Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, ByCygano napisał:

Wiercenie przez strop, do wyremontowanego pokoju, gdzie stoi ruter to opcja nie do przyjęcia.

No to zostaje tylko jedna opcja:

przestaw kocioł do wyremontowanego pokoju. :)

Edytowane przez Deafnezz
  • Lubię to 2
  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do ByCygano

Można zastosować przesył neta przez sieć elektryczną, gniazdka koło routera i w kotłowni musi być na tej samej fazie:

https://www.mediaexpert.pl/powerline/powerline-tp-link-av600,id-503619?gclid=CjwKCAiAxMLvBRBNEiwAKhr-nAAAw_V13GN4Cy_ImoHt2NL_g2cBKWGHiCsTIC5ieLUYYNc2DGc95BoCw58QAvD_BwE&gclsrc=aw.ds

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, 8010 napisał:

1. Jak tak czytam to forum od dwóch lat to zauważyłem że od tej jesieni jest coraz więcej osób których boli myślenie...

2. Temat potencjału jest średnio wałkowany co dwie strony.  Wystarczy poczytać ze zrozumieniem.

3. Potencjału nie trzeba wpisywć z dokładnością 3 miejsc po przecinku.

Wystarczy że w jednym worku jest trochę więcej drobnej frakcji a w drugim grubej i będzie pewna różnica.

No właśnie tylko z jednym miejscem jak to w  skzp. 16.8 a 16 to różnica 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ach ten pi...pi...pi potencjał....

1181196616_japierdole.thumb.PNG.64a5150facf2d4f40357acdb4f83b8b5.PNG

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Pawel0377 napisał:

No właśnie tylko z jednym miejscem jak to w  skzp. 16.8 a 16 to różnica 

Wpisz średnią. To nie apteka:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze prostrza opcja. Sprzedaj skzp i zamontuj najtańszy ster.

Po pierwsze zostanie w portfelu na prezent pod choinkę.

Po drugie nie trzeba będzie wpisywać potencjału w prostym sterze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie a tak trochę na serio dla wyjaśnienia.Jak sprawdza się potencjał to w czasie sprawdzania jak zmienia się moc kotła np z 25 kw na 20 kw lub 15 kw to ma znaczenie w wyniku końcowym, czy lepiej nie ruszać i zostawić do końca w etapie sprawdzenia na jednej mocy w momencie zaczęcia sprawdzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki masz kocioł że co chwilę zmieniasz jego moc? Wypuszczasz z niego wodę czy odcinasz część ścian wodnych? :)

Kocioł ma stałą moc i niezmienia się jej. 

Jeżeli będzie mały odbiór ciepła to sterownik będzie pracował z małymi mocami. Jeżeli zrobi się zimno to z większymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam panowie! Powiedzcie mi jak to jest z mocą palnika bo mam podajnik eco firmy żeliwny. Mam kocioł od Witka mocy 19 KW, a ten palnik ma zakres 12-19 KW; gdybym zaś zmienił samą koronę palnika to będzie zakres 12-25 KW ( informacja od Witka ). Jaka wiec moc powinienem wpisać do sterownika? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taką też mam wpisaną, z tym że muszę zaniżyć kaloryczność węgla żeby mi się kopczyk utrzymał. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie drbkaj w kalorycznosc,steruj powietrze,kiedy groch pali sie jak papier,nie znaczy mniejsza kalorycznosc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Mapik napisał:

Witam panowie! Powiedzcie mi jak to jest z mocą palnika bo mam podajnik eco firmy żeliwny. Mam kocioł od Witka mocy 19 KW, a ten palnik ma zakres 12-19 KW; gdybym zaś zmienił samą koronę palnika to będzie zakres 12-25 KW ( informacja od Witka ). Jaka wiec moc powinienem wpisać do sterownika? 

Potencjał podajnika wpisz z przesypu. Chociaż zauważyłem, że dla każdego węgla jest trochę inny. Ustaw prawidłową wartość kaloryczności węgla.

Moc palnika ustaw wg własnego widzimisię (patrz uwaga niżej), ale jak uruchamiasz kocioł to ustaw nominalnie, a potem dokonaj korekty. Ja mam kocioł KPP Duo 25 KW, a moc palnika ostatecznie ustawiłem na 10KW. Piec na podstawie tych trzech parametrów oblicza ile i jak ma podawać węgiel. Moc palnika da ci w rezultacie podawanie na 100% modulacji.

Np. przy węglu 28.1 MJ/kg sterownik podaje 7.8 KWh/kg. Co oznacza, że żeby pracować z mocą 7.8 KW ze 100% skutecznością trzeba w ciągu godziny spalić 1 kg węgla. Jak ustalisz za małą moc, to piec najzwyczajniej nie będzie w stanie dogrzać ci wody. Jak za dużą, to może pracować w bardzo wąskim zakresie modulacji.

Jeżeli ograniczysz moc palnika, a wcześniej miałeś ustawione powietrze dla mocy nominalnej, to musisz wykonać korektę zakresu pracy wentylatora. Zobacz wykres powietrza i jaka jest wartość dla danej modulacji. Jak chcesz ustawić np. na 60% z 15 KW to odczytujesz z wykresu powietrze dla 60% i taką wartość podajesz w konfiguracji sterownika. U mnie taka metoda zadziałała i nie musiałem robić żadnych dodatkowych korekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mapik Kaloryczność możesz zostawić  zrobić to samo Korektą +.

Edytowane przez slawek56
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A piec chodzi sobie tak. Jak widać modulacja od dołu jest przycięta do 40% i piec czasem sobie z nią chodzi. Jeżeli chodzi o tzw. góry  na wykresie, to trzeba wziąć pod uwagę jeszcze jedną rzecz. U mnie każde 10% modulacji to różnica na wentylatorze 1 (WPA120). Jak widać dość stabilnie pracuje w tym zakresie i nie zawsze dobija do dna. Przypominam, że nie mam żadnej pompy kotłowej, ani nie chodzi pompa CWU na stałe. Zapaść temperatury spalin na końcu to krótka inspekcja i czyszczenie pieca.

Względem tego co było na początku, to temperatura spalin nie przekracza 100, piec nie chodzi w trybie modulacji min/max (taki dwustan, że albo jest minimum, albo maksimum) i nie mam syfu. Wcześnie KGM Gold przemalowywał mi piec od środka na czarno. Teraz nic nie odkłada się na ściankach, po prostu zrobiły się siwe, bez śladu popiołu i sadzy.

Temperatura CO jest ustawiona na 47C, zawór 3D otwarty na 40%. Na powrocie mam 36C na grzejniki idzie 41C. Dążyłem do tego by zmniejszyć różnicę temperatur pomiędzy górą a dołem pieca (wyjście i powrót, piec pracuje stabilniej) i jednocześnie po obniżeniu temperatury CO, zwiększyłem otwarcie zaworu 3d, co zwiększyło przepływ wody przez niego.

Kociol_20191212.thumb.jpg.ed6ff0decfcdb77af9a3d6ab2588277d.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siedziałem , siedziałem i w zasadzie cały czas coś jest nie tak. Jak ustawie za duży wiatr to robią się spieki . Jak za mały to kopci. 23a488698c9556bd744a15bd08e12f94.jpg986f870e5436e563cbd4911d6521df4c.jpg19e2dd617a44cf23881d63e12a51a9de.jpgf419a683b65a3db991ca65003f63882c.jpg9c21c148fdd2760168f7f6eaca9ab837.jpg1d50cb3f1df866efe83a78356776da0e.jpgadadbfa4f85de48e6d07881189fca5d2.jpgd3483e1f4a2a23b54c6e607f0589fd66.jpg91c465efbde2d8eecf2c6ac3d531a527.jpg


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawiłem dokładnie potencjał podajnika z przesypu.

 

Czasami nawet nie wiem dlaczego znajduje w popiołem niedopalone kawałki węgla ...

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł 25kw ustawiona moc 25kw modulacja od 20-100% i takie kreski rysuje. Już się przekonałem że wpisywanie mniejszej mocy niż ma palnik tak na prawdę źle wpływa na pracę, bo kociol za bardzo pikuje w ustawionej mocy. Oczywiście można, ale nie za dużo. Ale uważam że to sprawa bardzo indywidualna i to tylko moja obserwacja, co działa dobrze u mnie nie znaczy że u innych tak samo.
29f815fdfbcbcc3686e5954f834e7ba1.jpgba145bce3d63c1e4647085de98a476f4.jpg13c69f524ac7e1050b85e212558237c3.jpg

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I u ciebie będzie działało dobrze, bo masz bardzo małą różnicę temperatur na wyjściu i powrocie pieca. U mnie np. temperatura powrotu to 35-36C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Lenino napisał:

Ustawiłem dokładnie potencjał podajnika z przesypu.

 

Możesz pokazać stronę główną sterownika na której są temperatury?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, piterr123 napisał:

Kocioł 25kw ustawiona moc 25kw modulacja od 20-100% i takie kreski rysuje. Już się przekonałem że wpisywanie mniejszej mocy niż ma palnik tak na prawdę źle wpływa na pracę, bo kociol za bardzo pikuje w ustawionej mocy.
 

Jeszcze jedno, przy takich parametrach, dom odbiera ci tą energię. Ilość węgla którą palisz jest bardzo duża.

Poza tym nie wystarczy przyciąć moc. Trzeba także przeskalować powietrze. Inaczej na modulacji 50% będzie ci wiało jak na 100%. To nie ma prawa zadziałać, jak wcześniejsze ustawienia były dobre

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.