Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Przeskakiwać powietrze trzeba jeżeli zaniżamy moc pieca a ograniczając modulacje np do 70% nic nie trzeba przestawiać jeżeli chodzi o powietrze 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, shaft7 napisał:

Przeskakiwać powietrze trzeba jeżeli zaniżamy moc pieca a ograniczając modulacje np do 70% nic nie trzeba przestawiać jeżeli chodzi o powietrze 

Tak właśnie napisałem. Ograniczam moc pieca z 25 do 12.5 kW, czyli o 50%. Teraz modulacja 100% dla 12.5kW, odpowiada modulacji 50% dla 25kW. Stąd trzeba dla 12.5kW wpisać powietrze max jak wychodziło z wykresu powietrza dla 50% przy 25kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minimalnie powietrze też musisz dać w dół

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko trzeba pamiętać ze jeżeli mając palnik 25kw  ustawiamy moc pieca min na 15 kw to niestety nie ma co liczyć na to ze ten zestaw będzie działać na 10% mocy pieca czyli 1.5kw , trzeba się liczyć z tym że 10% będzie ale mocy palnika czyli 2.5 kw . Czyli przy mocy pieca 15kw trzeba ustawić modulacje np 16-100%

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, punkt zaczepienia jest na 10%, ale nie bądźmy aptekarzami.

A, i coś mi się przypomniało. Przy takim przycięciu dynamika modulacji zmniejsza się dwa razy, tzn. przebieg tego przedziału przez sterownik będzie 2 razy dłuższy

@Lenino

Jak dla mnie to ta konfiguracja bardzo szybko reaguje na zmiany i za mocno dmuchasz. Najpierw zmniejsz dynamikę na 1.

Edytowane przez mkwapisz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, punkt zaczepienia jest na 10%, ale nie bądźmy aptekarzami.

A, i coś mi się przypomniało. Przy takim przycięciu dynamika modulacji zmniejsza się dwa razy, tzn. przebieg tego przedziału przez sterownik będzie 2 razy dłuższy

[mention=84881]Lenino[/mention]

Jak dla mnie to ta konfiguracja bardzo szybko reaguje na zmiany i za mocno dmuchasz. Najpierw zmniejsz dynamikę na 1.

 

 

Zmieniłem przedwczoraj , w zasadzie to nic nie dało ale dziś wrzucę zdjęcia jak to teraz wyglada

 

 

A jak ustawić to powietrze ?

 

 

13-20?

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnia piec 25Kw,sterownik ustawiony na 15Kw.Moc minimalna 8% i daje rady OK. Z brakiem przedmuchow,dodmuchow itp.Wystarcza pojechac kociol kilka godzin na 10% mocy i dostroic powietrze.Tym osczednice siebie dužo godzin laborowania przy kotle z brakiem ustawienia min.mocy.

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, bercus napisał:

Nie drbkaj w kalorycznosc,steruj powietrze,kiedy groch pali sie jak papier,nie znaczy mniejsza kalorycznosc.

Deklarowana kaloryczność to 26-28 a żeby to w miarę pracowało mam ustawione 25,2 i 17% korekta. Powietrze mam 3-23  i trochę kopci. Jak podniosę powietrze to kaloryczność jeszcze bardziej w dół bym musiał dać. Dmuchawe mam dm80. ( nie wiem czy nie za mocna).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy warto kupić panel pokojowy http://costerowniki.pl/pl/p/Panel-pokojowy-do-PS-43-01/13 do sterownika kotła SKZP-02 ? Czy olać sprawę i zostać przy samym sterowniku ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, mkwapisz napisał:

Potencjał podajnika wpisz z przesypu. Chociaż zauważyłem, że dla każdego węgla jest trochę inny. Ustaw prawidłową wartość kaloryczności węgla.

Moc palnika ustaw wg własnego widzimisię (patrz uwaga niżej), ale jak uruchamiasz kocioł to ustaw nominalnie, a potem dokonaj korekty. Ja mam kocioł KPP Duo 25 KW, a moc palnika ostatecznie ustawiłem na 10KW. Piec na podstawie tych trzech parametrów oblicza ile i jak ma podawać węgiel. Moc palnika da ci w rezultacie podawanie na 100% modulacji.

Np. przy węglu 28.1 MJ/kg sterownik podaje 7.8 KWh/kg. Co oznacza, że żeby pracować z mocą 7.8 KW ze 100% skutecznością trzeba w ciągu godziny spalić 1 kg węgla. Jak ustalisz za małą moc, to piec najzwyczajniej nie będzie w stanie dogrzać ci wody. Jak za dużą, to może pracować w bardzo wąskim zakresie modulacji.

Jeżeli ograniczysz moc palnika, a wcześniej miałeś ustawione powietrze dla mocy nominalnej, to musisz wykonać korektę zakresu pracy wentylatora. Zobacz wykres powietrza i jaka jest wartość dla danej modulacji. Jak chcesz ustawić np. na 60% z 15 KW to odczytujesz z wykresu powietrze dla 60% i taką wartość podajesz w konfiguracji sterownika. U mnie taka metoda zadziałała i nie musiałem robić żadnych dodatkowych korekt.

Potencjał z przesypu wychodzi mi prawie 15 kg, a ze spalonego całego zasobnika 13,4 (sprawdzone niejednokrotnie). Wiec jest ewentualna opcja iść w górę z mocą. Bo jeśli obniżę to zmniejszy się naweglanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, rmj napisał:

Czy warto kupić panel pokojowy do sterownika kotła SKZP-02 ? Czy olać sprawę i zostać przy samym sterowniku ?

Zależy czy potraktujesz go jako udogodnienie czy utrudnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, bercus napisał:

U mnia piec 25Kw,sterownik ustawiony na 15Kw.Moc minimalna 8% i daje rady OK. Z brakiem przedmuchow,dodmuchow itp.Wystarcza pojechac kociol kilka godzin na 10% mocy i dostroic powietrze.Tym osczednice siebie dužo godzin laborowania przy kotle z brakiem ustawienia min.mocy.

Palisz słabym groszkiem, wsyp mocniejszy i zobaczysz co się będzie działo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Lenino napisał:

Siedziałem , siedziałem i w zasadzie cały czas coś jest nie tak. Jak ustawie za duży wiatr to robią się spieki . Jak za mały to kopci. 9c21c148fdd2760168f7f6eaca9ab837.jpg91c465efbde2d8eecf2c6ac3d531a527.jpg


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 

Godzinę temu, Lenino napisał:

Zmieniłem przedwczoraj , w zasadzie to nic nie dało ale dziś wrzucę zdjęcia jak to teraz wyglada

A jak ustawić to powietrze ?

13-20?

Na tym zdjęciu palnika widać iskry. To taki węgiel, czy tak dmucha? Ciężko ocenić "siłę" ognia na zdjęciu. Widzę na nim też posklejany węgiel. Ale to może być wynik bardzo mocnego rozgrzania węgla a potem jego schłodzenie. Tak pomiędzy 20-25 to wentylator mocno ci przyspiesza?

Spróbuj tak ustawić jak podałeś. Nic przecież to cię nie kosztuje. Chodzi o to, by zmniejszyć wzrost powietrza przy zmianie modulacji. Efekt może być taki, że nie dopali ci węgla, ale w pierwszej kolejności trzeba ustabilizować pracę. Zapas na modulację masz, bo maks na wykresach to ok 70%. Potem można trochę ograniczyć palnik

A co kopcenia, to problem może być taki, że masz na retorcie dużo rozgrzanego węgla, a potem nagle powietrze wali na łeb i chodzi na minimum. Nie ma mowy, żeby to się dobrze spalało.

Wysokości kopczyka nie ocenię z tego zdjęcia. Zakładam, że jest ok.

Edytowane przez mkwapisz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukałem na forum takiej analizy, co zrobi sterownik w przypadku awarii.

Np. pada czujnik  CO i pokazuje że jest 20C na kotle. Tutaj powinien zareagować STB bo kocioł się przegrzeje, a co jeśli STB też padnie. Czy piec stwierdzi, że skoro cały czas grzeje a temperatura na piecu nie rośnie to jest coś nie tak?

Czy też sterownik potrafi wykryć nieprawidłowy stan czujnika temperatury i wyłączyć kocioł?

Wie ktoś może, gdzie można znaleźć taką informację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przed awarią sterownika i ewentualnymi problemami z za wysoką temp. na kotle zabezpieczyłem się dwojako. Jeden termostat podłączony pod złącze czujnika klapy, drugi załączy stycznik który odłączy zasilanie i uruchamia brzęczyk.

 

z1.jpg

z2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tym zdjęciu palnika widać iskry. To taki węgiel, czy tak dmucha? Ciężko ocenić "siłę" ognia na zdjęciu. Widzę na nim też posklejany węgiel. Ale to może być wynik bardzo mocnego rozgrzania węgla a potem jego schłodzenie. Tak pomiędzy 20-25 to wentylator mocno ci przyspiesza?
Spróbuj tak ustawić jak podałeś. Nic przecież to cię nie kosztuje. Chodzi o to, by zmniejszyć wzrost powietrza przy zmianie modulacji. Efekt może być taki, że nie dopali ci węgla, ale w pierwszej kolejności trzeba ustabilizować pracę. Zapas na modulację masz, bo maks na wykresach to ok 70%. Potem można trochę ograniczyć palnik
A co kopcenia, to problem może być taki, że masz na retorcie dużo rozgrzanego węgla, a potem nagle powietrze wali na łeb i chodzi na minimum. Nie ma mowy, żeby to się dobrze spalało.
Wysokości kopczyka nie ocenię z tego zdjęcia. Zakładam, że jest ok.



Generalnie jest tak ze jak ustawie mniejszy wiatr czyli np min poniżej 13 to zaczyna kopcić . Natomiast wydaje mi ze na na większej modulacji za bardzo wieje i dlatego są spieki . Mam mocny węgiel KGM GOLD


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.12.2019 o 19:25, ByCygano napisał:

Moduł Timela nie łączy się z wifi bezpośrednio a szkoda, więc i tak kabel potrzebny jest.

Kolego obok modułu timela dajesz router z funkcją repeater i masz moduł podłączony do neta i automatycznie net w piwnicy .

https://allegro.pl/oferta/router-tenda-f3-wifi-3-anteny-3x5dbi-ruter-300mbps-8290913008

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natben zmnijszyłeś dawkę paliwa? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie na razie jadę na tym co mam nie mam kiedy się za to wziąć , czyszczę kocioł co tydzień  żeby jako tako kocioł odbierał temperaturę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Lenino napisał:

Generalnie jest tak ze jak ustawie mniejszy wiatr czyli np min poniżej 13 to zaczyna kopcić . Natomiast wydaje mi ze na na większej modulacji za bardzo wieje i dlatego są spieki . Mam mocny węgiel KGM GOLD

 

Palę od wczoraj dokładnie tym samym węglem (wcześniej był silver - masakra z ilością popiołu). Ale węgla nie można rozgrzać do max i nagle odciąć mu powietrze. A tak się u ciebie dzieje na piecu. Krótka wysoka modulacja i potem minimum. Przy zmianach daj się ustabilizować spalaniu przez dzień.

Spróbuj metody z ograniczeniem mocy jak podałem wcześniej. Zmniejszaj moc palnika i jednocześnie proporcjonalnie zmniejszaj max powietrze. Trochę z tym zabawy jest. Ja zjechałem do 10kW, które jest wykorzystywane tylko i wyłącznie podczas grzania cwu.

Aktualnie powietrze masz 13-25 przy odpowiednio 10-100% modulacji (co daje zakres pracy 2.5-25 kW). Zmniejsz moc palnika powiedzmy do 20kW (o 20%) i o tyle % skróć przedział pracy dmuchawy, powiedzmy max powietrze do 22.

Będziesz miał powietrze 13-22 przy odpowiednio 10-100% modulacji (co daje zakres pracy 2kW-20kW). Zobacz czy te kawałki sinusoidy stają się szersze. Jeżeli tak, to jesteś na dobrej drodze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Oldek napisał:

Ja przed awarią sterownika i ewentualnymi problemami z za wysoką temp. na kotle zabezpieczyłem się dwojako. Jeden termostat podłączony pod złącze czujnika klapy, drugi załączy stycznik który odłączy zasilanie i uruchamia brzęczyk.

 

Miałem coś takiego na piecu zasypowym, żeby włączał pompę przy określonej temperaturze. Wieki temu.

Teraz to w sterowniku tę rolę pełni wyłącznik STB. Oczywiście można mnożyć sytuacje awaryjne, a prawdopodobieństwo ich wystąpienia łącznie jest niezwykle małe. Ciekaw po prostu jestem jakie producent określił zasady związane z bezpieczeństwem.

Edytowane przez mkwapisz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Natben napisał:

Kolego obok modułu timela dajesz router z funkcją repeater i masz moduł podłączony do neta i automatycznie net w piwnicy .

https://allegro.pl/oferta/router-tenda-f3-wifi-3-anteny-3x5dbi-ruter-300mbps-8290913008

nie router z funkcją repeater tylko router lub repeater z funkcją klient 

co do ustawień mocy kotła to jeszcze raz napiszę może trochę inaczej , producent palnika o mocy max 25kW zastosował w nim dmuchawę o wydajności powietrza dla palnika 25kW i przynajmniej z tego jednego powodu, w sterowniku należy wpisać max moc palnika a nie jakąś wymyśloną wartość,

w przeciwnym razie dążąc do ładnego kopczyka i szybkiej reakcji kotła będziesz miał teoretyczną moc 10kW a rzeczywistą 25, ustawione jakieś dziwne korekty paliwa ,powietrza, oszukane kalorycznośći i spaliny 140stopni 

dodatkowo jeśli wpiszecie moc palnika 10kW przy palniku 25kW ,to rozjadą wam się linie nawęglania i napowietrzania palnika skutkując nadmiarem paliwa na małej mocy i niedoborem paliwa na wysokiej mocy , co z kolei skutkuje tym że jak w poniedziałek będzie ciepło to wam przesypie węgiel a we wtorek jak przyjdzie mróz to wam zmniejszy kopiec,  i nie wyjdziecie z kotłowni do Wielkanocy   

Edytowane przez jolo747
  • Lubię to 2
  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Lenino napisał:

Generalnie jest tak ze jak ustawie mniejszy wiatr czyli np min poniżej 13 to zaczyna kopcić . Natomiast wydaje mi ze na na większej modulacji za bardzo wieje i dlatego są spieki . Mam mocny węgiel KGM GOLD
 

To że ten groch jest mocny i dobry, to jest jakoś potwierdzone, czy tylko owczy pęd po opiniach na youtube? Dla mnie ten palnik wygląda jakby Czarną Perłę spalał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.