Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

@jolo747 dlaczego dałeś  mi łapkę w dół?  Podaj proszę przyczynę. 

Podałem koledze przykładowe wyjściowe ustawienia z uwagą wcale nie muszą u niego pasować. U mnie nie się sprawdzają ale nie muszą u innych.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szneider.Kurcze tak czytam twoje posty z problemem.Nie wiem co Ci maja koledzy pomóc.Piszesz ze Ci wygasł kocioł za chwile o pompkach.Może powinieneś kogoś poprosić żeby Cie wziął pod skrzydła i i pomógł.Tak chyba nie dojdziesz do ładu i składu.Piszę w dobrej intencji dla Ciebie,żebyś nie tak jak ja kupe czasu spędził przy kotle.Mnie nie proś,bo nie mam jeszcze takiego doświadczenia jak koledzy tutaj.No tylko powodzenia życzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@szneider Pompka kotla tež mam w gniazdku,CO na stale z sterowniku.

@Oldek Obnižanie pogodowki dla termostatu jest super.Szkoda,že nie da sa na to užyc czujnik wewnatrzny(kiedy juž jest nainstalowany) i jest potrzebne dodac termostatu-nowe dziury i druty w domie..Kupilem,.powiercilem,naciagalem i jestem zadowolny.Pomaga do komfortu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, szneider napisał:

Max moc dmuchawy ustawić tak, żeby nie było palnika rakietowego, żeby to się w miarę spokojnie paliło, czy na max mocy ma dmuchać bardzo ostro? Mam dmuchawę 75W, ustawiałem 30%.

Wiele zależy od palnika . Dopływu powietrza , przelotu tego powietrza przez kocioł I komin . Jednak te 30 może być za dużo . Proponowałbym tak 5-23 I to doszlifowac .  O Ile prosto jest ustalic powietrze dolem , bo co się stanie jak kocioł pochodzi dwie godziny na modulacji 10% .tyle niestety nie da się polatac na pełnej mocy , I to już trzeba dobrać metodą prób i obserwacji . Jednak nie da to wiele jeśli będzie wpisany zly parametr . Przesypu/potencialu jak I kalorycznosci .

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szneider Wszystko co nowe jest dla człowieka trudne .Jednemu sprawia większy kłopot drugiemu mniejszy.Człowiek to istota inteligentna wszystkiego się nauczy.

Jak  będziesz ustawiał powietrze  niemoże to przypominać silnika rakietowego ,ma się spokojnie palić  ,ale nie przykapcać.

FAFAŁ dobrze radzi.

 

 

Edytowane przez szelest
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szneider.
Pompę od podłogi zostaw stałe, bo jak będziesz ja wyłączał to wcale nie dojdziesz do ładu z kotłem. Przerabiałem to u siebie i po nagrzaniu się wyłączała. Daj spokój, kocioł chodził od 10% modulacji do 100% po włączeniu pompy na stałe i założeniu zaworu 3D z siłownikiem piec pracuje od 10-30%


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, bercus napisał:

 

@Oldek Obnižanie pogodowki dla termostatu jest super.Szkoda,že nie da sa na to užyc czujnik wewnatrzny(kiedy juž jest nainstalowany) i jest potrzebne dodac termostatu-nowe dziury i druty w domie..Kupilem,.powiercilem,naciagalem i jestem zadowolny.Pomaga do komfortu.

OK, włożyłeś dużo pracy dla komfortu w domu. Nawierciłeś, położyłeś, podłączyłeś. I jak to działa, czy tylko na pompę CO (on/off) czy może na temperaturę kotła czy może na temperaturę za mieszaczem. Pamiętam jak pisałeś że instalację robił starik, więc i wody w CO masz dużo, a co za tym idzie sterowanie pompą CO powinno powodować "przeżycia dla kotła" U mnie np. po pozycjonowaniu siłownika "kocioł dochodzi do siebie" po ok. 3h. Pewnie tak samo, albo jeszcze gorzej będzie po on/off pompy CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też przerabiałem wyłączenie pomp podłogowych po nagrzaniu. Po załączeniu pomp miałem stracha że mam za mały kocioł. A teraz wygląda że mam za duży :-) .

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@krisgiemasz już nowoczesne (na obecne czasy) budownictwo i ogrzewanie CO. W całym CO masz pewnie mniej wody niż ja u siebie kotle. U Ciebie ruszyć 150-200 litrów cieczy to jak pierdnięcie, a u mnie 700 litrów to już małe zaparcie. Dlatego wolałbym aby zamiast on/off pompy CO było obniżenie lub podwyższenie temp. za mieszaczem, bez ingerencji w pracę pompy CO. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Užywam obnižanie za mieszacom o 2°.Chodzi caly czas w obnižaniu,przy wiatru,daždu,sniegu(nie bylo widač ten sezon)dzwignie na pare godzin CO.Kociol daje rady z 2° zmiany OK.Pompka idzie stale.Termostat z hysterza 0,2°,z wieksza byloby bezsenzowne z wzgladu na bezwladnosc domu i obiegu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Oldek powiedz no mi konkretnie, co Ty byś chciał uzyskać, ale wytłumacz mi to tak, żebym zrozumiał (bo wiesz, ja to małogramotny jestem i nie umiem się domyślić) 22.gif

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Oldek napisał:

@krisgie

W całym CO masz pewnie mniej wody niż ja u siebie kotle. U Ciebie ruszyć 150-200 litrów cieczy to jak pierdnięcie, a u mnie 700 litrów to już małe zaparcie. Dlatego wolałbym aby zamiast on/off pompy CO było obniżenie lub podwyższenie temp. za mieszaczem, bez ingerencji w pracę pompy CO. 

W układzie mam ok 300l, to dużo mniej niż u Ciebie ale uwierz że po 7-8h przestoju pomp kocioł bardzo długo nie mógł się podnieść z kolan i dobić do zadanej i temperatura leciała w dół (a w pomieszczeniach jeszcze dłużej) a ja plułem sobie w brodę... a mrozów wielkich nie było... Więc całkowicie rozumiem o co z tym chodzi.

Koniec końców (to było 4 lata temu) ustawiłem stałą pracę pomp podłogowych oraz minimalną temperaturę za mieszaczem by woda się całkiem nie wychładzała. I co wtedy było dla mnie dziwne - pojawiły się oszczędności i bardziej stabilna temperatura wewnętrzna.

Do sterowania mieszaczem i pompami używam cały czas fabrycznego sterownika (Multifun) bo do tej pory nie potrafię się zmusić by przeczytać i zrozumieć jak robi to SKZP, więc on na razie zajmuje się paleniem. 

Ale jeden i drugi ster robią dobrą robotę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Jockey najkrócej jak będę potrafił. Now mając pokojowy regulator temperatury,  (nie jestem pewien) działa on tylko na pompę CO (on/off), a chciałbym aby pompa CO pracowała non stop a sygnał z regulatora pokojowego działał na temperaturę za mieszaczem lub do wyboru na kotle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz czujnik pokojowy Timela? Jeżeli tak, to przecież nie ma problemu, aby tak właśnie działał regulując temp za mieszaczem wg zadanej temp pokojowej. Jeśli masz czujnik zewn. to może również działać na mieszacz lub kocioł  bądź oba razem, więc opcji jest naprawdę sporo

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.02.2020 o 20:32, krisgie napisał:

W układzie mam ok 300l, to dużo mniej niż u Ciebie ale uwierz że po 7-8h przestoju pomp kocioł bardzo długo nie mógł się podnieść z kolan i dobić do zadanej i temperatura leciała w dół (a w pomieszczeniach jeszcze dłużej) a ja plułem sobie w brodę... a mrozów wielkich nie było... Więc całkowicie rozumiem o co z tym chodzi.

Dzięki kolego za zrozumienie bo piszę trochę chaotycznie.

 

W dniu 2.02.2020 o 21:04, Jockey napisał:

Masz czujnik pokojowy Timela? 

Nie mam bo mi nie pasi. Jest przewodowy, nie chcę wiercić między pomieszczeniami i kondygnacjami, chować przewód w jakieś korytka a na finiszu okaże się że przewód jest za długi i muszę zastosować jakieś wzmacniania. Cały czas piszę o wejściu CO1 lub CO2 sterownika skzp do którego sygnał on/off może być przesłany bezprzewodowo

Edytowane przez Ryszard
Posty zostały połączone - własne posty można edytować do 1 godziny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- OBWÓD CO1  -> TEMPERATURY. Doszedł parametr TEMPERATURA OBNIŻENIA. Gdy ten parametr ma wartość różną od zera, to jest to wartość,  o którą zostanie obniżona temperatura na mieszaczu gdy zewnętrzny termostat pokojowy da sygnał "NAGRZANO" - styk rozwarty. 

  Ten mechanizm działa tylko gdy mamy włączony w opcjach ZEWNĘTRZNY REG. POKOJOWY a wbudowany reg. pokojowy jest w trybie STOP. 

Poszukaj zewnętrznego regulatora, który będzie dawał sygnał bezprzewodowo, to będziesz miał opcję, którą chcesz mieć

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widzial ktos takie zadarzenie     Dwa rozne miejsca a otej samej godzinie okolo 23;00 na sterownikach dziwne zachowanie ,noale to tylko programy.

Zabrze.pdf tychy.pdf

Edytowane przez marekd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie i panie !

Postanowiłem tutaj napisać, ponieważ myślę nad zakupem tego sterownika SKZP-02 ale nie wiem, czy rozwiąże on mój problem. Mam piec przewymiarowany - klimosz Combi żeliwny 28kW. Napisałem że przewymiarowany bo ogrzewam około 160 metrów + cwu dom ocieplony bardzo dobrze ale starej daty hydraulik mi robił instalację i zaproponował taki piec, bo niby lepiej żeby miał zapas a ja łyknąłem to info bo nie miałem na tym etapie żadnego pojęcia - spokojnie by wystarczył 16kW (i to też z zapasem). mam podłączony do tego pieca bezprzewodowy czujnik w pokoju, temperatura ustawiona na 23 stopnie - jak temperatura spada to włącza się pompka i podaje ciepło, po osiągnięciu temperatury pompka stop i piec śpi. Sterownik mam fabryczny firmy recalart. Palę groszkiem bartex gold, spala się przyzwoicie, jakieś tam drobne spieki od czasu do czasu się pojawią. Główny problem jest taki, że piec po 3-4 dniach jest czarny od sadzy w środku. I moje pytanie : czy jak zamontuję ten sterownik to mi to coś da? Nie będzie tak smolił pieca ? A może ktoś już do takiego pieca ten sterownik ma zamontowany i ma jakieś przemyślenia na ten temat i się ze mną nimi zechce podzielić - czy warto ?

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Jockey napisał:

- OBWÓD CO1  -> TEMPERATURY. Doszedł parametr TEMPERATURA OBNIŻENIA. Gdy ten parametr ma wartość różną od zera, to jest to wartość,  o którą zostanie obniżona temperatura na mieszaczu gdy zewnętrzny termostat pokojowy da sygnał "NAGRZANO" - styk rozwarty. 

Poszukaj zewnętrznego regulatora, który będzie dawał sygnał bezprzewodowo, to będziesz miał opcję, którą chcesz mieć

Dzięki za info, funkcja rok w sterowniku a ja w malinach. Zrobiłem już test na sucho, pracuje elegancko. Jeśli temp. obniżenia =0, to sterowanie pompą CO. Jeśli >0 to obniżenie temp. za mieszaczem. Coś bezprzewodowego bez bajerów z programowaniem też znalazłem https://www.emos.pl/2101106010-termostat-bezprzewodowy-p5614

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafal291 pozycz ster.od Timala na probe moze sie da i zobaczysz efekty, co do smolenia to za mal powittrza na palniku lub za duzo wegla ,z zasady jak pracuje w dwu stanie to smolenie bedzie ja bynajmniej mam takie zdanie .Palenie musi sie odbywac caly czas z reg. mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Oldek napisał:

Dzięki za info, funkcja rok w sterowniku a ja w malinach. Zrobiłem już test na sucho, pracuje elegancko.

Dlatego prosiłem, abyś wytłumaczył mi o co Ci tak konkretnie chodzi 42.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@rafal291 Poprzemyslaj-zamiast wylaczania pompki jesli jest možliwe obnižac temperature w obiegu CO i pompka stale wlaczona.Calkowa temperatura co mogla by byc mniejsza przy grzaniu stalym.Wylaczanie pompki to blad w grzaniu,dobry tylko w superizolowanym domku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bercus tak już testowałem - zupełnie bez czujnika pokojowego, bo mam zawory na grzejnikach, temperatura zadana na piecu i pompka chodziła cały czas. Wiadomo, wtedy jest cały czas instalacja wygrzana i jest bardziej stabilnie - jak spada temperatura na piecu to sobie pyknie na kilka minut i znowu śpi. Ale sadza i tak występuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.