Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozy na przyszłość...


Gość berthold61
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj dyskutujemy ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozach na przyszłość...

W tym wątku dopuszczamy wpisy "polityczne". Prosimy o merytoryczne wypowiedzi.

O cenach poszczególnych gatunków opału dyskutujemy tutaj: ekogroszekpellet, węgiel inny niż ekogroszek

Inne powiązane tematy: Dodatek węglowy; Zakup węgla od gminy

Posty nie na temat wydzielone do kosza znajdziesz tu.

Rekomendowane odpowiedzi

Pompy raczej nie zejdą z cenami, gdyż dodatkowo po tych zawirowaniach na rynku paliw, taka pompa w połączeniu z PV zyska na popularności, daje też niezależność i wygodę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Panowie, ja znalazłem kolejny spisek:

😂  Pozdrawiam i miłego wieczoru 😜

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba jednak ostatni sezon na węglu. Mogę się mylić ale to ma jakiś cel i drugie dno co robią obecnie. Wygaszanie spalania węgla bo inaczej tego nie da się określić.    

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież na szczycie klimatycznym Polska zadeklarowała oficjalnie odejście od węgla. Oznacza to, że nie będą już prowadzone żadne inwestycje w wydobycie, elektrownie węglowe itd. Niektóre kopalnie będą zamykane jeszcze w tej dekadzie. Generalnie nie należy panikować, bo jeszcze trochę tego węgla spalimy, ale to ewidentnie koniec. Co ciekawe USA i Chiny nie podpisały porozumienia, czyli będą emitować dalej. No cóż, dużym można więcej...

Czytałem również artykuł o jakiejś kobiecie mieszkającej na pipidówie. Dostała rachunek za gaz do ogrzewania domu 4800 zł. Dostała również prognozę finansową na następny rok przy założeniu takiego samego zużycia. Rachunek wyniesie 8400 zł. To wszystko co mam do powiedzenia o gazie. 

Prąd pójdzie jakieś 10-12% od nowego roku. Na więcej nie pozwoli obecnie URE, ale to zapewne nie koniec, bo by odrobić straty powstałe przez wzrost cen surowca oraz prawa do emisji CO2 rachunek końcowy dla Kowalskiego musiałby być wyższy o jakieś 20-25%. Radzę się przyzwyczajać do temperatur rzędu 19-20 stopni w domu 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, MrWolf napisał:

Radzę się przyzwyczajać do temperatur rzędu 19-20 stopni w domu 😉

No niestety - alkohol też drożeje. Poza PLN właściwie wszystko drożeje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, MrWolf napisał:

Generalnie nie należy panikować, bo jeszcze trochę tego węgla spalimy, ale to ewidentnie koniec.

Na pewno inwestycja w cokolwiek co spala węgiel na tym etapie jest już zupełnie pozbawiona sensu. Gaz to też medium od którego należy się trzymać z daleka. Prąd będzie drożał cyklicznie na ile pozwolą regulacje. Tych od PV też udupią. Wymyślą coś w nocy w dzień będzie, że umowy do zmiany i sprzedaż za grosze i odkup za pełną stawkę. Wszelkie tanie grzanie PC pójdzie się kochać. Drewnem mało kto może palić. 100 razy bardziej upierdliwe od worków z węglem. Trzeba być młodym i mieć siłę do tego. Co zostaje na placu boju ?. Jedynie chyba pellet. Ale jak ludzie przejdą na pellet to się dopiero wątek cenowe szaleństwo pelletu rozkręci. Nie mam pomysłu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Witek-z-Ulicy napisał:

Wiem, że są przejściowe kłopoty z opałem stałym, a także jego obecną ceną.
W tych trudnych czasach zapewne pomocny byłby aktywator spalania paliw stałych AnLen

Humor masz dzisiaj widze (czytam). Ale to dobrze.


Specyfiku to Nie wiem, nie znam, nie polecam bo nie uzywam.

Lepszy styropian i welna (tylko nie palic! a przykleic.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To to samo co sadpal czy inne tego typu wynalazki. Kiedyś kupiłem i wyspałem. Rano miałem wszędzie takie czarne kuleczki z sadzy na podwórku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za każdy nośnik energii zapłacimy więcej, trzeba pomyśleć co możemy wytworzyć na własnym podwórku żeby awaryjnie ogrzać dom. Dla mnie zostaje tylko prąd, z dachu w dzień, a w nocy z agregatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Agregat musisz czymś zasilić, a paliwa do niego sam nie wyprodukujesz.

Jak jesteś rolnikiem, to może kukurydza i świnie pozwolą uruchomić biogazownię z kogeneratorami 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, carinus napisał:

trzeba pomyśleć co możemy wytworzyć na własnym podwórku żeby awaryjnie ogrzać dom.

Jedyne co ja wytworze to drewno z lasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, damdam napisał:

dzięki @YaroXylen za info odnośnie ceny za pv (46 000) jeszcze dopytam ile Cię wyniósł całościowo montaż pc?

z powodu braku rzeczywistego kosztu poniesionego przy montażu pc muszę wykonać pewną estymatę, zakładając najtanszą opcję panasonic T cap 12kw tj. monoblok i vat 8% (montaż) daje nam dodatkowe 25000 co z pv wychodzi 71 000, mój koszt roczny ogrzewania + prąd  zamyka się w okolicy 5000 co daje około 14 lat zwrotu i niech przez te lata coś się zepsuje np. falownik albo coś w pc? to wolę już nosić worki z węglem 
Inaczej by wyglądała sytuacja gdyby mój kocioł kończył żywot ale jeszcze kilka - kilkanaście lat pociągnie...

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

To uroki domów a że bardzo chcieliśmy to trzeba bulić , też mieszkałem w bloku na 60-ciu metrach płacąc 520 zł miesięcznie z ogrzewaniem a teraz skarbonka bez dna ,masakra no ale nikt mnie nie zmuszał no bo jakoś to trzeba sobie samemu wytłumaczyć .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem dlaczego to tak przeliczasz? 

Jedni sobie cenią wygodę, inni wolą nosić worki z węglem. Wszystko zależy od zasobności portfela. Przecież ogrzewanie to nie faktura vat, ono się nie zwraca!

Nie stać Cię, nosisz worki, stać Cię instalujesz inne ogrzewanie, za 10,20,50,500000zł. Kto co woli!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, PioBin napisał:

Jedyne co ja wytworze to drewno z lasu.

Też do czasu zmiany w przepisach, mam zamiar oprócz PC użytkować kociołek na biomasę z drewna. Przy całkowitym braku zasilania takie rozwiązanie pozwala na pewną niezależność, posiłkując się jedynie awaryjnym zasilaczem dla pompki obiegowej. Gdy jakimś cudem zmienią zasady rozliczeń z instalacji PV, przejdę w większości na ogrzewanie kociołkiem i jedynie wspomaganie się pompą.

@berthold61 Mamy poza mieszkaniem w bloku ten komfort, że nie jesteśmy skazani na ciepło z narzuconego systemu. Teraz może więcej wydajemy na utrzymanie domu, ale mamy jednak większe pole manewru w wyborze systemu grzewczego, itp.

@Trener40 Znam jedynie z opowiadań syna, historię jego majstra, osoby w wieku przedemerytalnym, który wydał na PV i PC grubo ponad 50,000,-PLN w kredycie. Moje wydatki za podobną instalację zamknęły się PV 21,000,-PLN, PC 16,000.-PLN, tylko dlatego że mogłem własnoręcznie wykonać całość.

Edytowane przez carinus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Trener40 napisał:

Ciekawe ile ludzi wzięło PV, lub PV+PC w kredycie, bo im to dopiero trzeba współczuć jak to wszystko przewróci się do góry nogami. 

No niby dotychczasowe zasady mają obowiązywać piętnaście lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, berthold61 napisał:

 też mieszkałem w bloku na 60-ciu metrach płacąc 520 zł miesięcznie z ogrzewaniem

a teraz skarbonka bez dna 

A teraz  ile masz m/2  w domu? 

Przeprowadź się do bloków/apartamentu  o tej samej powierzchni i zobaczysz ile wyjdzie Ci czynsz. 

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Outsider napisał:

No niby dotychczasowe zasady mają obowiązywać piętnaście lat.

Jest jednak pewna furtka dla operatorów sieci. Mogą swoimi poczynaniami wymusić zmianę umowy.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, o6483256 napisał:

Nie rozumiem dlaczego to tak przeliczasz? 

Jedni sobie cenią wygodę, inni wolą nosić worki z węglem. Wszystko zależy od zasobności portfela. Przecież ogrzewanie to nie faktura vat, ono się nie zwraca!

Nie stać Cię, nosisz worki, stać Cię instalujesz inne ogrzewanie, za 10,20,50,500000zł. Kto co woli!

 

dla ogólnej dyskusji tak samo jak Twój post można ująć jednym stwierdzeniem "kto zabroni bogatemu?" 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znając nasze realia, to zasady zasadami, a kolejne ekipy rządzące kolejny raz zrobią w balona obywateli.

Tak jak było np z olejem opałowym.

 

Cytat

No dokładnie TAK!

To co Ci przeszkadza w PC i FV kolegi?!

Edytowane przez o6483256
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.