Skocz do zawartości

Digitrax

Stały forumowicz
 • Liczba zawartości

  1968
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  19

Ostatnia wygrana Digitrax w dniu 31 Październik 2018

Użytkownicy przyznają Digitrax punkty reputacji!

Reputacja

64 Doskonały

O Digitrax

 • Tytuł
  Doświadczony Forumowicz

O sobie

 • Płeć
  Brak informacji

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

 1. W/g mnie i zdrowego rozsądku jest to pytanie zasadnicze, ponieważ ma związek z bezpieczeństwem użytkowania tej instalacji.
 2. Ja się zapytam w jaki sposób jest podłączone naczynie otwarte do tego kotła.
 3. I po stronie odbioru ciepła zainstalować zawór 3D sterowany pogodowo. Mamy wtedy idealne warunki pracy kotła i regulację temperatury grzejników lub podłogówki niezależnie od temperatury kotła.
 4. Ani jeden ani drugi. Zacznijmy od tego co będzie źródłem ciepła.
 5. Nadzór budowlany się kłania. Gdy pominiesz zawór z kapilarą to temperatura CWU będzie taka jak na kotle co w przypadku powyżej 50 stopni może być niebezpieczne dla mieszkańców. I drugi problem wyniknie to przepływ przez wężownicę będzie większy bo woda płynie gdzie ma lżej i może nie dochodzić do pozostałych grzejników. Prawo budowlane stanowczo zabrania w układach otwartych instalacji czegokolwiek pomiędzy wyjściem z kotła a naczyniem otwartym. Nie może to być też rura plastykowa ale wyłącznie metalowa o przekroju wewnętrznym minimum 1 cal. Kwalifikuje się tu więc stalowa calówka lub miedziana 28. W żadnym razie nie może też to być rura ocynkowana.
 6. Dobrze zrozumiałeś.
 7. Obieg winien wyglądać tak: wyjście z solarów > rura > trójnik rozgałęziający na wymiennik płytowy i wężownicę. Następnie powrót z wymiennika płytowego i wężownicy połączyć zaworem 3d za którym ma pompa tłocząca glikol do solarów. Dodatkowo przed pompą filtr i naczynie przeponowe. W tym układzie sterownik przełącza grzanie na wymiennik płytowy lub zbiornik CWU.
 8. Bez problemów można za pomocą jednej pompy: - zasilać instalację CO (na grzejnikach obowiązkowo zawory termostatyczne z głowicami) - ogrzewać zbiornik CWU (regulacja temperatury wody realizowana jest przez zawór termostatyczny z kapilarą zainstalowany na zasilaniu wężownicy wraz z zaworem zwrotnym) - utrzymać wysoką temperaturę powrotu (za pomocą termostatycznego zaworu mieszającego) Powyższe jest do osiągnięcia do pracy w układzie otwartym jak i zamkniętym jeżeli kocioł na to pozwala.
 9. A gdy kotła nie można podłączyć w układzie zamkniętym to naczynie przenieść bezpośrednio nad kocioł, układ CO zamknąć i połączyć z kotłem za pomocą wymiennika płytowego.
 10. Błędem zasadniczym jest brak naczynia otwartego podłączonego bezpośrednio do wyjścia z kotła.
 11. Ja bym ożenił go na Allegro i kupił 3D. Wtedy oba obiegi pracują niezależnie. Siłownik można wykorzystać.
 12. Jak się ma pompę kotłową to 4D jest zbędny i wtedy wystarczy 3D z pompą do obiegu grzejników oraz 3D z pompą do podłogówki.
 13. Może iść ale jest to nie ekonomiczne.
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.