Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Czy dobrze pamiętam że ktoś wrzucał chyba tabele z wartościami powietrza?

Jak zamieniam powietrze z skalą to jest czarno

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebne troche ekstra dopasowac-wieksze powietrze max.w szkali o kilka oczek.Wiatrak przyspiesza przy ustawionej szkali pozwolniejszej i z tego powodu brakuje powietrze w wzrastu mocy i to sa odrazi na kopczeniu w spadku.

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Stempos1980 napisał:

Tak tylko wyjście co1 reaguje sterownik bo na tym wyjściu działa tylko mieszacz 

Ahaa... A na drugim wyjściu już nie działa, tak? A co z trzecim? Po cholerę porobili 3 wyjścia na mieszacze? 😄
A tak na serio, czy nie zdziwiło Cię, że zapalarkę mam w trybie auto? ...no chyba, że w 02 w najnowszym sofcie też jest tryb auto i manual.

 

10 godzin temu, Jacek3773 napisał:

Ktoś pisał chyba .że sterownik reaguje tylko na CO1  .ale może się mylę. Sam nie robiłem takich doświadczeń .

Już to obadałem. 😁
Sterownik wychodzi z czuwania eko przy włączeniu CO2, nawet jeśli CO1 jest zastopowana. Ba... nawet przy włączeniu CO1 sterownik nie wyjdzie z trybu czuwania jeśli tryb pracy pompy będzie ustawiony na program czasowy.
Warunek jest taki, że przynajmniej jedna pompa ma być w trybie "stale wł". Jeśli wszystkie będą w programie czasowym, to nawet przy wymuszeniu rozpalania sterownik po chwili testu ognia od razu przeskakuje na dopalanie.

Nie wiem jak jest z mieszaczami. Ja puki co nie mam żadnego podłączonego do 05-ki. Ale zapewne jeśli ktoś ma mieszacze, to program czasowy ustawia dla mieszaczy, a nie dla pomp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Puki co mieszac,nie ma senzu wylaczac pompki,tylko szybowac z temperature na pracy CO ciaglej.Zestaw z brakiem mieszaca(przy czystym sterowaniem glowicami tež nie ma senzu wylaczac pompki autoadapcyjnej) to juž dzisz exotika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie o to tu chodziło. 🙂

Ja mam mieszacz, ale jeszcze na osobnym sterowniku, którego kupiłem w zeszłym roku, a timela mam od lutego b.r.

Paliwo drogie, więc korzystam z dobrej pogody i próbuję coś zaoszczędzić, dlatego kombinuję i obserwuję. 😉

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

U mnie super - zero problemów 😉

Na fotkach widać jak algorytm prowadzi kocioł. Spalanie mniejsze niż na techu. Brager też swoje robi.

Myślę że pokojówka na ogrzewaniu podłogowym robi robotę. W słoneczne dni kocioł tylko pyka na niskiej mocy.

 

20220311_163510.jpg

20220311_163517.jpg

20220311_163526.jpg

20220311_163544.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.03.2022 o 10:59, Dozy napisał:

Ahaa... A na drugim wyjściu już nie działa, tak? A co z trzecim? Po cholerę porobili 3 wyjścia na mieszacze? 😄
A tak na serio, czy nie zdziwiło Cię, że zapalarkę mam w trybie auto? ...no chyba, że w 02 w najnowszym sofcie też jest tryb auto i manual.

 

Już to obadałem. 😁
Sterownik wychodzi z czuwania eko przy włączeniu CO2, nawet jeśli CO1 jest zastopowana. Ba... nawet przy włączeniu CO1 sterownik nie wyjdzie z trybu czuwania jeśli tryb pracy pompy będzie ustawiony na program czasowy.
Warunek jest taki, że przynajmniej jedna pompa ma być w trybie "stale wł". Jeśli wszystkie będą w programie czasowym, to nawet przy wymuszeniu rozpalania sterownik po chwili testu ognia od razu przeskakuje na dopalanie.

Nie wiem jak jest z mieszaczami. Ja puki co nie mam żadnego podłączonego do 05-ki. Ale zapewne jeśli ktoś ma mieszacze, to program czasowy ustawia dla mieszaczy, a nie dla pomp.

Mam to samo używam obniżenia temperatury za mieszaczem i programu czasowego i dwa razy nie wiem dlaczego pokazała się strzałka w dół przy temperaturze kotła i kociął przeszedł na czuwanie Eko. Temperatura na kotle spadła do 30 stopni w domu 21 A pięć w czuwaniu Chciałem odpalić ale włączało się tylko dopalanie i   nadal czuwanie Eko.Używam tylko jednego obiegu CO.Nie wiem o co z tym chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam działo się tak gdy używałem czasowego obniżenia temp dla kotła. Używam tylko 1 obiegu. Kocioł nie wychodził z czuwania eko mimo żądania ciepła w tym obiegu. Robił to w dwóch przypadkach. Gdy żądanie ciepła przychodziło z CWU lub 2 obiegu (włączenie przekaźnika pompy w tych obiegach). Kocioł nie wyjdzie z czuwania eko jeśli używamy pogodówki i auto lato wyłączyło pompę CO1, a brak żądania ciepła ze strony CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, jolal napisał:

Mam to samo używam obniżenia temperatury za mieszaczem i programu czasowego i dwa razy nie wiem dlaczego pokazała się strzałka w dół przy temperaturze kotła i kociął przeszedł na czuwanie Eko. Temperatura na kotle spadła do 30 stopni w domu 21 A pięć w czuwaniu Chciałem odpalić ale włączało się tylko dopalanie i   nadal czuwanie Eko.Używam tylko jednego obiegu CO.Nie wiem o co z tym chodzi.

Nie. Na pewno nie masz tak samo jak ja. Ja używam 6-ciu pomp bo mam 3 obiegi grzewcze.
To co opisałem wyżej to był tylko test zależności. Po prostu testuje zachowania sterownika w zależności do włączonych bądź wyłączonych opcji.
Ja nie stosuję obniżania temperatury kotła. Wygaszałem z innego względu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montowanie 4d bez pompy kotłowej mija się z celem. Można założyć 3d + zawór temperaturowy na powrocie. Pompa CWU włączona na stałe również zapewni ciepły powrót, ale kosztem większego spalania (1-1,5kg/doba), warto wtedy dla bezpieczeństwa założyć zawór termostatyczny na wyjściu ciepłej wody z zasobnika. Ciepły powrót da się zapewnić również bez wynalazków, ale trzeba utrzymywać wysoką temperaturę na kotle (65-80°)

Po uruchomieniu kotła, przez 2 dni nie miałem podłączonej pompy kotłowej (brak wtyczki). Zawór 4d dawał radę, ale po włączeniu pompy CWU głupiał (pracował w bardzo szerokim zakresie). Stabilizował się, by po wyłączeniu pompy CWU znowu szaleć. Nie wspomnę jaki to miało wpływ na modulację i pracę kotła. O prostych kreskach można było zapomnieć.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po właczeniu ochrony i 10h pracy wykres istne szaleństwo .ale i spalanie spadło o 1.6kg. I ta noc była też bez mrozu więc to też się do tego przyczyniło. 

Kociol był wczoraj czyszczony i na ściankach nie widać nalotu sadzy by coś się zmieniło. Przy temp kotła 55 * i włączonej na stałe pompie cwu powrót był 47* 

Przy wł.ochronie podniosłem temp.do 60* a na powrocie spadło do 36* 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mogę tego pojąć, jak w dzisiejszych czasach przy zastosowaniu zaworów 3D i 4D oraz zaawansowanych sterowników umożliwiających regulację temperatury zasilania instalacji, ludzie dalej zaniżają temperaturę na kotle.
Innymi słowy, ludzie chyba jeszcze nie dorośli do możliwości dzisiejszej technologii.

Przy niskiej temperaturze pracy kotła wewnątrz wymiennika kondensuje się wilgoć. Im niższa temperatura pracy tym więcej pyłu przywiera do ścianek.

55°C to u mnie jest minimum na powrocie. Momentami dochodzi nawet do 62°C, a np. w tej chwili jest 60,5.
Temperatura zadana 65.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.03.2022 o 18:40, kafe466 napisał:

w tym roku w końcu postanowiłem podpiąć panel pokojowy i sterować temperaturą po przez temperaturę z panelu, i w sumie sprawdza to się w miarę dobrze ale po osiągnięciu zadanej temperatury sterownik przechodzi w tryb czuwanie eko, i po spadku o 0,5 stopnia znów się rozpala, co powoduje że kocioł rozpala się kilka razy dziennie co jak dla mnie jest trochę bez sensu, teoretycznie mógł bym wyłączyć zapalarke ale na noc mam obniżoną temperaturę i kocioł rozpala się dopiero nad ranem, co akurat ma sens, ogólnie najlepiej jak by kocioł zmniejszał modulację a dopiero po jakimś czasie przechodził w czuwanie albo zamykał poprostu silownik po osiągnięciu temperatury w domu, wersja oprogramowania jaką posiadam to V2.38z, może aktualizację wnoszą coś w tym temacie,?

Załóż czujnik pogodowy. To czy, i kiedy kocioł przejdzie w czuwanie eko będzie zależało od ustawień pogodówki. Obecnie kocioł robi to jeśli nie ma zapotrzebowania z CWU, a czujnik pokojowy da sygnał (nagrzano).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, Jacek3773 napisał:

Jeśli to do mnie to nie mam pompy kotłowej ( będzie latem )  i chce podnieść temp na powrocie. Mogę podnieść na kotle to  mi również na powrocie podskoczy .ale i zarazem cwu będzie miało wyższą temp .a dzieciaki mogą się poparzyć.  

To nie tylko do Ciebie. Na świecie jest masa ludzi, którzy wychodzą z założenia dziada-pradziada, że jak kocioł na niższej temperaturze pracuje do mniej opału spala. Może i mniej, ale superata szybko przejdzie w manko w momencie gdy kocioł trzeba będzie wymienić kilka lat wcześniej.

Odnośnie braku pompy kotłowej i ryzyka poparzenia gorącą wodą z CWU... Cóż... wóz albo przewóz.

A propos wygaszania, to mój SKZP nie ma żadnych podłączonych termostatów, a kocioł potrafi przez ponad godzinę pracować w temperaturze powyżej zadanej i jakoś się nie odstawia ani nie wygasza z tego powodu. 🙂 
Wyłączałem też pompy i kocioł zaczął się wygaszać lub nie, w zależności jak są opcje ustawione.
Instrukcje posiada każdy, ale nie każdy ją przeczytał bądź zrozumiał.

W ciągu ostatnich dni zacząłem korzystać z programu czasowego dla kotła, jako że nie mam jeszcze bufora, a ciągła praca na niskiej modulacji jest mało ekonomiczna.
Kocioł w określonym momencie sam się wygasza na kilka godzin, potem rozpala, popracuje "trochę" i znów się wygasza, i tak po dwa cykle rozpalania/wygaszania na dobę. Piękna sprawa 😁
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Latem robię podobnie z CWU. Zezwalam aby w godzinach które ustawię kocioł 2-3 razy na dobę się uruchomił i nagrzał wodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Dozy napisał:

Przy niskiej temperaturze pracy kotła wewnątrz wymiennika kondensuje się wilgoć. Im niższa temperatura pracy tym więcej pyłu przywiera do ścianek.

JA CAŁE ŻYCIE MAM NA PIECU OK. 40ST.C. POWRÓT MAM OD 0,5 DO 1 STOPNIA NIŻSZY. JAK MASZ DOBRĄ INSTALACJĘ TO NIEC SIĘ NIE DZIEJE. WILGOĆ KOLEGO WYCHODZI PRZY DUŻEJ RÓŻNICY POMIĘDZY TEMP. ZASILANIA I POWROTU BEZ WZGLĘDU NA TEMPERATURĘ PIECA. 

I ŻEBY NIE BYŁO. MÓJ KOCIOŁ MA JUZ 14 LAT I CIĄGLE PRACUJE NA TAKIEJ TEMPERATURZE. PRZY DUŻYCH MROZACH MAM 45ST. A CZYSZCZĘ GO RAZ NA 3-4 TYGODNIE. ZARAZ KTOŚ POWIE ŻE ZA ŻADKO CZYSZCONY? A NO NIE. CZYSZCONY WTEDY KIEDY TRZEBA. JAK BYM MIAŁ CZYŚCIC CO KILKA DNI, TRZYMAĆ TEMP. NA 60-70 STOPNI CZY PALIC GROCHEM 30MJ TO WOLAŁBYM PRZEJŚĆ NA GAZ. 

ZASADA JEST PROSTA: PROSTA INSTALACJA, TANI W MIARĘ MOŻLIWOŚCI OPAŁ I SAIEDZENIE W DOMU A NIE W KOTŁOWNI. ZASTANAWIAM SIĘ CO NIEKTÓRZY ZROBILI BY BEZ TYCH WYKRESÓW 🙂

  • Lubię to 2
  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czesc mam pytanie jakie macie ustawiania pracy podajnik min max kociol 25 kw

aha jeszcze jedno ustawiania dmuchawy wpa x6

dzieki za ewentualne podpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

krzysztofq6.Nie wiem w czym Ci to pomoże taka informacja bo moc minimalna zależy od wielu czynników i trzeba ją samemu znależć nie patrząc na inne tzn czyjeś ustawienia.Skoro chcesz wiedzieć i w czymś Ci to pomoże to ja mam 25 kw kocioł zmniejszony na 14 kw i moc minimalna w sterowniku ustawiona na 16 kw a maksymalna 100%.Dmuchawę też musisz sam ustawić w zakładce jest opcja sterownika i sprawdzić od ilu procent rusza i dodać kilka procent na mocy minimalnej  i dostosować najpierw do mocy maksymalnej a potem minimalnej.Do prawidłowego spalania  to trzeba określić potencjał podajnika,kaloryczność,moc kotła, powietrze w mocy maksymalnej i minimalnej Wejdż na YT do kolegi Jockeya {filmiki} ,a dużo się dowiesz -choćby jak sprawdzić ustawienia dmuchawy oraz inne parametry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, 8010 napisał:

JA CAŁE ŻYCIE MAM NA PIECU OK. 40ST.C. POWRÓT MAM OD 0,5 DO 1 STOPNIA NIŻSZY. JAK MASZ DOBRĄ INSTALACJĘ TO NIEC SIĘ NIE DZIEJE. WILGOĆ KOLEGO WYCHODZI PRZY DUŻEJ RÓŻNICY POMIĘDZY TEMP. ZASILANIA I POWROTU BEZ WZGLĘDU NA TEMPERATURĘ PIECA. 

I ŻEBY NIE BYŁO. MÓJ KOCIOŁ MA JUZ 14 LAT I CIĄGLE PRACUJE NA TAKIEJ TEMPERATURZE. PRZY DUŻYCH MROZACH MAM 45ST. A CZYSZCZĘ GO RAZ NA 3-4 TYGODNIE. ZARAZ KTOŚ POWIE ŻE ZA ŻADKO CZYSZCONY? A NO NIE. CZYSZCONY WTEDY KIEDY TRZEBA. JAK BYM MIAŁ CZYŚCIC CO KILKA DNI, TRZYMAĆ TEMP. NA 60-70 STOPNI CZY PALIC GROCHEM 30MJ TO WOLAŁBYM PRZEJŚĆ NA GAZ. 

ZASADA JEST PROSTA: PROSTA INSTALACJA, TANI W MIARĘ MOŻLIWOŚCI OPAŁ I SAIEDZENIE W DOMU A NIE W KOTŁOWNI. ZASTANAWIAM SIĘ CO NIEKTÓRZY ZROBILI BY BEZ TYCH WYKRESÓW 🙂

 

TAK TAK, YMHYM... OCZYWIŚCIE... 

Wilgoć pochodzi ze spalin.  Po rozpaleniu w wystudzonym kotle w pierwszych minutach on robi się mokry, więc...

1°C różnicy pomiędzy zasilaniem i powrotem, czyli Twój 19kW kocioł pracuje na modulacji 21%?
Jak to wyliczyłem? 
Na wstępie małe info - żeby wydać odpowiednią ilość energii przy jednocześnie małej różnicy temperatur czynnika wychodzącego i powrotnego, potrzeba dużego przepływu tego czynnika.
Skoro do podgrzania 1L wody o 1°C potrzeba 1.16W, a pompa przetłacza przykładowo 58L/min (na przykładzie circula 25-60 wydatek max), to znaczy, że w ciągu godziny kocioł podgrzewa o 1°C łącznie 3 480L wody. Mnożąc to razy 1.16W daje wynik 4 036,8 kWh. Przekładając to na moc procentową kotła, skoro 19kW=100% to 4,0368kW=21,25%
Jeśli kocioł miałby pracować na 50% mocy, to musi przez niego przepływać 136L na minutę żeby zachować różnice 1°C miedzy zasilaniem a powrotem.
8,188m³/h przez rurę 1.5 cala i 3 pompy 1-calowe (bo jedna nie wyda) na najwyższym biegu to jest naprawdę niezły hałas.
Reasumując, coś tu nie gra.

Tak więc sory, ale te Twoje 1°C różnicy zasilanie/powrót wkładam miedzy bajki.

W kwestii pracy kotła na zbyt niskiej temperaturze nie będę się sprzeczał bo to nie czas i miejsce. Wszystkie opracowania o ogrzewnictwie mówią inaczej, ale skoro "stryjenka tak uważa"....

A jeszcze odnośnie czyszczenia, to określanie w interwale czasowym jest w ogóle niemiarodajne.
Dla przykładu, jeden czyści co dwa tygodnie, a drugi co trzeci dzień. I co? Jeden czeka aż wymiennik porządnie zalezie pyłem i sadzą, a drugi jest nadgorliwym pedantem? Nie. Pierwszy spala worek przez trzy dni, drugiemu schodzą ponad dwa dziennie. Tak więc ten drugi w ciągu dwóch dni spali więcej węgla niż ten pierwszy przez dwa tygodnie.
Ja przy argos-bublos pid+ czyściłem co zasyp 125kg, bo przez te grupowe dmuchanie miałem często nadmierny przeciąg w kotle, przez co oczywiście odkładało się dużo pyłu na półkach. 
Teraz przy SKZP czyszczę co 250kg spalonego węgla albo nawet rzadziej.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Dozy napisał:

W kwestii pracy kotła na zbyt niskiej temperaturze nie będę się sprzeczał bo to nie czas i miejsce. Wszystkie opracowania o ogrzewnictwie mówią inaczej, ale skoro "stryjenka tak uważa"....

Każde opracowanie można tak skonstruować by poparlo lub obaliło daną tezę 😆

Ze swojej strony dodam że opracowanie na papierku jest do papierowych kociołków . Jakiś czas temu utarlo się że kociol musi mieć minimum 70 na wyjściu i jeszcze lepiej by  miał na wejściu tyle samo . Zaczęto robić z miernej jakości blachy kotly to trzeba było dorobić jakieś tezy by wytrzymało to gwarancje . 

Ja osobiście "znam" kotly w których była grawitacja , w których nikt nigdy nie zawracał sobie glowy parametrami powrotu , jakimiś punktami rosy , tworzeniem się sadzy przy niskiej temperaturze wody w nim . I to działało latami . Sam za młodego palilem w takim na grawitacji  . Szło w niego wszysko od drewna z lodem po węgiel ze śniegiem wprost z wagonu . Nawet nie był czyszczony i nic mu się nie działo . Był mniej więcej moim rówieśnikiem . Dziadek miał wyspawany kocioł z jakiegos naczynia w ksztalcie walca i tam było identycznie palone . 

Mój podajnikowiec ma coś koło 13 moze 14 lat i dalej smiga . Poprzedni właściciel sypal może lepiej napisac lał wegiel wprost z wora do niego . Przez co zgniła rura podajnika jak i zbiornik . Kociol pracuje dalej chociaż ja tam jakiś o niego dbam . Ma 48 zadana i bez potu ja utrzymuję .

W rodzinnym domu stoi kociołek już powinien być pełnoletni . Kiedyś grawitacja , później pompowa instalacja . Spala wszysko bez ceregieli . Dalej dziala i nic nie cieknie a ma ruszt wodny jak by co . Takie temperatury też czasem miewał hihi

IMG_20201009_141817715.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.