Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisz ciezka niedziela.Wichrom braklo pradu i po czterech godzinach smierc agregatu 😞 230/100V v kolko,pompki szalely,sterownik nic.Može inwerter padl.Siwy som byl po zmierzaniu....ALE sterownik žyje !!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy można wysyłać sugestie dotyczące zmian w sofcie do samego timela. Tzn, czy ktoś to już robił i była jakaś reakcja. Ja cały czas zastanawiam się jak rozwiązać problem przestrzeliwania temperatury po wyłączeniu pompy cwu. Zawsze jest tak, że po dłuższym grzaniu z pełną mocą sterownik będzie ciągnął do zadanej np. 65 i dopiero wtedy zaczyna obniżać modulację.

Dla mnie dynamika kotła to taka jego bezwładność. Ale to oznacza jak szybko sterownik zmienia moc kotła.

Wydaje mi się, że brakuje dynamiki na zmianie temperatury CO. Najlepiej w postaci funkcji wykładniczej. Im dalej od zadanej temperatury, tym dopuszczalna zmiana temperatury w zadanym czasie powinna być większa (nie ma znaczenia czy w dół czy w górę). Dzięki temu moc kotła nie byłaby uzależniona od różnicy temperatury aktualnej i zadanej, ale od tego jak kocioł szybko do tej temperatury zmierza przy temperaturze aktualnej.

Czy coś takiego ma sens?

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przydalobysia calkowo zamieszac z dynamike.Dynamike ponad 4 naprosto zbytna.Przesunac szkale i dodac jescze pod 1ke pozwolniejsza reakcja,lub w drugim stanu admina odomknac ustawienia K,P,Ki.Tak jak jest z dynamika wyglada,že zmienia sa tylko szybkosc,czy proporcja,ale ta raczej nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od wczoraj pompa c.w.u. jedzie na stałe. Zdjęte głowice z grzejników i przepływy wyregulowane tak żeby temperatura pomieszczeń była odpowiednia, przy pomocy reg. pokojoweg.20220201_104410.thumb.jpg.ec9585c544da362d9749a28430e4dddd.jpg20220201_104423.thumb.jpg.1867581febe6edfc5a23a3cbf1eb1887.jpg20220201_104431.thumb.jpg.2024829a6ced158809cdeb59357f50d4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  

54 minuty temu, mkwapisz napisał:

Czy można wysyłać sugestie dotyczące zmian w sofcie do samego timela. Tzn, czy ktoś to już robił i była jakaś reakcja. Ja cały czas zastanawiam się jak rozwiązać problem przestrzeliwania temperatury po wyłączeniu pompy cwu. Zawsze jest tak, że po dłuższym grzaniu z pełną mocą sterownik będzie ciągnął do zadanej np. 65 i dopiero wtedy zaczyna obniżać modulację.

Dla mnie dynamika kotła to taka jego bezwładność. Ale to oznacza jak szybko sterownik zmienia moc kotła.

Wydaje mi się, że brakuje dynamiki na zmianie temperatury CO. Najlepiej w postaci funkcji wykładniczej. Im dalej od zadanej temperatury, tym dopuszczalna zmiana temperatury w zadanym czasie powinna być większa (nie ma znaczenia czy w dół czy w górę). Dzięki temu moc kotła nie byłaby uzależniona od różnicy temperatury aktualnej i zadanej, ale od tego jak kocioł szybko do tej temperatury zmierza przy temperaturze aktualnej.

Czy coś takiego ma sens?

Po pierwsze, jak nagle odetniesz odbiór ciepła, to oczywistym jest, że temperatura zacznie szybciej wzrastać podczas takiej samej pracy palnika.
Dynamika i bezwładność to dwa odrębne pojęcia. Poza tym jedno wyklucza drugie.

To co napisałeś w trzecim akapicie jest zawarte w Fuzzy Logic oraz PID.

W ustawieniach modulacji masz wartość "Dynamika". Zmieniaj i obserwuj.
Możesz spróbować zwiększyć dynamikę, jednocześnie opóźniając powietrze. Może pomoże.

Nie miej jednak, tak na logikę, spalanie paliw stałych ma pewną wymuszoną bezwładność. Nie da się w kilka sekund zwiększyć mocy, ponieważ palnik musi się najpierw nawęglić, a paliwo rozniecić. I to samo dotyczy zmniejszania mocy - jak za szybko zmniejszysz powietrze, to zubożysz ilość tlenu czyli część paliwa wyleci kominem w postaci dymu nie uwalniając przy tym swojej energii.  ...to tak na logikę. A praktycznie to jeszcze nie wiem. Za kilka godzin powinienem otrzymać paczkę ze swoim wyczekiwanym timelkiem i wtedy to pewnie ja będę potrzebował pomocy. 😄

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co jest w tej logice rozmytej sterownika to nie mam pojęcia. Tego nikt nie wie oprócz twórców oprogramowania jakie reguły tam upchnięto. Natomiast przy odcięciu zapotrzebowania na ciepło, temperatura na CO zaczyna szybko wzrastać. Oczywiście nie od razu, bo musi się wygrzać powrót, ale dzięki temu sterownik mógłby zauważyć szybki wzrost temperatury i ograniczyć go poprzez zmniejszanie modulacji. Nie jest tu ważna temperatura zadana, tylko jak szybko do niej się dociera.

Dynamika u mnie jest na 2, większa powoduje zbyt szybki wzrost/spadek modulacji. Jak napisałem dla mnie dynamika, to powinno być jaką prędkość zmian temperatury dopuszczamy przy aktualnym odchyleniu od temperatury zadanej. A do tego powinna być dopasowana modulacja.

@alf ale żeś przepływ przez kocioł zrobił. W zasadzie to przy tym układzie, to zbiornik cwu robi za bufor.

 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, alf napisał:

Od wczoraj pompa c.w.u. jedzie na stałe. Zdjęte głowice z grzejników i przepływy wyregulowane tak żeby temperatura pomieszczeń była odpowiednia, przy pomocy reg. pokojoweg.

A co dzięki takiemu ustawieniu chcesz osiągnąć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy takiej pojemności cieplnej kocioł+ zbiornik CWU uzyska stabilną pracę kotła. Kosztem prawdopodobnie większego zużycia opału, bo woda grzana jest non stop.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasada termodynamiki się kłania.
I chciałbym tu zauważyć, że woda nie jest grzana, a dogrzewana. Czyli na bieżąco uzupełniane są straty ciepła wynikające z poboru ciepłej wody i wtłoczenie zimnej z wodociągu.
Do tego jeszcze "straty" wynikające z zastosowania bojlera jako ala bufor. W momencie spadku na powrocie i w kotle ciepło z CWU jest przekazywane do instalacji, co prawda z mierną sprawnością, ale lepsze to niż nic, a potem jeśli kocioł będzie miał wyższą temperaturę to CWU będzie zabierać. Ale zużycie paliwa nie powinno być większe. ...przynajmniej teoretycznie. 😉


 

Edytowane przez Dozy
dopiska
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stabilność osiągnięta. Teraz jedna noc z bojlerem a następna bez a wróżka (cieplomierz) prawdę powie.  Kiedy bojler osiagnie temp. kotła to nie odbiera ciepła z owego. Bojler, rury zaizolowane wiec straty ograniczone. Okaże się w ,,pranu"

Edytowane przez alf
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Energii uzupelniamy,czy czas od czasu gonimy.Roznica bedzie mala(mniejsza temp.bojlera-mniejsze straty).Straty wieksze moga byc tylko na rurach zasilania.Tež cos možno uzyskac na stabilnej pracy kotlika.I ta u @alf až nieskuteczna.

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bojler jest nad kotłem przy suficie. Straty są teoretyczne bo to co ucieknie grzeje sufit czyli podłogę pokoju nad kotlownia.  Ogolnie pokój nad kotlownią jest najcieplejszy bo jak wiadomo ciepło idzie w górę. Kocioł, bojler i cała instalacja ma straty ale to jest w domu i to ciepło  jest odbierane przez dom. Nie jest to stracona energia. W kotłowni jest 22° a opał suchy jak ta lala. 

Edytowane przez alf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Dozy napisał:

Zasada termodynamiki się kłania.
I chciałbym tu zauważyć, że woda nie jest grzana, a dogrzewana. Czyli na bieżąco uzupełniane są straty ciepła wynikające z poboru ciepłej wody i wtłoczenie zimnej z wodociągu.

Cienka ta termika, bo jak widać dynamika wali na ok 60% ...

Woda non stop jest pobierana 😳🙈

Jakoś nie widzę tu uzasadnienia dla tej teorii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie .Mam problem z Internetem w sterowniku skzp-05. Gdy jest zanik prądu trzeba wpisać ponownie pin.Zgłaszałem to do Timela ale bez odzewu.Wiadomo nie zawsze ktoś jest w domu aby to zrobić.Jestem w domu tylko na weekend i muszę mieć podgląd na bieżąco co się dzieje.Ktoś coś?????Dodam jeszcze że po wprowadzeniu pinu i kliknięciu zapisz przestawia się obieg na co3 trzeba za każdym razem przestawiać na co1 bo wtedy nie pokazuje temperatury w domu  

Edytowane przez jolal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, alf napisał:

Ta dynamika ma tutaj ujscie 

 

Możesz.rozwinąć, bo nadal nie dostrzegam sensu 🤔

 

2 godziny temu, alf napisał:

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie panowie sorry, ale nic nie rozumiem ze zdjęć alfa tylko napis KAMSTRUUP -co to ma wspólnego z tym forum :Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady .Pozatym nic nie wyjaśnił jak już a ja mam się domyśleć co to ma być.Chyba muszę otworzyć coś mocniejszego tzn....... albo ja już nie łapie co z czym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten sterownik pokazuje rzeczywyszte zapotrzebowanie na cieplo.Zasilanie-powrot i przeplyw.Do porownania spalania dla odobranej energii doskonalejsze,niž "wczoraj pogoda jak dzisz"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, PrzeMal napisał:

Cienka ta termika, bo jak widać dynamika wali na ok 60% ...

Woda non stop jest pobierana 😳🙈

Jakoś nie widzę tu uzasadnienia dla tej teorii.

To był skrót myślowy. A woda pobierana w sensie w różnych godzinach w ciągu doby.
Chciałeś się przyczepić, no i tak też wyszło. I na tym zakończmy.

Panowie, jaką skalę ustawić dla polfans rms120?
Mam kocioł technix 30kW z wielką sv200 i wczoraj doczekałem się swojego timelka.
Potencjał ustawiłem 13.1kg/h (w argospid+ tak miałem i z pełnego zasypu do 0 wszystko się zgadzało). Obniżyłem paliwo do -12% aby wyliczana kaloryczność wynosiła 28MJ/kg (palę Generałem 28-30), ale coś długo dochodził do zadanej, więc w końcu wyzerowałem korektę uważając, że jeśli nawet z paliwa wyjdzie więcej kW to ten palnik się nie zadusi. Kwestia tylko sprawności wymiennika powyżej jego mocy nominalnej. Ale nie ukrywam, że chciałbym tą moc mieć dobrze ustawioną.

Obecnie mam skalę 2-85 i powietrze 20-45.

Na 100% ponad pół godziny, więc palnik raczej zdąrzył się nawęglić, płomień za*** aż miło popatrzeć, hehe. 
Zbijam modulację na 80%, otwieram po chwili drzwiczki - o kutfa...
Zajebiście 😊 W ogóle inna bajka niż tamto dziadostwo z grupowym. Dmuchawa co prawda brzęczy o niższym czy wyższym tonie, ale nic nie stuka, nie puka, nie klekocze.
Mam kanał nawiewowy z zewnątrz wprost do dmuchawy, więc szum powietrza jest znacznie wyciszony, a co za tym idzie wszystkie inne buczenia są bardziej wyeksponowane. Ale przynajmniej po nogach nie wieje chłodem jak dorzucam opału czy wygarniam popiół i czyszczę wymiennik. 😊

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Dozy napisał:

Mam kanał nawiewowy z zewnątrz wprost do dmuchawy

Kurcze no nie dobrze . Ciężko ci będzie ustawić powietrze jeśli oni też będzie dmuchalo a raz będzie musiało być zassane . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tež przy podzerowych temperaturach nie to dobre chlodzic palenisko,sople lodu polecja na palnik :-) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co? Nic z tych rzeczy. Ani sopli, ani nadmuchu w rurę.

Powietrze de facto zasysane jest z wnętrza sąsiedniego pomieszczenia (tak, wiem, poprzednio inaczej napisałem), które nie jest ogrzewane i nie jest szczelne. Wiatr tam gwiżdże jak chce.
Opisując zgodnie z kierunkiem powietrza: na górze jest kolano PVC, otwór zasłonięty moskitierą (prowizorka, ale swoje zadanie spełnia), potem 0.5m rury, potem znowu kolano, rura 0.5m, dwa kolana i spiro aluminiowa na długość ~ 3.5m i do dmuchawy. Rura PVC fi 160mm, a spiro 150mm. Sprawdzałem długość płomienia przy wysokich obrotach dmuchawy, najpierw z rurą, potem ją odciągałem od dmuchawy i tak kilka razy, a potem dłuższą chwile z rurą i potem zabierałem, cały czas obserwując płomień - bez zmian.

Ale nie napowietrzanie jest obiektem pytań, lecz wysterowanie dmuchawy. 🙂
Ponawiam więc pytanie do bardziej doświadczonych, czyli Was:
Jaką skalę mam ustawić dla polfans RMS120AL 80W?
Dodam jeszcze kolejne pytanie. Jaki czujnik halla dokupić? Bez różnicy aby do dmuchawy czy musi być odpowiedni?

 

PS.
Dołączam dwa 8-godzinne wykresy z dwóch sąsiednich dni.
Zgadnijcie który jest z którego sterownika. 

Screenshot_20220202_180433.png.f48d032e3cf33ec23a967c689745d2b6.pngScreenshot_20220202_180412.png.59ffd6526ef7d350ae6705128a2883db.png

Edytowane przez Dozy
dopis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.