Skocz do zawartości

Digitrax

Stały forumowicz
 • Liczba zawartości

  2176
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  22

Ostatnia wygrana Digitrax w dniu 4 Maj

Użytkownicy przyznają Digitrax punkty reputacji!

Reputacja

92 Doskonały

O Digitrax

 • Tytuł
  Doświadczony Forumowicz

O sobie

 • Płeć
  Brak informacji

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

 1. Ogrzewanie prądem odpada ze względu na niska moc przyłącza energetycznego. Zamiast marnować miejsce na kocioł węglowy zainstaluj kominek z płaszczem wodnym. Upiększy pokój i zapewni ogrzewanie wraz z ciepłą wodą dla całego tego małego mieszkanka.
 2. O tym właśnie wyżej pisałem z tą różnicą, że zawór zwrotny na zasilaniu obiegu grzejnikowego wolałbym dać na zasilaniu tego obiegu by dobrze grzejniki odpowietrzyć podczas uzupełniania zładu.
 3. Wiec powrót z wężownicy CWU musi być za VTC czyli po stronie powrotu z instalacji grzewczej.
 4. Zawór zwrotny na obiegu wężownicy i grzejników lepiej dać na zasilaniu by podczas uzupełniania wody w układzie przez powrót układ się prawidłowo odpowietrzył. Dodatkowo na zasilaniu wężownicy potrzebny zawór do regulacji przepływu. To część obiegu kotłowego pominie zawór VTC. Nie zawsze powrót wężownicy CWU może być dogrzany (zależy od rozbioru wody w zbiorniku) co skutkować będzie obniżeniem temperatury powrotu kotła a nie o to nam chodzi prawda.
 5. Pomiędzy kotłem a wężownicą CWU nie ma żadnej pompy więc nie am co tego obiegu wymusić tym bardziej, że zawór zwrotny na powrocie wężownicy zablokuje przepływ wsteczny. TAK zbiornik CWU tak samo jak grzejnik jest odbiornikiem ciepła wytworzonego przez kocioł i pompa z VTC ma te obiegi napędzc tak samo.
 6. A dlaczego ma nie przepchać jak wężownica zbiornika CWU ma mniejszy opór przepływu niż grzejnik panelowy.
 7. Źle. Zbiornik CWU grawitacyjnie się nie ogrzeje tym bardziej z zaworem zwrotnym na powrocie. Zasilanie i powrót z wężownicy ma być podłączony tak jakby był grzejnikiem.
 8. Tylko trzeba np zaworem typu zasuwa zdławić przepływ przez wężownicę CWU by wymusić przepływ na pozostałe odbiory ciepła.
 9. Instalując nawet zawór 4D pół cala jestem pewien, że woda prędzej popłynie przez niego niż przez obieg grzejnikowy z powodu mniejszego oporu przepływu. Zawór 4D w tym miejscu jest potrzebny jak świni siodło.
 10. Nawet trzeba wywalić ten 4D. Wystarczy przeanalizować sobie przepływ jak będzie on zamknięty lub minimalnie otwarty dla obniżenia temperatury podłogówki. Woda zamiast płynąć do grzejników wybierze mniejszy opór przepływu przez zawór 4D skutecznie omijając obieg grzejnikowy.
 11. Poczytaj na temat wysokość komina ponad kalenicę.
 12. Kapilara posiada około 2 metrowy odcinek rurki gazowej więc do kotłowni się nie da. Pisząc to miałem na myśli przypadek gdy rozdzielacz ogrzewania podłogowego mamy w pomieszczeniu, które ogrzewamy. Można zrobić tak jak piszesz ale nie koniecznie z zaworem 3D. W moim schemacie celowo unikałem zaworu 3D bo jak życie na tym forum pokazuje ludzie maja problem z prawidłowym ustawieniem zwierciadła. Przy zaworze dławiącym przepływ ten problem dla nich nie występuje. Oczywiście można go sterować siłownikiem trójprzewodowym sterowanym ze sterownika pogodowego kotła.
 13. Zawór na wężownicy zbiornika CWU można wymienić na zawór z kapilarą. Zrobi to samo i bez sterownika. Podobnie z zaworem proporcjonalnym, można go zamienić na zawór z wyniesioną głowica np w salonie na ścianie dzięki czemu mamy regulację temperatury pomieszczenia przy ogrzewaniu podłogowym.
 14. Tak układ działa z tego co kojarzę trzy sezony (miejscowość Suchacz) i klient nie zgłaszał dotychczas problemów z jego obsługą. Wychodzę z założenia, że najlepszym rozwiązaniem jest najprostsze rozwiązanie. Z tego samego powodu nienawidzę elektroniki w aucie tam gdzie można się bez niej obejść.
 15. Czyżby zbiornik w zbiorniku chodził Tobie po głowie ?
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.