Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Czepiasz się...niestety ale przed panelem jest szafa

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, KBR69 napisał:

Trzeba zwiększyć powietrze, jak się nie dopala paliwo. Dlaczego mieszacz na 50%? A te temp. w obwodzie co, to  o co chodzi? Czy temperatura zadana to 42 a maks. 46 i to wystarczy?

Dziękuje za odpowiedz, a więc:

- dlaczego mieszacz pracuje w zakresie 0% - 50% (nie wiem, tak było ustawione), jak powinno być?

- te temperatury w obwodzie c.o. takie były, tak naprawdę jest tu tylko jeden obwód c.o. z zaworem 4D i podpięte są pod to wszystkie grzejniki w domu, i niestety podłogówka w łazience i ta temperatura zadana 42 i max 46 podyktowana jest tą podłogówka (tak przypuszczam)

- obecnie kocioł trzyma 50stopni, temp. w obwodzie co 43stopnie, mieszacz na 0%, temp z pokoju 23stopnie

- kratka wentylacyjna 100mm niby jest w kotłowni, pytanie czy to nie za mało? otworze okno i będę obserwował

- dom jest z lat '95 200m2 ocieplony i przypuszczam że kocioł oraz palnik są przewymiarowane, bo zawór 4D jest prawie cały czas zamknięty, a temp w obw. c.o. 43stopnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, manx napisał:

Czepiasz się...niestety ale przed panelem jest szafa

Ahaa. I żyroskop w telefonie nie pozwala na robienie zdjęć poziomych, tak?
Panel pokojowy to nie posąg i nie trzeba mu robić zdjęć z oddali w większym kadrze. Z bliska wygląda równie dobrze, zwłaszcza wykres, który jest zdecydowanie bardziej czytelny. Sam zobacz.

 

DSC_4913.thumb.JPG.210ed1803d439e0b797a25008761c32c.JPG

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale żeś się uczepił tego zdjęcia,zrobił je jak zrobił i nie ma co bić piany. No chyba że zazdrościsz mu wykresu

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się tylko droczę. 😁
A wykresu nie zazdroszczę bo mi temperatura spalin nie skacze do 150°C, nawet podczas godzinnego sprintu przy 4.1kg/h. ☺️

Wracając do zdjęć pionowych, takie wielkie zdjęcia malutkich 4-calowych ekraników są po prostu słabo czytelne i męczące. To prawie tak jakby czytać gazetę z trzech metrów przez jakąś lornetkę.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tłumaczę Ci że stoi szafa a ty nadal swoje...nie chcesz pomóc to głupio nie komentuj zwłaszcza że nic sensownego tym nie wnosisz

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, lotrabbartol napisał:

Dziękuje za odpowiedz, a więc:

- dlaczego mieszacz pracuje w zakresie 0% - 50% (nie wiem, tak było ustawione), jak powinno być?

- te temperatury w obwodzie c.o. takie były, tak naprawdę jest tu tylko jeden obwód c.o. z zaworem 4D i podpięte są pod to wszystkie grzejniki w domu, i niestety podłogówka w łazience i ta temperatura zadana 42 i max 46 podyktowana jest tą podłogówka (tak przypuszczam)

- obecnie kocioł trzyma 50stopni, temp. w obwodzie co 43stopnie, mieszacz na 0%, temp z pokoju 23stopnie

- kratka wentylacyjna 100mm niby jest w kotłowni, pytanie czy to nie za mało? otworze okno i będę obserwował

- dom jest z lat '95 200m2 ocieplony i przypuszczam że kocioł oraz palnik są przewymiarowane, bo zawór 4D jest prawie cały czas zamknięty, a temp w obw. c.o. 43stopnie

Dodam jeszcze, że powietrze czasem nie jest korzystnie podnosić z uwagi np na spieki. Jeżeli nie ma spieków to można podnieść powietrze , jeżeli jednak pojawią się spieki, to można obniżyć ilość podawanego paliwa. I tu jest pewien problem. Można to zrobić poprzez zmniejszenie mocy kotła, lub zwiększenie kaloryczności paliwa, co dokładnie na jedno wychodzi. Można również zwiększyć potencjał podajnika, ale wtedy kocioł będzie źle zliczał ilość zużytego paliwa.

Jeżeli zawór 4D jest na 0% to na grzejniki również idzie 0 ciepła, innymi słowy obwód co pracuje bez udziału kotła, a cała gorąca woda zawracana jest do kotła. Natomiast jak zawór 4D jest na100%, to cała gorąca woda idzie na obwód co. Jak zawór 4D jest na 50% to na co idzie 50% wody z kotła i 50% wody z powrotu z co.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnia z tym zaworom jest tak,že w ustawieniu pompki-zawora jest ustawione wylacz,gdy zbedna i po przymknieciu zawora wylacza sie pompka i grawitacyjnie tam pozwoli dochodzi cieplo do czujnika,obieg stoi.Trzeba ta funkcja wylaczyc i ustawic min.otwarcie 12-15%.Okolo 10% beztak jest wiekszosc zaworow zamknieta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, manx napisał:

Tłumaczę Ci że stoi szafa a ty nadal swoje...nie chcesz pomóc to głupio nie komentuj zwłaszcza że nic sensownego tym nie wnosisz

Po pierwsze nie głupio.

Po drugie, to tylko Ty sensu moich wypowiedzi nie widzisz. Zamieściłem zdjęcie swojego wykresu, więc to wnosi jakieś porównanie. U mnie temperatura nie rośnie do 150°C nawet przy godzinnej pracy palnika na mocy 33kW, czyli morał z tego taki, że mam mniejsze straty kominowe. Możesz wyciągnąć z tego jakieś wnioski, albo to olać. Ale tak czy owak mój wykres wnosi tyle samo do tematu co Twój. ...z tą różnicą, że moje zdjęcie jest dużo bardziej czytelniejsze. ☺️

Po trzecie, chcę Ci pomóc zrozumieć, że pstrykanie zdjęć ekranu panelu z daleka jest bezsensowne zwłaszcza, że chciałeś pochwalić się swoim wykresem. ...a może też chciałeś się pochwalić kolorem ściany - wtedy to co innego, ale spójrzmy prawdzie w oczy - nikogo nie obchodzi kolor Twoich ścian. 
Mówisz, że szafa stoi obok... Niech sobie stoi. Ona nie przeszkadza w pstryknięciu zdjęcia z odległości kilkunastu cm od panelu. ...w poziomie rzecz jasna, wtedy cały ekran idealnie zmieści się w kadrze zdjęcia.

Wracając do głównego wątku:
W celu przeciwdziałaniu zapopielania się palnika lepiej wychodzi dłuższy interwał przedmuchu i dłuższy przedmuch czy może niech dmucha kilka sekund co kilka minut? Jak macie u siebie ustawione?
Czy może lepiej sprawuje się dodmuch podczas podawania? Jeśli tak, to o ile sugerujecie podnieść obroty dla dodmuchu?
Mam obecnie skalę 5-50 i powietrze 10-100, z małymi korektami +8 dla 20% i -4 dla 50%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedmuchow užywam tylko w poczatku i koncu sezony,kiedy jest pokojowka i kociol meczy sia pol dnia w minimalnej mocy 17% by sa nie zatykaly otwory palnika co 2-3 godz krotki intenzywny przedmuch.W sezonu sredny przeplyw powietrza nie pozwala zapchania.Zapopelniany palnik to wygoda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, manx napisał:

Czepiasz się...niestety ale przed panelem jest szafa

A dla wygody nie lepiej powiesić panel na szafie? No chyba że za bardzo stabilna nie jest

Jeżeli w kotle jest czysto, to temperaturą spalin bym się nie przejmował. Niektórzy specjalnie taką temperaturę trzymają, by komina nie zniszczyć i zapobiec wykraplaniu się tam kwasów z zanieczyszczeniami. W domu na kominie wykwity się nie zrobią.

Kociołek pracuje stabilnie i to najważniejsze. Jeżeli zależy ci na zmniejszeniu temperatury spalin, to wystarczy zmniejszyć moc kotła na sterowniku i zejść z nadmuchem. Mój kocioł to nominalnie 25kW, ale w sterowniku mam wpisane 15. A średnio zimą pracuje z mocą ok 50%. Jak jest zimno oczywiście, a nie przy tej dziadowskiej pogodzie, którą mamy teraz. Chociaż wiatr jest równie złym wrogiem jak temperatura.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, lotrabbartol napisał:

przypuszczam że kocioł oraz palnik są przewymiarowane, bo zawór 4D jest prawie cały czas zamknięty, a temp w obw. c.o. 43stopnie

Czy na każdym z obiegów są zawory zwrotne, lub jest jakiś bypass między zasilaniem a powrotem? Przy braku tych zaworów mogą być nieprawidłowe przepływy lub woda krąży grawitacyjnie. Nawet jeśli masz przewymiarowany kocioł lub zawór 4d, to przy 50° na kotle aby uzyskać 43° na CO mieszacz pracowałby w zakresie 35-45%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie Dozy i manx  długo jeszcze będziecie się droczyć bo to nie ma sensu.Czytać się tego nie chce a czytam bo mam tą stronkę w ulubionych zakładkach.Mamy już 990 stronę a takie wypowiedzi przyczyniają się do zajmowania miejsca i dążenia do 1000 w szybszym tempie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to u mnie wygląda.

W kotle nie na jgorzej pod kątem czystości chodź było lepiej.

Tlen 10 a 15 korekta 100.

Chyba dynamika 1 jakoś lepiej się sprawdza.

Nad czy tu można popracować?

 

 

20220209_193134.jpg

20220209_193119.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.02.2022 o 20:21, tepac napisał:
W dniu 5.02.2022 o 11:22, mkwapisz napisał:

Jak masz czas, to spróbuj zablokować siłownik (wyłącz go) i zobacz czy praca kotła ci się ustabilizuje.

Spróbuję taki test zrobić na dniach.

Wyłączyłem siłownik na zaworze 4d na lekko ponad 12h, tak to wygląda.

Bez4D.thumb.jpg.6ca0a9cdafdd7ac4fa6d23e5b0e9d2a2.jpg

Zauważyłem, że przykapca jak schodzi z mocą jak popracuje dłużej na wyższych obrotach. Kopcenie pojawia się przy ok 40-60% modulacji.
Zapewne przy weekendzie przysiądę do ogarnięcia powietrza, chyba że trafię z ustawieniami teraz, cały czas coś tam kręcę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, darko240973 napisał:

Mamy już 990 stronę a takie wypowiedzi przyczyniają się do zajmowania miejsca i dążenia do 1000 w szybszym tempie.

Trzeba będzie jakąś imprezę zrobić po osiągnięciu 1000 strony.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiej mocy masz dmuchawę? Jeżeli na min i max modulacji płomień jest ok, to może wystarczy dać korekty powietrza w jej średnim zakresie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Hitower Pytanie chyba do mnie, to odpowiem, dmuchawa to WTA 120 80W.
Aktualnie jestem na etapie zabawy z korektami w tym zakresie.
Wcześniej testowałem ustawienia z funkcją czyszczenie palnika, ale rozwala ona modulację, ewentualnie to temperatura na zewnątrz( +7 *C) powoduje, że przestał modulować i skacze min-max modulacji.

Edytowane przez tepac
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli kocioł nie przechodzi w czuwanie, to na skoki modulacji może mieć wpływ nadmuch na min modulacji. Zbyt duży nadmuch wypala złoże i temp kotła spada. Modulacja rośnie, ale dopiero po pewnym czasie na palniku jest wystarczająca ilość żaru aby uzupełnić stratę ciepła. Jeśli po zmniejszeniu nadmuchu pojawi się kopcenie, to podnieś min modulację o 3-5 oczek. Wysoko kaloryczny opał może kopcić na zbyt małej modulacji, dlatego czasem lepiej jest żeby kocioł się odstawił.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy aby na pewno zawieradło w 4D jest dobrze ustawione? Hydraulik też człowiek - mógł się pomylić albo przeoczyć.
Przy moim zasypowym kotle hydraulik 13 lat temu zamontował 3D za pompą CO w celu ochrony powrotu kotła. Pomysł ok, ale tak ustawił zawieradło względem pokrętła ze skalą, że zawór w środkowym położeniu całkowicie dławił wyjście z pompy. Natomiast w pozycji "otwartej" lub "zamkniętej" woda przepływała zarówno przez grzejniki jak i mały obieg ochrony powrotu. Czyli wyszło drożej i gorzej niżeli zwykły trójnik z jakąś kryzą na małym obiegu.

3 godziny temu, tepac napisał:

Zauważyłem, że przykapca jak schodzi z mocą jak popracuje dłużej na wyższych obrotach. Kopcenie pojawia się przy ok 40-60% modulacji.

Bo za szybko schodzi z mocy. Masz za dużą dynamikę. Spróbuj zmniejszyć o 1 albo od razu zmniejsz do 1. 
Możesz też zwiększyć opóźnienie powietrza. Bardzo fajna opcja, której próżno szukać w tandetnych sterownikach. 😉
 

Edytowane przez Dozy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Hitower czyli lepiej zejsc z min powietrzem lub skalą niech poprcuje nawet jeśli przykopci ale za to podnieść mu min modulacje? U mnie jak widac wyżej 10 a 100 i jakoś to działa.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej 15% modulacji bym nie schodził. Przy 10% ci kopci i podnosisz dolne powietrze aby to wyeliminować, a to błąd. Nawet producenci kotłów radzą aby nie schodzić poniżej 30%. W naszym sterowniku można dobrze ustawić nadmuch, ale poniżej pewnej wartości palnik nie jest w stanie poprawnie pracować.

Skalę ustawiamy raz pod konkretną dmuchawę. Następnie powietrze pod opał jakim palimy. Nie bez powodu producent sterownika ukrył niektóre funkcje. Używamy ich rzadko i niektórzy gubią się w ustawieniach. Każdy z nas wie ile czasu zajęło mu opanowanie sterownika.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Hitower napisał:

Każdy z nas wie ile czasu zajęło mu opanowanie sterownika.

Pragnę pochwalić się, że mi dość krótko. 😁  Ale doświadczenia nabrałem przy próbach ustawienia argosPID+, co oczywiście było udręką z racji tego sterowania grupowego. 

Dzisiaj już mija tydzień odkąd jeszcze z przyzwyczajenia otwieram dolne drzwiczki i zaglądam, i do tej pory nie mogę się nadziwić jak to teraz pięknie się pali. 😊 O to "walczyłem" z poprzednim sterownikiem. 

Moje nastawy: skala 5-50, powietrze 10-100, korekta 5 0 -4 -3 5, opóźnienie 45, paliwo -6 (26.4MJ/kg), modulacja 25-100, moc kotła 30kW, ale z racji że węgiel jest mocniejszy i zużycie 4.1kg/h przy 100%, więc palnik osiąga 33kW.

Przedmuch palnika 5sek co 30min.

Ewentualnie coś jeszcze skoryguję jak będzie trzeba, ale tak ogólnie SKZP to zupełnie inna liga. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.