Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozy na przyszłość...


Gość berthold61
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj dyskutujemy ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozach na przyszłość...

W tym wątku dopuszczamy wpisy "polityczne". Prosimy o merytoryczne wypowiedzi.

O cenach poszczególnych gatunków opału dyskutujemy tutaj: ekogroszekpellet, węgiel inny niż ekogroszek

Inne powiązane tematy: Dodatek węglowy; Zakup węgla od gminy

Posty nie na temat wydzielone do kosza znajdziesz tu.

Rekomendowane odpowiedzi

Miło z Twojej strony, mimo że masz moją sugestię - no wiesz gdzie 🙂.

Mimo wszystko życzę dalszych tanich i owocnych zakupów nawet po 500. Acha, nie zapomnij wywiesić tabliczki na płocie że masz 5 klasę eko coś tam. najlepiej seledynową czy coś takiego żeby było dobrze widać. Na pewno żaden urzędnik nie wtargnie sprawdzać.  

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli piszesz o faktach to pisz prawdziwie. Najpierw nakazano wywalić stare kotły i pozakładać 5 klasa eko coś tam. Teraz żeby ktoś przytulił z tego tytułu kolejną kasę, cena opału do tego czegoś eko x2. Czym to się różni od tych starszych eko. Brakiem rusztu i kilkoma płytkami szamotek. Znasz coś jeszcze może czym jeszcze to się różni o czym nie wiem i nie napisałem ?. Potrafisz zrozumieć, że cyklicznie zapinają społeczeństwo od tyłu bez mydła ?. Wierzysz jeszcze w tani węgiel, olej opałowy, czy gaz ?. Jeśli tak, zazdroszczę optymizmu. 

Edytowane przez daromega
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja akurat przeprowadziłem się do centrum i chciałem przyłączyć się do elektrociepłowni - dostałem odmowę, zwiększenie mocy prądu - miało trwać rok, papiery na kocioł gazowy też, a węglowy miałem uruchomiony na 2 dzień po wizycie w sklepie. Nikt mi nic nie kazał, nie wziąłem grosza z dotacji. Nie chcę wnikać w Twoje cykliczne doświadczenia erotyczne, ale cena węgla na pewno nie zależy od jakiegokolwiek urzędnika czy polityka z Polski (może poza zeszmaceniem PLN przez rząd względem dolara):

image.thumb.png.1098ea6e583aca59b1c3a3ad882dcb98.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sztygar BYŁ kiedyś dość dobry poza dużymi ilościami kamienia. 28 to on nigdy nie miał. To co z nim zrobili dwa lata temu, czyli jadąc na marce załadowali do worków najgorszy sort ludzie których znam całkowicie go zapomnieli w tym i ja - bezpowrotnie. Można wała zrobić, ale to sztuka na raz. Niech sobie go sami palą teraz. ile włożyłeś do kotła tyle popioły wyciągałeś, a ciepła z tego tyle było co kot napłakał. Bye bye sztygar.

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem ostatnio w Mrówce i znalazłem taką ciekawostkę. Kto chętny? 🙂

 

IMG_20211029_131410~2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak. Za tonę wychodzi 1720 zł. Mocny węgiel + dodatek za to, że to ze sklepu budowlanego (tu zawsze drożej). Teraz w internetach za ruskie dziadostwo wołają po 1600 zł. Nie jest to więc jakąś duża różnica. Oczywiście ceny są wywindowane w kosmos i to mi się nie podoba, jednak myślę, że za jakiś czas sytuacja się unormuje. Chińczykom rura już mięknie i chyba foch na Australię im przechodzi. To jeszcze nie koniec względnie normalnego palenia węglem, a raczej anomalia, który raz na jakiś czas występuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie narzekam, dotychczas paliłem pelletem, a od nowego sezonu dorobiłem palnik szamotowy do zgazowania drewna i palę drewnem liściastym. Palnik szamotowy na wzór jak w kotłach szwedzkich i Blaze. Jednym słowem, mam kocioł dwu paliwowy. W sterowniku są dwie opcje trybu pracy.... na pellet i na ruszta. Ustawienie na tryb ruszta, palnik pelletowy pracuje jako dmuchawa. Dmucha aż do temp. nastawy, potem co 8 minut przez 20 sekund. Idąc spać i do pracy, ustawiam na tryb pelletowy. W wyniku tych działań w m-cu pażdzienik w porównaniu do ubiegłego roku zaoszczędziłem 160 kg pelletu. Wiem, że obecny pażdziernik był cieplejszy... ale przez ten m-c paliłem 1,5 tygodnia pelletem /kontuzja dłoni/ Taka kombinacja drewna z pelletem jest super, przede wszystkim niweluje drożyznę. Pozdrawiam

Edytowane przez dino49
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, berthold61 napisał:

Chore albo zmuszają nas do wywalenia kotłów węglowych inną drogą niż dofinansowania czy zakazy . chory kraj chorych ludzi .

Co ruskie kopalnie swoją ceną zmuszają nas do wywalenia kotłów węglowych? Ich to najmniej obchodzi uwierz mi 😀 po prostu jak mogą sprzedawać drożej to robią to, jak Polacy nie kupią to kupią Chiny. Ciesz się że PGG nie podnosi cen zgodnie z trendem jak chociażby JSW - sprawdź ile kosztuje varmo u producenta lub bogdanka - sprawdź ile kosztuje groszek 27MJ loco na kopalni w Łęcznej. Chociaż i tak się znajdą tacy co będą krytykować PGG 😀

A odnośnie cp za 1600 to wolałbym już kupić 2 tony peletu 8mm po 800 niż cp. Chociaż ciągle taniej za 1MJ wychodzi karlik za 945 niż wspomniany pelet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Za 3-4 miesiące raczej nie, ale w czerwcu, lipcu tak. Spadnie popyt, uspokoją się ceny.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1600zl to cena totalnie z czapy. Współczuję ludziom, którzy teraz kupują opal. Ja pod koniec sierpnia płaciłem po 740zl/t i to już była b. Wysoka cena w stosunku do poprzedniego roku. Ta cena jest totalna abstrakcja biorąc pod uwagę, że lokalne składy są pełne węgla.

Sprawdziłem swoje okolice i ceny węgla to 1300-1600 a ceny drewna 150zl/ml.czyli praktycznie bez zmian. Czyli podsumowując lepiej palić śmieciami, papa, drewnem, oponami niż tym czarnym złotem 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@piastun śmieszny programik czyste powietrze które już dawno zjadła inflacja, ceny za opał  w kosmos. Ja kupiłem jeszcze na początku października za ok 1080 za tonę. Będę musiał dokupić za 4 miesiące jeszcze z tonę węgla aby zamknąć sezon grzewczy ,ale czy to będzie węgiel? może drewna kupie z 5 metrów i będzie taniej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musi być po europejsku. Szkoda, że zarobki już takie europejskie nie są. 

Zalecam spokój. Kto się nie obkupił na cały sezon po normalnej cenie, niech kupuje z głową po jednej tonie. Jest szansa, że to zacznie tanieć. Pewne ruchy na giełdach już widać. Być może w końcu znajdzie to odzwierciedlenie na rynku detalicznym. Dużo drożej już być nie może, bo w przeciwnym razie śmieciarki nie będą miały po co jeździć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo drożej to faktycznie raczej nie będzie, ale za to poniżej pewnej kwoty tez już nie spadnie cena. Zawsze tak już jest z podwyżkami że nie wracają do ceny pierwotnej.

Obstawiam 1000zł jako cenę minimalną, tanio już było...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obniżki to najwcześniej kwiecień/maj. To że ceny na giełdzie ostatnio spadły to efekt powrotu Chin do regulacji cen. Jeśli faktycznie na świecie jest niedobór węgla to Chinom odgórne regulacje nic nie dadzą bo za cenę rynkową kupi kto inny. Jest też kwestia jak mroźna zima nas czeka oraz czy PGG urynkowi swoje ceny. Jak ktoś ma kupować węgiel za 1400 -1600 to lepiej kupić pelet lub brykiet. Ciągle w grze pozostaje ekogroszek z PGG można nim też palić w kotle zasypowym. Trochę trudniej ale da się

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem kaskaderów co palili pestką z wiśni. W sezonie kupowali mokrą za 150 zł tona. Suszyli na słońcu na placu i potem pakowanko. Rąbało w kotłowni wińskiem (mimo naprawdę suchej pestki). Super się to paliło. Popiołu malutko. Zawsze to jakaś opcja. Można tym ewentualnie przechrzcić węgiel w mieszance i zjarać. Tutaj szczególnie rynna lub SV200 może zabłysnąć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie kto nie musi niech nie kupuje węgla w tych chorych cenach!

Przecież ceny są kosmiczne a jeszcze nawet dnia przymrozków nie było. Jeżeli lokalne składy aktualizują ceny wg giełd światowych to niech trzymają i PILNUJA węgiel na składach. Jak pisałem lepiej kupić drzewo. Oczywiście opieram się na scenach z olx więc nie wiem jak jest naprawdę ( z węglem zreszta też) ale w cenie 1600zl moge kupić 12mp sosny już pociętej 😉 Co jest dokładnie odpowiednikiem 2t węgla.

Wiadomo trochę to upierdliwe ale....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.