Skocz do zawartości

Digitrax

Stały forumowicz
 • Liczba zawartości

  1935
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  19

Ostatnia wygrana Digitrax w dniu 31 Październik 2018

Użytkownicy przyznają Digitrax punkty reputacji!

Reputacja

63 Doskonały

O Digitrax

 • Tytuł
  Doświadczony Forumowicz

O sobie

 • Płeć
  Brak informacji

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

 1. Teraz masz 3 pompy na każdym rozdzielaczu osobna. Gdy połączysz rozdzielacze razem będzie potrzebna jedna ale wydajniejsza. Trzeba policzyć przepływy wszystkich pętli OP i dobrać do tego pompę.
 2. Bingo. W ten sposób łącząc pompy zwiększa się wydajność.
 3. Czego tu nie rozumiesz ? Wiesz jak wygląda połączenie równoległe ?
 4. Na zasilaniu za zaworem 3D a przed pompą filtr sitkiem do dołu.
 5. Nie. Pompa od grzejników spokojnie wystarczy. Jak jedna pompa nie będzie w stanie pociągnąć podłogówki czyli na rotametrach nie uzyskasz 1,5 litra na minutę to masz do wyboru dwie opcje: wymianę pompy na wydajniejszą lub dołożenie drugiej (masz ich teraz kilka) aby dwie tłoczyły równolegle co zwiększy sumaryczną wydajność.
 6. No nie chcesz mieć żadnej w szafce prawda ? Czy obecne miejsce gdzie jest kocioł to te samo pomieszczenie gdzie będą wchodzić rury z "ziemi" ? Jeżeli tak to tam powinny się wszystkie pompy znajdować.
 7. 1 zostaw do CWU 2 zostaw do CO ale przenieś ją z rozdzielacza do kotłowni. 3 podłącz do połączonej równolegle podłogówki. Gdy pompa nr 3 okaże się za słaba to dołóż do niej nr 4 równolegle.
 8. Koniecznie trzeba oddzielić obiec grzejnikowy od podłogówki za pomocą zaworu 3D 1 cal i osobnej pompy. Z odzysku będziesz mieć trzy pompy więc do czasu finalnego przerobienia wykorzystaj je. Każdy obieg osobno: - CWU - grzejniki - podłogówka (tu możesz nawet połączyć dwie równolegle jak jedna okaże się za słaba)
 9. Powiem tak. Mam u siebie dwa rozdzielacze do pierwszego biegnie Cu28 i jest na nim 8 pętli. Do drugiego leci Cu22 i są na nim 3 pętle. W sumie jest 800 mb rury w podłodze. Napędza to pompa 40 na 3 biegu i przepływy mam 1,5 l/min. W swoich rozdzielaczach wywal wszystko z wyjątkiem belek z rotametrami i zaworami. Wykręć po bokach belek wszystko. Jedną stronę zakręć korkami w drugą stronę wkręć zawory 1 cal i do nich podłącz PEX32. Jakie masz pompy w tych rozdzielaczach ?
 10. Rozdzielacze są podłączone do jednego wspólnego PEXa 32 ? Czy z każdego rozdzielacza do wymiennika osobna nitka ?
 11. Jakie rury napędzają te rozdzielacze ? oraz w jaki sposób biegną do pomieszczenia gdzie będzie pompa.
 12. No i tak jest wiec nie rozumiem o co chodzi ? W kotłowni kocioł + zbiornik CWU + dwie pompy + naczynie otwarte. W domu wymiennik + pompy obiegowe + mieszacze.
 13. Sterownik kotła niezależnie steruje pompą CO w tym przypadku zasilającą wymiennik oraz CWU. Włączając tryb lato pompa CO nie tłoczy wody do wymiennika i grzeje się jedynie zbiornik wody użytkowej. Zawsze należy instalować zawory odcinające przed pompą i za aby można było ją wymienić, lub wyczyścić filtr przed nią bez konieczności spustu wody z instalacji. Zwiększając temperaturę wody w obiegu pierwotnym dostarczamy do wymiennika większą moc a co za tym idzie możemy zmniejszyć średnicę rury. Cu28 wystarczy. Po stronie wtórnej wymiennika także Cu28 wystarczy. Ważne aby bezpośrednio za wymiennikiem był rozdział na obieg podłogowy i grzejnikowy. Do zasilania wężownicy zbiornika CWU wystarczy nawet Cu22 z pompą 40 ustawioną na minimum. Ciekawostka: w węzłach cieplnych na budynkach wielorodzinnych czasami do zasilania wymiennika wystarcza rura DN15 czyli 1/2 cala. Wszystko zależy od mocy jaką trzeba dostarczyć do wymiennika. Po stronie pierwotnej mamy tam na max 150 stopni C ! jest to tzw wysoki parametr.
 14. Wstawiając wymiennik w domu nie trzeba będzie dodatkowej pompy i sprzęgła. Pompa przy kotle spokojnie przepcha wodę do wymiennika. Pomiędzy kotłownią a wymiennikiem wystarczy wtedy rura Cu28. Po stronie wtórnej wymiennika należy podłączyć równolegle oba obiegi grzewcze i naczynie przeponowe ale na powrocie wymiennika.
 15. Spokojnie wydoli. Jeżeli chcesz robić tak jak narysowałeś to w domu przed mieszaczami pompowymi musiałbyś instalować sprzęgło by zrównoważyć przepływy. Pompa 40 w mojej firmie zasila 20 grzejników zainstalowanych na IV pietrze budynku gdzie wysokość stropu wynosi 3 metry. Pomiędzy piwnicą a IV piętrem mam 15 metrów różnicy wysokości. Za pion robią rury mapress 35. Filtr ma chronić pompę nie zawór. Tu masz obieg wtórny wiec syfy z kotła przez wymiennik nie przejdą.
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.