierdliwe i sprawność bardzo niska. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież to była szydera z mojej strony 🙂 . Kupić 5 klasę i robić z niej śmierdziela to to samo co lać do diesla olej rzepakowy. Po to jest 5 klasa żeby było czysto, wygodnie i oszczędnie a nie żeby tam partyzantkę uprawiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wejdzie rozporzadzenie UE w sprawie f-gazow o wycofaniu czynnikow o GWP>xxx to PC bedziemy zlomowac jak teraz kotly bez klasowe lub zakoncza zywota z chwila rozszczelnienia.

Kroliczka trzeba gonic…

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@PioBin

Postawią przy każdej pompie urzędnika i będzie pilnował czy się rozszczelniła 🙂 . Co mogli uwalić już uwalili. W pewnych kwestiach są bezsilni bo ludzie ich zwyczajnie oleją. A serwis można zrobić samemu jak się ma trochę oleju w głowie i narzędzi do tego. Ewentualnie każdy serwisant lodówek ma stację i całą resztę żeby to zrobić. 

@HarryH

100% ? jak w starym W124 który wszystko spalał ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj się już nie dogadamy. Ja o niebie ty o chlebie. Może jutro będziesz miał lepszy dzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może w serwisie AGD kiedyś pracowałem i wiem co można a czego nie ?. Dla takich jak Ty to prom kosmiczny. Jak sobie pod sufitem poukładasz (w co wątpię) to okaże się że jesteś znowu na ziemi chłopino. EOT z toba. Szkoda prądu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Animus napisał:

Jak będziesz miał jedzenie, ciepło i dach nad głową, to sama przylezie, czasami trzeba się kijem opędzać. 

Parcie w węgiel jest nieuzasadnione, przy tych cenach jako paliwo stale, to drewno wychodzi na lidera.

Tylko drewna nie ma... O dzwoniłem kilku leśniczych na wiosce i tylko u jednego było 9mp osiki bo jak powiedział, ktoś nie zmieścił i zostało. Tak pustki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, piastun napisał:

Tylko drewna nie ma... O dzwoniłem kilku leśniczych na wiosce

Od kwietnia jak co roku jest czas na sadzenie, nie na wycinkę. Największy ruch w lesie był do końca marca, teraz tylko zakontraktowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, daromega napisał:

Przecież to była szydera z mojej strony 🙂 . Kupić 5 klasę i robić z niej śmierdziela to to samo co lać do diesla olej rzepakowy. Po to jest 5 klasa żeby było czysto, wygodnie i oszczędnie a nie żeby tam partyzantkę uprawiać.

Przy cenie opału który ma kosztować podobno nawet 3tyś/zł jak myślisz, wszystkich będzie stać na wygodę?

 

Obkupiłeś się w PGG i zgrywasz cwaniaka? Poczekaj, aż Ci się opał skończy...

Pamiętam jak płakałeś, że nie możesz nic kupić i "czujesz się jak szmaciarz, będąc w tym sklepie" próbując cos kupić, a teraz nagle zmiana o 100%? Jednak udało się kupić i można zgrywać cwaniaka?!

Edytowane przez o6483256
  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, sambor napisał:

A co to ? osika zła?

Paliłem w tym sezonie i osiką i olchą, brzozą a i sosna się też trafiła np stare stemple, leżakujące od ponad 10 lat w stodole. 

Nie o to chodziło, że zła. Tylko to było. Dokupie jeszcze zrzynow sosnowych z tartaku na podpałkę i ten sezon mam z głowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do dostępności drewna np. w mojej okolicy to było tak, że nie miał go kto zrobić dla klientów. Ostatnie wiatry położyły sporo drzew. Więc drewno było. Zakłady Usług Leśnych po podwyżkach cen paliw wolały zapłacić karę niż pracować na stracie. Mieli negocjować umowy z leśnictwami,a te znowu nie były za bardzo chętne na zmiany stawek. Chyba jakoś się dogadali ponieważ widać, że ZUL-e pracują w lasach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, o6483256 napisał:

Przy cenie opału który ma kosztować podobno nawet 3tyś/zł jak myślisz, wszystkich będzie stać na wygodę?

Nie jesteś na czasie. Od wczoraj u mnie lokalnie z 2000 skoczył na 3200. Sprawdź u siebie.

Natomiast nie wiedziałem że powstał nowy termin. Palenie węglem = wygoda. Gratuluję poczucia humoru.

Co do PGG coś się zmieniło i nie zauważyłem ?. Tam tłumy zadowolonych pochwały piszą na fanpage ?

Czy jestem cwaniakiem ?. 

https://wsjp.pl/haslo/podglad/48631/cwaniak

W tej sytuacji tak. Staram się zapewnić sobie i rodzinie podstawowe warunki bytowe.  Nie widzę w tym nic złego ani nienormalnego. Stać mnie, mam możliwość, więc jak każdy normalny myślący homosapiens, w tym i ty numerze o6483256 robię to co należy w danej sytuacji. Też nakupowałeś zapasy i też jesteś cwaniakiem, i to jest prawidłowe.

A jak mi się opał skończy to spokojna twoja rozczochrana. Ani mi nie dołożysz ani nie zabierzesz. Poradzę sobie sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, daromega napisał:

Nie jesteś na czasie. Od wczoraj u mnie lokalnie z 2000 skoczył na 3200. Sprawdź u siebie.

Natomiast nie wiedziałem że powstał nowy termin. Palenie węglem = wygoda. Gratuluję poczucia humoru.

2 miesiące temu pisałeś co innego 🤣🤣🤣

Cytuję:

image.png.b65b257c3e1be1223c13487740956718.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem ekogroszku  i z PGG i z Tauronu, dziś przyszedł, z PGG Karlik mokraway, a z Turonu suchy zobaczymy jak to się będzie paliło.   

Zakup tam ekogrochu graniczy z cudem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Najśmieszniejsze" jest to jak mądrości ludowe w sprawie gaz vs węgiel w razie W okazały się całkowicie odwrotne od rzeczywistości. Węgiel miał być ostoją bezpieczeństwa energetycznego, zawsze przystępna cenowo itd. Wydarzyło się nieprawdopodobne nie dość ze wojna to jeszcze faktycznie kurek zakręcony i co się okazuje? gaz jest i będzie. Wyjątkowo polscy decydenci wykazali się przezornością wybudowali gazoport  wydzierżawili działki w Norwegii i wybudowali własny rurociąg który pokryje to co było od ruskich. Rząd na czas zawirowywań giełdowych  ma możliwość wprowadzić obniżkę vat a ceny regulowane do 2027. Jako ze dystrybucja jest zcentralizowana można taką pomoc ogrzewającym gazem (których jest już 25% ) zorganizować a nie w przypadku węgla gdzie zostanie natychmiast zniweczona przez chytre Mirki na składach a potem do reszty  w nisko sprawnych piecach.

Tymczasem węgla brakuje , nie wiadomo czy będzie  , skąd, kiedy ile i za ile. 

Jakby tego było mało ogrzewanie gazem nawet po potężnych podwyżkach jest tańsze niż węglem. Z ostatnich fakturek wychodzi 23-24gr/1kwh, tymczasem przy węglu po 2500 i realnych sprawnościach kotłów węglowych na poziomie 60% 1kwh wyjdzie i 50gr/1kwh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, o6483256 napisał:

2 miesiące temu pisałeś co innego 🤣🤣🤣

Każde paliwo stałe czy to drewno czy węgiel to nie jest żadna wygoda. Trzeba to przywieźć, zmagazynować, dosypywać, wyrzucać popiół etc. Ale jak ktoś nie zauważa różnicy w obsłudze kopciucha a podajnikowca i wywleka jakieś cytaty bo zero argumentów do dyskusji, to nawet nie jest mi przykro 🙂 

@Lolekx86

Z tym gazem i jego ceną poczekajmy do jesieni. Różne ptaszki różnie ćwierkają. Obyś miał rację i prawda była po Twojej stronie.  

@Trener40

Jak się daje to się kraje. Mają swoje 5 minut. Jak pelletowce skończą na śmietniku jak te na olej opałowy skończyły, 5 minut biznesu się skończy i wrócą na ziemię. Tyle że nie będzie już drugiego razu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.