Skocz do zawartości

Digitrax

Stały forumowicz
 • Zawartość

  1749
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  18

Ostatnia wygrana Digitrax w dniu 31 Maj

Użytkownicy przyznają Digitrax punkty reputacji!

Reputacja

48 Bardzo wysoki

O Digitrax

 • Tytuł
  Doświadczony Forumowicz

O sobie

 • Płeć
  Brak informacji

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

 1. Digitrax

  bojler Bojler nierdzewny, kwasoodporny.

  W warunkach przyłączenia dostawca ciepła podał jedynie parametry po swojej stronie jakie występują i wymóg by podłączone odbiorniki ciepła (wymiennik lub wężownica) miały dopuszczenie do eksploatacji na tych wysokich parametrach czyli temperatura do 130 stopni i ciśnienie do 1,6 MPa.
 2. Digitrax

  bojler Bojler nierdzewny, kwasoodporny.

  Panowie trafił mi się klient, który dotychczas posiadał zbiornik CWU Biawara podłączony do kotła węglowego przez wężownicę. Klient wywala kocioł i podłącza się do sieci ciepłowniczej na wysokim parametrze. W kotłowni będzie mieć wymiennik płytowy do grzania domu a do grzania CWU będę mu musiał wymienić obecny zbiornik na taki w którym przez wężownice może płynąć woda o temperaturze nawet 130 stopni i ciśnieniem do 1,6 MPa z racji tego, że wężownica Biawara zgodnie z DTR może pracować do max 90 stopni. Klient nie chcę stawiać kolejnego wymiennika do grzania CWU bo trzeba dodatkowy sterownik i pompę. Taniej jest na powrocie wężownicy zainstalować zawór z kapilarą i podłączyć zbiornik CWU do wysokiego parametru. Pytanie brzmi: jaki producent posiada w swojej ofercie zbiorniki CWU z wężownicą umożliwiająca podłaczenie do wysokiego parametru ?
 3. Digitrax

  modernizacja / unowoczesnienie kotłowni

  Wysokość podnoszenia pompy nie ma nic wspólnego na jaką wysokość tłoczy ona wodę. Nie zapominaj że jest to obieg wody a nie przepompowywanie z dolnego zbiornika do górnego. U mnie np pompa 40 tłoczy wodę z piwnicy na IV piętro gdzie jest ponad 20 grzejników i daje rade na 1 biegu.
 4. Digitrax

  Modernizacja modernizacji

  Jeżeli masz podłączoną podłogówkę tak jak na rysunku w 1 poście to nie masz regulacji temperatury tego obiegu. Amen.
 5. Digitrax

  Instalacja pod pompę ciepła

  Na każdym schemacie jest ten sam błąd. Brak pompy na obiegu kocioł - sprzęgło. Obieg grzejników drabinkowych winien być osobno zasilany poprzez pompę bez zaworu 3D. W przypadku wykorzystania sprzęgła pompa kotłowa nie jest potrzebna. Oba źródła ciepła muszą zasilać sprzęgło. Wtedy też grzanie CWU musi być za sprzęgłem. Wszelkie przepływy muszą być za pomocą sprzęgła zrównoważone.
 6. Digitrax

  Schemat CO i CWU do analizy

  Zrób to na PEX ale zaciskanym prasą a nie skręcanym. Taniej i ma mniejsze opory przepływu. O wygodzie instalacji nie wspomnę.
 7. Digitrax

  Schemat CO i CWU do analizy

  Usilnie brniesz w koszt i zbędne wydatki. Do każdego z rozdzielaczy wykorzystaj tą rurę PEX 25 lub Cu28 ale wszystkie połącz w jednym punkcie bezpośrednio za pompą . Pamiętaj o tym by zawór 3D miał wewnętrzny przekrój 1cal tak jak wspomniał o tym Sambor. Do jednego grzejnika na poddaszu i w łazience wystarczy nawet Cu18 lub PEX 20. Tzn do pierwszego ciągniesz rurkę grubszą a za nim redukujesz do cieńszej i lecisz do kolejnego. Wyjście ciepłej wody ze zbiornika CWU nadal jest błędne. Zestaw mieszający do cyrkulacji winien wtłaczać wodę do zbiornika CWU poprzez króciec cyrkulacji , który znajduje się połowie wysokości zbiornika. Rurka cyrkulacyjna winna być podłączona do najdalszego punktu pobory wody np PEX 16.
 8. Digitrax

  Modernizacja instalacji - ocena projektu

  Pompa kotłowa winna się załączać gdy temperatura powrotu kotła spadnie poniżej 55 stopni. Ona ma zagwarantować właściwe warunki pracy kotła i nie ma potrzeby by mieliła stale. Np gdy włączy się pompa od CWU to ona skutecznie podgrzeje powrót kotła powyżej 55 stopni więc nie ma sensu by kotłowa wtedy też pracowała.
 9. Digitrax

  Obieg kotłowy do zaworu 4D - dobór elementów

  Poczekaj do sezonu grzewczego. Gwarantuje, że tu wrócisz i zadasz pytanie dlaczego nie mam 55 stopni na powrocie.
 10. Digitrax

  Modernizacja instalacji - ocena projektu

  Zmierzasz w kierunku najgorszego układu jakim jest praca z zaworem 4D.
 11. Digitrax

  Schemat instalacji co cwu- prośba o sprawdzenie i doradzenie

  Będzie szczelne tylko trzeba bardzo mocno dokręcić.
 12. Digitrax

  Praca sprzegła hydraulicznego

  Zbiornik CWU winien być podłączony przed sprzęgłem i wtedy do jego grzania pompa sprzęgła nie musi działać. Pompa CWU sama by pracowała tylko wtedy kiedy musi podgrzać wodę w zbiorniku.
 13. Zainstaluj jedną pompę na powrocie w piwnicy wraz z TZM aby zabezpieczyć kocioł. Zbiornik CWU to tylko 100 litrów więc podłącz go tak jak grzejniki do tego samego obiegu. Na grzejnikach muszą być zawory termostatyczne aby regulować temperaturę w pomieszczeniach. Na zasilaniu wężownicy zbiornika CWU wstaw zawór termostatyczny z kapilarą na 55 stopni max. Będzie on regulować temperaturę wody w zbiorniku. Gdy się nagrzeje na max to wyłączy przepływ przez wężownicę i woda w całości z kotła popłynie na grzejniki. Wystarczą wtedy z kotłowni do góry dwie metalowe rury np Cu28 dobrze ocieplone. Przelew sobie wyprowadź tam gdzie masz zawór uzupełniania wody w obiegu by obserwować ile wody trzeba dolać do instalacji. Proste i skuteczne oraz tanie w budowie i eksploatacji.
 14. Czy nie prościej zainstalować obie pompy jako odgałęzienie w bok od rury bezpieczeństwa na kondygnacji gdzie są grzejniki i zbiornik CWU ? Obie pompy na zasilaniu, więc wysokość naczynia nieistotna. Wystarczą trzy rury 1" od kotła do góry: zasilanie powrót i przelew. Tak prosty układ to nawet na 1 pompie można wykonać stosując TZM dla kotła co poprawi warunki jego pracy.
 15. Digitrax

  Blokada Przepływu Z Innego Kotła

  Czyli klapka się zamyka i blokuje wsteczny przepływ. Zawór pracuje prawidłowo. Jak to jest drażniące lub uderzenie jest duże to masz za duży bieg pompy.
×

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.