Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Nie chodziło mi o to co przed przegrodą tylko o to co za przegrodą będzie się działo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, M-Szpon napisał:

Czasami idzie bajecznie a czasami pali sie tarcza a efektu brak

Tutaj tylko tarcze diamentowe już od 20zł zrobią robotę

18 godzin temu, mikkei napisał:

Panie cyknij telefonem

Nie ma mnie w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Carinus to mistrz wymowek :-) 

A to glowa boli a to nie mam nastroju... 

To tarcze bieda line wyrzucam i kupie na bogato

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.12.2019 o 20:28, carinus napisał:

Gdybym miał w swoich okolicach dostęp do dobrego liściastego,pewnie bym tylko na nim sie na nim opieral... 

Pytałeś u siebie w okolicy lesniczego o tzw odpady? W cenniku Nadlesnictwa powinna to byc klasa S4 ppz, pozyskane kosztem nabywcy, do 1m długości. Mieszanka liściasta może kosztować za 1mp ok 100 zl ( nie wiem czy wszędzie są takie same ceny). U mnie jest to 96 zl za 1 mp. Wszystko kwestia dogadania z lesniczym. Jak ktoś już ogrzewa się drewnem to warto się zastanowić. U mnie w okolicy odpady np Iglaste to mozna juz za 56 zl mp kupic. Za 10 mp iglastego  to nawet tony dobrego węgla sie nie kupi. 

Ja u siebie zeszlej zimy palilem iglastym drewnem.. Spalilem ponad 7 mp samego iglastego i powiedziałem nigdy więcej....Zawieszanie sie,  dymienie, smoła, a palilem na max z buforem. Cóż jak się zawiesiło to jeden dym na okolice i smoła.. O wymienniku to juz nie wspomnę. Sezon dokończyłem mieszając z lisciastym. Obecnie iglastego drewna używam tylko na rozpałke. 

Zawieszanie sie drewna iglastego to problem. Jest lekkie, gdzieś sie przyklei do smoly w komorze  i problem gotowy. Pamiętam że dosyć często musiałem chodzić i "zrzucić" pogrzebaczem na ruszt bo się wieszalo i kleilo do komory zaladunkowe żeby nie dymiło... 

Co do podawania powietrza to ja u siebie przy drewnie daje tylko przez popielnik z zaslonietym 1 rusztem szamotem. Podawałem z dołu i przez rozete w drzwiczkach nad zaspyp po Waszych opiniach, jednak zostałem przy paleniu tylko z miarkownikiem na drzwiczkach popielnika bo za dużo się rozpalalo opału. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozgrzanie palnika po modyfikacji z izolacją ścianek palnika od ścianek wymiennika na pewno  polepsza dopalanie gazów, a przy rozpalaniu jak wszystko zimne to robi najlepszą robotę. Na pewno sprawność spalania poprawi choć może pogorszyć żywotność elementów palnika. Znów kompromis - co będzie lepsze? trwałość? czy sprawność? Dam znać kiedy to się rozleci - choć szamot drogi nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Piecuch19 - poproszę o fotkę tego rozwiazania na wygaszonym piecu - z góry dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, xkubus89 napisał:

Pytałeś u siebie w okolicy lesniczego o tzw odpady? W cenniku Nadlesnictwa powinna to byc klasa S4 ppz, pozyskane kosztem nabywcy, do 1m długości. Mieszanka liściasta może kosztować za 1mp ok 100 zl

Nie mam czasu na takie imprezy z pozyskaniem gałęziówki.Sosna w wałkach kosztuje chyba ok.80zł/mp.Zostawiłem kocioł pod nadzorem kobiety,która nie potrafi regulować dawki powietrza,kocioł jedzie na ustawieniu które wcześniej zostawiłem.Gdy pytałem o wymiennik to powiedziała że czyściła,ale nie widziała żeby była jakaś grubsza warstwa sadzy.Po 3 tygodniach palenia sosną obejrzę wymiennik i sprawdzę czy jest potrzeba dalszych i grubych modyfikacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mikkei na wygaszonym kotle to tam niewiele zobaczysz bo zapolieliło się to trochę, ale znalazłem zdjęcie jak robiłem.

Screenshot_2019-12-07-17-50-43-378_com_miui.gallery.thumb.jpg.9172abcb906b5a0ac5a5d31cbfaab918.jpg

a tu jak się rozgrzewa

Screenshot_2019-12-07-12-09-08-475_com_miui.videoplayer.thumb.jpg.0a80153d53e3aa5e9c70c3622395999c.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Piecuch19 - czyli ten papier jest od zew szamotu a nie od wew ? - myslałem że podkleiłeś go od wew 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zewnątrz - pomiędzy ściankami wymiennika a szamotem. Przyklejony jest tylko w tylnej części elementu do zawirowania płomienia, bo on nie styka się ze ściankami wymiennika ( jest tam przerwa ok 2 cm - tam gdzie wlatuje oryginalne PW). Reszty nie kleiłem tylko wsadziłem papier i docisnąłem szamotem. Element od zawirowania plomienia też po bokach ma papier ceramiczny tylko wsadzony. Papier ten bardzo dobrze też pełni rolę dyletacji dla rozszerzającego się od temperatury szamotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@carinus to nie gałęzie. To normalnej średnicy opał ale  nie spełniający wymiaru długości. Do niczego nie namawiam. Zasugerowałem czytając Twoją chęć na liściaste drewno, a to jest zdecydowanie tansze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko rozumiem,dzięki.Słyszałem od kogoś,że teraz trudno się załapać na robienie zwykłej gałęziówki,jest spora konkurencja,ludzie też potrafią liczyć i patrzą żeby nabyć opał jak najtaniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Daćko Jeśli chodzi o termometr z termoparą to najprostszym sposbem jest kawałek rurki miedzianej - z przewodu hamulcowego lub paliwowego z auta zaklepany na 1 końcu. Termoparę wkładamy do tego kawałka przewodu i to do wywierconej dziury w czopuchu. Żeby nie wpadło całkiem do środka koniec wystający z chopucha obklejamy naokoło gliną. Rurka powinna na głębokość sięgać do połowy przekroju rury chopucha by prawidłowo pokazywana była temperatura. Mam tak u siebie i łatwo też można to zdemontować.

Drugą termoparę można wsadzić pod płytę nad wymiennikiem na wysokości ujścia spalin ( bez osłony - u mnie jest cały czas wsadzona i żyje) i przełączać termometr by się przekonać jakie są różnice tych temperatur przy spokojnym paleniu i przy rozpalaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termometr planuję umiejscowić w rurę spalinową około 50 cm od wyjścia z pieca jest z gwintem około m 20 tylko to gwint calowy i najlepiej będzie wspawać mufę o odpowiednim rozmiarze oczywiście nie na piecu żeby nie uszkodzić elektroniki sterowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Piecuch19 napisał:

@Daćko Jeśli chodzi o termometr z termoparą to najprostszym sposbem jest kawałek rurki miedzianej - z przewodu hamulcowego lub paliwowego z auta zaklepany na 1 końcu. Termoparę wkładamy do tego kawałka przewodu i to do wywierconej dziury w czopuchu. Żeby nie wpadło całkiem do środka koniec wystający z chopucha obklejamy naokoło gliną. Rurka powinna na głębokość sięgać do połowy przekroju rury chopucha by prawidłowo pokazywana była temperatura. Mam tak u siebie i łatwo też można to zdemontować.

Drugą termoparę można wsadzić pod płytę nad wymiennikiem na wysokości ujścia spalin ( bez osłony - u mnie jest cały czas wsadzona i żyje) i przełączać termometr by się przekonać jakie są różnice tych temperatur przy spokojnym paleniu i przy rozpalaniu.

Jaki termometr masz zastosowany u siebie? Myślę nad wymianą swojego analoga na coś cyfrowego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki https://allegro.pl/listing?string=Miernik tm 902c&bmatch=baseline-cl-dict43-uni-1-4-1127

Najlepiej kupić od razu ze 2 lub 3 termopary bo można je zainstalować w różnych miejscach kotła np w wymienniku i podłączać się do nich tylko termometrem ( koszty przesyłki takie same).

Dokładność do 0,1'C pozwala widzieć reakcję temperatury na zmiany regulacji np PW na bieżąco ( na tarczowym tego nie widać). Jak cały czas jest włączony to bateria starcza na ok 1,5 miesiąca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie lepiej taki do 800 stopni? -> https://allegro.pl/oferta/czujnik-termopara-k-przemyslowy-termometr-12vdc-7790141352   Zasilany poprzez zasilacz 12V.  Z linka powyżej mam taki, ale dość szybko rozładowuje się bateria R9, która jest dość droga jak jakaś firmówka. W każdym razie mój jest zasilany baterią R9.

Ten co podałem można montować w otworach ramkowych(Wymiary otworu montażowego: 45dł / 28szer / 25głęb). Jakaś puszka instalacyjna kwadratowa, czy prostokątna a nawet kawałek blachy. Powycinanać otwory pod termomter i można obok siebie powpinać kilka sztuk. Wszystkie zasilić jednym zasilaczem 12V - pobór prądu jest raczej znikomy. 

Edytowane przez emigrant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsze by pokazywał z dokładnością do 0,1'C, a czy ten czy inny to nie ma znaczenia jeśli chodzi o temperaturę w czopuchu.

Do innych pomiarów ja wolę ten do 1300'C bo więcej może zmierzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myslalem wlasnie o tym tablicowym - cala instalacje mam właśnie na takich oczujnikowana (wszystko na jednej tablicy, obok siebie). Do tego kamera IP i nawet poza domem widze co sie dzieje. Dlatego chce zmienic termometr na cyfrowy.

Warto so niego zakupic termoparę https://allegro.pl/oferta/czujnik-temperatury-termopara-typ-k-0-800c-2m-m8-6791828720?fromVariant=7136181996

Lub podobną, ceramiczną?

https://allegro.pl/oferta/czujnik-temp-sonda-termopara-typ-k-0-1300c-215mm-7752837076?utm_medium=app_share&utm_source=facebook

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki panowie za podpowiedź,tyle różnych tremometrów w życiu nie widziałem mam przygotowany do 300 stopni i taki może wystarczy ,w przyszłości może założę termoparę w piętą w jakiś sterownik  pompy co i wu  bo teraz steruje tech i 3 wszystkim a w lecie bez potrzeby chodzi i czuwa nad podłogówką  i jeszcze jeden problem ,po zagrzaniu buforu i zasobnika wu pompka miesza całość pomimo wypalenia pieca bo pompa startuje na zadanej temperaturze załóżmy 45 * i wyłączy się dopiero jak całość ostygnie i trwa to parę dni  ,brakuje sygnału ze spalin żeby sterownik wyłączył pompę ,liczę na was czy znacie sterownik który ma sondę do spalin i na piec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiepsko widzę ten czujnik do 300* przy paleniu drewna.Tam będą chwilowo chyba wieksze temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.