Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

183bogus , jakbyś sobie poczytał temat nawet od końca do tyłu to szybko znajdziesz potrzebne info ,sam tez o tym pisałem , nie spodziewaj sie ze ktoś odpisze bo juz tyle razy było o tym, w końcu kupno kotła to nie zakupy w sklepie i warto sobie poczytać ,a masz za darmo kopalnie wiedzy ,tylko troche chęci...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobić wiaderko kawy,żeby nie zasnąć i czytać,czytać,czytać.Najlepiej od końca bo tam jest wiecej info o nowych problemach z nowymi kociołkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, 183bogus napisał:

am jeszcze jedno pytanie czy MPM 10kW można podłączyć do komina z cegły?

Można ale jeżeli masz na strychu /podaszu nieocieplony kawałek komina musisz go ocieplic musowo inaczej zacznie zamakać -  u mnie taki problem wystąpił w listopadzie i musialem na szybko ocieplić go wełną skalną Rockwoola - takie prostokąty 5cm gr i całośc obwiązałem sznurkiem i jak narazie problem ustał + trzymam na czopuchu  temp spalin min 150'c. Ogólnie pomogło + dom mniej sie teraz wychadza. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tragedii nie ma,też mam ceglany 14x14 nieocieplony na stryszku,spaliny na węglu czasami 70-80* i komin suchy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, zorro18 napisał:

U mnie komin 14x14  z cegły komin jest suchy od samego dołu do samej góry żadnych przecieków...piec mpm ds II 10 kW +bufor

Czyli rozwiązanie jest jedno grzanie z pęłną mocą i bufor.

Zorro18 jak duży masz bufor? Mnie większy niż 800l nie wejdzie przez drzwi pywnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Carinus mi dał coś do poczytania i przemyślenia ,ciekawe piece tzw Kirgiskie ,nie smiac sie  tylko na spoko poczytajcie ogólne o co chodzi  to poniżej ten pierwszy link

http://czysteogrzewanie.pl/2018/05/prawdziwy-postep-techniczny-w-spalaniu-wegla/

wyglada na to że kraj węglem stojacy idzie ślepo w gaz ,nie neguje gazu lecz mamy wegiel to dlaczego nie spalac go czysto ? tylko zakazy ,histeria smogowa ,kotły po 10tyś ,kasa leci ....

jak zaciekawiło to jest temat tu na forum 

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/26666-co-sądzicie-o-tym-piecyku/

jest tam duzo linków i odnosnikow dotyczacych wymiarów i praktycznej strony wykonania ,słowem ciekawa lektura do poduszki 

http://czysteogrzewanie.pl/2018/12/tani-i-czysty-piec-weglowy-bez-pradu-budowa-i-testy/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, 183bogus napisał:

Czyli rozwiązanie jest jedno grzanie z pęłną mocą i bufor.

Zorro18 jak duży masz bufor? Mnie większy niż 800l nie wejdzie przez drzwi pywnicy.

Niekoniecznie z pełną mocą,najlepiej palenie ciągłe.Bufor tylko jeżeli masz spalać drewno lub magazynować ciepło latem dla cwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spaliny nawet jak nieco chłodniejsze ale całodobowe swoje zrobią,komin ogrzeją,opału też mniej pójdzie.Drewno,jak to drewno,nie daje sie spalać tak precyzyjnie jak węgiel,idzie swoim tempem i wtedy nawet mały buforek jest zbawieniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, brodekb napisał:

ciekawe piece tzw Kirgiskie

Sporo czasu temu pisałem o podobnej przeróbce ale nikt nie podjął tematu z perspektywy czasu i pewnych doświadczeń jest problem z odpopielaniem w takiej konstrukcji. Nawet chciałem kupić MPMa do takiej przeróbki ale teraz mam poważne wątpliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, brodekb napisał:

Carinus mi dał coś do poczytania i przemyślenia ,ciekawe piece tzw Kirgiskie ,nie smiac sie  tylko na spoko poczytajcie ogólne o co chodzi  to poniżej ten pierwszy link

http://czysteogrzewanie.pl/2018/05/prawdziwy-postep-techniczny-w-spalaniu-wegla/

 

 

Czytałem o nim jakiś czas temu. Okazuje się że najlepsze piece węglowe - tam gdzie widać postęp, robią kraje trzeciego świata. Doskonale wiedzą, że długo nie stać ich będzie na gaz, czy olej opałowy. Dlatego skupiają się na węglu. Dotychczasowa modernizacja u nas to pompka obiegu i nadmuch i kasa dla wytwórcy za przestarzałe piece. Oczywiście są i u nas perełki, ale koszta ogromne. A ten kirgijski to strasznie ekologiczny, a taki prosty :)

Edytowane przez slawol7575
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, 183bogus napisał:

Mam 300l bojler. Mogę go ewentualnie podłączyć jako bufor.Może starczy.

Na pewno dobry pomysł ,ja mam 140 l i w okresach przejściowych ze 2h oddaje ciepło,a i ze 20kw odbierze a na kocioł 10kw to już trochę jest,20 litrów drewna zagrzeje ci w lecie bojler i na 2 dni starczy i podłącz go na krótki obieg ,u mnie bez zaworu 3d powrót 10 stopni niższy niż zasilanie ,a też mam bojler na krótkim no i na grawitacji bez prądu można go grzać.możesz też dodatkowo jak ma kolega sony ,na wyjściu wody gorącej zamontować mieszacz i puszczać na dom ciepłą wodę np. 50 stopni a bojler grzać i do 90

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Panowie proszę o radę.

W moim MPM DS elektroniczny miarkownik ciągu marki UNISTER przestał podnosić/opuszczać klapkę w drzwiczkach popielnikowych. Natomiast pompkami C.O. oraz C.W.U normalnie steruje.

Stąd moje zapytanie... jeśli wstawię mechaniczny miarkownik ciągu oraz pozostawię sterowanie pompami UNISTEROWI - zda to egzamin? Dodam tylko, że do UNISTERA mam podłączony panel e-control co ułatwia mi podgląd pracy kotła, który znajduje się w piwnicy.

Z góry dziękuję!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Powinno działać bez problemu, jeśli problem jest w mechanizmie podnoszenia i opuszczania. Jak w czujniku temp, bedzie słabo :/ 

Edytowane przez Gredy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Warmiński skontaktuj się z DKsystem ich  support jest na prawdę bardzo miły. Od bidy jak masz proste narzędzia typu multimetr oraz odrobinę chęci i umiejętności w zajmowaniu się elektroniką (uwaga na 230V zasilania) można rozebrać i zobaczyć co jest w środku nie tak. To bardzo prosty układ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, UNISTER naprawiony. Tylko trochę się boje o to, że klapka znów może się przywiesić w pozycji górnej i kocioł będzie nadal nabijał temp.- tak jak to miało miejsce ostatnio (dobrze, że byłem w tym momencie w domu i miałem podgląd na kocioł - a tam temp. już 76 i rośnie)...

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zastanawiaj się tylko montuj mechaniczny miarkownik ciągu dla swojego i instalacji bezpieczeństwa,który po osiągnięciu temperatury na kotle zamknie dopływ powietrza i powstrzyma przed rośnieniem temperatury na kotle lub go po prostu wygasi!

A Unister tylko będzie sterował zamontowanymi pompami.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siekiery i widły w dłoń i rozwalać te elektroniczne diabelstwa! Każde urządzenie może sie zepsuć, nawet mechaniczny miarkownik. Nawet człowiek kręcący śrubą klapki może sie potknąć w drodze do kotłowni i rozbić głowę.

Unister na ewentualność blokady klapki ma jeszcze sygnalizację dźwiękową przy podłączonym panelu control. Jeśli temperatura przekroczy mocno nastawę to dość głośny buzzer przynajmniej zwróci uwagę że coś jest nie tak. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, rarek napisał:

Siekiery i widły w dłoń i rozwalać te elektroniczne diabelstwa! Każde urządzenie może sie zepsuć, nawet mechaniczny miarkownik. Nawet człowiek kręcący śrubą klapki może sie potknąć w drodze do kotłowni i rozbić głowę.

Unister na ewentualność blokady klapki ma jeszcze sygnalizację dźwiękową przy podłączonym panelu control. Jeśli temperatura przekroczy mocno nastawę to dość głośny buzzer przynajmniej zwróci uwagę że coś jest nie tak. 

Jeśli jesteś w domu:-)

Ja mam zainstalowaną całą elektronikę,ale miarkownik mechaniczny!

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.