Skocz do zawartości

Digitrax

Stały forumowicz
 • Zawartość

  1775
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  18

Ostatnia wygrana Digitrax w dniu 31 Maj

Użytkownicy przyznają Digitrax punkty reputacji!

Reputacja

50 Doskonały

O Digitrax

O sobie

 • Płeć
  Brak informacji

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

 1. Digitrax

  Otwarte Naczynie Wzbiorcze Nisko Nad Piecem

  Zrób tak jak na tym rysunku.
 2. Digitrax

  pytanie CO

  Zapytaj tych magików czy wiedzą ile litrów pary robi się z jednego litra wody podczas gotowania i w jaki sposób ma to znaleźć ujście do atmosfery nie robiąc nikomu krzywdy.
 3. Digitrax

  Druga pompa do CWU - priorytet i wychładzanie

  Jeżeli to czarne coś to zbiornik otwarty to obecny układ połączenia jest niebezpieczny i niezgodny z prawem.
 4. Digitrax

  pytanie CO

  Odpowietrznik automatyczny pracuje poprawnie tylko w pozycji pionowej. Gdy jest ustawiony inaczej to działa jak zwykły ręczny czyli odpowietrza się jak się go odkręci :D
 5. Digitrax

  pytanie CO

  W otwartych nie są wymagane ale w zamkniętych układach tak.
 6. Digitrax

  pytanie CO

  Oczywiście ze winny być na max 2 bary oba. Budynek nie wysoki to ja bym i tak wstawił 1,5 bara
 7. Digitrax

  Problem z temperaturą

  Pod żadnym powodem nie zamykaj tych zaworów a szczególnie tego od grzejników ! Użytkowanie tej instalacji jest niebezpieczne a wręcz wybuchowe. Ubezpiecz dom i domowników na wysokie kwoty. Pelet lubi wysoką temperaturę spalania jak i powrotu do kotła. Nie masz termostatycznego zaworu mieszającego na powrocie wraz z pompą i dlatego masz takie wahania temperatury. Instalacja w obrębie kotła do przerobienia.
 8. Digitrax

  schemat do oceny

  Panowie układy te podczas instalacji były bezpieczne, ponieważ w tamtych czasach były budowane jako grawitacyjne czyli bez pompy i zaworu różnicowego. Z czasem ludzie zaczęli instalować pompę jako bypass ZR i w ten sposób już bezpiecznie nie było. Aby układ taki był nadal bezpieczny to wystarczy zainstalować pompę na powrocie kotła. Niestety wysokość naczynia i wydajność pompy nie zawsze na to pozwala.
 9. Cześć Pytanie do instalatorów. Gdzie nabędę w rozsądnej cenie poniższy zestaw: - zaciskarka REMS z funkcją ACC (automatyczny powrót) i obrotową głowicą - szczeki do rur stalowych "M" o rozmiarze 15, 18, 22, 28 - szczeki do rur PEX "U" o rozmiarze 16, 20, 25, 32 - całość w walizce
 10. Digitrax

  Problem z co i cwu

  Ale jaja. Z tego nic się nie nadaje do przerobienia. To trzeba rozwalić i wykonać na nowo zgodnie ze sztuką i prawem budowlanym.
 11. Digitrax

  Tech Sterowniki L-8 - Sterowanie Ogrzewaniem Podłogowym

  Trzeba policzyć przepływy sumarycznie w podłogówce by sprawdzić czy pompa w kotle da radę. Jak nie da rady to instalujemy sprzęgło + mocniejsza pompa np 60 i obejdzie się bez zaworu 3D. Ważne aby kocioł gazowy miał możliwość podłączenia czujnika temperatury umieszczonego w sprzęgle.
 12. Digitrax

  Modernizacja instalacji - ocena projektu

  Pompa kotłowa winna się włączać bezzwłocznie gdy temperatura spadnie poniżej 55 stopni. Zapewne masz za dużą histerezę na niej i stąd takie wahania temp. powrotu. Jeżeli masz możliwość to ustaw histerezę na 1 stopnień i wyłączanie pompy przy 55. Czyli gdy temp spadnie do 54 st. to sterownik ją włączy na chwilę by podnieść o jeden stopień i się wyłączy.
 13. Ciepłomierz nic nie taktuje on tylko liczy pobrane ciepło. Temperatura zasilania minus temperatura powrotu razy przepływ. Tak to w skrócie wygląda. Np zasilanie 90 stopni a powrót z wymiennika 40 czyli 50 stopni zostało pobrane na budynku razy przepływ i wychodzą gigadzule. Od dawkowania ciepła na budynek nie jest PGE tylko Wasz sterownik pogodowy, który reguluje przepływ przez wymiennik po stronie pierwotnej czyli od strony sieci PGE. Znając życie to firmy ciepłownicze same ustawiają te sterowniki i nie robią tego oszczędnie bo dla nich zależy na jak największym poborze ciepła. W miejscowości gdzie mieszkam wspólnoty i administratorzy zabronili dla pracowników ciepłowni wstępu do wymiennikowni. Oni mogą odczytać jedynie liczniki ciepła w obecności kogoś z administracji lub wspólnoty. Sterownikami zajmują się działy techniczne administracji. Na jednym budynku u gospodarza bloku sterownik jest zainstalowany w mieszkaniu by nikt tam łapek nie wkładał :) Nawet jeżeli zimą ciepłownia dostarcza wysoki parametr na 130 stopni to na grzejniki idzie tyle ile musi ale nie więcej niż potrzeba do zapewnienia temperatury w domu na poziomie 21 stopni. Wiem że niektórym to mało ale jest to tzw temperatura komfortowa, która należy na budynku w lokalach mieszkalnych zapewnić i nie musi być ona wyższa. Wtedy mamy oszczędności ale jeżeli ludzie chcą mieć po 25 stopni w domu a następnie otwierają okna bo im ciepło to niechaj się nie dziwią że licznik ciepła nabije więcej. Wysoka temperatura zasilania wymiennika jest niezbędna by zapewnić właściwą moc. Nie da się inaczej do budynku dostarczyć kilkadziesiąt kW lub MW przy niskiej temperaturze wody. Wysoki parametr też być musi by zniwelować straty przesyłowe. Gdybyś chciał mieć budynek zasilany niskim parametrem (takie instalacje też są) to wtedy rura zasilająca nie miałaby np jednego cala ale np 10 cm średnicy lub więcej. Wtedy masz zasilanie budynku taka temperaturą jaka już idzie bezpośrednio na grzejniki. Zmniejsza się wtedy delta temperatury zasilającej i powrotu ale zwiększa przepływ i pobór ciepła wyjdzie taki sam jak przy zasilaniu wysokim parametrem.
 14. Wymiennik to nie perpetum mobile. Na jego stronie wtórnej czyli wyjściu do Waszej instalacji CO nie uzyska się temperatury większej niż na jego zasilaniu czyli po stronie pierwotnej. Wytłumaczę jak to działa. Wysoki parametr z sieci ciepłowniczej to woda pod wysokim ciśnieniem i o temperaturze w zakresie od 70 do 130 stopni C. Wiadomo zimą potrzeba więcej ciepła niż poza sezonem gdzie tylko ogrzewana jest C.W.U. Gorąca woda z ciepłowni ogrzewa jedynie wymienniki. Jeden do C.O drugi do CWU. Oba są opomiarowane po stronie wysokiego parametru. Dokładnie liczą one różnicę temperatury zasilającej i powrotnej oraz prędkość przepływu. Na tej podstawie wyliczają GJ. Po stronie wtórnej wymiennika CO jest Wasza wewnętrzna instalacja grzejnikowa. Po stronie wtórnej wymiennika CWU jest zbiornik buforowy C.W.U do magazynowania cieplej wody, która następnie jest w kranach. Temperatura 130 stopni jest niebezpieczna i dlatego należy za pomocą wymienników ograniczyć jej wysokość po stronie wtórnej. Robi się to bardzo łatwo. Wystarczy za pomocą zaworu bez różnicy czy to ręczny czy automatyczny podłączony do sterownika pogodowego zmniejszyć przepływ wody po stronie pierwotnej wymiennika. Nawet gdy wymienniki będą zasilane na 130 stopni ale przepływ będzie minimalny to po stronie wtórnej można uzyskać dowolną temperaturę w zakresie od temperatury pokojowej w górę. Czym mniejszy przepływ po stronie pierwotnej wymienników tym mniejszy pobór ciepła na liczniku. Oczywiście trzeba ustawić taki przepływ aby nie było zimno w domu ale nie należy też przesadzać bo wtedy rachunki będą spore. Dziwnie coś liczysz. Jeżeli w przeciągu 7 miesięcy cały budynek pociągnął 640 GJ a na mieszkania 344 GJ to 296 GJ poszło na podgrzanie CWU ? co Wy tam baseny macie na dachu czy co.
 15. Digitrax

  Ekogroszek i termostaty

  Najlepiej to zrobić bypass z zaworem nadmiarowo upustowym. Gdy wszystkie termostaty się zamkną to woda popłynie w krótkim obiegu przez ten zawór.
×

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.