Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 23.11.2019 o 12:56, gmaj22 napisał:

Metr sześcienny to nie metr przestrzenny.

A gdzie ja coś takiego napisałem?

Cytujesz mnie tak jakbym coś takiego napisał po czym wrzucasz dane z cytowanego postu-przelicznik 1kg drewna=4kW.

***  mnie to,że kolejny raz cytujesz coś czego nie ma i sam sobie dopowiadasz.

Czytaj uważniej.

Pewnie doczepisz się tego "prawie identyczny" ,ale przyczytaj co koledzy pisali wcześniej i zwróć uwagę,że wartość opałowa węgla jest większa-maronka ma mocarza:)

I w tym momencie różnica to jakieś 6%-bez uwzględnienia tego o czym Panowie pisali,czyli strata na temp spalin.

Aha i metr przestrzenny to 0.65m3 dla drewna.

Edytowane przez Gość
Proszę nie używać wulgaryzmów
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego wolę, żeby do mojego kociołka dostęp miał tylko jego właściciel. A co jak ktoś wpuści do sieci jakiegoś wrednego wirusa jak do irańskich wirówek ? Brzmi śmiesznie ale z zielonych ludków też najpierw wszyscy się śmiali a teraz ruscy jeżdżą na Krym na wczasy do siebie... A mądrale udają, że nie widzą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Jamjestcichy napisał:

A gdzie ja coś takiego napisałem?

Cytujesz mnie tak jakbym coś takiego napisał po czym wrzucasz dane z cytowanego postu-przelicznik 1kg drewna=4kW.

Wku... mnie to,że kolejny raz cytujesz coś czego nie ma i sam sobie dopowiadasz.

Czytaj uważniej.

Pewnie doczepisz się tego "prawie identyczny" ,ale przyczytaj co koledzy pisali wcześniej i zwróć uwagę,że wartość opałowa węgla jest większa-maronka ma mocarza:)

I w tym momencie różnica to jakieś 6%-bez uwzględnienia tego o czym Panowie pisali,czyli strata na temp spalin.

Aha i metr przestrzenny to 0.65m3 dla drewna.

Cytowałem nie dlatego, żeby zaprzeczać czy krytykować, tylko żeby się do czegoś odnieść. Akurat na Twój post padło...:) Równie dobrze mogłem zacytować @SONY23.

Jakieś uśrednione wartości trzeba przyjąć - 4kW z 1 kg jak pisałem, jest to ŚREDNIA wartość opałowa SUCHEGO drewna. Tak samo jak węgla - przyjąłem 7kW z kg jak dla węgla o średniej "mocy"  22 MJ/kg. Dla peletu też średnio 17 MJ/kg.

Dziękuję za sprostowanie że 1 mp to 0,65 m3 a nie 0,6 m3- czasami i taka mała różnica ma znaczenie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230
1 godzinę temu, SONY23 napisał:

Założę się, że gdyby ktoś zrobił rzetelne pomiary tego co wylatuje w pelletowcu z komina to część tego popiołu właśnie tam się znajdzie.

Znowu cos ci sie wydaje. Tym razem ze pelletowiec oproznia  sie z popiolu przez komin. Piata klasa czystosci i ecodesign przewiduja max 60mg pylu na m³. Moj Pellux wypluwa 33

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.11.2019 o 00:02, Animus napisał:

Kocioł Ds MPM lub inny zakupiony po 1 lipca 2018r 5 klasy, ale bez podpiętego do niego bufora jest traktowany jako ogrzewacz i może być połączony wyłącznie z instalacją c.w.u. oraz wykorzystywany wyłącznie do przygotowania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.)  nie może być połączony z centralnym ogrzewaniem.

Czy ktoś mógłby wytłumaczyć dlaczego?

Czy chodzi o to,ze odpalenie kotła na grzanie CWU  jest mniej szkodliwe dla środowiska?Grzanie wody to może dziennie 2-3 godziny.Centralne to i czasem kilkanaście godzin pracy.Może wyszli założenia,że kocioł powinien pracować jak najkrócej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, gmaj22 napisał:

Cytowałem nie dlatego, żeby zaprzeczać czy krytykować, tylko żeby się do czegoś odnieść.

Trochę niefortunnie bo zacytowałeś a później wyszło tak jakbyś chciał mnie poprawić-jestem wdzięczny,gdy ktoś to robi jeżeli się mylę,ale nie lubię gdy ktoś coś sobie dopowiada a tutaj tak wyszło.

Wyjaśnione,przebaczone:)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Visitor1230 napisał:

Znowu cos ci sie wydaje. Tym razem ze pelletowiec oproznia  sie z popiolu przez komin. Piata klasa czystosci i ecodesign przewiduja max 60mg pylu na m³. Moj Pellux wypluwa 33

A ile dni taki kociołek pracuje w laboratorium na certyfikat ? Na początku pyły rzeczywiście są wyłapywane w wymienniku a potem przy braku czyszczenia i osadzaniu się ich w grubszej warstwie ciąg część z nich wyciąga przez komin. Pewnie są lepsze i gorsze konstrukcje ale tu cudów też nie ma.  Popiół nie waży aż tyle, żeby grawitacja załatwiała sprawę w całości. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

A w takim MPM to napewno jest lepiej niz w labo. Sprawdzales jaka zawartosc popiolu ma dobry pellet? Pewnie nie. Ale znowu cos ci sie wydaje. 

Edytowane przez Visitor1230
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, g69 napisał:

Czy ktoś mógłby wytłumaczyć dlaczego?

Czy chodzi o to,ze odpalenie kotła na grzanie CWU  jest mniej szkodliwe dla środowiska?Grzanie wody to może dziennie 2-3 godziny.Centralne to i czasem kilkanaście godzin pracy.Może wyszli założenia,że kocioł powinien pracować jak najkrócej.

Nie o to chodzi.

15 godzin temu, Ryni napisał:

...defa-kto w tej chwili w świetle przepisów i świadectwa 5klasy oboje mamy kocioł bezklasowy, bo został on przebadany pod kontem emisji zanieczyszczeń właśnie z buforem i tego dotyczy świadectwo, natomiast nikt nie badał tego kotła bez bufora i nie wystawił żadnego świadectwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Visitor1230 napisał:

A w takim MPM to napewno jest lepiej niz w labo. Sprawdzales jaka zawartosc popiolu ma dobry pellet? Pewnie nie. Ale znowu cos ci sie wydaje. 

Nie znudziła Ci się już ta dyskusja ? To nie ma sensu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

2 minuty temu, Visitor1230 napisał:

A w takim MPM to napewno jest lepiej niz w labo. Sprawdzales jaka zawartosc popiolu ma dobry pellet? Pewnie nie. Ale znowu cos ci sie wydaj

Dla mnie labo mogą nie istnieć... Już widziałem wyniki badań takich gniotów, że tylko naiwny mógłby uwierzyć w to co podają laboratoria jako wyniki swoich badań... I dotyczy to nie tylko kotlarstwa.  Może są gdzieś państwa, gdzie można w takie badania wierzyć bezgranicznie ale z pewnością nie u nas a pewnie już i nie w europie. Niestety biznes jest najważniejszy...

Aha, wcale nie twierdzę że mpm jest w tej konkurencji lepszy. Z pewnością jednak w przeliczeniu kosztów na efekty wygrywa bez napinania żył...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Visitor1230 napisał:

 Ma. Na razie jest 25:1. Sony wygrywa chwilowo w kategorii koszty ogrzewania. 

No wiesz, jak twój kocioł jest podpięty do internetu, to Pinki I Mózg mogą go przejąć ! Wtedy zamarzniesz ! Ten twój sukces 25:1 będzie na nic !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Ryni napisał:

Na to chyba nikt nie zna odpowiedzi, dużo będzie zależało od kontrolującego, defa-kto w tej chwili w świetle przepisów i świadectwa 5klasy oboje mamy kocioł bezklasowy, bo został on przebadany pod kontem emisji zanieczyszczeń właśnie z buforem i tego dotyczy świadectwo, natomiast nikt nie badał tego kotła bez bufora i nie wystawił żadnego świadectwa.

Nikt nie badał, bo by nie uzyskał 5 klasy bez bufora.

Edytowane przez Animus
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230
3 minuty temu, SONY23 napisał:

wygrywa bez napinania żył.

Co to to juz niekoniecznie. Syf, syf i jeszcze raz syf. Laopatowanie wegla. Albo targanie i pilowanie drewna. Do czyszczenia kotla w masce. 

1 minutę temu, o6483256 napisał:

No wiesz, jak twój kocioł jest podpięty do internetu, to Pinki I Mózg mogą go przejąć ! Wtedy zamarzniesz ! Ten twój sukces 25:1 będzie na nic !

Mam w sekretnym miejsc zamontowane dwa dezintegratory dzialajace w tle. Czyli spoko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz jak w domu nie ma okna, to masz przynajmniej pewność że złodziej się przez nie nie włamie... Skoro producenci telefonów potrafią je tak sknocić aktualizacjami, ze sami mamy ich dość to co dopiero ktoś komu by zależało, żeby naprawdę zrobić nam kuku...

Węgiel tak jak pellet też można kupić w woreczkach a drewno poszczepane na palecie. Ale z trocin pelletu to chyba sami robić nie będziecie... Ale mniejsza o to. Sam uważam, że w pewnych sytuacjach kocioł na pellet jest jak najbardziej uzasadniony. Dla mnie narazie nie ale w przyszłości kto wie...

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, g69 napisał:

Czy ktoś mógłby wytłumaczyć dlaczego?

Czy chodzi o to,ze odpalenie kotła na grzanie CWU  jest mniej szkodliwe dla środowiska?Grzanie wody to może dziennie 2-3 godziny.Centralne to i czasem kilkanaście godzin pracy.Może wyszli założenia,że kocioł powinien pracować jak najkrócej.

Tak regulują to  przepisy, po  1 lipca 2018r   bez 5 klasy można montować  wyłącznie kotły wytwarzające ciepło  na potrzeby zapewnienia ciepłej wody użytkowej, a także opalane tzw. biomasą niedrzewną, czyli: słomą, miskantem, trzciną, pestkami, ziarnami, pestkami oliwek, wytłoczynami oliwek i łupinami orzechów.

Jednak jest też data, która znosi tę lukę, 1 stycznia 2020 r. wejdzie bowiem w życie rozporządzenie Komisji (UE) z 28 kwietnia w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla kotłów na paliwo stałe.

Po nowym roku przy zakupie i instalacji MPM-a czy innego zasypowca bez bufora nie można nawet podciągnąć tego kotła pod ogrzewacz C.W.U.

Ci, co kupili przed 1 stycznia 2020 r MPM-a przy centralnym ogrzewaniu bez bufora, mogą się jeszcze ratować, spalając biomasę-słomę, miskant, trzcinę, pestki, wytłoczki, łupiny, a z węgla i drewna zrezygnować.

Edytowane przez Animus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230
3 minuty temu, SONY23 napisał:

Broń Boże nie miałem na myśli Twojego kotła. Ale już tyle lat na forum poprawiamy różne konstrukcje, które mają papiery na ≥80% sprawności, że już w żadne certyfikaty dawno nie wierzę...

Sa samochody marki Tata i sa Lexusy. Nie ma porownania. Sa tez solidne Hondy.  Wydajac kase na kociol Mozna kupic austriackiego Winhagera ( 28 tys PLN) ale mozna tez Edilkamina za 16 tys. I ten drugi moze okazac sie o niebo lepszym. Mozna kupic budzetowe Feroli bez samoczyszczenia palnika. Mozna tez nieprzystosowany wymiennik do spalania pelletu z dostawionym palnikiem pelletowym. Z premedytacja nie nazywam tego kotlem. A mozna tez i ciekawe wynalazki naszych producentow z wieolmiesiecznym doswiadczeniem w produkcji kotlow. Gdzie klienci robia za kroliki doswiadczalne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sory @Visitor1230 , może nie powinienem, ale nie mogę się powstrzymać ,bo zapomniałeś wspomnieć o MPM-e DS, który jest na rynku od wielu lat, a jego polski producent ciągle go modyfikuje na skutek sugestii użytkowników, albo zmieniających się przepisów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, gmaj22 napisał:

Metr sześcienny to nie metr przestrzenny.  1 mp to 0,6 m3, a 1m3 to średnio 600 kg. Czyli 1 mp SUCHEGO drewna waży ok. 360 kg, a zatem uzyskujemy z niego średnio 1,44 MW

Porównując to do 360 kg węgla"  mamy 2,5 MW a do 360 kg peletu- 1,7 MW

24mp x 360kg x 4 kW/kg =34,5 mW

(1300 kg x 7 kW/kg) + (15 mp x 0,36 x 4 kW/kg) = 30 MW

10 % różnicy "zje" sprawność i błąd obliczeniowy :)

20% zje sprawność i wychodzi 24000kw więc nie myliłem się

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.