Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Musisz sam.Na wylaczonej korekcie(korekta zero) braggera,zablokowanej mocy minimalnej,jaka masz ustawiona potrzymaj kociol w kilkagodzinowej pracy i ustaw prawidlowy nadmuch min.-odczytaj poziom tlenu,polecam potym do pracy w modulacji tlen min.obnižyc o 1. Max.dmuchawy i tlenu znalazniesz nie 100% korektno,ale jakos takos po wylaczeniu blokacji mocy i dopasujesz w nastepnym sezonu 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczyść wymiennik. Następnie podnieś kaloryczność opału o 1Mj lub zwiększ nadmuch tak, aby tlen wynosił 17% i obserwuj. Jeśli nadal wymiennik będzie czarny, ponownie zrób korektę. Kiedy będziesz zadowolony z wyniku, pozwól palnikowi pochodzić przez kilka dni na tych ustawieniach. Potem zdecydujesz co dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bercus dobrze dedukuje. Przy palniku SV200 są 3 miejsca przez które może się dostać fałszywe powietrze. Blacha wyczystki pod rusztem, łączenie czopucha z rurą spalinową lub otwór montażu sondy. Jeśli wskazania sondy mają być wiarygodne, kocioł musi być szczelny.

Edytowane przez Hitower
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy. Mam pytanie. Od ponad tygodnia palę pelletem. Próbowałem pellet  ze słomy  ale ma od cholery popiołu i spieków. Teraz jadę na sosnowym. Ustawiłem pracę w interwale bo w okresie przejśiowym odpala się wtedy rzadziej.  Mam rynnę z zapalarką. 

A pytanie moje brzmi jak waszym zdaniem wychodziło by spalanie w porównaniu z grochem i jakie macie spostrzeżenia co do palenia pelletem z skzp-02  i podajnikowcem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I na co Ci ta bieda?

Z matematycznego wyliczenia wychodzi 1.5 razy więcej pelletu niż węgla. Na przykład, jeśli groszku spalałeś 4 tony, to pelletu szykuj 6 ton. Jeśli spaliłeś 8 ton węgla, to pelletu spaliłbyś 12. 
Odnośnie ilości energii za cenę, to w dalszym ciągu bardziej opłaca się palić drogim węglem po 2400zł za tonę niż "ekologicznym" pelletem po 1650zł/T.
Jeśli uda Ci się kupić węgiel z pgg, no to tym bardziej sraj na pellet. 🙂 

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do  różnicy w cenie to masz rację. Ja mam aktualnie dostęp do pelletu po 1550,- ale ciekaw jestem opinii i spostrzeżeń osób które palą pelletem. 

Mam zapalarkę więc chcę sobie potestować. 

Słomiany pellet mogę mieć po  650,- za tonę tylko spieki masakryczne i popiołu od cholery więc zrezygnowałem.

Co do PGG to trzeba mieć szczęście większe niż w totolotka a do tego kombinowac z transportem.

w Tauronie też ciężko coś dostać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka ciekawostka. Wczoraj wygasił mi się kocioł. Woda zimna, więc dzisiaj go odpalam. Na retorcie w cholerę węgla. No i trochę mnie poziom tlenu zaskoczył jak już się w kotle rozpaliło. Nie, to nie jest błąd. W kotle po prostu rozpętało się piekło.

szkzp02_IMG_20220424_093221.thumb.jpg.c7f31bb8f148912b1987852a0e202ff5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie piekło, tylko smoła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do  różnicy w cenie to masz rację. Ja mam aktualnie dostęp do pelletu po 1550,- ale ciekaw jestem opinii i spostrzeżeń osób które palą pelletem. 
Mam zapalarkę więc chcę sobie potestować. 
Słomiany pellet mogę mieć po  650,- za tonę tylko spieki masakryczne i popiołu od cholery więc zrezygnowałem.
Co do PGG to trzeba mieć szczęście większe niż w totolotka a do tego kombinowac z transportem.
w Tauronie też ciężko coś dostać.
Ja u siebie dużej różnicy nie mam, jak np szło mi na dobe około 15kg węgla to teraz pelletu przemysłowego idzie mi około 20kg, pellet kupiłem za 650tona z transportem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety chymasz masz rację...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.04.2022 o 11:14, Dozy napisał:

Nie piekło, tylko smoła.

Akurat jedno z drugim do siebie pasuje. Szybko tlen został sprowadzony do normalnego poziomu. Nie sądziłem że w tym moim kotle da się coś takiego zrobić.

Ale z tym wyłączeniem ciekawa jest inna sprawa. Zawsze minimalizowałem zużycie w podtrzymaniu przez zwiększenie przerwy w podawaniu. Tutaj kocioł chodził sobie bez problemu przez tydzień i nagle zanik płomienia. Ustawiłem go tak, by częściej podawał i robił przedmuch w podtrzymaniu. I niespodzianka dla mnie była taka, że to podtrzymanie potrafi podnosić temperaturę na kotle. Od razu zwiększyłem przerwy, ale czy oprogramowanie SKZP02 przewiduje taką sytuację? Czy jak przekroczy limit, to podtrzymanie się wyłączy? Wolałbym tego nie sprawdzać, szczególnie w przypadku gdy nie ma mnie w domu.

Edytowane przez mkwapisz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie słuszna uwaga. Też jestem ciekaw. W najgorszym przypadku zadziała alarm przegrzania kotła i STB.
Trzeba @Pieklorz-a zapytać. On na pewno wie. 🙂 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak miał się odpalić jak zgasł i przesypało węgiel? Masz zapalarkę? Jeżeli nie masz, to po prostu za dużo podajesz węgla. Zmniejsz czas podawania w podtrzymaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pewnie by był alarm . Wszystko chodziło ok od jesieni. Przed wczoraj włączyłem zapalarkę i i poprzestawiałem trochę w czuwaniu itakie cuda się dzieją..teraz nie pamiętam jak było wcześniej.

1 godzinę temu, mkwapisz napisał:

A jak miał się odpalić jak zgasł i przesypało węgiel? Masz zapalarkę? Jeżeli nie masz, to po prostu za dużo podajesz węgla. Zmniejsz czas podawania w podtrzymaniu.

Chyba za długo się odstswiał w czuwaniu i po prostu wygasło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Jacek3773 napisał:

Drugi raz mi piec nasypał węgla do popiołu czyli żar zgasł i dosypywało. W końcu się sam odpalił. Jakie ustawienia zmienić by do tego nie dochodziło. 

A jakie ustawienia masz?
To nie jest takie proste, że "tam ustaw 2, tam 5, a tam daj 48". Już wiele razy było powtarzane, że dla poprawnej pracy kotła ma znaczenie ciąg kominowy i instalacja, więc nie ma uniwersalnych doprecyzowanych ustawień przy których każdy kocioł pracuje idealnie.

Jeśli włączyłeś zapalarkę i "poprzestawiałeś trochę w czuwaniu" i nie pamiętasz jak było wcześniej, to niestety tutaj nie znajdziesz odpowiedzi wprost jakie parametry zmienić.

 

A ja dzisiaj zastałem kocioł wygaszony ze statusem STOP. Żadnych błędów czy alarmów, kocioł w trybie pracy stałej temperatury, pompa CO1 w trybie stale wł., a auto-lato mam ustawione na 12°C (bo od niedawna mam pogodowy i jeszcze nieco testuję), ale gdyby w nocy było tak ciepło, to kocioł przeszedłby w czuwanie eko, a nie stop.
W palniku normalnie wygaszone palenisko, sprawdziłem podawanie - jest ok - świder wypycha popiół podając groszek.
Jedyne co ostatnio zmieniłem to minimalna modulacja 30% i max 50%, ale na wykresach widać, że pracuje sobie pracuje na 30% bo temperatura zadana osiągnięta i nagle jakby go ktoś zastopował o trzeciej w nocy. ...ja spałem, inni domownicy też.
Czy ktoś ma jakiś domysł gdzie jest ten spiritus movens?

DSC_5621.thumb.JPG.20adac5773623a90fe5f030bf1713e35.JPGScreenshot_20220427-231919.thumb.png.4b4c65101926c0993eb7cba30dbb762e.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Jacek3773 napisał:

To pewnie by był alarm . Wszystko chodziło ok od jesieni. Przed wczoraj włączyłem zapalarkę i i poprzestawiałem trochę w czuwaniu itakie cuda się dzieją..teraz nie pamiętam jak było wcześniej.

Chyba za długo się odstswiał w czuwaniu i po prostu wygasło.

Jeśli nie było alarmu to prawdopodobnie kocioł przeszedł w czuwanie eko. Jeśli nie odpalił się za 1 lub 2 razem to mógł przesypać opał jeśli ustawiona jest zbyt duża dawka startowa lub test ognia dawka.

Jeśli przegrzał by się podajnik lub wygasło w czuwaniu wyświetlił by się alarm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trzeba wejść w menu-informacje i zobaczyć czy nie widnieje napis np. zanik płomienia czy brak rozpalenia itp. Brak rozpalenia to już wiemy że nie odpalił za 2 razem. Wtedy mamy poszlakę czego szukać. Druga sprawa to potrzebne sa dane jakie masz ustawione w czuwaniu, pracy palnika, czy praca w interwale czy automat itp. 
Nikt nie pomoże jak nie będzie znał podstawowych danych.

to tak jak z autem. mówisz mechanikowi co zauważyłeś. Jak postawisz  że auto i nie wiesz jakie objawy to mechanik będzie szukał Bóg wie czego a okazuje się że może paliwa brakuje w zbiorniku

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy mam pytanie. Założyłem zapalarkę i testuję pellet od jakiegoś czasu. Ponieważ jest ciepło na zewnątrz to sterownik wchodzi w czuwanie eko na kilka godzin ale zaczyna oszukiwać licznik zasypu. Wchodzę w informacje a tu takie dziwy. Przecież jak jest w czuwaniu eko to nie pobiera opału a ster pokazuje co godzinę taki pobór jakby to środek zimy był. Ostatnio rano był zasyp ok 15kg a po południu alarm niskiego stanu opału w zasobniku ( oczywiście opału bylo w koszu tyle co powinno być )pomimo  braku pracy stera. W starym sofcie takich cyrków nie było.

Czyżby morawiecki zhakował oprogramowanie i wrzucił mi inflację 😉

IMG_20220429_144741.jpg

IMG_20220429_144732.jpg

Edytowane przez 8010
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przywróć ustawienia fabryczne i zobacz czy się to powtórzy. Gdy u mnie pojawi się jakiś błąd robię to 2-3 razy z rzędu. Najpierw po wył. wł. sterownika, później po wył. wł. sterownika i zasilania. Czasami zostają pozostałości poprzednich ustawień.

Mam zapalarkę od początku i prawdopodobnie jest błąd w sofcie. Po wyłączeniu CO1 przez pogodówkę i przejście w czuwanie eko, kocioł korzysta z programu czasowego CO1. Zamiast obniżyć temp. na CO1 kocioł przechodzi w czuwanie eko (jeśli nie pracuje pompa CWU). Pomaga przestawienie pompy CO1 na stale włączona. Dzieje się tak u mnie. Pisałem jakiś czas temu do Timela. Mają to sprawdzić, ale na razie się nie odezwali.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.