Skocz do zawartości

Henrykz

Forumowicz
 • Postów

  30
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez Henrykz

 1. Raczej nie powinno się chyba dławić przepływu na 3/4". ma to związek z wydajnością przepływu w m sześć/h. Przy 1" przepływ podawany to 3,5 m sześć/h.
 2. Czy ktoś z Kolegów w swoim obiegu pompy ciepła ma jakiś licznik ciepła (ciepłomierz), który pokazuje na bieżąco jaka moc cieplna jest wytwarzana przez pompę. Porównując to z podlicznikiem energii elektrycznej można ocenić COP. Czy tylko na podstawie zużycia elektrycznego oceniacie sprawność. Kupno nowego ciepłomierza 1" to spory wydatek i czy to ma sens.
 3. Ciekawe wypowiedzi. Jestem ciekawy jak u mnie będzie grzać na inst. grzejnikowej. Praca pompy jest rozumiem ciągła.
 4. SECESPOL LB31-40-1". Posiada 40szt. płyt.
 5. Wymiennik płytowy SECESPOL 45kW. Ja domieszam glikolu tylko do max. -5 do -10st żeby nie pogarszać właściwości czynnika.
 6. Zawór w układzie zamkniętym wskazane żeby był.Miejsca do zalewania i odpowietrzenia oczywiście będą. Słuszna uwaga, naczynie może być u góry. Bufor 60l ma zapewnić odpowiednią ilość czynnika w obiegu pompa-wymiennik, gdyż wymagana jest min. 60l do prawidłowej pracy. Zaworki spustowe będą służyć do spuszczenia mieszaniny glikol-woda w czasie dużych mrozów kiedy nie będzie pracować pompa tylko piec olejowy. Zaworki przy wymienniku do jego przepłukiwania bez demontażu po zamknięciu zaworów odcinających 1".
 7. Czy jest to prawidłowy schemat instalacji do podłączenia monobloka Haier 8kW. Proszę o uwagi.
 8. Planuję sobie założyć podlicznik energi elektrycznej oraz licznik ciepła, żeby mieć kontrolę nad COP. Chciałbym wiedzieć ile Kwh ciepła uzyskaz zużywając daną ilość kWh energii elektrycznej. Może macie przetestowane jakieś rozwiązania w tym względzie. Podlicznik elektryczny jest tani , licznik ciepła na 1" to już większy wydatek. Może można to jakoś sposobem "gospodarczym" zorganizować.
 9. Ok. 12000zł. Montaż samodzielny, odpalenie przez serwis. Nie mogę załączyć zdjęcia do wypowiedzi w formacie jpg. Nie wiem dlaczego. Ja chyba zrobię całą magistralę z rury wielowarstwowej fi 25mm ze złączkami prasowanymi.Jest ona elastyczna i na długości 4-5m będzie skutecznie tłumić drgania i sądzę,że ta średnica mimo trochę zwężenia na kształtkach spokojnie dostarczy ciepło z pompy na wymiennik.
 10. Cały kpl. jest moduł sterujący i zawór 3-drog. który umożliwia ładowanie bojlera.
 11. Ale czy ona przepchnie przez pompę ciepła gdzie jest też pompa obiegowa?
 12. Witam. Wczoraj dojechała do mnie pompa Haiera 8kW. Po niedzieli biorę się za montaż. Mam dylemat czym spiąć "mały " obieg (Pompa-wymiennik). Czy stalą prasowaną, czy rurą wielowarstwową Wawin 25mm(Alupex) czy miedzią. Chyba najlepsza będzie miedż 28mm ze względu na brak dławienia przepływu na złączkach czego nie da się uniknąć w przypadku rury wielowarstwowej Wawin. Układ ten napełnię wodą destylowaną z małą domieszką glikolu (do -5st.) żeby uniknąć pogorszenia oddawania ciepła. Nie wiem tylko czy da się podłączyć pompę obiegową z Haiera bezpośrednio pod UPS żeby robiła obieg w przypadku zaniku zasilania. Jak nie to zostanie tylko pilnowanie i spuszczanie cieczy z pompy do czego przewidziałem zawory spustowe w układzie. W załączeniu przedstawiam schemat instalacji jaką zamierzam wykonać. Może to Koledzy obejrzą i jak będą uwagi i wskazówki do układu i łączeń to proszę o sugestie. Oczywiście założę też podlicznik prądu i miernik ciepła. Nie mogę załączyć zdjęcia może uda się póżniej.
 13. Mój wymiennik ma 45kW (Secespol) . Dodatkowo w małym obiegu dam bufor 60l, żeby mały obieg glikolowy sobie spokojnie pracował. Ten obieg będzie przekazywał ciepło przez wymiennik na 100-120 litrów CO. Kocioł olejowy będzie całkowicie pominięty w obiegu (są zawory). Wszystko dobrze zaizoluję i opomiaruję i zobaczymy jak będzie pracować.
 14. Słuszna uwaga odnośnie zanieczyszczenia instalacji. Ja raczej skłonię się do wymiennika i dwóch obiegów (glikol i stare CO). Pisałeś Kolego że wywaliłeś wymiennik płytowy bo była strata 5 st. Jaki duży miałeś ten wymiennik, może był za mały. Prawidłowo dobrany powinien pracować z różnicą 2-3 st.
 15. Mam jeszcze pytanie czy PC będzie pracowała na układzie otwartym CO który obecnie u mnie funkcjonuje. Nie chcę zamykać obwodu domu bo mam awaryjne zasilanie jeszcze z pieca na ekogroszek który jest w domku obok w podwórzu(jest kanał grzewczy przez podwórko w ziemi). Są oba domy na jednym naczyniu, które jest u mnie bo są wyżej grzejniki. Czy pompy mają jakieś zabezpieczenie, że np nie zalączą się jeśli nie ma określonego ciśnienia w instalacji.Nie chciałbym wymiennika płytowego ze względu na straty, które generuje.
 16. Owszem można tak zrobić, ale dodatkowa pompa będzie musiała przepychać ciecz przez pompę obiegową z Haiera, ale jak wszystko będzie ze światłem ok to pompa Haiera nie będzie miała za dużych oporów przepychając przez dodatkową pompę. Chyba, że będzie jakiś by-pas. Może ktoś ma schemat jak to prawidłowo spiąć hydraulicznie i elektrycznie.
 17. Czyli do UPS-a musi być podpięta pompa obiegowa któr się znajduje w monobloku Haier i będzie robiła obieg pompa-zbiornik bufora.
 18. Jaki typ UPS byłby potrzebny do takiego zasilania pompy i jaki to koszt.
 19. Jestem trochę zakłopotany bo Kolega BOBBUILDER napisał że strata na wymienniku to 5 st. temp..Jest to sporo na grzejnikach. Możliwe że jak jest wszystko dobrze zaizolowane aby była taka różnica. Jeśli tak to lepiej rozważyć wersję z glikolem i roztwór np. do -10 st. i zawory przeciwzamrożeniowe np. Caleffi 1". Podana tam jest temp. otwarcia 3 st. i zamknięcia 4 st. Mam nadzieję,że chodzi o temp. czynnika przepływającego przez zawory. Albo lepiej sama woda z inhibitorem korozji i zawory. Będzie prościej i bez strat.
 20. Obecnie grzeję CWU bojlerem elektrycznym. Mam taryfę G12W i fotowoltaikę 3kW na dachu. Pompa Haier ma zawór 3-drogowy i można to ewentualnie wykorzystać do ładowania zasobnika, który musi być niestety większej pojemności. Na dwie osoby(żona i ja) może póżniej założę taki 150l z wydajną wężownicą i zwłaszcza latem będzie to może tańsze niż grzanie grzałką bojlera 100l.
 21. Zgadza się chodzi o zamarzanie. Nie chcę też zamykać obwodu domu bo mam awaryjne zasilanie jeszcze z pieca na ekogroszek który jest w domku obok w podwórzu(jest kanał grzewczy przez podwórko w ziemi). Są oba domy na jednym naczyniu, które jest u mnie bo są wyżej grzejniki. A tak zrobię układ na glikolu z buforem 50-60l, żeby pompa miała w obiegu z 60l dla prawidłowej pracy, a do za wymiennikiem płytowym będzie po staremu.
 22. Witam. Będę zakładał monoblok Haiera 8kW i chcę zrobić mały obieg na glikolu ( Pompa-wymiennik płytowy). Jest w moim posiadaniu wymiennik płytowy SECESPOL LB31-40-1" o mocy 45kW i pow. wymiany 1,25m.kw. Dom ma pow. 90m.kw.w miarę ocieplony . Czy będzie on wystarczający dla obsługi tego układu? Może ktoś się wypowie fachowo na ten temat.
 23. Tak zgadza się, ale już rozpatrzyłem temat i kupię zbiornik do powietrza od ciężarówki o poj. 60l(są takie nowe za 320zł) wspawam odpowiednie mufki i będzie super. Można jeszcze wykorzystać zbiornik LPG walcowy używany. Jestem ciekawy ile będzie wynosiło zużycie prądu przy PC Haier (dom 90 mwk mur 45cm+8cm styropianu, okna nowe 2-szybowe). Może ktoś ma doswiadczenie w tym temacie.
 24. Dziękuję za podpowiedzi i wskazówki. Decyzja podjęta o założeniu Monobloku Haier 8kW. Dołożyłem grzejników w domu żeby instalacja grzała na niższych parametrach. Np w pokoju 25mkw jest 30 żeberek aluminiowych, w pokoju 16mkw jest 20 żeberek. Sądze ,że po zwiększeniu ilości żeber powinno starczyć 45-50 st. na zasilaniu przez większość okresu grzewczego. Jak będzie duży mróz to jest w zapasie kocioł olejowy. Teraz muszę sam zrobć bufor 60 litrów bo z kupnem jest problem.
 25. Tak owszem zgadza się, za wszystko trzeba płacić. Tylko jak się mają koszty tego ogrzewania do np. pompy ciepła lub gazowego. To jest dla mnie zagadką.
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.