Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

A tak na marginesie porównujecie pojemność komory zasypowej między kalvisem a mpm a nikt nie wziął pod uwagę tego, że w mpm podają przedział mocy i jest on uzależniony od tego czym palimy a na stronie kalvisa jest napisane, że moc 25kW ale główne paliwo jest drewno wiec trzeba przyjąć, że na drewnie wyciąga 25kW,

Porównując moce mpm do drewna ta różnica robi się naprawdę niewielka np kalvis 16kW ma komorę 72l a mpm 17-19 ma komorę 65l.

Czy te 7 litrów to aż tak dużo zwłaszcza, że nie wzięło się pod uwagę długość polan jakie wchodzą do jednego i drugie kotła i która długość jest korzystniejsza do lepszego spalania.

Tak można wymieniać w nieskończoność i udowadniać co jest lepsze w zależności co się komu podoba się bardziej czy mpm czy kalvis.

Po prostu są to dwa różne kotły tylko na to jak zbudowany jest kalvisa nie mamy nic do powiedzenia natomiast przy budowie mpm to może się czasem zdarzyć że producent wykorzysta nasze sugestie do poprawy kociołka.

Edytowane przez pigeon8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie ,takie porównania miedzy kotłami ,trochę są bez sensu. Nie mając podstawowych danych,jakie paliwo,jakiej wilgotności, ile kg  ma jeden wsad ,jaką temp spalin była na czopuchu, w jakim czasie został ogrzany bufor, jakie były  temp  na dworze i co znaczy nabicie bufora? .  Fakt jeśli różnica   pojemności komory,między kotłami i jeśli  wynosi 40L Jest to znaczący wzrost stałocieplności na korzyść kalvisa :). Lecz patrząc już na jego cenę i gabaryty. Korzyść i zachwyt szybko pryska :/ Przynajmniej u mnie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak chodziło mi o 130 l komory załadowczej . To była moja sugestia aby robić większe komory , nie będę dyskutował , który kocioł lepszy . Gdyby rok temu w Polsce był podobny kocioł ( o podobnych parametrach ) kupił bym w Polsce .Mój kocioł to Kalvis K-2-25U i tak go po swojemu poprzerabiałem . Nie piszę tego aby pokazać wyższość kotła z za wschodniej granicy , a po to aby nasze ulepszyć .

Edytowane przez jarekr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marekd626, ja w Mpm 12-14 palę węglem i nie wyobrażam sobie palenia w nim drewnem. Komora ma szerokość 30 cm po sezonie już 28 bo jest tyle smoły. Klocki trzeba by ciąć na 25 cm żeby się nie blokowały. Zasyp węgla wystarcza na 24-36h ale drewno objętościowo ma 2.5x mniejszą kaloryczność. Przy drewnie nie sugeruje się mocą tylko wymiarami komory, ja brałbym te o szerokości 40 cm czyli 21kW.

 

A tak na marginesie, nasze opiekuńcze państwo coraz bardziej się o nas troszczy, w nasze gminie już podobno nie wydają pozwoleń na nowe budynki z ogrzewaniem węglowym nawet na eko groszek. U nas zawsze to urzędnik wie lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

w nasze gminie już podobno nie wydają pozwoleń na nowe budynki z ogrzewaniem węglowym nawet na eko groszek. U nas zawsze to urzędnik wie lepiej.

 

I później wielkie larum, że na hałdach kopalń zalegają tysiące ton węgla bo jest mała sprzedaż...

Urzędnicy Ci także zapominają w jaki sposób produkowana jest energia elektryczna w Polsce...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. 

Jestem już po pierwszych testach ,najnowszego palnika dwukomorowego,który dostałem od producenta. 

Nagrałem parę ujęć z palenia,zobaczcie sami 

 

 

Z pierwszych testów wychodzi że palnik ładnie i stabilnie pracuje na niskich mocach. 

Jak na razie,jedynym problemem. Był montaż w używanym kotle,trzeba się trochę nagimnastykować i poczyścić  żeby wszystko ładnie pasowało. Zajęło mi to ok 30min :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No pięknie się spala, mam 2 pytania:

Jaki opał

Co to są za dwa elementy wystające po bokach palnika, ( w # 2162 na zdjęciach tego brak )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozpalanie,trochę desek z rozbiórki i na to węgiel groszek,mieszanka Sobieski z Ruskim. Te dwa elementy,to uchwyty trzymające szamot ze starszej wersji kotła. Na potrzeby filmiku wyjąłem szamot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,od 1.05 sek widać wyraznie trzy jaśniejsze strugi ognia skąd one się biorą jak wlot nie jest dzielony?

Edytowane przez M4t3uSZ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalezy jak ulozy sie opal ,przed palnikiem.Miejscami przyblokowuje przeplyw palàcych sie gazów,przez co w miejscach gdzie gazy nie sà blokowane,po odpowiednim napowietrzeniu powstajà "strugi" ognia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. 

Jestem już po pierwszych testach ,najnowszego palnika dwukomorowego,który dostałem od producenta. 

Nagrałem parę ujęć z palenia,zobaczcie sami 

 

 

Z pierwszych testów wychodzi że palnik ładnie i stabilnie pracuje na niskich mocach. 

Jak na razie,jedynym problemem. Był montaż w używanym kotle,trzeba się trochę nagimnastykować i poczyścić  żeby wszystko ładnie pasowało. Zajęło mi to ok 30min :)

Nagrywasz to przez jakiś wizjer, czy jak? Proszę o zdjęcie czy opis. Śledziłem temat z początku, lecz aktualnie nadrabiam, stąd moje pytanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejka. Mój jest Internet ;) Z  moimi okolicami  woj. Lubelskie. W zasadzie pośredniczę,między kupującym a producentem. Dbam o klienta,ustalam konfiguracje kotła,jaki zasyp,czy miarownik,jesli tak to gdzie umiejscowiony ,na która stronę drzwiczki mają się otwierać,itp itd. Przekazuje to producentowi do realizacji zamówienia. Klient nic nie traci a ma zapewnione moje doradztwo i pomoc :)  Nagrywam przez wizjer- trzecie pw, umiejscowione w klapie wyczystki nad wymiennikami :)

Pozdr.Grzegorz

Edytowane przez Gredy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parę uwag na rachunek palnika. Producent trochę poszedł na skróty i kilka rzeczy pominął, które w przypadku bardziej wymagającego węgla, z większą zawartością smoły, mogą znacznie pogorszyć spalanie. Zacznę od kształtu komór wirowych, jak widać na wideo tylko część komory wirowej bierze udział w wirowaniu, bo kształt komory jest nie właściwy, jest za wąska, więc przy szybszym przepływie prawie niema wirowania. Dalej jest brak gzymsu, jak widać w początkowej fazie spalania ruch płomienia jest bardzo chaotyczny, spora część jego po prostu leci do góry, również jest w tym wina za dużej dyszy, ale w przypadku komercyjnego kotła niema innego wyjścia, jeżeli nie dawać wyciągu. Przy spalaniu węgla z Chwałowic, na przykład, przy takim płomieniu spalanie nie będzie czyste. Przy wlocie do palnika dysza jest bezpośrednio przy węglu, brakuje wstępnej komory (powstaje przy pomocy płytki z góry przed palnikiem), która wyrównuje podciśnienie i wspomaga równomierne napowietrzenie węgla, również obniża napowietrzenie górnej części zasypu. Przy węglu lekko spiekającym się, może to skutkować szybszym wypaleniem żaru w środkowej części paleniska, ale jak wiadomo, nie należy taki węgiel spalać w kotle DS. Również podawanie Pw i kształt dyszy, ale to też ma znaczenie tylko przy mocniejszym węglu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Genab. Dzięki za celne uwagi, doszedłem też do podobnych wniosków, jednak z węglem przeznaczonym do Ds-a palnik radzi sobie całkiem dobrze :) Śmiem twierdzić że sporo lepiej ,niż  standardowy ceramiczny palnik. Mam juz pomysł na zwiększenie komory wirowej, jak znajde odrobinę czasu ,postaram się wprowadzić innowację i sprawdzić co się zmieni. Mówisz że ta przegroda betonowa przed palnikiem ,jest zbyt cienka??Ma 5cm  https://drive.google...TzA&usp=sharing

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać że praca palnika na dużej mocy nie spełnia swoich założeń (chodzi o palnik konstrukcji Dikij.Petia). Płomień wyciągnięty z palnika aż na wysokość wymiennika. Przy małej mocy widać że coś tam wiruje ale to nie jest to. Wiadomo lepsze to jak nic a producent idzie w dobrym kierunku ale palnik wirowy konstrukcji Dikij.Peti jest ustrojstwem dosyć trudnym do zestrojenia i aby działał poprawnie wiele czasu trzeba mu poświęcić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, nie jest tak źle, ta wersja palnika, którą robiłeś jest trochę nie udana. Ten kształt komór wirowych wymagał większej dyszy, więc z tego te problemy. Jasne, że zawsze trzeba trochę z tym się pobawić, ale jak by producent MPM'a bardziej zwrócił uwagę na to, co pisałem na muratorze, to mogło by być o wiele lepiej małym kosztem. Bo to są szczegóły, które tworzą całość. Na przykład kształt dyszy. Przy pochyłych ściankach dyszy strumień gazu zakręcając w komorze wirowej wchodzi na górę strumienia gazu wylatującemu z dyszy bo jego bok jest pochylony. Przy tym dodatkowo odbywa się separacja, bo cząsteczki o większej masie, nie dopalone, wbijają się w strumień z dyszy i idą na drugie kółko, a  lekkie idą na górę, powstaje taki ślimak i wir jest znacznie większy, co daje możliwość całemu gazu przejść proces wirowania. Przy prostopadłych ściankach, po bokach mamy małe wiry, które się tworzą w przestrzeni ograniczonej ściankami komory wirowej i prostokątnym strumieniem gazów z dyszy, co dobrze widać na wideo i tylko część gazów wiruje, czasem więcej, czasem mniej, w zależności od mocy spalania. 

Edytowane przez genab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@genab ja na tą wersję palnika nie narzekam (no może poza zapopielaniem się palnika który trudno się czyści z popiołu nie mając do niego dostępu od góry jak to jest np. w MPM-ie) jadę na nim non stop od września i u mnie spełnia swoje zadanie w 100%. Nic już nawet nie przerabiałem od tamtej pory. Całą zimę paliłem bezdymnie na tym palniczku i pewnie będę palił następną o ile odlew wytrzyma letnie przepalanie na cwu. Jeśli nie to zrobię taki sam i dalej ogień. Tego jednowirowego Twojej generacji to już bym nie dał rady wyczyścić z popiołu w moim kotle a i myślę że mocy też by mu brakowało na moją chałupę. Ten jest dobry więc po co kombinować jak działa.  Pozdrawiam.

Edytowane przez SebekKry
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.