Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 + Brager BCA-02


Kijasr
Wiadomość dodana przez marcin

Tutaj piszemy tylko o współpracy SKZP 02 z analizatorem Brager BCA 02.

Główną dyskusję o SKZP 02 znajdziesz klikając tutaj.

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie, nie jestem doświadczonym użytkownikiem kotła z podajnikiem bo mam go od niedawna... Za to całe dorosłe życie jestem mechanikiem i wiem jedno "piec jest jak silnik" aby dobrze i wydajnie (efektywnie) pracował potrzebuje odpowiedniej dawki paliwa oraz powietrza w stosunku do mocy którą akurat potrzebuje i jeśli ma być przy tym jeszcze "eko" to urządzenie takie jak analizator spalin (samochodowa sonda Lambda) jest niezbędne. Dlatego nawet chwili się nie zastanawiałem gdy zobaczyłem że mogę coś udziwnić jeszcze w moim kociołku :) Czekam na paczkę ... soft już na stronie Timela "zassany" a korzyści na pewno będą... Fizyki nie da się oszukać. No i te kolejne godziny wpatrywania się w regulator pokojowy... bezcenne.

Pozdrawiam was wszystkich....

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, robog napisał:

piec jest jak silnik

Z drobną różnica palnik jak widac po poprzednich wpisach nie potrafi zejść do samego dołu z optymalnym natlenieniem . I niestety w wielu przypadkach czesciej ster będzie w tych zakresach , aż się zrobi zimniej i mocy wiecej potrzeba będzie A modulacja podniesie się powyżej kulawych zakresów zdolności palnika do poprawnej pracy z poprawna ilością powietrza . Co to oznacza . No jeszcze mniejszy czas w którym coś się będzie zwracac . Nie oznacza to ze nie warto pomyśleć o tym . Jesli możemy sobie zaoszczędzić targania mniejszej ilości wegla , mniejszej ilości popiolu oraz wydłuży nam się odstępy pomiędzy czyszczeniami kotla . To warto jak najbardziej zainwestować .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej 2,5-2,7 kW lepiej aby się odstawił. To jest jakieś 15-17% w modulacji. Zakres modulacji 15-100 jak masz kocioł 15-16kW

Przy mniejszym kotle i mniejszym palniku zejdziesz niżej.

Nie nagrzejesz wszystkiego cały czas pracując na 2kW bo żaden sterownik nie jest tak nastawiany. To się nie da.

 

Da się jednak w sensownych granicach sensownie pracować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To troche się zepsuje slawa skzp . A wiadomo że tam kreska zawsze była mile widziana . No i to odstawianie jesli się ktoś skusi na trzy lub dziesięć minut musi się gdzieś odbić . Będzie wesolo w temacie . Trzeba się będzie natlumaczyc że palnik nie da rady niżej .

I że musi iść np z 15 % modulacji + odstawianie . Albo nizej jednak z dużym powietrzem . 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, FAFAŁ napisał:

To troche się zepsuje slawa skzp . A wiadomo że tam kreska zawsze była mile widziana .

Nie da się ukryć-celny strzał. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2,6kW przy 2,7sek dawki to jakieś 1:32 dla paliwa, które mam i mojego przesypu, proponuje zamontować, sprawdzić i dopiero komentować.

To tak jakby w iryd pid zrobić 6sekund (kapkę niżej) praca i dla 1%mocy 3minuty:00 sekund pauzy... O czymś takim rozmowa.

Nie wiem czy większość ma modulację od 10 czy od 25%. Każdy może robić jak uważa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze zdjęcie pracą kotła na nowym sofcie drugie na poprzednim sofcie oba z analizatorem. Kocioł mam przewymiarowane palnik 25kw zaślepione dwa rzędy otworów w ruszcie , zaślepione po jednym z każdej trójki bocznych i górnego rzędu otworów. Palę pan groszek Red ustawiona w sterowniku moc 16kw. Z analizatorem mam do czynienia od połowy października i przy ręcznym ustawianiu kotła pod analizator musiałem trochę zejść z powietrzem w dół niż miałem pierwotnie. Faktycznie w kotle zrobiło się trochę ciemniej ale w palenisku pojawil się większy płomień ciemniejszy pomarańczowo - czerwony. Jak widać kocioł chodzi na niskich mocach, przeczyscilem go teraz przetestuje propozycje Pieklorza i ustawie min 20% mocy czyli 3,2kw i zobaczymy jak będzie to wyglądało jak kocioł się odstawia. Mimo niskich mocy węgiel dopalony. Spalanie 7.4-7.8 kg na dobę. 

Faktycznie przy nowym sofcie żar trochę odsunięty od podajnika i temp podajnika spadła o 2-3 stopnie przy małych mocach do ok 39 stopni.

IMG_20201108_085952.jpg

IMG_20201107_152425.jpg

Przy 20%mocy płomień "wychodzi" z palnika ,

IMG_20201108_093905.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawiony soft 2.41 dostępny na stronie Timela

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kijasr mam malutką prośbę, jeśli nie sprawi Ci problemu, proszę rób zdjęcia w poziomie, dużo lepszy przekaz

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podzielę się moimi obserwacjami i przemyśleniami na temat pracy palnika sv200 z analizatorem spalin. W moim przypadku na mocy maksymalnej ilość tlenu w spalinach daje się wyregulować w punkt. Zabawa zaczyna się na mocy poniżej 30%, według wskazań analizatora tlenu jest zdecydowanie za dużo w granicy 16-17% i nie bardzo daje się zejść niżej. Zacząłem więc szukać nieszczelności na drzwiczkach itd. i nic nie znalazłem. Pomimo że schodziłem z powietrzem w dół na analizatorze wynik niewiele się zmieniał a płomień na palniku zaczynał dymić.Po dłuższym zastanowieniu stwierdzam, na mniejszych mocach dmuchawa ma mniejszy stopień sprężania na tyle słaby żeby przebić się odpowiednio przez złoże opału ale na tyle mocny żeby dmuchać przez górne i boczne otwory w palniku. To powietrze które nie przechodzi przez złoże paliwa daje fałszywy wynik analizatorowi i ten sygnalizuje za duży procent tlenu. Z racji tego że powietrze idzie bokiem, węgiel zaczyna przydymiać i w kotle robi się czarno.Co sądzicie o moich wnioskach? Jeśli źle myślę to proszę mnie wyprowadzić z błędu.

 

ps. Myślę jeszcze że z tego powodu kocioł bardzo faluje, temp kotła spada modulacja powoli rośnie ale analizator daje sygnał że tlenu jest za dużo więc sterownik obcina powietrze, jeśli powietrze jest wstrzymane to temp spalin nie rośnie, więc temp kotła dalej spada. Jak się nazbiera paliwa to zaczyna brakować tlenu więc sterownik dostaje sygnał żeby dać powietrza i wtedy temp rośnie i przebija i tak w kółko z moich obserwacji wynika

 

 

Edytowane przez altoro
  • Zgadzam się 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie tak jest, palę resztką Bartex Silver i jest on dość drobny co na pewno nie pomaga przebić się powietrzu na małych mocach. Mam go jeszcze z 200kg później będę palił Karlikiem, zobaczę jak będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

altoro i obserwuję to samo ze mną, małe węgle 8-18 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Altoro

Ja mam stare palenisko i mam tylko 3wtorne w suficie. Później Technix robił też boki (pod jakiś węgiel i rady) po czym powrócono w ostatnich do samego powietrza tylko na górze.

Boki możesz zakleić.

Aczkolwiek jeden As, co kupił 6ton Lwa i trafił mu się paskudny w dostawie i kopci jak stara lokomotywa zaczął rzeźbić z wierceniem. Od tych bocznych na górze przeniósł w dół zaraz nad ruszt i tam zrobił w rzędzie 3szt i nad nimi 2szt, ale to idzie w opał bokami. Te oryginalne wtórne boczne zaślepił. Twierdzi, że coś pomogło. Mówi, że jak się nie sprawdzi,to sobie zaklei albo nowy środek kupi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Altoro

Pisałem wcześniej o swoich spostrzeżeniach, i pisałem o zaślepieniu otworów , podzielam twoje zdanie ale jaszcze dochodzi ciąg kominowy , który może też trochę mieszać przy niskich mocach jeśli otwarta jest klapką na full na wentylatorze, RCK może trochę pomóc w tej kwestii - moje zdanie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pieklorz , to może być pewnym rozwiązaniem, ja drogą przemyśleń doszedłem do tego że ten nadmiar tlenu pochodzi z tych otworów, choć nie wiem tego na pewno. Skoro analizator sugeruje nadmiar tlenu a na ruszcie niezbyt się pali to człowiek zaczyna myśleć co jest nie tak. Zakleję boczne otwory i dam znać .

8 minut temu, Misiu napisał:

 

 

9 minut temu, Misiu napisał:

Altoro

Pisałem wcześniej o swoich spostrzeżeniach, i pisałem o zaślepieniu otworów , podzielam twoje zdanie ale jaszcze dochodzi ciąg kominowy , który może też trochę mieszać przy niskich mocach jeśli otwarta jest klapką na full na wentylatorze, RCK może trochę pomóc w tej kwestii - moje zdanie.

 

Myślałem też o tym, uchyliłem nawet na jakiś czas wyczystkę ale nie dało to żadnej zmiany.

Edytowane przez altoro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.