Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

No jak dwie pompy to koszt ten sam co 3D na zasilanie i pomka kotłowa albo ATV na powrót i o niebo lepsza regulacja,

Z 15 lat temu do 4D była zalecana jedna  pompa za zaworem no i średnice zaworu 5/4 ,6/4 cala, jak najkrótsze rury z minimalną ilością kolan do wykonanie obiegu kotłowego i wtedy to potrafiło zadziałać. No ale realia montażu tj. 1cal na wszystko i długie rury i multum kolan na obiegu kotłowym spowodowało że ludzie zaczęli pompki kotłowe. Niby to działało ale jak dla mnie jest problem ze sterowaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szymek00 Powodów może być kilka, np;

niska temp kotła

brak pompy kotłowej

źle umiejscowione czujniki lub ich brak

źle podłączony siłownik zaworu

złe ustawienia sterownika

Podajesz za mało informacji aby bliżej określić przyczynę takiej sytuacji. Niektóre żeczy można sprawdzić w diagnostyce sterownika. Jeśli nie czujesz się na siłach, poproś instalatora który ją uruchomił.

yareka

Wątpię aby do 4d 15 lat temu była zalecana 1 pompa. Do 3d się zgodzę. Sam miałem wtedy kocioł zasypowy z zaworem 3d bez siłownika. Wszystko chodziło na 1 pompce, łącznie z CWU.

Edytowane przez Hitower
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa kotłowa jest .powrót ustawiony na 54 temp na kotle 60st.

Czujnik za pompa zasilająca 

 Podeślę zdj.ust zaworu 

Wszystko było dobrze się nagle..

Się po.... kręciło

 

 

IMG_20231117_051617.jpg

IMG_20231117_051605.jpg

IMG_20231117_051555.jpg

IMG_20231117_051548.jpg

IMG_20231117_051538.jpg

IMG_20231117_051532.jpg

 Dziwi mnie to że czy ten w pomieszczeniach osiągnięta czy nie to zawór otwarty na 43% max 

 Nie podobno by się zawór sam jakoś przekręcil ??i np zbyt mocno uchylał powrót z instalacji...? Przez co gorąca woda ucieka tam ?? Nie wiem ...

IMG_20231116_215545.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Szymek00 napisał(a):

Wszystko było dobrze się nagle..

Się po.... kręciło

Czy sie na dworze troche wystudzilo i 43% max.otwarcie zaworu jest za malo?

Može pozycjonowanie tež by bylo wowczas dobre,bo silownik može rozjezdzac czasom sie z rzeczywistym poziomom zaworu i sterownik o tym nie wie.

Nie zamyka,bo po co by przymykal,jesli zadana CO nie osiagnieta?Gdyby pasowalo,to przymyka.

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ISzymek00

Ustaw min otwarcie na ,,0". Wywołaj ręcznie pozycjonowanie mieszacza obserwując czy temp CO zaczyna spadać. Pamiętam z wcześniejszych postów, że czasami przy małych ruchach siłownik tracił pozycję. Jeżeli problemy występują od samego początku pracy instalacji, to przyjrzał bym się samemu mieszaczowi. Jeśli jest nieprawidłowo wpięty, to nie będzie dobrze działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Szymek00 napisał(a):

Minimalne temp spadała. Ale potem... Zawór zaczął.sie otwierać po czym  Znów otwarł się na max czyli 43st. Ustawić większe otwarcie?? Ale czy nie wychlodse powrotu??? Pompa kotłowa jest 

To nie jest 43st tylko 43% otwarcia

Na mieszaczu masz zadaną 40st C

21 godzin temu, Hitower napisał(a):

ISzymek00

Ustaw min otwarcie na ,,0". Wywołaj ręcznie pozycjonowanie mieszacza obserwując czy temp CO zaczyna spadać. Pamiętam z wcześniejszych postów, że czasami przy małych ruchach siłownik tracił pozycję. Jeżeli problemy występują od samego początku pracy instalacji, to przyjrzał bym się samemu mieszaczowi. Jeśli jest nieprawidłowo wpięty, to nie będzie dobrze działać.

Pozycjonowanie nie jest zależne od minimalnego otwarcia. Wystarczy kazać mu wypozycjonować siłownik. Zamknie go na ful, a potem otworzy na minimalne ustawienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Max.otwarcie zaworu nie ma po co byc ograniczone,ogranicza sie tylko temperatura.Jedynie ograniczenie min.otwarcia ma jakis senz,poki nie chcemy dopusczac calkowego wychlodzenia obiegu.Obmedzic max.otwarcie,to bzdura.Pisalem o pozycjonowaniu:jest problem cisknac na ten "guzik"?

Przy pozycjonowaniu mialby silownik zjechac do zera i wyczkac tam po dobe "czas pracy silnika" i potym ponownie ustawic zadana.

Nie wychladza powrotu???Od tego masz wlaczona opcje ochrona.......i sterownik siebie doradzi.

I masz wogole to kolko na silniku zaciskniete w sterowanie zaworu????

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, mkwapisz napisał(a):

To nie jest 43st tylko 43% otwarcia

Sorki miałem na myśli % a źle napisałem

 

 

4 godziny temu, bercus napisał(a):

Pisalem o pozycjonowaniu:jest problem cisknac na ten "guzik"?

 Nie ma problemu .. zrobiłem to dziś dwa razy .. 

 

Ogólnie ustawiłem też min otwarcie na 5 a max 50% .

 I na obiegu pompy kotłowej ustawiłem.powrot o 3° niższa niżeli zadana temp.pieca..( 60°) teraz zawor pracuje ....ta się otwiera raz zamyka.. ... Pytanie tylko jak najlepiej ustawić ochronę powrotu? W opcji mieszacza.. . Jak macie Panowie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powrot ma byc stražony tylko do rozpalania,potym juž 4d sam postražy.Poki ustawisz o 3° mniej,niž temp.kotla,to zawor nie wie,czy grzac,czy stražyc powrot.Mialo by byc najmniej 10° roznicy pomiedzi kotlom i ustawiona ochrona powrotu.Poki ci nie pasuje,to zwiekszaj temp.na kotlu.

Bo kilka "mocy" sa zmiejsci w tej roznicy 3° ?

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie. Jakiej mocy masz pompy na obiegu CO i kotłowym?

Tak jak bercus pisze. Jeśli zwiększysz temp na kotle, zawór powinien się mniej otwierać żeby utrzymać temp w obiegu CO.

Edytowane przez Hitower
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak.Musi byc jakis zapas na mocy-spadok powrotu,bo kiedy kilka glowic,lub u mnia wlaczy termostat i zawor troche pootwara,w powrot kotla jest w tym czasu potrzebne domieszac wiecej chlodnej wody z CO i temp.powrotu o kilka stopni spada,bo kociol jest w ukladzie od tego,by ta wode dogrzewal.Czym wieksza roznica zasilanie-powrot (plus przeplyw,ale tym przeciež nie sterujemy),tym wiekszy odbior mocy grzewczej.

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli obydwie są jednakowej mocy to zmniejsz wydajność pompy kotłowej. Przeważnie stosuje się 25-60/180 na CO i 25-40/180 na powrót.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kotłową mam załączoną na stałe do tego aktywna ochrona powrotu załączona na 55 stopni . Powoduje to przymykanie zaworu 4d gdy ten warunek nie jest spełniony

Na obieg kotłowy mam wilo star z

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ma to dzialac.CO wlasnie poczekaje chwile,niž jest powrot dogrzany,ale nie možliwe,by czakalo grzanie po caly sezon.Zwiekszamy temperaturu kotla w momencie,kiedy wygrawa ochrona ponad grzaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.