Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Viadrus u68 czy warto .


Kamil1986

Rekomendowane odpowiedzi

11 minut temu, robert1991 napisał:

Ja moim rodzicom wstawiam na wiosnę Defro HG, do tego bufor 2500L, kolega z forum który ma taki kocioł mówił że jednym wsadem (90L) ładuje 2600L. W przypadku domu moich rodziców taka pojemność wystarczy na 2-3 dni spokoju. 

Drewnem czy węglem ładuje ten bufor?

Drewnem to tak od 40 do 80 stopni to może da radę.

Ogólnie byłby to dobry wynik, świadczył o dobrym drewnie, dobrym ułożeniu w komorze i dobrym spalaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

21 godzin temu, kult5 napisał:
To nie o to chodzi.

Jak się wydaje tyle pieniędzy to powinno to być dobrze pomyślane żeby eksploatacja nie była udręką.

.

Plusem termostatów jest to że wraca niższa temperatura i bufor lepiej się rozładowuje.

 

Mylę że to się powinno załatwić sterowaniem ekwitermicznym.

 

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

Wypełnij ten link z mojego postu. 

 

Ja moim rodzicom wstawiam na wiosnę Defro HG, do tego bufor 2500L, kolega z forum który ma taki kocioł mówił że jednym wsadem (90L) ładuje 2600L. W przypadku domu moich rodziców taka pojemność wystarczy na 2-3 dni spokoju. 

 

To o 70% dłuższą praca niż deklarują wszyscy inni co robią dobre kotły. A użytkownicy potwierdzają ich deklaracje

 

 

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, kult5 napisał:

Drewnem czy węglem ładuje ten bufor?

Drewnem to tak od 40 do 80 stopni to może da radę.

Ogólnie byłby to dobry wynik, świadczył o dobrym drewnie, dobrym ułożeniu w komorze i dobrym spalaniu.

Powiedział że drewnem bukowym. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że tu nie potrzeba żadnych dziwnych sterowań, pompa ładująca bufor od termostatu spalinowego na kominie, odpalasz działa, w kotle gaśnie nie działa i pompa CO na grzejniki z zaworem mieszającym i ręcznie ustawianą temperaturą, ale to może niech się bardziej doświadczeni wypowiedzą. A ładowanie bufora według termometrów bimetalicznych na górze i dole bufora. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Kamil1986 napisał:

Ok , a jest możliwość podłączenia bufora bez elektroniki, pomp, tylko na grawitacji ?

Jak najbardziej,niczym to sie nie różni od podłączenia np.grzejnika,jest to kolejny odbiornik ciepła.Jedyna niedogodność to zimny powrót smolący delikatnie ostatni wymiennik.Kocioł pracujący na grawitacji niby nie potrzebuje ochrony powrotu,gdyż woda idzie wolniej niż na pompie obiegowej.Na buforze montujesz zawór mieszający podający konkretną temperaturę na grzejniki,lub podajesz dalej na grawitacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

23 godziny temu, carinus napisał:
na buforze montujesz zawór mieszający podający konkretną temperaturę na grzejniki,lub podajesz dalej na grawitacji.

 

Tylko kocioł chodzi na 80-90*C i bez mieszania tyle niestety pójdzie na grzejniki.

 

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

2 godziny temu, carinus napisał:

Jak najbardziej,niczym to sie nie różni od podłączenia np.grzejnika,jest to kolejny odbiornik ciepła.Jedyna niedogodność to zimny powrót smolący delikatnie ostatni wymiennik.Kocioł pracujący na grawitacji niby nie potrzebuje ochrony powrotu,gdyż woda idzie wolniej niż na pompie obiegowej.Na buforze montujesz zawór mieszający podający konkretną temperaturę na grzejniki,lub podajesz dalej na grawitacji.

Rozwiązaniem ochrony powrotu laddomat załączany przez termostat spalinowy - https://kotly.com.pl/produkt-termostat-spalinowy-termoventiler-do-zalaczania-jednostki-ladujacej-laddomat-131001-50-300c-1708.html?l=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Równie dobrze sprawdza sie u mnie termostat z bojlera z kapilarą na zasilaniu z kotła.Kosztuje 15-30 zł i robi tę samą robotę.Tutaj chodzi o całkowite odejście od układów zasilanych z sieci,proste rozwiązania bez układów pompowych pracujące tylko na grawitacji.Cały mój bufor ma ok.1000l,ale wpięcie powrotu w kocioł jest na pewnej wysokości od dna i grawitacyjnie grzeje tylko część bufora,pozostała dolna strefa ma wyjście przy samym dnie i jest wspomagana pompą gdy zachodzi konieczność zabezpieczenia kotła,np.podczas opalania drewnem.Nie mam żadnej ochrony powrotu,jednak chciałbym podnieśc nieco temp.na powrocie,ale nadal bez użycia pompy.Mam na to pomysł i chcę uruchomić wcześniej już zamontowany zawór termostatyczny ,który będzie miał za zadanie otwierać by-pas pomiędzy zasilaniem a powrotem i umożliwi stworzenia małego obiegu kotłowego przed buforem.Sterowanie zaworem też odbywa sie za pomocą kapilary umieszczonej na rurze powrotu.Po osiągnieciu temperatury zadanej na głowicy termostatycznej,ten by-pas będzie przymykany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje wszystkim za rady , jednak nie uzyskałem jednoznacznej odpowiedzi czy Viadrus u68 jest kotłem dobrym czy nie . Na razie z waszych wpisów wnioskuje ,że kocioł jest dobry tylko z buforem,ale jak masz bufor to lepiej inny kocioł i wychodzi,że kocioł nie ma zastosowania :D

Moi wrogowie to 

- energia elektryczna , moi rodzice nie obsługują smartphonów więc nie chce im dać jakiś sterowników do obsługi , chce prostego kotła , podłóż i odejdź . Poza tym w tej okolicy często zdarzają się przerwy w dostawie energii elektrycznej . Lepiej mieć ciemno i ciepło niż zimno i ciemno ...Dlatego potrzebuje układu najmniej skomplikowanego obsłudze  na grawitacji

- mała kotłownia . tak jak mówię jeżeli bufor na grawitacji to max 800 l , kotłownia ma 2 m wysokości , jakieś 3m x 4 więc sam nie wiem czy jest sens tam cokolwiek ładować, przecież trzeba upchać piec i opał . 

 

I tak , jeżeli bufor 800 zmuszał by do rozpalania więcej niż 1/2 razy dziennie to odpada 

Paliwo , tylko drewno . Chciałbym ocieplić dom i wziąć dotacje więc kocioł musi mieć ecodesing. Wiadomo ,że po ociepleniu zapotrzebowanie na ciepło zmniejszy się . Może jakieś alternatywy, inne kotły ? 

Jak widzicie sytuacja jest skomplikowana i będę bardzo wdzięczny za rady 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchaj, sam powoli zaczynam powoli szukać kotła na drewno, najlepiej bez konieczności montażu bufora(brak miejsca)

Niedawno, głównie dzięki forumowiczowi DzonyZerg dowiedziałem się że czeska firma Blaze ma wypuścić kocioł do spalania drewna o nazwie Praktik który ponoć nie będzie wymagał montażu bufora, może to będzie dobry trop?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak instalacja otwarta to można myśleć o buforze prostopadlosciennym. Wykonać go na zamówienie pod wymiar.

Do tego dochodzi kwestia przepisów. Czy nie boisz się dać mniejszy bufor niż norma przewiduje.

Można dać większy Viadrus by większym wkładem zagrzac szybko i od razu dołożyć. Później czerpać z bufora. Tylko ile go ma być? Zrobiłeś kalkulację na ciepłowlasciwe.pl? Tam będzie policzone jaki bufor.

Osobiście to na drewno do smieciucha potrzebuje dużo miejsca. W takim układzie by nie musieć je układać i przywrócić raz na kilka dni. Tak jest dla domu190m2. Fakt faktem, to bardzo nieefektywne palenie, jednak nie myśl teraz o kotle tylko o tym czy w takiej kotłowni będzie możliwość palenie drewnem. Powierzchnia się zmniejsza.

Jest jeden kocioł półautomaty który pozwala na rzadkie rozpalanie i mały bufor tylko on specjalnie nic nie da. Reszta kotlow to taki układ o którym piszemy cały czas.

Ile bufora cierpliwościwe.pl wyliczyło?

 

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, maracz napisał:

Słuchaj, sam powoli zaczynam powoli szukać kotła na drewno, najlepiej bez konieczności montażu bufora(brak miejsca)

Niedawno, głównie dzięki forumowiczowi DzonyZerg dowiedziałem się że czeska firma Blaze ma wypuścić kocioł do spalania drewna o nazwie Praktik który ponoć nie będzie wymagał montażu bufora, może to będzie dobry trop?

 

W Polsce jeszcze nie jest dostępny . W dodatku ma sterownik, więc nie wiem czy będzie pracował bez energii elektrycznej . Dotego 25 kw na 90 metrów to za dużo .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach





Niedawno, głównie dzięki forumowiczowi DzonyZerg dowiedziałem się że czeska firma Blaze ma wypuścić kocioł do spalania drewna o nazwie Praktik który ponoć nie będzie wymagał montażu bufora, może to będzie dobry trop?
 

To nie jest takie proste, szczególnie dla małej powierzchni. Prawo wymaga 300l. Nie wiem dojdzie co i jak bo jeszcze nie pojechałem się dowiedzieć.
Brak bufora jest ok jak masz zapotrzebowanie pasujące na dostępne moce. Choć 200- 300l to można na ścianę zapakować. Przy takim buforze nie ma problemu by ogarnąć palenie w większości domów. Dla tak małego zapotrzebowania to nie liczyłem. Jednak bufor 400-500l daje już możliwość palenia na małych powierzchniach. I to bez rozpalania. Trzeba znać zapotrzebowanie i to policzyć.


Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Kamil1986 napisał:
W Polsce jeszcze nie jest dostępny . W dodatku ma sterownik, więc nie wiem czy będzie pracował bez energii elektrycznej . Dotego 25 kw na 90 metrów to za dużo .

Wyłączyłem. Teraz to poprostu spieszacy się Janek.
25kW jest się minimalna moc kotła jest 7,5. Mniej to chyba proponuje tylko Vigas.
Vigas jest w Polsce. Na allegro i z doświadczenia powiem że problem z tym przedstawicielem nie stanowi bariera językowa...
Masz 7,5kW i bufor nie byłby duży. Z 500l raczej spokojnie starczy. Tylko nie liczyłem jak wygląda dla tej mocy cykl palenia.
Fakt faktem nie ma go jeszcze w Polsce. Mają być. Ja mam do nich 150km więc dla mnie to nie problem. Dla elektroniki dmuchawy i jednej pompy co (na instalację) starczy najtańszy.

Elektronika to raczej banał. To kocioł na HG a nie ekogroszek. Kupisz wersję z lepszym sterownikiem to nie musisz nic klikać. Podnosisz klapie, dorzucasz i na dotykowym klikasz praca. Wszystko. Rozpalanie podobnie. Ewentualnie klikasz zatrzymaj i klikasz pracą. Tak wygląda elektronika w każdym HG. Tutaj nic nie krecisz bo raczej ciągle pracujesz na minimalnej mocy.

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Wyłączyłem. Teraz to poprostu spieszacy się Janek.
25kW jest ale minimalna moc kotła to 7,5. Mniej to chyba proponuje tylko Vigas.
Vigas jest w Polsce. Na allegro i z doświadczenia powiem że problem z tym przedstawicielem nie stanowi bariera językowa...
Masz 7,5kW i bufor nie byłby duży. Z 500l raczej spokojnie  starczy. Tylko nie liczyłem jak wygląda dla tej mocy cykl palenia.
Fakt faktem nie ma go jeszcze w Polsce. Mają być. Ja mam do nich 150km więc dla mnie to nie problem. Dla elektroniki dmuchawy i jednej pompy co (na instalację) starczy najtańszy ups. Nie znam kotła by mógł to obejść i nie wymagał dużego bufora. 

Elektronika to raczej banał. To kocioł HG a nie ekogroszek. Kupisz wersję z lepszym sterownikiem to nie musisz nic klikać. Podnosisz klapie, dorzucasz i na dotykowym klikasz praca. Wszystko. Rozpalanie podobnie. Ewentualnie klikasz zatrzymaj i klikasz pracą. Tak wygląda elektronika chyba w każdym HG. Tutaj nic nie krecisz bo raczej ciągle pracujesz na  minimalnej mocy. 

Jak nie boisz się problemów z urzędnikami to pomysł o jakimś słabym węglowym. Mniejsza moc to mniejszy bufor. Tam nie ma elektroniki. Inaczej teczek nie obskoczysz. Może Rojek ma się to też zagranica. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, DzonyZerg napisał:


 

Trzeba znać zapotrzebowanie i to policzyć.



 

Zmniejszyłem rzeczywisty obrys budynku w formularzu, bo oblicza mi powierzchnie do ogrzania  180 m , a jest naprawdę 90 . Nie ogrzewam spiżarni , jednej łazienki , korytarza , dużego pokoju na piętrze gdzie jest składzik . Wyszło mi maksymalna moc grzewcza  13,2 przeciętnie 6,0 . Wyszło mi,że potrzebuje kotła 18 kw , ponieważ ogrzewam jeszcze wodę użytkową . Obecnie mam piec węglowy 15 kw ale pale tam drewnem więc nie ma 15kw , a mimo to w domu jest gorąco i z wodą nie ma problemu . Nie będę myślał u kupnie kotła na węgiel jeżeli mamy darmowe paliwo w postaci drewna . Wyliczyło mi bufor 5000 l to ja podziękuje .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry kocioł na węgiel dobrze pali drewnem. Np MPM 14kW jako jedyny z typoszeregu jest certyfikowany na obydwa paliwa. Myślę że stąd można przyjąć że inne też nie będą źle palily.

 

Przed Nowym Rokiem palilem MPM u wujka i drewno ładnie łyka. Tylko z nim są problemy na drewnie. Masz o tym na forum przynajmniej 14500 postów ;]

Nie ma elektroniki ani nic. On prawnie wymaga bufora 508l. On starczy.

 

Jest też Atmos 15kW ale tam chyba jest jakaś automatyka. Nie wiem czy on w ogóle ma certyfikaty. Dobralem sobie od tych pajacow 22kW a tutaj buch. Kocioł nie ma żadnych certyfikatów... To tanie ale raczej mało żywotne sprzęty.

 

Ten Viadrus 14kW też by taki bufor prawnie potrzebował ale będzie zbyt mały.

 

Jaki bufor wyliczył ten kalkulator?

 

Na takie zużycie to taka kotłownia raczej by mogła dać radę. Nie macie gdzie skladowac drewna by koło lutego uzupełnić? Gdy masz taką możliwość to może duży bufor i jednak ten Viadrus z większą mocą. Ja tak miałem robić ale niestety nie będzie.

Miałem robić tak by skuc wylewke i osadzic niżej 1000l albo nawet i więcej. Zrezygnowałem. Chciałem prostopadloscian 2,5m wysoki ;]. To jest dobra opcja.

Na szczęście potrzebuje 600l a zamontuje 800l do tego Blaze. Bo docelowo będę miał 40kW na domu 9kW:))))

 

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, DzonyZerg napisał:

Jaki bufor wyliczył ten kalkulator?

5000 l dla jednego rozpalania , 2700 na 2 rozpalania. Porażka jakaś . 5000 dla 90m ? Chce żywotnego kotła, nie takiego który będe musiał wymienić po 3 latach,  więc interesowałem się viadrusem , ale Blaze daje 7 lat więc też nie jest źle, ale czy Praktik może pracować bez prądu np. w czasie awarii ? Fizycznie nie jest możliwe bym miał duży bufor .Kotłownia jest po prostu za mała .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te wartości są za duże. Realnie można dać dużo mniejsze. Niestety 2000l z tym Viadrus to raczej potrzebna!

Jeżeli ciąg kominowy masz odpowiedni i wyciągniesz z końca dolnej komory zaślepke to masz 80%mocy.

Problem prądu nie jest az tak tragiczny. W buforze zawsze coś masz. Bardziej bym się martwił o pompę c. o. . Tylko można właśnie dać mieszanie z pompa, a na awaryjne sytuację obejście i iść na grawitacji. Pójdzie 80-90 stopni ale pójdzie. Bez termostatów to raczej zadziała.

7 lat nie jest źle? 5 lat to ma 3/4 za 20-40 tysięcy. Froling da 10 jak rok w rok bulisz gruba kasę za serwis. Defro da 3 lata z buforem 2500l. Nawet jak weźmiesz ich gowniany laddomat za bodaj 2500pln to nie przedłuża gwarancji. Optimie DS przedłuża, HG już nie...

Blaze daje możliwość podłączenia do bufora więc grzeje bufor grawitacyjnie, bez ekstra pompy w obiegu kotlowym. W zasadzie nawet Viadrus musi ją mieć. (z tego co wiem to nawet dla gwarancji).

Tutaj zaczyna się czemu nie Viadrus a Blaze. Musisz mieć zawory plus pompa, ekstra 500- 600 PLN na prąd przez 15 lat, plus pół ceny drugiej pompy trzeba amortyzowac i wielki bufor. Często też wyciąg to trzeba dać dużo większą. I dochodzisz powoli czemu (NIBY!) tak drogo a jednak tanio, nawet bardzo. Do tego od razu mam ekwitermike i dokladam EConnect. Ze smartfona kiedy wszedł w stan postoju i ile jest bufora. Mam alarmy i kompletnie święty spokoj. Do kotłowni trzeba iść tylko kiedy trzeba i dziękuję.

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamil kotłownie macie gdzieś w piwnicach że trzeba do niej specjalnie schodzić czy na tym samym poziomie co mieszkania i nie ma z tym problemu?

Niestety ale o kotle zgazowywującym bez bufora nie ma co myśleć  bo wykończy się bardzo szybko.

To by trzeba zrobić komleksowo kocioł, bufor i całą automatykę na dofinansowanie jako komplet a najlepiej jeszcze na 8% vatu.

Gdy ogrzewasz 90 m a dom jest większy to wychodzi taka sytuacja że np w połowie domu utrzymujesz 20 stopni, w polowie nie ogrzewasz ale ciepło przepływa i masz tam np 14 stopni to zapotrzebowanie jest takie jakbyś grzał cały dom do 17 stopni.

Wracając do Vidarusa to kilka przemyśleń... Moc na drewnie ciężko określić ale akurat na buczynie spalanie powinno być ok i stałopalność powinna być jedna z lepszych. Producent kotłów określa zawsze średnice drewna. Czytałem tu na forum wpisy ze kotły przy grubszych klockach nie osiągały znamionowej mocy  a ok 60%. Nie było by to nic dziwnego, wolniejsze odgazowanie, mniejsza moc, dłuższy czas palenia.

Następny szczegół. Większy kocioł przy mocy 18kW też ma zapewnione 2h stałopalności, a komorę ma identyczną. Znaczyło by to że mniejszy kocioł powinien pociągnąć przynajmniej 3h. 11kg drewna przy zużyciu 3,75kw z kg daje 14 kw przez 3h. (Nie biorę 13kg na zasyp bo nigdy się do pełna nie ułoży)

Gdyby grube kawałki faktycznie spowalniały palenie to powinniśmy otrzymać wynik powyżej 3h.

Następny czynnik to utrzymanie żaru. Wg mnie po 1h powinno spokojnie dać się dołożyć do kotła bez ponownego rozpalania.

Czyli Przy dobrze pracującym kotle 2 rozpalenie + dołożenie powinno dobić do około 7h. To już nie jest tak źle

Inna regulacja tego kotła to po prostu dokładanie mniejszych ilości drewna i wydłużanie czasu między dokładaniami aż do maksimum aby tylko nie rozpalać.

Bufor 1000l powinien przyjąć 2 pełne zasypy drewna od 35 stopni do 85 stopni przy jakimś tam niewielkim odbiorze na mieszkanie i cwu.

A energii zgromadzi prawie 60kwh. Czyli 6kW przez 10 godzin można grzać mieszkanie po wygaśnięciu kotła.

Może bojler 800l też wystarczy, nie wiadomo ile ciepła idzie na straty na rozgrzanie kotła do temperatury pracy i wody kotłowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.