Skocz do zawartości

Agni

Stały forumowicz
  • Postów

    291
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez Agni

  1. Noo a pierwszy, który doniesie do Gestapo to będzie ten najbardziej ekologiczny somsiad co mu dymek śmierdzi ale sam targa z marketu tony plastiku swoim dieslem bo na reklamówce pisze teraz EKO i kosztuje 60 groszy a dawniej było za darmo :) Ja też bym założył mniejszą instalację, zgarnął bym dotacje przez te kilka lat zdąży się zwrócić a jak podniosą moc to sobie dołożysz drugą mniejszą instalację, te kilka dodatkowych paneli nie będzie już drogie tym bardziej, że na prąd już nie będziesz tyle wydawał.
  2. Tak na prawdę to wszystko zależy od jakości montażu, ponieważ rynek dojrzewa i sprzęt na nim jest w zasadzie podobnej jakości i funkcjonalności no chyba, że ktoś weźmie mega tanio sprzęt, o którym wiadomo, że jest robiony w garażu. No to nie strzelaj i sprawdź ceny bo niewiele ma to wspólnego z rzeczywistością. Skrzynka zabezpieczeń DC potrafi kosztować 1200 przy 30 panelach nie wiem ile będzie stringów i połaci od tego zależy cena, skrzynka AC też podobnie. Jedno oryginalne złącze MC4 to około 10 zeta a takich złącz przy dużej instalacji może być z 50 szt itd. itp. Sam stelaż będzie kosztował ze 3000 albo więcej zależy jaki system. Dalej montaż czyli praca ja wiem, że u nas nie szanuje się ludzi i robocizny wogóle, taki naród ale fachowiec nie będzie pracował za 20 zeta na godzinę nie te czasy. A więc co najmniej 3 ludzi na dachu z zabezpieczeniami, uprawnieniami, doświadczeniem zamiast dwóch ukraińców spod sklepu, do tego zwyżka lub rusztowanie no i koszt montażu i demontażu. Uziemienia, koszt punktu z pomiarem rezystancji to chyba obecnie 1100 PLN, trzeba uziemić zarówno stelaż jak i same ramy paneli ile kabla 16mm miedź to zależy od budynku i wielkości instalacji cena za metr takiego kabla to chyba ponad 12 zeta za metr. Potem złączki oraz ich zarobienie. Śrubki nierdzewne to koszt chyba 1 PLN za sztukę sama śruba plus jeszcze nakrętka nierdzewna plus specjalna podkładka razy 30 paneli... Elektryk z certyfikatem OZE lub odpowiednim, podłączenie instalacji, zabezpieczenie oraz wypełnienie dokumentacji do Tauronu razem ze schematami itd. weźmie pewnie 50 zeta i flaszke za podbicie HAHAHA Można tak wymieniać, dla tego kto nie ma pojęcia to sie łatwo pisze czysty zysk 13 tysięcy no to skoro taki czysty to rusz dupe i wejdź na dach o ile masz tyle odwagi bo są tacy co sie boją nawet na drabinę wejść a co dopiero latać z panelami po stromym dachu na wysokości 12 metrów... Ludzie zastanówcie się co piszecie czasem.
  3. Agni

    Ogniwo DS

    A mój sąsiad od 20 lat kopci w górniaku i też uważa, że wszystko gra. Zawór 4D NIE działa a przynajmniej nie tak jak pokazują reklamy, że działa i koniec tematu.
  4. Agni

    Ogniwo DS

    I na tej wspaniałej teorii kończy się działanie 4D bo w rzeczywistości strumień ciepłej wody z zasilania i tak jest niewystarczający żeby dogrzać powrót, koniec dowodu, mit obalony :)
  5. Agni

    Ogniwo DS

    Zawór 4D nie działa w funkcji dogrzewania powrotu i regulacji temp, działa na zasadzie albo to albo to. Wynika to z jego konstrukcji a tematów znajdziesz od groma tutaj dyskusji nie ma bo wszystko jest znane. A filmiki można robić różne. Potrenuj na kranie z zimną i ciepłą wodą wnioski nasuną się same bo będziesz czuł co robisz.
  6. Agni

    Ogniwo DS

    Ważna uwaga zawór 4D realizuje albo regulację temp albo ochronę powrotu nigdy jednocześnie tych funkcji nie spełnia. Ja też się dałem wpuścić w zawór 4D.
  7. Agni

    Kocioł DS MPM

    Zależy jaki masz czopuch, jeśli ten standardowy to jest na tyle gruba blacha żeby ją nagwintować i skręcić mufę zależy jeszcze jaki masz montaż tego termometru.
  8. Agni

    Kocioł DS MPM

    Jakież to prawdziwe w końcu każdy kocioł to w zasadzie bojler z rozpalonym ogniskiem pod spodem ze wszystkimi tego konsekwencjami. Natomiast przepisy są tworzone dla najmniej inteligentnych przedstawicieli gatunku więc ich jakość oraz przydatność dla nawet średniej inteligencji jednostki jest w zasadzie żadna. I zostając przy temacie prawa to kilka dni temu zdałem sobie sprawę, że jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa energetycznego mojego domu to przyszłość jest niezbyt bezpieczna, ponieważ jeśli zakażą palenia drewnem i węglem to jedynym dostępnym źródłem ciepła będzie dla mnie pompa ciepła. Gazu nie mam w pobliżu, co zostaje poza tym? Prąd? Przejść do szarej strefy albo wyjść na ulice? No i co z tymi co kupili już kotły 5tej klasy a wejdzie taki zakaz?
  9. Agni

    Kocioł DS MPM

    MPM zawsze będzie dymił dopóki nie będzie odpowiedniej ilości żaru przed palnikiem bo to nie palnik spala dym tylko żar, który przed nim sie znajduje. W tym wątku znajdzie się kilka przeróbek sensownych, trzeba szukać.
  10. Agni

    Ogniwo DS

    Koszt spełnienia 5 klasy 50 zeta czyli worek BOS 150 i plus 5 tysięcy do ceny ot ekologia. Natomiast marketingowcy, którzy wymyślili temat ekologii całkiem zasłużenie zarabiają setki milionów w korporacjach pomysł na golenie pospólstwa piękny. Te pieniądze im się po prostu należą, nawet dzieci w szkołach naganiają całkiem za darmo żeby promowały sprzedaż ekologii . Wystarczyło dać granty kilku uczelniom, zapłacić lewicowym organizacjom i teraz interes sam się toczy. Kto z was by wymyślił coś takiego? No właśnie, dlatego nie zarabiacie milionów jako marketingowcy tylko jesteście zmuszeni prawnie kupić coś taniego bardzo drogo i to na własne życzenie. Piękna robota, szanuje.
  11. Agni

    Kocioł DS MPM

    To jest tylko urywek palenia w takim kotle. Ja tak spalam węgiel od 3 lat i mogę potwierdzić, że tak się to odbywa, nawet jak jest tylko trochę żaru bo przygasło to palnik nadal jest na tyle gorący, że kocioł rusza ze świeżym zasypem bez dymnie. Natomiast zauważyłem, że nie wiesz do końca co ten filmik pokazuje i dlaczego gość otwiera te drzwi po kolei. A to jest sedno tego materiału. Nie wiesz dlaczego jest płomień w komorze nawrotnej bo nie rozumiesz materiału filmowego. Dla MPMa taka praca jest nie osiągalna. Zarówno zgazowanie węgla czy piroliza jest z definicji niedostępna dla kotłów domowych, pojęcia te weszły do potocznego języka ale błędnie określają procesy, które z ich pierwotną nazwą nie maja wiele wspólnego. Kto jest ciekawy to niech zerknie w definicje na Wikipedii a jak ktoś ma więcej cierpliwości to niech sobie poczyta opracowanie. Ja tutaj nie będę sie produkował bo forum ma charakter nie techniczny i ma to mały sens. No właśnie jak pracuje domowy kocioł HG i jak sie ma to do definicji pirolizy drewna? Wogóle czy można mówić chociaż o namiastce zgazowania bez bufora w domu? Co najwyżej węgiel czy drewno można przyzwoicie spalić w domowych warunkach innych terminów jak piroliza to bym nawet nie ruszał.
  12. Agni

    Kocioł DS MPM

    No nie do końca zależy jak urządzimy paleniska dlatego piszę, że w MPMie mała szansa jest na zgazowanie bo konstrukcja nie pozwala. Stąd MPM dymi w konkretnych stanach pracy bo taka jego konstrukcja. W domowych kotłach raczej nigdy nie uzyskamy prawdziwego zgazowania tylko namiastkę i do tej namiastki nalezy się przygotować. Takie pytanie czy jak odwrócisz papieros żarem w stronę ust i pociągniesz to też ci się cały rozpali? No właśnie... Spalanie następuje stopniowo na dole zostaje popiół potem warstwa żaru i nie spalony węgiel u góry, który gazuje. Dokładnie jak papieros palony od tyłu. Podając tlen od góry i podgrzewając opał powodujemy jego parowanie a gaz zmieszany z tlenem jest dopalany w żarze i palniku niestety zawsze tego tlenu brakuje dlatego daje się PW od strony popielnika i wierz mi zasysa bardzo fajnie. W takim rozwiązaniu nie kopci wcale, może troche podczas rozpalania, stan taki jest bardzo trudno osiągnąć w konstrukcji typu MPM. Natomiast siła podciśnienia to kwestia wielkości gardzieli palnika w tym rozwiązaniu. Wiem, bo użytkuje takie rozwiązanie już 3ci rok i gdyby nie idiotyczne przepisy to bym nawet nie pomyślał o MPMie. Tutaj jest przykład podobnego rozwiązania
  13. Agni

    Kocioł DS MPM

    No i tego sie własnie obawiam w MPM. Piecuch ma ogólnie dobre spostrzeżenia, które sie mniej więcej pokrywają z tym co widzę w moim palniku natomiast konstrukcja MPMa zdaje się uniemożliwia uskutecznienie tego rozwiązania i chyba we wszystkich kotłach z palnikami posiadającymi dno zamiast ruszt. A przerobiłem już trochę tych palników.
  14. Agni

    Kocioł DS MPM

    U mnie tak jest chyba tylko w dwóch przypadkach - mokry opał, wiadomo para wodna - zbyt mała ilość żaru w palniku Sytuacja odwrotna czyli duża temp w palniku a mało tlenu wtedy jest dym czarny w moim palniku ze względu na konstrukcje sytuacja raczej nie spotykana. Można jeszcze dorzucić za słaby ciąg bo ten zawsze miesza, dobry ciąg to podstawa. Odkąd mam palnik dobrze dobrany to w zasadzie nigdy nie kopci nawet przy rozpalaniu ledwo co, dlatego tak mnie wkurza to, że do 5 lat muszę wymienić dobry kocioł klasy 3 na jakąś wydumkę tyle, że z papierami i bawić sie od nowa w przeróbki.
  15. Agni

    Kocioł DS MPM

    Temperatura optymalna dla człowieka jest ustalona w granicach 20-22 stopnie i nie bez przyczyny, natomiast wszelkie odstępstwa w większości przypadków zależą nie od temp powietrza ale od pomieszczenia mam tutaj na myśli wygrzanie ścian, wilgotność, cyrkulacje powietrza, wentylację itd. itp. To złożone zjawisko. Jeśli ktoś twierdzi, że lubi 24 stopnie w salonie to znaczy, że jest potrzeba kompensacji temp. optymalnej a więc można podejrzewać istnienie jakiegoś problemu z budynkiem lub ze zdrowiem. Można olać problem ale... Nasza fizjologia tak działa a temp ciała jest tutaj istotna, ponieważ także reguluje naszą aktywność w ciągu dnia, jeśli jest zachwiana no to wynikają z tego różne problemy i trzeba być tego świadomym. Wiedzą o tym zwłaszcza ci którzy uprawiają jakiś sport.
  16. Agni

    Kocioł DS MPM

    No właśnie, wszystko zależy od umiejętnej obsługi niektórzy nawet w M3 będą ostatni na światłach bo im samochód nie działa :)
  17. Agni

    Kocioł DS MPM

    A czy dolne drzwi i środkowe są wymienne w sensie takie same to bym kupił po prostu drzwi dolne z klapką inaczej trzeba będzie rzeźbić.
  18. Agni

    Kocioł DS MPM

    Właśnie ze względu na modyfikacje chcę tą klapkę domówić, chcę zrobić palnik coś na kształt Viadrusa u32 tylko, że PP będzie na poziomie palnika, ruszt zmniejszony, PW będzie podawane od spodu dolną klapką wtedy zapopielać się nie będzie. Edit: Kotła jeszcze nie mam więc teoretyzuje.
  19. Agni

    Kocioł DS MPM

    OK. Ruszt można wymienić a przy zmniejszeniu powierzchni rusztu chyba lepiej wpuszczać powietrze na poziomie palnika niż poniżej nie wypali sie wtedy dziura pod palnikiem
  20. Agni

    Kocioł DS MPM

    Dlaczego na węglu się nie przydaje? Chciałem używać klapki na tym poziomie jako głównej do PP
  21. Agni

    Kocioł DS MPM

    Chciałem sobie kupić taki kociołek 10kW, zadałem kilka pytań ale nikt mi nie odpowiedział bo wszyscy zajmują się jakimś internetowym fajterem od akcji i reakcji, znowu muszę się przebijać przez kilka stron trollowania. Czy ktoś używa środkowej klapki powietrza jako PP, zamówić taką?
  22. Agni

    Kocioł DS MPM

    Każdy kocioł ma paliwo podstawowe więc to kwestia doboru paliwa, w przypadku podajnikowca też nie spalisz węgla z drewnem lub drewna. Nie mówimy tutaj o śmieciuchu na wszystko tylko o konkretnym rozwiązaniu.
  23. Agni

    Kocioł DS MPM

    Mam podobne rozwiązanie, po prostu przesuwam sobie blachę, więcej lub mniej mocy do tego ruski węgiel, który sie nie spieka i obsługa kotła nie odbiega od standardu czyli podpałka, zasypanie węgla i w zasadzie to wszystko. Kiedyś się bawiłem sonda lambda i analizatorem, zastanawiam sie czemu na rynku nie ma tak zbudowanych kotłów tylko trzeba przerabiać to co jest.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.