Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Ten drugi parametr min temp. powrotu jest bardzo mylący. Ustawienie tam temperatury 55 stopni wyłącza pompę kotłową po osiągnięciu tego parametru. Powoduje to, że z domowego obiegu nie wraca woda do kotła i trzeba czekać aż woda na powrocie sama ostygnie. Wtedy załącza się pompa kotłowa na minutę, by znów się wyłączyć. Nie można wtedy nagrzać obiegu CO idącego na dom.
Zastanawiałem się w jakim celu stosuje się ten parametr? Może ktoś wie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba jednak przedwcześnie napisałem mój poprzedni post.
Nie musi być ustawiona "1" w ustawieniach pompy kotłowej, żeby działała ochrona powrotu na mieszaczu.

Nie do końca to rozumiem, ale wygląda to u mnie tak, że chociaż na wyświetlaczu pokazuje się "wykrzyknik", to mieszacz dopiero się przymyka, jak temperatura na mieszaczu, różni się od nastawionej.

U mnie przy histerezie "1,0" mieszacz rzadko się koryguje, a wiec przy chwilowym większym poborze, szybciej nagrzeje się powrót przez obieg pompy kotłowej, niż skoryguje to mieszacz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Jacek3773 napisał(a):

Może co niektórzy bawią się w mocne i słabe groszki .ale czy jest sens . Nie praktykowałem więc się nie wypowiem. 

Co do steru to mam wersję F i jest zapalarka. Co to zmieni gdy kocioł odstawia się na 2-2.5h ?? Oszczędności?? 

Zaszły sezon od 25 września do 10 maja spalone niecałe 2.5t. 

Z tego co wiem, wielu doświadczonych palaczy tak robi. Jak myślisz, robią to dla hecy?

Jeśli ustawisz wyższą zadaną kotła i minimalną modulację na 30%, a palnik masz dobrze ustawiony, to możesz zauważyć pozytywy. Ja u siebie zauważyłem.

Dla mnie to nie robi różnicy czy spalisz 2 czy 20T. Istotne jest abyś spalał czysto.

Ja palę groszek Mysłowice-Wesoła, czyli dość mocny i spiekający się węgiel i nie mam ani spieków ani żadnego okopcenia. ...poprzednio mieszałem z pułkownikiem, ale od wczoraj palę w solo. I oto rezultat:

Screenshot_20231029-203753.thumb.png.26d8a982e04928e5f01153ef33ceb5be.png

Screenshot_20231029-202934.thumb.png.01a42b5aa2b54c7a5fa3954db0f01e50.png

Screenshot_20231029-203014.thumb.png.0231f03450d4c20409aac3e3a78acc4f.png

Screenshot_20231029-203425.thumb.png.7a312b03c8f5b0e47c4b2806e7253743.png

Można? Można. 😁

 

4 godziny temu, Sławek007 napisał(a):

Ten drugi parametr min temp. powrotu jest bardzo mylący. Ustawienie tam temperatury 55 stopni wyłącza pompę kotłową po osiągnięciu tego parametru. Powoduje to, że z domowego obiegu nie wraca woda do kotła i trzeba czekać aż woda na powrocie sama ostygnie. Wtedy załącza się pompa kotłowa na minutę, by znów się wyłączyć. Nie można wtedy nagrzać obiegu CO idącego na dom.
Zastanawiałem się w jakim celu stosuje się ten parametr? Może ktoś wie?

Masz to źle ustawione.

Jeśli masz 4D to pompa powinna pracować cały czas jeśli pracuje którykolwiek z obiegów.

Wył. gdy zbędna ustaw na 1, a minimalna T.powrotu na 90.

A propos samego ustawienia minimalnej - jest to istotny parametr w przypadku gdy np. w obecnej (starej) instalacji dołożysz pompę aby dogrzewała powrót. Wtedy ustawiasz też histerezę i ta pompa pracuje cyklicznie. Parametr "minimalna" załącza pompę, a histereza wyłącza, czyli jeśli ustawisz min. 55 + histereza 10 to pompa kotłowa załączy się gdy T.powrotu spadnie poniżej 55 i będzie pracować aż na powrocie przebije 65.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dozy czy możesz napisać ile kw masz piec i jak powietrze ustawione? Bo też mam teraz groszek z wesołej i spieki mi się robią żużlowe, nie jakieś duże ale są. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz to źle ustawione.
Jeśli masz 4D to pompa powinna pracować cały czas jeśli pracuje którykolwiek z obiegów.
Wył. gdy zbędna ustaw na 1, a minimalna T.powrotu na 90.
A propos samego ustawienia minimalnej - jest to istotny parametr w przypadku gdy np. w obecnej (starej) instalacji dołożysz pompę aby dogrzewała powrót. Wtedy ustawiasz też histerezę i ta pompa pracuje cyklicznie. Parametr "minimalna" załącza pompę, a histereza wyłącza, czyli jeśli ustawisz min. 55 + histereza 10 to pompa kotłowa załączy się gdy T.powrotu spadnie poniżej 55 i będzie pracować aż na powrocie przebije 65.
Mam ustawione chyba 85, a histerezę dość nisko nie pamiętam ile.
Ale wcześniej nie wiedziałem o co chodzi jak mi się pompa wyłączała. Dopóki nie znalazłem tej zależności.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Adrian81 napisał(a):

Dozy czy możesz napisać ile kw masz piec i jak powietrze ustawione?

Hall min. 1300, hall max 2850, skala 5-60, powietrze 13-100, potencjał 12.7 i paliwo -23%. Przy mniejszej korekcie brakuje tlenu i spycha żar. Obecnie hajcuje na max 70% modulacji bo nie widzę sensu aby rozpedzał się do stu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Dozy napisał(a):

Hall min. 1300, hall max 2850, skala 5-60, powietrze 13-100, potencjał 12.7 i paliwo -23%. Przy mniejszej korekcie brakuje tlenu i spycha żar. Obecnie hajcuje na max 70% modulacji bo nie widzę sensu aby rozpedzał się do stu.

Dzięki za info. Jutro albo w środę spróbuję z powietrzem. Chociaż u mnie bez bragera no i piec 20kw. Potencjał mam 12.1 a paliwo też -23%. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem inaczej - w palniku ma być huragan. Inaczej groszki się skleją i przysłonią otwory w ruszcie.

Modulacja min proponuję podnieść do 30%, chociaż ja ostatnio dałem 40%. Nie próbuj go palić na niższych mocach bo tylko zakurzysz sąsiadów. 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Dozy napisał(a):

Hall min. 1300, hall max 2850, skala 5-60, powietrze 13-100, potencjał 12.7 i paliwo -23%. Przy mniejszej korekcie brakuje tlenu i spycha żar. Obecnie hajcuje na max 70% modulacji bo nie widzę sensu aby rozpedzał się do stu.

A to nie lepiej zmniejszyć moc na sterowniku o te 30% i rozciągnąć sterowanie modulacją do 100%?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, bo wtedy musiałbym zredukować powietrze. Po co i na co tyle zmieniać?

U mnie kocioł pracuje w przedziale od 80-35% i jak naładuje mój własnoręcznie wykonany buforek to robi se przerwę trwająca średnio po 3 godziny. 😊

Podkreślę, że zielona linia to temperatura w domu.

Screenshot_20231030-222613.thumb.png.3cc4dbcf42a3ddc52a7904fe93da5a0f.png

A poniżej wykres z ostatnich 6-ciu godzin. Spójrz i sam sobie odpowiedz po jaki czort mi potrzebna duża rozpiętość modulacji. 🙂

Screenshot_20231030-223244.thumb.png.a017e4472909080b703852a858afd4ca.png

Edytowane przez Dozy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ci działa 0/1 to po nic. Ale nie każdy ma taką możliwość i bufor w instalacji. Przy tym węglu co masz to na małej mocy go nie spalisz. Dlatego ja palę Karlika i jadę na mocy minimalnej. Moc palnika zredukowana właśnie do 15kW, nominalnie kocioł ma 25kw. Będę w nim palił tak długo jak to ustawowo możliwe. 15kw wyciągane jest aktualnie tylko przy dogrzewaniu cwu a i tak na tej mocy idzie tylko parę minut. Ciepło na zewnątrz więc nie ma jeszcze dużego obciążenia co.

W kotle wymieniłem 80W WPA120 na znacznie słabszą WPA117

Właśnie zakończyłem październik - 225kg na cwu i co, 22c w domu. Zeszły sezon to 2.75t na badziewnym węglu z pgg (niestety), a dom z lat 90.

Popiół z karlika jak to popiół z karlika

IMG_20231031_123947.thumb.jpg.2b39837935fbc6450c9a021cc07e20cb.jpg

Palnik na 15%, tego deflektora nie chce mi się jakoś czyścić. Ciężko dostępny.

IMG_20231031_124241.thumb.jpg.6ac551749695daea3e977d43201b03e7.jpg

Wykresy

IMG_20231031_124037.thumb.jpg.f7f19cb23ece5c97f02f78b37137e687.jpg

I ustawieniaIMG_20231029_113050.thumb.jpg.187a194b0552d77a337a75511664e7da.jpg

Edytowane przez mkwapisz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.10.2023 o 21:07, Dozy napisał(a):

Z tego co wiem, wielu doświadczonych palaczy tak robi. Jak myślisz, robią to dla hecy?

Jeśli ustawisz wyższą zadaną kotła i minimalną modulację na 30%, a palnik masz dobrze ustawiony, to możesz zauważyć pozytywy. Ja u siebie zauważyłem.

Dla mnie to nie robi różnicy czy spalisz 2 czy 20T. Istotne jest abyś spalał czysto.

Ja palę groszek Mysłowice-Wesoła, czyli dość mocny i spiekający się węgiel i nie mam ani spieków ani żadnego okopcenia. ...poprzednio mieszałem z pułkownikiem, ale od wczoraj palę w solo. I oto rezultat:

Screenshot_20231029-203753.thumb.png.26d8a982e04928e5f01153ef33ceb5be.png

Screenshot_20231029-202934.thumb.png.01a42b5aa2b54c7a5fa3954db0f01e50.png

Screenshot_20231029-203014.thumb.png.0231f03450d4c20409aac3e3a78acc4f.png

Screenshot_20231029-203425.thumb.png.7a312b03c8f5b0e47c4b2806e7253743.png

Można? Można. 😁

 

Masz to źle ustawione.

Jeśli masz 4D to pompa powinna pracować cały czas jeśli pracuje którykolwiek z obiegów.

Wył. gdy zbędna ustaw na 1, a minimalna T.powrotu na 90.

A propos samego ustawienia minimalnej - jest to istotny parametr w przypadku gdy np. w obecnej (starej) instalacji dołożysz pompę aby dogrzewała powrót. Wtedy ustawiasz też histerezę i ta pompa pracuje cyklicznie. Parametr "minimalna" załącza pompę, a histereza wyłącza, czyli jeśli ustawisz min. 55 + histereza 10 to pompa kotłowa załączy się gdy T.powrotu spadnie poniżej 55 i będzie pracować aż na powrocie przebije 65.

W kotle bajka 👍.podniosłem swój na 30% min i zobaczymy. Muszę jeszcze kotłową pompkę założyć i powinno być lepiej tylko brak czasu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o sterowanie zaworem 3d /4d i minimalny powrót .To najlepiej sprawdza się zewnetrzny regulator pokojowy.

Bo te obcje orginalne to tylko zabawa w kotka i myszke nic nie daje. Według mojej instalacji to się nie sprawdza .

A na zewnetrznym regulatorze to temp. mieszacza niema znaczenia bo albo grzeje na pokoje albo zamyka 3D i nie grzeje.

A temp. powrotu reguluje spadki temp. na kotle. i jest ok.

Dlatego pisałem aby zmienic oprogramowanie by mozna było korzystac z orginału ale timel twierdzi że jest ok.chociaz niejest.

SKZP Sterownik.pdf

image.thumb.png.e721a798d97c2ecdb232bde5c240f47d.png

A tu jest w czuwaniu gdzie zawor 3d jest zamkniety i woda wracaimage.thumb.png.441e07b57d90ece4825fe11d98de5042.png do kotła .

Edytowane przez stefannos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odpaliłem piec wczoraj, ale bardzo nie równo mi kocioł pracuje co zmienic, by piec płynniej pracował? za mały odbiór mam ciepła w domu? coś źle ustawione ? temp mieszacza 35 zadana , minimalna 30 max 40

wykres.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, stefannos napisał(a):

Jeśli chodzi o sterowanie zaworem 3d /4d i minimalny powrót .To najlepiej sprawdza się zewnetrzny regulator pokojowy.

Bo te obcje orginalne to tylko zabawa w kotka i myszke nic nie daje. Według mojej instalacji to się nie sprawdza .

A na zewnetrznym regulatorze to temp. mieszacza niema znaczenia bo albo grzeje na pokoje albo zamyka 3D i nie grzeje.

A temp. powrotu reguluje spadki temp. na kotle. i jest ok.

Dlatego pisałem aby zmienic oprogramowanie by mozna było korzystac z orginału ale timel twierdzi że jest ok.

 

Coś źle poustawiałeś, nie mogłeś tego ogarnąć i teraz brednie wypisujesz. ...ale nie jesteś ani pierwszy ani ostatni. 😉

58 minut temu, glibo napisał(a):

coś źle ustawione ? temp mieszacza 35 zadana , minimalna 30 max 40

Wy ewidentnie tego nie kumacie. Nie rozumiecie tych ustawień, co konkretnie one oznaczają, stąd te dziwne ustawienia i rozczarowania, że to nie gra tak jak powinno.

Ustaw zadana mieszacza na 30, min 20 i max 60. Parametr wzmocnienie na 5, min otwarcie 0% i max 70%, krzywa pogodówki na 5 i ma być zaznaczony tylko mieszacz. Przycisk "kocioł" powinien być na szaro. Potem zadana kotła na przynajmniej 60° i to musi działać.

Edytowane przez Dozy
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko dziala bardzo dobro,tylko poczytac instrukcji dokladnie trzeba.I troche logiki užyc,bo po co teraz 48° pusczac na grzejniki,kiedy wystarcza 32-34. 55 na kotlu tež jest nie zrozumieniem,ja trzymam 70.

Glibowi potrzebne pograc z ustawieniami nadmuchu,poki pompka kotlowa jest,poki ja nie ma,rozwiazanie szrapania mocy nie jestwuje.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, stefannos napisał(a):

Jeśli chodzi o sterowanie zaworem 3d /4d i minimalny powrót .To najlepiej sprawdza się zewnetrzny regulator pokojowy.

Bo te obcje orginalne to tylko zabawa w kotka i myszke nic nie daje. Według mojej instalacji to się nie sprawdza

Ja przy obecnych temp. na dworze puszczam na grzejniki 37°. W domu 21,5°, na kotle mam 56°, powrót 54°, mieszacz otwarty na 18-24% zależy czy ładuje się CWU.

Jeśli w podobnych warunkach dajesz na grzejniki 48°, to 55° na kotle jest zdecydowanie za mało (minimum 65°). Jeśli mieszacz otwiera się więcej jak 45% to zaczyna się huśtawka temperatury na kotle. ∆t nie powinna przekraczać 3-4°. U ciebie wynosi 10, przy zamkniętym zaworze 5. Pytanie, czy w ogóle kalibrowałeś wskazania czujników?

17 godzin temu, glibo napisał(a):

odpaliłem piec wczoraj, ale bardzo nie równo mi kocioł pracuje co zmienic, by piec płynniej pracował? za mały odbiór mam ciepła w domu?

Z szybkości z jaką kocioł nabiera temperatury widać, że jest mały odbiór ciepła.

Niektórzy mnie skrytykują, ale jeśli zależy ci na wyrównaniu pracy kotla obniż min. modulację na 20% a max. zablokuj na 40-45%. Jak spadną temperatury, wrócisz do poprzednich ustawień. Jeśli kocioł jest mocno przewymiarowany, to w okresach przejściowych tak to będzie wyglądać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kociołek @glibo to 35kW kolubryna. W pierwszej kolejności dynamika modulacji na 1, żeby kocioł się za bardzo nie rozpędzał. Możesz mieć też źle dobrany mieszacz - zły kvs coś takiego może wygenerować, ale także źle zrobiona instalacja wkoło kotła.

Tak naprawdę bez strony z konfiguracją sterownika (zobacz mój post wyżej) i schematem instalacji to ciężko będzie coś powiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewam 200m. Ocieplenie 10cm białego styr. okna 2 szybowe. Z wyliczeń, potrzebował bym kocioł 13-14kW. Kupiłem 19, gdyby nie wylot czopucha do góry wziął bym 15. Przy obecnych temperaturach średnia modulacja to 13-16%. Przy -16° doszła do 63%.

Przed zakupem byłem u znajomego oglądać kocioł. 15kW ogrzewa 300m. Ocieplenie 15cm grafitowego styr. okna 3 szybowe. Obecnie kocioł pracuje u niego na 28-30% mocy. Przy -15 było już 80%. Ma podobne zużycie opału do mnie, ale do grzania CWU używa solarów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.11.2023 o 00:39, Dozy napisał(a):

Coś źle poustawiałeś, nie mogłeś tego ogarnąć i teraz brednie wypisujesz. ...ale nie jesteś ani pierwszy ani ostatni. 😉

Wy ewidentnie tego nie kumacie. Nie rozumiecie tych ustawień, co konkretnie one oznaczają, stąd te dziwne ustawienia i rozczarowania, że to nie gra tak jak powinno.

Ustaw zadana mieszacza na 30, min 20 i max 60. Parametr wzmocnienie na 5, min otwarcie 0% i max 70%, krzywa pogodówki na 5 i ma być zaznaczony tylko mieszacz. Przycisk "kocioł" powinien być na szaro. Potem zadana kotła na przynajmniej 60° i to musi działać.

teraz tak ustawiłem 

W dniu 6.11.2023 o 17:33, Hitower napisał(a):

 

Z szybkości z jaką kocioł nabiera temperatury widać, że jest mały odbiór ciepła.

Niektórzy mnie skrytykują, ale jeśli zależy ci na wyrównaniu pracy kotla obniż min. modulację na 20% a max. zablokuj na 40-45%. Jak spadną temperatury, wrócisz do poprzednich ustawień. Jeśli kocioł jest mocno przewymiarowany, to w okresach przejściowych tak to będzie wyglądać.

tez zmieniłem z 30 na 20 , a max na 50%

13 godzin temu, mkwapisz napisał(a):

Kociołek @glibo to 35kW kolubryna. W pierwszej kolejności dynamika modulacji na 1, żeby kocioł się za bardzo nie rozpędzał. Możesz mieć też źle dobrany mieszacz - zły kvs coś takiego może wygenerować, ale także źle zrobiona instalacja wkoło kotła.

Tak naprawdę bez strony z konfiguracją sterownika (zobacz mój post wyżej) i schematem instalacji to ciężko będzie coś powiedzieć.

tak kociołem mam niby 29kW , ale palnik, jak na blok bo 35kW. Obecnie pale karlikiem , moc palnika ustawiona na 25kW, instalacja stara , w miarę moich możliwości przerobiona (dodanie pompy kotłowej , wstawienie mieszacza 4d , oraz termostatów przy każdym grzejniku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, glibo napisał(a):

 

Ustawienia mieszacza też mają duży wpływ na pracę kotła.

Ustawiłem go tak aby wolno reagował na zmiany temp. CO. Dzięki temu praca kotła jest stabilniejsza. W domu się tego nie odczuje jeśli zmiana nastąpi w ciągu 20-30min. zamiast np. 5min. a kocioł pracuje płynniej, ponieważ powrót nie jest zalewany w szybkim tempie chłodniejszą wodą z instalacji.

W poście 22819 na str. 913 opisałem jak ustawić parametry mieszacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Dozy.

Ustawjając według twoich wytycznych ustawienia mieszacza zauważyłem problem.

Wyjasnij mi dlaczego ustawiona temp. mieszacza 60* i na kotle 62 nie zamyka na 0 zaworu 3d po nagrzaniu pomieszczenia, pokoju.

Czy jest jakas magiczna zależnosc bo walcze z tym 2 rok i ręce opadają wiec zakupiłem osobny regulator i już się nie wku....🤪.Amen.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż... Przyznam się do błędu. 😉 Zapomniałem wspomnieć abyś wyłączył ten opcjonalny regulator pokojowy, a aktywował wbudowany proporcjonalny.

Najpierw klik w CO, opcje, zewnętrzny regulator pokojowy na 0, potem wstecz do widoku CO, klik na domek, klik temperatury i ustaw sobie wymaganą wartość dla temperatury komfortowej, następnie przejdź w tryb pracy i ustaw komfortowa. Następnie przejdź do trybu pracy obiegu i ustaw na "stale wł."

Ewentualnym programem czasowym zajmiemy się później.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ty w ogóle masz czujnik pokojowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.