Skocz do zawartości

Deafnezz
Wiadomość dodana przez marcin,

W temacie dyskutujemy wyłącznie o polecanych aktualnie ekogroszkach (zalety, wady, jakość, cena). Wszelkie ogólne dyskusje proszę prowadzić np: Ogólnie o cenach opału itp... i podobne tematy

Rekomendowane odpowiedzi

Te wszystkie *** od wynajmowania kancelarii adwokackich i pieniackich procesów o nazwę zostaną zaspokojeni, a dla nas to całkowicie bez zmian. Nowy projekt przycina popiół i siarkę w sposób niezauważalny, bo i tak nikt z nas takiego szajsu pewnie nie kupował. Bardziej bym się bał, że po problemach na rynku gazu węgiel nam w tym roku osiągnie absurdalne ceny. 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@HarryH zgadzam się. Oszołomy, którym nie podoba się semantyka zostaną zaspokojeni. Ilość siarki spada nieznacznie, popiół troszkę w dół. Też bardziej bym obawiał się jeszcze wyższych cen węgla w związku z niedoborem gazu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba ktoś chce "słaby" ruski węgiel z rynku wyeliminować. Tanio było, jest drogo, ale nie ma się czym teraz przejmować. Napiszę więcej, trzeba się TERAZ cieszyć, bo jutro będzie drożej.

O ile zmiana samej nazwy i części parametrów jak siarka, popiół to ok, o tyle zmiana wartości opałowej już taka ok nie jest. Bo to na niektórych palnikach będzie powodowało problem, szczególnie w okresach przejściowych. Ostatnio jechałem przez swoją "wieś" i widać że sezon dogrzewania się zaczął, bo z kominów lecą dymki o różnych zapachach i kolorach. To tyle jeżeli chodzi o zakaz palenia śmieciami i obowiązek wymiany kotła (co prawda u nas jeszcze rok został).

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Resort-klimatu-chce-aby-sprzedawcy-wegla-nie-stosowali-przedrostkow-eko-8191018.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę w tym temacie pisać o ekogroszku. Wątek o paleniu peletem wydzieliłem:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą wartością opałową to raczej nie przejdzie. Należy pamiętać, że pokłady węgla o określonych cechach się kurczą. Chyba że już klamka zapadła i stwierdzili, że skoro węgiel zrobi out z gospodarstw domowych w ciągu 10 lat to w zasadzie jest im wszystko jedno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tych artykułów wynika, że w zasadzie nazwy się zmienią i nie będziemy palić ekogroszkiem tylko groszkiem III, a zamiast np. Ekomialem Greenpal to „drobnym”
Przedrostek Eko będzie można stosować tylko lepszych paliw. Szkoda że nie określono w tym max. Parametru RI do np. 10-15%. Tak ludzie kupią dobry wysokokaloryczny ekogroszek, a będzie im się spiekał na palniku bo RI np. 25. Tylko wtedy groszki Tauronu wypadłoby z Eko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Parametr Ri jest wyolbrzymiany bo każdy węgiel da się spalić bezproblemowo to kwestia ustawień , ja z powodzeniem spalałem typ 34 w którym Ri było około 80 i zero problemów ale parametry o 200 procent musiałem zmienić i popiołek jak z papierosa i żadnych kalafiorów .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można zmieniać parametry o 200% jeśli sterownik pozwoli. Są przecież stery, gdzie możesz tylko nadmuchem reagować jeśli idzie na PID. I może stać się to problematyczne, chyba że grzebanie w serwisowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parametr Ri jest wyolbrzymiany bo każdy węgiel da się spalić bezproblemowo to kwestia ustawień , ja z powodzeniem spalałem typ 34 w którym Ri było około 80 i zero problemów ale parametry o 200 procent musiałem zmienić i popiołek jak z papierosa i żadnych kalafiorów .
To czemu nim nie palisz skoro jest taki super?

Wysłane z mojego M2007J17G przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież węgiel 34 to koksujący. Żeby to porządnie spalić (smoły i gaz), to trzeba by odkręcić kocioł na full i palić tak w trybie ciągłym. A a do tego chyba by była potrzebna temperatura na dworze rzędu powiedzmy -30C.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61
5 godzin temu, moshica napisał:

Można zmieniać parametry o 200% jeśli sterownik pozwoli. Są przecież stery, gdzie możesz tylko nadmuchem reagować jeśli idzie na PID. I może stać się to problematyczne, chyba że grzebanie w serwisowych.

To już nie moja widna że ktoś ma tzw zamknięty sterownik ale fakt faktem że bez problemu da się spalać taki węgiel ,w moim sterowniku mogę wszystko oczywiście mam dostęp do menu serwisowego.

1 godzinę temu, Kijasr napisał:

To czemu nim nie palisz skoro jest taki super?

Wysłane z mojego M2007J17G przy użyciu Tapatalka
 

Z prostej przyczyny nie mam młynka do mielenia .

Godzinę temu, mkwapisz napisał:

Przecież węgiel 34 to koksujący. Żeby to porządnie spalić (smoły i gaz), to trzeba by odkręcić kocioł na full i palić tak w trybie ciągłym. A a do tego chyba by była potrzebna temperatura na dworze rzędu powiedzmy -30C.

Ty to dumasz a ja tym paliłem co prawda tylko 700 kg ale to był najlepszy opał jaki miałem a został mi po zasypowcu i szkoda było wywalić to go sobie kruszyłem , żadnej sadzy żadnych kalafiorów i sypki popiół , są tu nawet gdzieś zdjęcia na forum z tego ,było o tym już pisane jakieś 2-3 lata temu . 

nic na full nie musi iść , w sterowniku zmieniłem moc minimalną do 2 kw i tak ledwo co ognia w tym było tylko żar , najważniejsza sprawa to mniej powietrza i czas przerwy wydłużyć o 200 procent i szło jak ta lala , to nie bredzenie tylko z doświadczenia .

jakiś lelek dał mi minusa nie rozumiejąc nawet pewnie za co a sterownika  pewnie za 10 lat nie ogarnie cuż tacy fachowcy .

Edytowane przez berthold61
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@berthold61Zapytam z ciekawości. W naszych zasypowcach rozwiązaniem problemu spiekania się węgla koksującego jest dodanie pewnej ilości trocin. Czy dosypanie do podajnika ze spiekającym węglem pelletu nie poprawiłoby dopalania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Na pewno coś by to pomogło ale nie da się tak zmieszać aby zawsze było tak samo bo pellet schodzi inaczej niż ekogroszek i nic z tego nie będzie , ale jak ktoś ma dostęp do trybu serwisowego sterownika to spokojnie ogarnie temat , trochę cierpliwości a potem zachwyt , ten pseudoekogroszek robiłem z węgla kopalni Rydułtowy typ 34 który spiekalność ma powyżej 80 Ri , da się da tylko pytanie komu chce się robić młynki do kruszenia i babrać z tym .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ten węgiel był by taki super to dużo firm by go kruszyło. Na małej mocy może spalisz dobrze ale jak już będzie dużo większe zapotrzebowanie to wątpię

Wysłane z mojego M2007J17G przy użyciu Tapatalka

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@berthold61 Z twoich postów wynika, że nie tylko zmieniałeś ustawienia sterownika, ale także palnik, żeby utrzymać na nim dużą ilość żaru 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega berthold ma nietypowy kocioł, do tego wymienił w nim wszystko. Jeśli ktoś ma współczesny kocioł, to zalecałbym duży dystans do spalania węgla 34, bo wam się przyspawa do palnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak bardzo by ktoś chciał potestować sobie trudniejszy węgiel, to W ramach treningu niech sobie kupi różowego Taurona. Tam jest dość duży procent węgla z kopalni Brzeszcze i ta mieszanka podchodzi pod RI 25

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paliłem Tauronem, dobrze się pali i wcale nie jest taki trudny jak to go wszyscy piszą, tylko jak dla mnie trochę dużo osadu w kotle jest po nim, i ma ciut więcej popiołu porównywalnie z karlikiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To trzeba będzie spróbować ze 100 kg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61
16 godzin temu, Kijasr napisał:

Jak ten węgiel był by taki super to dużo firm by go kruszyło. Na małej mocy może spalisz dobrze ale jak już będzie dużo większe zapotrzebowanie to wątpię

Wysłane z mojego M2007J17G przy użyciu Tapatalka
 

Tego nie wiem bo mój stary dom z podłogówką potrzebuje max do 6,5 kw łącznie z poddaszem gdzie dwa kaloryfery są więc moc niezbyt oszałamiająca bo to raptem 65% mocy kotła ale niecałe 50 % mocy palnika ,być może jak bym jechał na maxa to coś byłoby nie tak ale kto w sumie wali kotłem na maxa ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wujek pali Tauronem już 4 lata, zadowolony bo opał zawsze jest powtarzalny. Przewaznie przyjezdza suchy, jeśli już coś ma to jakieś zawilgocone worki, a zamawia sporo bo mają duży dom nieocieplony i przepalają ok 7 ton rocznie. Granulacja na dobrym poziomie. Aczkolwiek jak dla mnie cena nieadekwatna do jakości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.09.2021 o 17:25, janosh napisał:

Rewelacja za prawie 1300.... Sorry.. Jaki to koszt ogrzewania wyjdzie... Niedługo to prądem bez taryf taniej będzie... 

U mnie między słabym 24 a mocnym 28mj jest pol tony rożnicy w spalaniu. Wolę 4t po 750 niz 3.5 po 1200 z hakiem.. 

Spojrzałem dziś w ofertę tego kolumbijskiego ekogroszku i zdrożał on z 1270 na 1670 zł. Ładne jaja. A mi się dopała Ogień Ultra i jutra chyba zasypię tym kolumbijskim. U nas na składach (kuj-pomorskie) dobry groszek luzem po 1250 zł, powyżej tony transport gratis. Ale "dobry" to nazwa własna właściciela składu, nie wie skąd, tylko wie że jest rewelacyjny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu udało mi się przydybać Pieklorza z PGG w ich sklepie i kupić. I nie zniknął w momencie dokonywania płatności jak raz mi się zdarzyło. Tydzień mi zajęła cała ta próba kupienia węgla. I kosztuje 825 + 130 kurier a nie ponad 1200. Zastanawiam się jednak kiedy będzie dostawa, bo jeszcze informacji na ten temat nie dostałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupowałem w styczniu 6 ton z PGG, to ponad tydzień czekałem na towar. Raz przywieźli 5 ton, a za dwa dni szóstą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i dzisiaj 2 tony Pieklorza z rana przyjechały. Dostałem do niego taki dokument. Czyli jak zwykle, że jest to ekogroszek, a nie że jest to coś co napisano na worku. Co ciekawe ten ekogroszek nie będzie spełniał norm dla groszek III wg nowej specyfikacji rządowej. Górnicy się jeszcze nie zorientowali czy co?

Świadectwo jakości.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.